Slovenský hajčiarik

Slovenský hajčiarik

Poslaťod Leila Tobrok » Str 12.01.2022 9:22

Vyhodilo mi na FB, že sa snažia obnoviť salašné plemeno psa - Hajčiarik. Poznáte?
Taký rozkošný Dunčík :) Videla som už aj zmienku tu na DF, tak som založila tému. Je to zaujímavý projekt.

https://www.facebook.com/Sala%C5%A1n%C3 ... 0495246410

tu podcast o plemene:
https://www.starajmesa.sk/podcast/episo ... DCtycqp2eo

Z FB kopírujem
"Dnes sme odobrali 8 vzoriek z 3 salašov. Z toho boli do projektu vybrané 2 psy a 1 sučka zodpovedajúce typu. Všetky tieto zvieratá zostávajú na pôvodnom mieste a budú do projektu prepožičané v podobe ich potomstva u sučky.
Psy budú disponovať možnosťou krytia. V súčasnosti disponujeme 50 vzorkami z 8 rôznych salašov. Do projektu je momentálne zaradených 7 súk, z toho 2 sú v mojom priamom vlastníctve, ostatné sú vo vlastníctve iných súkromných osôb. Všetky tieto zvieratá majú pôvod na slovenských salašoch. Tento počet však nie je finálny a bude sa rozširovať. Čo sa týka psov, momentálne disponujeme 5 krycími psami, ktorí sú v držbe súkromných osôb a sú do projektu prepožičané. Vo všetkých prípadoch ide o aktívne využívané ovčiarske psy.
V súčastnosti sú naplánované 2 vrhy po 2 rozdielnych sučkách a psoch. Momentálne čakáme, kedy sa sučky začnú hárať.
Vo všetkých prípadoch šteniatka budú spadať pod OZ Salašnícke psy - Hajčiarik , ktoré bude zodpovedať za výber ďalšich mladých jedincov. Následne budú posunuté do procesu chovu, rovnako bude viesť aj ich evidenciu.
Aktuálne ešte stále bude pokračovať zber vzoriek DNA, u niektorých jedincov vykonáme okrem odberu srsti aj bukálny ster, ktorý pomôže rozlúštiť genetickú výbavu jednotlivcov efektívnejšie.
"
Prílohy
271657646_255201450032313_8825538694853574415_n.jpg
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Slovenský hajčiarik

Poslaťod Silvuch » Str 12.01.2022 10:13

mna to zaujalo, uz sme k tomu cosi pisali na DF. Mat podmienky, tiez si takeho vezmem, u babičky zomrel pastier a nechal tam dvoch takychto hajčiarikov. :ua:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Slovenský hajčiarik

Poslaťod Domca » Str 12.01.2022 11:35

Jj tiež to sledujem na FB. V útulku v RK minulý rok mali Hajčiarika - teda potvrdil to rovno ten chlapík, že ano je to ono, keď som poslala fotku. Aj v útulku v Brezne mávajú často také typy psov.
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Slovenský hajčiarik

Poslaťod gaidheal » Str 12.01.2022 11:56

A našu Žofku nechceli :-/
Prílohy
IMG_20220112_120039.jpg
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531

Re: Slovenský hajčiarik

Poslaťod Margita » Str 12.01.2022 13:03

A čo sa im na Zofii nepáčilo?
By ma zaujímalo na akom type by sa chceli zastaviť, v niečom sú si podobní ale v mnohom rozdielni ale inak vcelku podarený orech :hi:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Slovenský hajčiarik

Poslaťod gaidheal » Str 12.01.2022 13:25

Margita píše:A čo sa im na Zofii nepáčilo?
By ma zaujímalo na akom type by sa chceli zastaviť, v niečom sú si podobní ale v mnohom rozdielni ale inak vcelku podarený orech :hi:

Neviem, aj som im chlpy posielala na dna a že keď sa bude hárať, nech jej nájdu "ženicha" a keď som mu potom volala, tak mi nedvíhal, tak som mu napísala, že či teda majú o ňu záujem a ani sa mi už neozval. Asi majú plnú kapacitu. A teraz vyhodili na stránku henten oznam, tak netuším.
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 531


Späť na Plemená uznané kynologickými organizáciami vo svete