IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod Elis » Sob 02.04.2022 14:14

Puk píše: U molosa musíš, lebo on si niekedy jednoducho zmyslí, že "skúsi" či to nepovolí aj inak.


tohle je jedno z "tajemstvi", co se nesmi ve "svete radostne poslusnosti" rikat nahlas, protoze to je nepatricne :ha: jo - moji psi vedi, ze trosicku i musi :ha:

Puk píše: Skrátka, molos uvažuje inak a aj medzi nimi sú rozdiely.


:yes: uz i jen pes a fena je rozdil :ha: natoz plemena.

tak ja zase na chvilku prestanu resit, ze z nej toho malinaka fakt neudelam :lol:
i tak mi dela radost :joint:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod wer » Sob 02.04.2022 15:28

Ja si nemyslim, ze to je o molosovi... :nwm: to je uplne normalna faza vycviku. Teda v pripade, ze sa ako.prve riesi presnost a pochopenie cviku, rychlost pride. Jasne, u.maliny je aj ta "pomalost" rychla, ale to tiez nie je bez problemov. Napr zvyknu byt nervozne, prekusovat... To je len ina forma neistoty. :nwm: ano, mozno rychlejsie ten drivovy pes pochopi, ale to tiez nie je vzdy plus - vid moj priklad s automatickou pustackou... vsetko ma svoje pre a proti.
Ja riesim obdobny problem, zle som to ucila - prve rychlost a presnostou sa pes rozsypa. Konkretne aport - ak caka predsadnutie, je brutalne pomaly. A trosku neviem, ako z toho von. :heh: a je to pracak. Ja tiez nemam nic zadarmo :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod Elis » Ned 03.04.2022 8:33

wer píše: Ja tiez nemam nic zadarmo :heh:


to jsem nikde nenapsala - vidim dnes a denne, ze vsude je neco :no:

ale taky vidim, jak je ten pracak vlastne "odpoustivy" na chyby psovoda. Bych se nepohla z mista, zkusit neco podobneho na Vaclava. A to nezpochybnis :jazyk:

jinak DF fakt spolehlive funguje. Jakmile jsem napsala, ze mi bude delat radost, prisla studena sprcha :joint:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod elfinka » Ned 03.04.2022 8:51

"Nemám nič zadarmo" tomu fakt neverím :jazyk: nemáš zadarmo vrcholnu formu, to nemá nikto. Ale máš zadarmo motiváciu, máš zadarmo ochotu spolupracovať, máš zadarmo oveľa vyššiu schopnosť chápať než majú nepracaky. Najskôr máš zadarmo takú psychickú odolnosť, sústredenie a pracovnú výdrž, po ktorú sa nepracak dostáva cielenou roky trvajucou prácou.

Mne teraz pracák krásne ukazuje, ako celý ten čas s Fidom bola fakt chyba hlavne v psovi a nie vo mne :haha: (teda okrem prvých 2 rokov, tie ešte boli moja chyba :ha: )
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod wer » Ned 03.04.2022 10:02

Ale to vobec nemalo vyzniet, ze s nepracakmi to je lahke a ze tam nie su rozdiely :ach: skor to bolo k uceniu vseobecne, k tomu, ze pukovi sa to nezda - a to je proste pri uceni uplne normalne a je to aj u pracakov :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod Elis » Ned 03.04.2022 21:13

ty nervy pri uceni novych veci? ty pracaci jsou selektovani na i na tenhle stres.

porad si lamu hlavu, jestli to jde bez toho nebo ne - ale zatim jsem neprisla na to, jak cvicit bez nich.
resp. jde to. ale vede to ke cviceni bez ustaleneho vysledku ( pes je schopny se pak na pozadavek vykaslat).
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod elfinka » Ned 03.04.2022 21:44

Wer - a tak to áno, nervy tam sú vždy nejaké, rozdiel je hlavne v tom koľko ktorý pes tých nervov vydrží kým sa na to vykasle. :yes:

Teda mne tak nejak príde, že snažiť sa úplne bez nejakého tlaku neni cesta pre nikoho. Z chýb sa každý učí a opravou upevní pochopenie. A primeraným tlakom sa zas upevňuje - čo chcem a občas aj čo nechcem :haha:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod Elis » Ned 03.04.2022 21:49

kdyz me to obcas prekvapi, ze proc ho to rozhodilo.

napr. odkladacky.
uci se je od mala, postupne a stejne prisla faze, za mrznul na vychozim bodu, kdyz vedel, ze budou :nwm:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod wer » Pon 04.04.2022 7:21

Dik, dievcata, za objasnenie, ja toto vsetko viem :heh:
Reagovala som na puka, ked pisal, ze ked sa postupuje spravne, neistota nenastane. Nastane a aj u pracakov. Ale je mozne, ze som puka zase len nepochopila :heh:

Ale k tomu, co vy pisete.. ako chodim po tych cvicakoch (nie elitnych), tak tam su same priemerne, az podpriemerne zvierata.. a to nemyslim vedenie majitelov, aj ked aj to sa podpise, ale elita by s takymi zvieratami nerobila...takze az tak ruzove s chovom pracakov to nebude :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod Elis » Pon 04.04.2022 7:40

wer píše:ze ked sa postupuje spravne, neistota nenastane. Nastane a aj u pracakov.


tak ja to pochopila stejne.

wer píše: ale elita by s takymi zvieratami nerobila...


elita je elita. jedno %? ti maji uplne jine pozadavky :lol:

wer píše: takze az tak ruzove s chovom pracakov to nebude :heh:


a ja ti nevim - ale co prislo s vovcakem na cvicak - tak nejak funguji. I s tema exterierakama treba.
S exotem tohle teda pravda neni. tam proste narazis na zed - a nevi, co s nimi dal, nedokazi se pohnout.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod wer » Pon 04.04.2022 7:47

Tak nas cvicak istu dobu tvoril - beauceron, HW, BSO, doberman a 1x MLN a 1x NO (moj)... :ha:

Ono tie NO este budiz, aj ten podpriemer daco urobi, aj ked je to nezrave a nehrave, ale je kvantum malin, co si poviem, ze obrany su pre ne tyranim...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod Elis » Pon 04.04.2022 7:55

Je fakt, ze odpad je u tech pracaku obrovsky a je klidne mozne, ze to co uz doslo az na cvicak je protridene :ha:

I to, ze pisu hlavne o NO.
To asi protoze malinaka si na cvicak tady dovede jen ten, co uz cvicit chce a trosku tusil, co si chce koupit :angel:

wer píše:je kvantum malin, co si poviem, ze obrany su pre ne tyranim


jo, na tohle zapominam.
i na to, jak citliva je malina na vedeni od cloveka - ta taky neni odpoustiva. souhlas
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod elfinka » Pon 04.04.2022 8:07

Elis píše:kdyz me to obcas prekvapi, ze proc ho to rozhodilo.

napr. odkladacky.
uci se je od mala, postupne a stejne prisla faze, za mrznul na vychozim bodu, kdyz vedel, ze budou :nwm:

Inak toto - mne v tejto chvíli príde, že odkladacky sú snáď najťažší cvik :aaa: som s tým bojovala u Fida a trvalo snáď rok kým sa mu to ulezalo nejak v hlave. A bojujem aj teraz, už som si myslela že sme na dobrej ceste ale začala som trénovať stopku a lahnutie na diaľku zo šprintu (čo by mi vôbec neprišlo že sa mu pomiesa) a on si úplne prestal sadat za chôdze :oo:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod wer » Pon 04.04.2022 9:31

Ale teda podporim vase slova - automaticku pustacku po kontrolaku som odstranila 1 treningom :ha: ale teraz sa to trosku preklopilo na druhu stranu - mam lepsiu 2.fazu pred pustackou a vahavejsiu pustacku :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: IGP - Medzinárodná skúška pracovných psov

Poslaťod Puk » Pon 04.04.2022 12:56

wer píše:Reagovala som na puka, ked pisal, ze ked sa postupuje spravne, neistota nenastane. Nastane a aj u pracakov. Ale je mozne, ze som puka zase len nepochopila :heh:


Nedá sa všetko v skratke vystihnúť tak dokonale, aby to bolo pochopené bezo zvyšku, aj keď teda ja zrovna stručný nebývam :hi: Takže revidujem : neistota v procese výcviku u psa nastať počas učenia môže. Hlavne vtedy, keď je buď psovod dosť zmätočný, alebo je pes mladý a jednoducho chce čas, kým si to naskladá do hlavy. Striedanie a výber psa ponechávam bokom.. Myslel som to ale aj tak, že ak je ten postup správny, pre psa zrozumiteľný, má motiváciu a správne prevedenie je posilňované, je len malý predpoklad neistoty a nemal by byť problém ju odstrániť práve podporou pozitívne zažitého. Len toľko.
A odpad pracákov - ono to práve súvisí s nezmyselným zaraďovaním do chovu aj toho, čo tam nemá byť. A možno aj dnešným zameraním kynológie. Ale toto sa mi fakt nechce rozoberať.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia