Chovné skúšky OVVR

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod Kes » Str 10.03.2021 18:12

Ďakujem za rady.
Je tu niekto kto bol na skúške OVVR?
Lebo ja som z popisu disciplíny pochopila, že pes sa iba venčí a nie že má sliediť.

Disciplína „Správanie sa po výstrele“:
„Táto disciplína sa skúša pri voľnom pohybe psa. Rozhodca pošle spolu viacerých vodičov so psami v rozstupe asi 10 metrov. Vodiči na pokyn rozhodcu vypustia psov – povelom voľno.
Pes sa musí vzdialiť od vodiča na 10 až 20 m. Po vzdialení psov, rozhodca alebo pomocník vystrelí z brokovnice alebo štartovacej pištole 9 mm. Na pokyn rozhodcu musia vodiči privolať svojich psov k nohe.“
Kes
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod Vikiki22 » Str 10.03.2021 18:38

Jop, 5x. :yes: ...a pripravujem psy na OVVR.
Táto disciplína je naozaj o tom, že psa pustíš len na voľno, no pes sa musí vzdialiť aspoň na 10 - 20 metrov od teba. Nie je to o sliedení. Skúša sa tu len reakcia psa na streľbu a poslušnosť (privolanie psa).
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod Kes » Str 10.03.2021 20:12

Super, a ako riešiš keď sa pes po povele voľno len motá okolo a nechce ísť na takú vzdialenosť?
Kes
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod Vikiki22 » Str 10.03.2021 20:46

Tréningom hrou - hračkami, dummíčkami... Hádzať ich čo najďalej od seba, aby sa pes rozbehol čo najďalej od teba. Časom sa naučí odbiehať aj na povel v smere kade ukazuješ. Je to len o cviku.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod Kes » Str 10.03.2021 21:13

Ďakujem, idem na to :jop:
Kes
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod wer » Str 10.03.2021 21:28

alebo sa upevni to poskakovanie pri psovodovi, ze hod uz nieco... :joint:

Urcite radsej to, co pisala nisus, alebo clupko....
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod Nisus » Štv 11.03.2021 3:44

wer píše:alebo sa upevni to poskakovanie pri psovodovi, ze hod uz nieco... :joint: .


Prípadne sa pes nepohne od psovoda, pokiaľ niečo nepoletí/nepadne a zároveň sa tým môžu rozhasiť kľudy, keďže retriever má vybehnúť až na povel.
Ale tak ja som bola na OVVR iba raz a nepripravujem cudzie psy na ne :lol: .
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod Vikiki22 » Štv 11.03.2021 6:27

Hmm... Cvičila som takto nie jedného retrievera, ktorý nechcel odbiehať a žiadny si neupevnil skákanie okolo psovoda alebo si kazil kľudy (samozrejme, záleží aj od prístupu). Ale asi som sprostá, sorry. :lol:
Preto je dobré vidieť, ako sa ten pes správa. Či sa preto nepohne, lebo sa bojí alebo či je tak na majiteľa naviazaný alebo ho len nezaujíma okolie.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod wer » Štv 11.03.2021 8:22

No vidis a ja som este nevidela psa, ktory sa to tak naucil. Urcite nie aporter odhadzovanim aportov :lol: Pes fakt nie je debil, taketo klamania, ze akoze zahadzujem a nic neodhodim, to sa robievalo pred 100 rokmi :joint: a nefungovalo..
A ano, navyse mas dalsiu premennu - neskuseneho psovoda. :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod Vikiki22 » Štv 11.03.2021 8:50

wer, zase fantazíruješ. Kde som písala, aby sa pes klamal?? :ach: Hádzanie hračiek dodá psovi trochu sebaistoty, aby sa "rozhýbal". Je to HRA - hádžem psovi hračky, aporty. Pri tom môžeš ukazovať smery, posielať ho istým smerom (napr. vpred). Ak si pes upevní smer, prejdeš len na ukazovanie a hračku psovi hodíš ty alebo niekto iný za odmenu do toho smeru. A potom môžeš prejsť na samotné hľadanie ukrytých aportov s ukazovaním smerov. Na všetko treba ale správny prístup - ako vo všetkom. Cez písmená sa veľmi zle radí.
Tak neskúsený psovod bude vedieť isto použiť target na učenie sliedenia. Hm. Páči sa. :lol: Ale nemienim sa s tebou furt hádať, wer. Aj tak si budeš svoje...
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod wer » Štv 11.03.2021 8:57

Vikiki, to su tie skusenosti... :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod clupko » Štv 11.03.2021 11:19

Vikiki22 píše:Tak neskúsený psovod bude vedieť isto použiť target na učenie sliedenia.

sliedenia? ide o povel volno. par prispevkov vyssie si aj ty pisala, ze to nie je o sliedeni.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod Nisus » Štv 11.03.2021 14:08

Vikiki22 píše:Preto je dobré vidieť, ako sa ten pes správa. Či sa preto nepohne, lebo sa bojí alebo či je tak na majiteľa naviazaný alebo ho len nezaujíma okolie.

Preto mi príde dosť odvážne, že radíš takto z brucha cez net, keď nepoznáš psa ani nevieš, na akej úrovni je majiteľ, pripadne v akom teréne cvičí a akým spôsobom bol pes učený (možno práve tam vznikol ten problém, že sa nechce pohnúť od psovoda).
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Chovné skúšky OVVR

Poslaťod Kes » Pia 25.06.2021 13:10

Ahojte, takže fenka na povel voľno už parádne behá. Chyba bola vo mne. Na začiatku prechádzky sme vždy cvičievali povely a až potom som jej dala priestor na vybehanie. A keď som chcela od nej na začiatku prechádzky aby na povel voľno vybehla, tak ona sa nechcela odo mňa pohnúť lebo stále čakala, že sa bude cvičiť. Takže som to otočila, najskôr si môže pobehať a potom cvičíme povely. A funguje to.
Ďakujem všetkým.
Kes
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Predchádzajúci

Späť na Poľovnícka kynológia