Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Elis » Pon 15.07.2019 12:23

cez nemca čo sotva preliezol áčko, cez malinu čo sa zasekla na rebríku, nejaký pes sa tam chystal odíst z placu s aportom

:yes:

jako nerada tohle davam -ale když i CC se to da naucit :angel:

https://youtu.be/YQS9a9r-0Xk?t=374
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Puk » Pon 15.07.2019 17:36

wer, je to začarovaný kruh. Aby sa to niekam pohlo, treba to na nejakom mieste rozseknúť. Otázka je kde a kto...
Pravdu máš v tom, že úroveň vedomostí jednotlivých psovodov záleží v prvom rade od nich samých, ale v inom zase od možnosti konzultovať, konfrontovať a porovnávať sa s konkurenciou. A to, v súčasnosti nie je kde. (Mimochodom - "zväzarmovcov" bolo v Breznici menej, než mladých, ktorí zväzarm nezažili vôbec :angel: ). Súhlasím s tebou v tom, že "zväzarmovci" v nejednom prípade zaspali na vavrínoch a už ďalej bolo pod ich úroveň robiť niečo inak, ako im to vliezlo za tie roky pod kožu. Vývoj nezastal - ani v psoch, ani vo vedomostiach, ani v materiálnom vybavení, ani v možnostiach odborne napredovať - no iba individuálne, nie systémovo, čo by mala byť hlavná funkcia zastrešujúcej organizácie. Ale - nechcem paušalizovať, nie všetci boli takí, boli aj takí, ktorí išli s dobou, len odišli psi, prišli iné starosti, zmenili sa životné priority. Ale to nech nie je ako výhovorka... Osobne si myslím, že toto všetko len odráža dobu.
Podpora NSP, žiaľ nie je žiadna, ak nepokladáme za "podporu" to, že prezident ZŠK už niekoľko rokov po sebe v jednej rade posúdi na Majstrovstvách výkony (alebo aj "výkony") pretekárov. Osem - desať rokov po sebe... A asi je nadšený stúpajúcou úrovňou. :pac:, keď to práve jeho, ako predstaviteľa nenúti zaujať dosť zásadný postoj v tomto probléme. Ba ani sa nezačervená... Myslím, že celý NSP speje do péčka a ostane len na tom bode, že bude už len teda SVV1, ktorá je upotrebiteľná do chovu a v mnohom ľahšia a jednoduchšia ako IGP1 (určite v obranách, určite v hodnotení a nárokoch posúdenia). Svv3 by mala byť nadstavba pre tých najlepších psov a psovodov. Je? ZŠk má (mala by mať) v rukách nielen odbornosť a riadiacu zložku s financiami a z titulu svojej pozície by mala predsa pomôcť k rastu športu aj v tomto smere. Povedz mi, akú podporu dáva po metodickej stránke tým pár cvičákom (lebo tie sú alfa a omega možného rastu)? Veď na mnohých cvičákoch už dnes ani nevedia, ako má tá skúška vôbec vyzerať (píšem to v prvom príspevku - tie chyby boli typické začiatočnícke, ktoré sa na tomto stupni už nemôžu tolerovať). V tých časoch Zväzarmu (viem, bola iná doba a iné informácie neboli) boli minimálne školenia výcvikárov, figurantov, funkcionárov (viem, často sa minuli účinkom a boli skôr na smiech), no dnes máme iné možnosti a? A nič... Ale na druhej strane, nebyť pár nadšencov z pozície organizátorov (možno už sú poslední a o rok už nebudú) už nič podobné neexistuje. Možno nebudeš súhlasiť - mne chýba práve podpora vedenia, lebo tých pár členov to nemá ako ovplyvniť. Navyše myslím, že k SVV3 musíš dospieť výcvikom, vedomosťami, skúsenosťami a predovšetkým dobrým psom a dobrým usmernením. Toto mi chýba. ZŠK by sa malo venovať rozvoju kynologického športu, no podľa mňa tak nerobí, prečo - to je otázka. Myslím že z nezáujmu, ľahostajnosti a pohodlnosti. Je to škoda. Žijeme dobu trhového mechanizmu, o čo bude záujem, to prežije. O NSP mám vážne obavy, pretože... A teraz nehovoríme len o tom vrchole výcviku SVV3, bavme sa o mládeži (kedysi mali letné tábory organizované ZŠK) - dnes tej mládeži zakazujeme cvičiť so psom bez PP. Tých vecí je veľa, čo ma štvú. Ale kynológia nie je nič iné, len nastavené zrkadlo súčasnej spoločnosti. Žijeme s tými, ktorých sme si zvolili, nemáme zrejme právo pindať... A aj tak ma to štve a pindám! :ha:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod wer » Pon 15.07.2019 18:15

Problem su vycvikari, rozhodcovia, to, ze sa celoplosne propaguje, ze staci 70 %, ze skuska je od slova skusat, ze ved to je dobree, to dako date. Uz na jednotkach. Ze si psovodi natieraju topanky salamou pred stopou, ze voditko maju na stope na 2 metre, ze na placi maju loptu vo vrecku, ze si znizuju prekazky a to nevravim o zapisanej skuske bez ucasti a podvadzani aj na vrcholovych sutaziach... Klamu sami seba. A sa potom tlapkaju, ako super... Ale na slovensku to staci. Oni sa nechcu porovnavat so svetom. Ono teraz je ten sprosty trend si silou mocou udrzat nejakych ludi, ale fakt takto? Znizovanim narokov? Len aby sa tam niekto postavil? Ved to bola len strata casu vsetkych zucastnenych, sorry :nwm:

A tie organizovane casy pominuli, bohuzial. Kazdy si je strojcom svojho stastia. Kludne sa ti svvckari mozu vzdelavat na poli igp. Ja sa tiez zaujimam o ob, aj ked ho nerobim. Vycvik psa je o jeho pochopeni, akou drahou sa uz psovod s nim vyda, to je uz na nom...

A ti bezpapieraci, to suhlasim, ale to je na inu debatu.
Naposledy upravil wer dňa Pon 15.07.2019 18:43, celkovo upravené 1
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod pigie » Pon 15.07.2019 18:19

Connie píše:cez malinu čo sa zasekla na rebríku

Ta sa mi lubila, si to dala 2x :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod wer » Pon 15.07.2019 18:42

A dalsia vec - v dnesnej dobe treba aj nieco obetovat. Ono to chce vela casu, za figurantov treba platit, cestovat za nimi, striedat cvicaky... No a vela tychto ludi sa stretne tak akurat v sobotu na hromadnom treningu, tam pomachruju medzi sebou, navzajom si dako daju kusnut a idu domov. A potom zlozia svv1 a potom sa prihlasia na lokalny pretek podla svv1, kde su dalsi rovnakeho razenia a hotovo, smutny obraz slovenskej kynologie.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Puk » Pon 15.07.2019 19:31

Nie je čo dodať, lebo je to tak, ako píšeš...! Ale jeden dodatok dám : Chvalabohu, že sa prihlásia aj na ten lokálny pretek! Lebo 98% psovodov neurobí ani to... :hmm:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Nisus » Pon 15.07.2019 21:25

Offtopic: Existuje aj v sportovke nieco ako etika obliekania? Resp. je predpisane, ako ma vodic prist obleceny na skusku/sutaz?
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod wer » Uto 16.07.2019 5:04

Offtopic: mozes aj v monterkach :ha:

A k tym pretekom a skuskam este, co elfinka pisala, ze nie su. Ono su a vela, len problem je prave ta uroven. Clovek s pripravenym psom nepojde na tie lokalne preteky - lebo tam figuruje miestny Ferko, co nemal na ruke nikdy razantneho psa, trava je tam po kolena, pomocky nesplnaju predpisy.
S prvym psom som si odpretekala par takychto miestnych pretekov, to bolo jedno, ale s dalsim uz len kvalifikacky.

Len toto ako riesit? Dat lepsich figov? Aj tak sa uz ti pripraveni neprihlasia... Sprisnit hodnotenia? Zas len ubudne ludi... :nwm:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Puk » Uto 16.07.2019 6:02

wer, opäť začarovaný kruh. K SVV3 a vrcholovkám NSP - buď si istá, že platí to, čo som napísal v prvom príspevku : keď budeš vytrvalá, raz to padne... :hmm: K úrovni posudzovania : práve tu je problém, ktorý si pestuje samotná ZŠK. K tomu prapodivnému hodnoteniu a nízkym nárokom : ja osobne som nikdy nebol zástancom podliezania nárokov a úrovne (lebo by som tým dehonestoval ľudí, ktorí to brali poctivo), preto ma nesmierne štvalo, keď mi to ešte ako rozhodcovi vyhadzovali na oči, že ten, alebo onen dostal zadarmo skúšku. Tak som sa bol niekoľkokrát z vlastnej iniciatívy na pár ľudí pozrieť a výsledok bol neskôr po kriku ten, že hlavne na skúšky "v mimoriadnych termínoch" chodievali kontroly. Vieš, aký bol výsledok? Na kontrolu si musela dostať delegačenku, ako na normálne pískanie. A rozhodca, ktorý mal byť kontrolovaný, dostal o kontrole avízo. Od koho?... A boli "termíny" pre vybraných funkcionárov (nebudem menovať, vieš ktorí chovatelia NO to sú) o ktorých si ani nevedela, pretože z pôvodného "mimoriadneho" sa presunuli na iný "mimoriadny". Pozri si kalendáre akcií roky dozadu a zistíš, že na cvičákoch týchto ľudí pískali roky v "ilegalite danej skúšky" stále tí istí, OVERENÍ praxou len dvaja vybraní rozhodcovia. Takže tu máš to vedenie ZŠK. Dnes je dokonca situácia taká, že psovod na prísnejšieho rozhodcu radšej na skúšky nejde... To bol jeden z mnohých dôvodov, prečo som si povedal - ďakujem, stačilo!
K figurantom a ich úrovni : zase, kto by to mal organizovať, ak nie ZŠK??? Kedysi (neviem, ako je to dnes) boli školenia a robili sa dokonca skúšky - nie v ére Zväzarmu, ale nedávno, mal to na starosti tuším Rudo Danek. Figuranti boli nielen teoreticky, ale aj fyzicky preskúšaní, kým dostali "papier". Nakoniec, na týchto samotných Majstrovstvách figurant na technickej časti si mýlil prevedenie a nároky NSP s IGP. A rozhodca - prezident ZŠK - sa tomu prizeral... Nuž, čo si o tom myslieť?
A k "lokálnym" pretekom. Mňa nevyrušujú. Ich úroveň je, aká je. A ich budúcnosť nie je v náročnosti posúdenia. Lebo na nich - čím si náročnejšia, tým menej účastníkov bude o rok. Sú lokálne a pre mňa znamenajú nie úroveň vycvičenosti, ale príležitosť na stretnutie a trochu zastavenie sa v čase v tejto uponáhľanej "peňažnej" dobe. Nedívam sa na ne primárne z hľadiska kvality prípravy. Ale veď kto chce, ide, kto nie nie. A aj tu je tak trochu rozdiel medzi IGP a NSP - počet a úroveň týchto podujatí. NSP v tej vrcholovej podobe vlastne okrem Majstrovstiev ani nemá reálne možnosť pretekania, lebo tých skutočne pár akcií v roku usporiadateľ pre náročnosť radšej zruší, hoci v kalendári ich pre marketing zverejní.
To len pár poznámok k Tebou napísanému. Ale zdôrazniť chcem aj ja to podstatné : vycvičenosť psov v tejto podobe, ich kvalita a úroveň je výlučným dielom ich psovoda a nikoho iného. Ale to, aby takýto psovodi vôbec boli (a ich kvalita s nimi) je predovšetkým o podpore zo strany vedenia ZŠK. NSP, vzhľadom na trendy (rozkladanie skúšok, znižovanie nárokov nielen posudzovania, ale aj náročnosti) klesá a bude klesať, lebo veď "ľudia tak chcú"... Za chvíľu budeme mať v náplni skúšok privolanie a odloženie a šmytec... Keď som v 2006 skladal NSP - môžem ti ukázať jeho pôvodné znenie aj s kritériami na posudzovanie, a jeho znenie dnes po "úpravách" smerom preč od nárokov", je také markantné, že bola vôbec zbytočnosť s ním niečo robiť.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Puk » Uto 16.07.2019 6:02

wer, opäť začarovaný kruh. K SVV3 a vrcholovkám NSP - buď si istá, že platí to, čo som napísal v prvom príspevku : keď budeš vytrvalá, raz to padne... :hmm: K úrovni posudzovania : práve tu je problém, ktorý si pestuje samotná ZŠK. K tomu prapodivnému hodnoteniu a nízkym nárokom : ja osobne som nikdy nebol zástancom podliezania nárokov a úrovne (lebo by som tým dehonestoval ľudí, ktorí to brali poctivo), preto ma nesmierne štvalo, keď mi to ešte ako rozhodcovi vyhadzovali na oči, že ten, alebo onen dostal zadarmo skúšku. Tak som sa bol niekoľkokrát z vlastnej iniciatívy na pár ľudí pozrieť a výsledok bol neskôr po kriku ten, že hlavne na skúšky "v mimoriadnych termínoch" chodievali kontroly. Vieš, aký bol výsledok? Na kontrolu si musela dostať delegačenku, ako na normálne pískanie. A rozhodca, ktorý mal byť kontrolovaný, dostal o kontrole avízo. Od koho?... A boli "termíny" pre vybraných funkcionárov (nebudem menovať, vieš ktorí chovatelia NO to sú) o ktorých si ani nevedela, pretože z pôvodného "mimoriadneho" sa presunuli na iný "mimoriadny". Pozri si kalendáre akcií roky dozadu a zistíš, že na cvičákoch týchto ľudí pískali roky v "ilegalite danej skúšky" stále tí istí, OVERENÍ praxou len dvaja vybraní rozhodcovia. Takže tu máš to vedenie ZŠK. Dnes je dokonca situácia taká, že psovod na prísnejšieho rozhodcu radšej na skúšky nejde... To bol jeden z mnohých dôvodov, prečo som si povedal - ďakujem, stačilo!
K figurantom a ich úrovni : zase, kto by to mal organizovať, ak nie ZŠK??? Kedysi (neviem, ako je to dnes) boli školenia a robili sa dokonca skúšky - nie v ére Zväzarmu, ale nedávno, mal to na starosti tuším Rudo Danek. Figuranti boli nielen teoreticky, ale aj fyzicky preskúšaní, kým dostali "papier". Nakoniec, na týchto samotných Majstrovstvách figurant na technickej časti si mýlil prevedenie a nároky NSP s IGP. A rozhodca - prezident ZŠK - sa tomu prizeral... Nuž, čo si o tom myslieť?
A k "lokálnym" pretekom. Mňa nevyrušujú. Ich úroveň je, aká je. A ich budúcnosť nie je v náročnosti posúdenia. Lebo na nich - čím si náročnejšia, tým menej účastníkov bude o rok. Sú lokálne a pre mňa znamenajú nie úroveň vycvičenosti, ale príležitosť na stretnutie a trochu zastavenie sa v čase v tejto uponáhľanej "peňažnej" dobe. Nedívam sa na ne primárne z hľadiska kvality prípravy. Ale veď kto chce, ide, kto nie nie. A aj tu je tak trochu rozdiel medzi IGP a NSP - počet a úroveň týchto podujatí. NSP v tej vrcholovej podobe vlastne okrem Majstrovstiev ani nemá reálne možnosť pretekania, lebo tých skutočne pár akcií v roku usporiadateľ pre náročnosť radšej zruší, hoci v kalendári ich pre marketing zverejní.
To len pár poznámok k Tebou napísanému. Ale zdôrazniť chcem aj ja to podstatné : vycvičenosť psov v tejto podobe, ich kvalita a úroveň je výlučným dielom ich psovoda a nikoho iného. Ale to, aby takýto psovodi vôbec boli (a ich kvalita s nimi) je predovšetkým o podpore zo strany vedenia ZŠK. NSP, vzhľadom na trendy (rozkladanie skúšok, znižovanie nárokov nielen posudzovania, ale aj náročnosti) klesá a bude klesať, lebo veď "ľudia tak chcú"... Za chvíľu budeme mať v náplni skúšok privolanie a odloženie a šmytec... Keď som v 2006 skladal NSP - môžem ti ukázať jeho pôvodné znenie aj s kritériami na posudzovanie, a jeho znenie dnes po "úpravách" smerom preč od nárokov", je také markantné, že bola vôbec zbytočnosť s ním niečo robiť.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Puk » Uto 16.07.2019 6:04

Neviem, prečo to zblblo a odoslalo mi to dvakrát. Poprosím admina o vymazanie duplicity!
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod wer » Uto 16.07.2019 6:22

Ja si myslim ale, ze je problem uz v tych nizsich skuskach... tychto si neviem predstavit urobit ani svv1... keby uz to nejak vyzeralo, tak sa na tu trojku nejak so ctou prepracuju...
A tie lokalne su problem preto, ze tam netreba uroven a vsetkym staci ten spolocensky rozmer. A tam to vznika cele. Kedysi na kvalifikackach ake zabavy. :joint: teraz? Vsetci spat a pripravovat sa na pretek :heh: ale malo to svoje caro, uznavam :lol:

Co sa tyka figurantov, ved su preskoleni :nwm: len to este neznamena,ze vedia figurovat. Bolo to tak aj pred 18 rokmi, co si ja pamatam...

A teda,povedzme si uprimne, ani to IGP nie je na tom najlepsie. Preteka uz roky 15 pretekarov - ale teda tu aspon niektori dosahuju svetovu uroven.
S CR sa ani nemozeme zrovnavat a to sme mali rovnaku minulost. Len my sme zaspali na vavrinoch.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod elfinka » Uto 16.07.2019 7:18

Puk píše:Za chvíľu budeme mať v náplni skúšok privolanie a odloženie a šmytec...

By to bolo vtipné, keby taká skúška už neexistovala naozaj - Obz-a :haha:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod Elis » Uto 16.07.2019 9:15

pigie píše:Ta sa mi lubila, si to dala 2x :haha:


tam byli dve maliny -jednu museli sundávat - tu zminuje connie, aby se nedolamala.
a tu druhou, co to sla 2x a libi se ti to - to je projev psa pod tlakem - boji se udelat chybu, ze bude rychta od psovoda :angel:
jako konkretne zebrik je velmi nebezpecna prekazka -a ja nejak nemam toleranci k temhle vykonum na nem.
to uz je za hranici -"pojdme to zkusit, nejak to dopadne", tam se pes vazne muze dolamat.

včera mi z nej spadla mlada a zase me to vratilo nohama na zem, ze s cim si hraju.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Národný skušobný poriadok pre psov pracovných plemien

Poslaťod clupko » Uto 16.07.2019 9:34

ja som sa velice divila, ze tych psovodov necukalo. kebyze vidim mojho psa ako takymto sposobom prelieza takuto prekazku, tak isto nezostanem len tak stat, nehovoriac o tom, ze ich to vobec nechaju liezt, ked musia vediet, ze s tym ma pes problem. vsak ti psi sli ako za trest, a takym sposobom to evidentne aj boli nauceni.
dost to svedci asi aj o ich vztahu k ich vlastnym psom..
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

PredchádzajúciĎalší

Späť na Športová a služobná kynológia