Bandog

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod hriva » Pon 24.06.2013 7:29

Zdravie aj mna zaujíma. To je pre mna dost podstatne.
Este jedna vec-ako znášajú takéto extrémne počasie? Horúčavy, chlad?
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod Puk » Pon 24.06.2013 21:21

Bad píše:Takže u bandoga musím formulovat svoje představy a musím jednoznačně jít po konkrétních chovkách a spojeních. Což je samozřejmě problém, protože si myslím, že bandoga pořádně poznám ("procítím") až když ho budu mít - ono teorie je jedna věc a praxe úplně jiná, to už jsem si x-krát ověřila. A další - chovatelé bandogů, stejně jako jiných plemen, asi nebudou tvořit jednu šťastnou kamarádskou komunitu, takže stejně jako jedou pomluvy u hovíků pojedou i u bandogů, tož čím se řídit....(kromě toho, že je jich u nás a asi i u vás málo) :ua:

Proč si bandoga NEpořídit?

Jak na tom jsou se zdravíčkem?


Bad, Hrivuška - žiadny z klubov bandoga na SK a v ČR nemá žiadny chovateľský program ako klub. Každý majiteľ je zodpovedný za svoje šteňatá a za to, kam sa dostanú. Preto je bandog neuznaný (neexistuje chovný cieľ, či nazvime to výhľadom do budúcna) a ešte dlho neuznaný bude. Ako som písal, pre 90% majiteľov je to, žiaľ, imidžovka vlastniť bandoga. A nerobiť s ním okrem vlastného promo, nič. Takže ja by som si vyberal skôr podľa mena a povesti chovateľa (čestnosti) a hlavne podľa toho, čo so svojim bandogom robí a ako je vychovaný (vycvičený). Lebo aj takí, našťastie, sú. Akcie, na ktorých sa bandogy zúčastňujú, samozrejme tiež sú (napr. najbližšie obranársky víkend 24.8. na H. Štubni), treba si prísť urobiť názor. Nedať na reči hoci samotných majiteľov (tie bývajú zvlášť kvetnaté :smile:) ale vidieť na vlastné oči. To je najlepší recept. Samozrejme, ak psa už vlastníš, až toto je o skutočnom spoznaní dimenzií bandoga.

Majitelia ak vôbec, tak len kúšu (aj z toho 90% mizerne), alebo robia zo svojich psov neurotické agresívne zvieratá. Je to veľká škoda, lebo bandog má fakt veľký pracovný potenciál. Ale systémom ako výcvik NO nedosiahneš veľa, pretože Ťa temer vždy ten pes preští. Pes potrebuje trochu skúsenejšieho psovoda, ale to napr. na dobrom cvičáku nie je nutnosť.

Čo sa týka zdravia - pes veľa problémov nemáva, je to pomerne zdravé plemeno. Ale jeden problém tu je : majitelia (len si pozri inzeráty) sa predbiehajú, aby bol pes čím väčší a ťažší. "Najlepší" je taký, ktorý má 60 kg v 8 mesiacoch, zdôrazňujú pôrodné váhy a neviem čo ešte... Je to chyba, taký pes má problémy s kĺbami, mrštnosťou a pohyblivosťou, v lete "umiera" teplom a odmieta čokoľvek. Naviac ťažký pes s ochotou k sebazničeniu = predpoklad uhynúť hlavne v lete na srdcové problémy. Navyše "výživou" systémom : max za euro, nedokážu ani zabezpečiť normálny vývoj... Zle ustajnený pes, mizerná výživa a zdanie, že pes bez problémov zvláda zimu (takto ustajnených psov hlavne v SBSkách je dosť) vedie väčšinou k tomu, že sa vysokého veku nedožívajú. Ale inak je to plemeno pomerne zdravé. Pri rozumnom využívaní nie je problém. To, čo je na ňom (podľa mňa!) najcennejšie, je jeho dosť vysoký stupeň naturálnosti, samostatnosti a pre mňa obzvlášť zaujímavé, že máva svojský zmysel pre humor, rovnako ako pre statočnosť. No a : "Není to prodejní kur.... :hi:"

Prečo si bandoga nezaobstarať? Ak ho chcem len na image. Ak nedokážem zamestnať jeho hlavu a telo. Ak nie som ochotný socializovať ho a správne vychovať. Ak mu nedám kus svojej lásky a opatery. *Ak nie som natoľko zodpovedný, aby som si uvedomil, že tento pes sa môže stať zbraňou. Ale okrem tejto poslednej poznámky je to vlastne pes ako každý iný... :jazyk: :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod Elis » Pon 24.06.2013 22:54

Puk píše: majitelia (len si pozri inzeráty) sa predbiehajú, aby bol pes čím väčší a ťažší.


nad timhle taky vzdycky jen valim oci. kdo ze psem delam jakoukoliv pohybovou aktivitu, nemuze si takoveho vybrat.
ale to mam pocit je "nesvar" u vetsiny molossu.

Jinak Puk -to shrnuti je :jop:
presne jsi vystihnul, proc jsem se neodvazila po bandogovi sahnout, kdyz jsem shanela psa.
Me by se libili, moc -ale chovatelum a te jejich "latine" jsem proste neuverila.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod hriva » Uto 25.06.2013 6:57

Ach, neviem ci už mám taku skúsenosť ze by som si mohla dovoliť mat bandoga :smile:
No možno o tie tri štyri roky už budem inde. Mala som už zopár psov-krizenec dogy, hovawart, mame weimara este bull krizenec Bria. Top povaha bola ta krizenka dogy a co sa tyka temperamentu a toho drivu a chuti do zivota, vsade byt prvy a naj tak tu mi vyhovuje bull.Ale bandog to zas bude niečo iné.
Ja keď, tak by som chcela zrejme fenu a určite menšieho a lahsieho vzrastu, skôr bližšie k pitovi ako k molossovi. A tazkopadne tvory nemám záujem. Chcem psa zdravého ktorý vela znesie. Preto som upustila aj od dogy. Krásne psy, ale to zdravie... A vyrovnana povaha ktorá nerieši blbosti. U Brii mi stačí tých problémov až až :ach:
No chcela by som sa so psom venovať aj výcviku. Preto som rozmyslala aj nad NO, ale ja na ovciaky moc nie som a bojim sa ze takému psovi nedam to čo potrebuje :lol: mna moc nebaví ani poslušnosť, aj ked ta je základ, skôr tie stopy a obrany.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod Puk » Uto 25.06.2013 17:35

Dievčatá, ak dovolíte, trochu to zjednoduším a upracem : treba prísť na nejakú akciu, kde tieto zvieratá niečo robia a vidieť ich. Popočúvať reči treba tiež, ale uveriť z nich max 10% a až na základe samotných zvierat si urobiť svoj názor. Nezažiť ich len za plotom, alebo vidieť v parku, treba si tie zvery pozrieť v situáciách, keď niečo musia robiť samostatne. Tam ukážu charakter. A nevyberať ani tak jednotlivé spojenia, ako chovateľa práve na základe jeho zvierat, ktoré som videl aj v tých krízových situáciách. Fertig.
Bad, nemyslím, že sa toho plemena treba báť. Je pár ľudí, ktorí s ním robili, neverím, že neporadia...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod Jules a Jamal » Sob 29.06.2013 21:19

Neostava ine len v mnohom suhlasit s Pukom. U bandoga plati na sto percent, aky pan taky kram ... Jeho vychove treba venovat cas, ale ten sa vam vrati vo velkej radosti, ktoru vam toto plemeno prinesie. Otec a ja sme vlastnili viacero plemien psov od Slovenskeho kopova, Sibirskeho huskyho, Beagla, Stafforshirsky bullterier, Cane corso a ine ... Ked som sa osamostatnil, tak po Wivaldym / Cane corso/ prisiel do domu Jamal /Bandog/. Jasne ze som najprv nastudoval na nete info o plemene a potom sup na obhliadku k chovatelovy. Po pol roku prislo steniatko :D Oproti ostatnym plemenam som si vsimol ze Jamal bol okamzite samostatna jednotka. To znamena ziadny bojko, ale skor prieskumnik. Ako kazde stena velmi zlaty siroke labky, modre ocka. Nebudem pisat o vycviku, na to su tu ine temy a je tam o tom dost. Bandog je velmi ucenlivy a poslusny pes, to som zistil velmi rychlo. Na cvicaku na figuranta velmi tvrdy, pri obrane hlucny a rychly. Ak by som bol policajt urcite by som vedla seba ineho psa nechcel ako bandoga ... Na prechadzkach je pusteny navolno, bezne prikazy ostan, volno, k nohe, ku mne a pod. musia fungovat u takychto psov okamzite. Kto sa na vychovu a vycvik neciti, nech si psa nekupuje a tym myslim nielen bandoga :D V rodinnom dome je Jamal spolahlivy strazca, ked je otvorena brana nevychadza sam na ulicu ale ostava vo dvore co je vyhoda. Nevyhoda ze brechanim oznamuje skoro kazdeho okoloiduceho :D Celorocne je vonku, ake kratkrosrste plemeno je samozrejmostou zateplena buda s predsienou a priestranna klietka. Voci ostatnym psom sa sprava velmi nadradene, nevsima si ich kym oni nanho nebresu alebo neprejavia agresivitu, potom maju smolu. K rodine velmi priatelsky, ma rad male deti, len treba davat pozor kvoli jeho vahe a hmotnosti aby ich nezvalil, alebo nesibol chvostom. Bandog bolo prve plemeno na prechadzke z ktorym som mal ozajstnu radost zo psa. Staci naho pozriet a on uz vie co ma v danej situacii urobit, to dokaze maloktory pes... :ahoj: Obrázok
Jules a Jamal
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod MisheliQ » Sob 29.06.2013 21:35

Jules a Jamal píše:Voci ostatnym psom sa sprava velmi nadradene, nevsima si ich kym oni nanho nebresu alebo neprejavia agresivitu, potom maju smolu.

môžeš bližšie rozvinúť?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod Jules a Jamal » Sob 29.06.2013 21:53

Psov si na prechadzke nevsima ani ked idu okolo. Proste ide v pohode vedla mna. Ked vsak okoloiduci pes brese alebo sa sprava agresivne, musi clovek vyuzit aj trochu fyzickej sily, aby som ho odtiahol. Hra sa len zo psamy ktorych pozna a su mu podriadeny, alebo fenkamy. Z ostatnymi dospelymi psamy sa moze onuchavat a je v pohode, kym naho iny pes nezavrci potom sa sprava agresivne. Asi kazdy pozna svojho psa a vie ako sa v danej situacii sprava a preto sa im vie vyhnut :D Boli sme uz aj napadnuty psamy, ktory usli z nedalekej firmy cez plot. Je to velmi neprijemna situacia, lebo aj ked sme boli napadnuty mi, tak majitel na nas krical ze Jamal mu dohryzol psov ... Ale to uz nie je o psoch ale o ludoch ...
Jules a Jamal
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod Puk » Ned 30.06.2013 8:21

J&J - Podľa toho, čo píšeš, máš doma typického bandoga. Veľmi si vážim, čo si napísal a nielen to - ale že máš psa spraveného tak, ako píšeš. Svetlá to výnimka! Rovnako by som uvítal, keby si si našiel čas a prišiel na nejakú akciu s bandogmi. A podebatoval s niektorými ľuďmi. Medzi tými, ktorým už žiaľ nie je pomoci sa stále niekto nájde, kto by aj chcel, len potrebuje príklad. A nám iné ako osveta neostáva. Ešte raz k Tebou napísanému : :jop: :jop: :jop:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod Bad » Ned 30.06.2013 8:45

Jules a Jamal píše:Jasne ze som najprv nastudoval na nete info o plemene

taky čtu, a tam je bandog většinou vypodobněn tak, že jen blázen by po něm nesáhl...

Jules a Jamal píše:Jamal bol okamzite samostatna jednotka. To znamena ziadny bojko, ale skor prieskumnik

to je spíš o sebevědomí, než o plemeni, ne?

Jules a Jamal píše:Bandog je velmi ucenlivy a poslusny pes...... Na prechadzkach je pusteny navolno, bezne prikazy ostan, volno, k nohe, ku mne a pod. musia fungovat u takychto psov okamzite. ........ Nevyhoda ze brechanim oznamuje skoro kazdeho okoloiduceho ...... Voci ostatnym psom sa sprava velmi nadradene, nevsima si ich kym oni nanho nebresu alebo neprejavia agresivitu..... Bandog bolo prve plemeno na prechadzke z ktorym som mal ozajstnu radost zo psa. Staci naho pozriet a on uz vie co ma v danej situacii urobit, to dokaze maloktory pes...

tohle se přesně hodí i na mého HW Badyho a přitom nepochybuji, že se budou ti psi velmi lišit

Je mi jasné, že pokud si budu chtít pořídit bandoga (a není to momentální nápad, už jsem ho měla v hledáčku před nějakým tím rokem), tak budu muset zvenout prdel od počítače a vyrazit do terénu
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod hriva » Ned 30.06.2013 9:26

Ja už som sa rozhodla kto bude další člen rodiny :yes: ale až o nejaky ten ročik.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod Bad » Str 03.07.2013 5:48

Prosím - na jaká onemocnění si dát pozor - respektive, jaká zdravotní vyšetření by měli mít rodiče (a jejich rodiče...), aby bylo prevenci učiněno zadost.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod Jules a Jamal » Štv 04.07.2013 22:21

Kedze je to eventualne mlade plemeno, tak od rodicov nejake geneticke vady a degeneracne ochorenia neexistuju. Treba vsak davat pozor u steniat na vyvazenu stravu plnu mineralov a vitaminov, aby sa dobre vyvinula kostra a klby kedze sa jedna o tazke plemeno. A ako u viacerych druhov mollosov moze dojst k padaniu vnutorneho viecka oka, co je u veterinara jednoduchy zakrok. Inak su to zdrave psy, vyborne osvalene s dobrou stavbou tela.
Jules a Jamal
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12
Bydlisko: Prešov, Slovensko

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod Puk » Ned 07.07.2013 10:06

Bad píše:Prosím - na jaká onemocnění si dát pozor - respektive, jaká zdravotní vyšetření by měli mít rodiče (a jejich rodiče...), aby bylo prevenci učiněno zadost.


BAd, vychádzaj z problémov, ktoré majú plemaná, z ktorých bandog vznikol... :ahoj: plus výživa a doplnky do ukončenia fyzického vývinu. Zdravotné skúšky? Neviem, aké by si chcela absolvovať a či by Ti za súčasného stavu aj výsledky niečo povedali - zodpovedali realite ( kluby dnes tieto veci neriešia - všetko je preto "kúpiteľné). A množiteľ tobôž nie. Ten sa väčšinou snaží ohúriť : práve mám pred sebou jeden taký inzerát - človiečik tu vypisuje pôrodné váhy, pritom barbarsky nechá pod sukou 14 bezPP šteniat (suka bandoga po 6 šteňatách ide rapídne dole a spamätáva sa z toho 3 mesiace), hrdí sa váhou v 6 týždňoch (pritom štence majú byť minimálne o kilo - dve ťažšie ako udáva). Jasne to ukazuje, ako a čím kŕmi a na čo to všetko je ... no grc.
Takže zase sa vrátim k mojej pôvodnej rade : vyber si chovateľa a presvedč sa na vlastné oči o kvalite jeho zvierat, či je práve on ten "pravý orechový". S tým totiž úzko súvisí aj genetika a zdravie.

Len doplním J&J - zvýšený prísun minerálov - nesúhlasil by som celkom : je to veľké plemeno a aj tu platí, že prevápňovanie v šteňacom veku sa môže podpísať na artrózach kĺbov v dospelosti. Rovnako výlučné kŕmenie svalovinou hlavne v období rastu môže rozhádzať metabolizmmus Ca, P a D3. Zvýšené dávky vitamínov, na rozdiel od minerálov, málokedy poškodia... Napriek tomu : všetko s mierou a do roka šteňa bandoga radšej na štíhlejšej, chudšej platforme, ako blahobytnej a na rozdiel od toho, ako je to dnes medzi majiteľmi bandoga trendom = mať doma polročného 50 kilového mamľasa je to najsprávnejšie... :pac:
Nesúhlasím celkom ani s tým, že toto plemeno nemá genetické ochorenia - vieme dnes, že s kostrou po niektorých zvieratách nie je všetko v poriadku...
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Bandog (nFCI)

Poslaťod hriva » Ned 07.07.2013 10:31

ked suka porodi teda viac ako 6 steniat, co sa urobi so zvysnymi? chovatel ich odchova umelo, alebo sa proste "odstrania"?
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená uznané kynologickými organizáciami vo svete