Aport

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Aport

Poslaťod Jack » Pon 21.01.2008 14:32

Vedeli by ste mi poradiť,

Keď mojim psom hodím nejakú loptičku tak sa za ňou rozbehnú ale potom ju ani nezoberú do úst. :plac:
Neviete ako ich to mám naučiť ?
Jack
Hafan
 
Príspevky: 825

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod lusy » Pon 21.01.2008 14:40

skus lopticku na spagate. tahaj ju za sebou a ked ju hafan chyti, tak ho pochval, daj nejaku odmenu. inak citala som aj, ze najprv naucit psa povel "drz". dat mu to do papule, povedat povel, podrzat mu papulku a na povel pust povolit. ak uz pochopil co od neho chceme, polozit lopticku pred neho a davat povel. az teda na koniec lopticku hodit a vysielat ho.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod BinLadin » Pon 21.01.2008 18:12

jukel píše:Vedeli by ste mi poradiť,

Keď mojim psom hodím nejakú loptičku tak sa za ňou rozbehnú ale potom ju ani nezoberú do úst. :plac:
Neviete ako ich to mám naučiť ?

tohle je spis na praktickou ukazku,ale asi vetsinou se vyuziva balonek na provazku.pokud pes nema o aport zajem nebo nevi co se ponem chce je potreba vnem probudit zajem hrou s balonkem.Princip je pomerne jednoduchy,ale slozitejsi je spravne nacasovani a pochvaly.Jde oto ze ucime psa ze si balonek vlastne vyhral nad nami-pritomje potreba dobre odhanot dobu kdy se jeste muzu se psem pretahovat a motivujije tim ze jej necham balonek vyhrat. Postupne prodluzuji dobu kdy se psem se o balonek pretahuji,pritom jej povzbuzuji a chvalim.Az pes sam chce nebo ma zajem se pretahovat zacinam postupne hazet balonek od sebe,zase zacinam na malou vzdalenost okolo tesne sebe...tady pak zalezi jak pes chce ke mne balonek nosit,muzu si pomoc stopovackou pripnutou k obojku kdy pote co balonek chytne na psa zavolam jmenem.pridam povel aport a za chvaleni si jej pritahnu.potaham se se psem o balonek a necham jej vyhrat,zase povzbuzuji a chvalim.Postupne prodluzuji jak dobu kdy se pretahuji,tak vzdalenost kam odhazuji balonek.Zatimvse jen bez poslusnosti a tu pridavam az pes balonek spolehlive nosi,i potom jeste muzu nechat kratke voditko ktere postupne zkracuji a z na nepatrnou delku...stale je vsak potreba psa motivovat jak pochvalami,tak i ze vzdy balonek vyhraje....Je potreba na psa prilis netlacit,pozitivne motivovat....postupne pak cvik dotahnu do pozadovaneho tvaru podle skusebniho radu,kdy kdyz se budu se psem po doneseni aportu pretahovat,dam sedni psa kratounce poadim predemne ,pochvali ahned se potaham o balone-pes zase je odmenen vitezstvim a vyhrou balonku.Postupne prodluzuji dobu kdy pes sedi a je v klidu.Tohle je spise na ukazku v praxi,aspon mne se blbe popisuje co delam.Je to jdna z moznosti jak psa naucit aportovat....
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod Hegrid » Pon 21.01.2008 20:50

Myslím, že to bolo celkom dobre vysvetlené. Toto by malo fungovať. Je to viacmenej štandardný postup vybudovať u psa záujem loviť korisť. Čiže v prvom rade v ňom musíš vybudovať koristnícky pud. Toho sa drž. Ďalšie otázky ešte prídu, lebo ku kvalitnému aportu je dlhá cesta. V prvom príspevku píšeš, že keď hodíš PSOM loptičku. Keď chceš natrénovať aport, tak musíš pracovať iba s jedným psom a to osamote. Tak aby nebol pes pri tréningu ničím rozptylovaný.
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod Rika » Uto 22.01.2008 12:27

A čo keď pes nemá absolútne záujem o loptičku, len o špagát a ten chytá čo najbližšie pri mojej ruke :otaznik:

Inak, čo mám robiť, keď mi nechce držať činku? :ach:
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod MisheliQ » Uto 22.01.2008 13:56

fu to by aj mňa zaujímalo, fakt ako niekto vraveli, že ľahké je psa naučiť priniesť danú vec ale ťažké je ho naučiť ju udržať v papuli, tak ako to pri aportoch býva..pes si musí najprv sadnúť s tou vecou, ktorú prinášal, v papuli a až potom si ju jeho majiteľ al. kto vypýta..heh :angel:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod BinLadin » Uto 22.01.2008 17:58

Rika píše:A čo keď pes nemá absolútne záujem o loptičku, len o špagát a ten chytá čo najbližšie pri mojej ruke :otaznik:

Inak, čo mám robiť, keď mi nechce držať činku? :ach:

Ten princip je podstate stejny jak z balonkem-viz. vysse.Ale tohle je uz opravdu spis. na ukazku v realu co delat.Vetsinou se tohle dela pokud se vycvik prilis urychly,jednotlive faze nejsou jestze zazitenebo psovod udelal nespranou korekci,tech moznosti je vice.
Pokud uz chci cvicit s cinkou urcenou primo na aport zae obecne plati ze neberu rovnou kilovku ale zacinam stou nejmensi velikosti a postupne psa prevadeim na vestsi velokosti tak jak zvlada jednotlive velikosti nosit.Da se i vyuzit zneni radu kde na nekterych skouskach je vyslovne uvedeno ze pes aportuje predment psovoda.To muze bit uz spominany balonek,pesek,uzel...
Mnohem lespi je pokud zacina vsak cvicit napr. s peskem,uzlem.balonkem,sesitym prosteradle.Meze fantazii se nekladou,prave tohle je na nacviku nejtezsi dostatecne psa nabudit a umnet udrzet jeho pozornost,neznechutut jje-zkratka presne odhadnout kdy uz zacina stracet zajem a tehdy nacviky ukoncit.Rozhoduje i jak a kde chvalite-toje to co jsem popsal zase vysse,spolu stim jestly jste dokazali vytvorit tu spravnou spojitost..
Pokud uz musim delat aspon ze zacatku s nezajimem psa je dulezite si se pesem hrat a ne hned psa nechavat predsedt.Proste motivovat.Problemi se i muzou vyrobit nevhodne delanym odebyranim aportu.Tohle proste chce psa videt na zivo a videt co a jak dela pes,reakce psovoda a pak se da delat dal.
Aport je otazkou vhodne motivace,spravneho nacasovani a mnohdy velmi rychle improvizace podle dane situace prave deneho deje.Pokud delam se psem musim byt naprosto v pohode a klidu,vse musi byt do pohody.bez stresu,nervozity a zlosti.
jde oto ze nesmim ani moc spechat,jen si se psem hrat a vest jej tam kam chci jak.Tedy mali zajem o spagat muzu i toho vyuzit a heahi si snim a pak tepeve pridavam balone,ale tohle je zqse na ukazku nez popis.

MisheliQ píše:fu to by aj mňa zaujímalo, fakt ako niekto vraveli, že ľahké je psa naučiť priniesť danú vec ale ťažké je ho naučiť ju udržať v papuli, tak ako to pri aportoch býva..pes si musí najprv sadnúť s tou vecou, ktorú prinášal, v papuli a až potom si ju jeho majiteľ al. kto vypýta..heh :angel:

K tomu slouzi prave to pratahovani a balonky,pesky,textilni uzle...pod.Viz . popis vyse.To vse se dla spocatku bez jakehokliv predsedani nebo odebyrani veci...dulezite je nechat psa vyhrat.To je prave ta motivace a rozvijeni uajmu o korist.
Dost utoho je potreba cit a rychlost pri reseni danych problemu.Stale musim motivovat,nechavat psa vyhrat a neznechutit jej,nesmi se dostat do utlumu...
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod Rika » Uto 22.01.2008 18:09

S iným aportom problém nemám, pokiaľ ho prinesie. No s tou činkou je to ozaj iné. Taktiež mi niekedy aport pustí za prekážkou a pribehne ku mne, predsadne a čaká na odmenu.... ale to už je vychcaná. Zo 2x donesie a načo by na 3 mala?... si myslí, že aj tak dostane odmenu. Ale ja sa ju snažím vždy opraviť, aby to splnila tak, ako má.

Bohužiaľ ja to nemám kde vidieť a nemá mi to kto ukázať. Takže buď sa na to vykašlem, alebo sa s tým budem trápiť naďalej. :smile:
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod BinLadin » Uto 22.01.2008 18:25

Tak udelej aport jen jednu a poradne nez takhle.mas tam asi mozna nekde chybu ale po netu vazne nejde dost dobre resit,chce to videt.Skus se domluvit s Reou.Mas to kni bliz nez na Moravu... :no:
P.S. ...pokud delas pres prekazku aport je tamnacvik jeste jao kdybys psa ucila skakat.a pes to neumne.Cili zacinas jakoby od zacatku.Tim ze psa neco nutis delat dokola psa jen znechutis.....
BinLadin
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 574
Bydlisko: Brno

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod Rika » Uto 22.01.2008 18:35

To ano. Ja s ňou robím aj agility a tak jej tá prekážka nerobí žiadny problém. Ona to tak robí vo všetkom, že občas to skúsi nesplniť a čaká odmenu. Je strašne inteligentná, ku všetkému si hladá ľahšiu cestu, no asi si myslí, že si to nevšimnem, keď to nedokončí :heh: ... ale má smolu. Keď to napr. na ten 3x neurobí, potom to od nej žiadam dokončiť a keď to dokončí, poriadne vychválim, pohrám sa s ňou a dám jej dlhšie voľno, pomedzi ktoré robím niečo iné... alebo skončím úplne.

Ale díky moc za všetko :no:
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod rea » Uto 22.01.2008 22:10

Rika píše:A čo keď pes nemá absolútne záujem o loptičku, len o špagát a ten chytá čo najbližšie pri mojej ruke :otaznik:

Inak, čo mám robiť, keď mi nechce držať činku? :ach:


V prvom prípade je potrebné mať špagát v ruke schovaný tak, aby bola na dosah len loptička, ale až vtedy, keď má pes záujem loviť a špagát až po uchopení apotru do papule povoliť. Inak je dobré správne voliť materiál, niektorí psi majú spočiatku problém chytiť tvrdšiu loptu, niektorým by nerobila problém ani plná sklenená fľaša (blbý príklad, ale poznám aj takých psov)

Podľa tohto treba potom prechádzať aj na iné materiály a tvary,ale kedy čo pes zvládne, o tom je dobré sa poradiť, ak si netrúfate odhadnúť sami, treba na to skúsenosti.

Rika píše: Taktiež mi niekedy aport pustí za prekážkou a pribehne ku mne, predsadne a čaká na odmenu.... ale to už je vychcaná.


Tu je problém ten, ako písal Bin Ládin, že ak chceš u psa udržať záujem, je najlepšie prestať vtedy, keď ho to baví, prinajhoršom vtedy, ak záujem začne klesať.Dôležité je, ak pes aport púšťa, neodoberať mu ho pričasto, niekedy len nechať h s ním pribehnúť a dať voľno, ale tak, aby nezaľahol a nelikvidoval ho. Ak ho pustí, nebrať do ruky, ale rozpohybovať ho napríklad kopnutím(len ľahkým, aby sa aport pohol a pes lovil, nie na ďaleko), ukončiť čo najlepšie a schovať. Je tam viac ďalšíc možností, ale to je fakt prípad od prípadu.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod Ivanka.P » Str 23.01.2008 15:10

S aportom sa trápim tiež. Mala som NO ktorý mal aport ako odmenu a dokonca radšej ako pamlsky./aj 100x za sebou nosil s tým istým nadšením. RTW je ale iná. Áno rozbehne sa ako strela, prinesie aj predsadne zo začiatku aj 10x pustí ale potom ju to prejde a v polke cesty si lahne a akýkolvek apotrt chce rozkusnúť. Rozkusla už milión loptičiek, paličiek . . .
A ešte mám problém, že ak sa s ňou hrá/aportuje niekto iný ako ja, tak chce loptičku zobrať aj z ruky a to sa mi nepáči.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod lusy » Str 23.01.2008 15:16

Ivanka.P píše:S aportom sa trápim tiež. Mala som NO ktorý mal aport ako odmenu a dokonca radšej ako pamlsky./aj 100x za sebou nosil s tým istým nadšením. RTW je ale iná. Áno rozbehne sa ako strela, prinesie aj predsadne zo začiatku aj 10x pustí ale potom ju to prejde a v polke cesty si lahne a akýkolvek apotrt chce rozkusnúť. Rozkusla už milión loptičiek, paličiek . . .
A ešte mám problém, že ak sa s ňou hrá/aportuje niekto iný ako ja, tak chce loptičku zobrať aj z ruky a to sa mi nepáči.


tak to nerob 10x za sebou, ked vies, ako to dopadne. nechaj ju to urobit 5x a dost. ako bolo pisane. dokial to este pes vykonava dobre, treba skoncit. a co pises "hra/aportuje" tak neviem ako to myslis, ale ja to s mojim rozlisujem. ak mu hodim lopticku iba tak bez povelu, tak mi ju neprinesie. beha okolo mna a chce sa hrat. ale ak ho dam k nohe a vysielam ho na aport, tak je to o inom.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod Ivanka.P » Str 23.01.2008 15:38

Ja to aj robím len dovtedy, kým ju to baví. Ja to na nej vidím.
A to druhé som myslela to, že ak sme v spoločnosti niekoho, s kým sa pozná, tak prinesie loptičku, pustí ju pred nohy a chce sa hrať. Lenže ten dotyčný ju zoberie do ruky a kým ju hodí tak ona chmatne po loptičke alebo ju nechce potom pustiť . . . Ona aportuje len mne a s ostanými sa len hrá. To ale zase nevie ten dotyčný.
Je dosť neohrabaná v tom, či kusne do lopty alebo do ruky :ach: Nemá asi v papuli taký cit. A potom len hovorím, nech sa s ňou tak nehrajú, ak nechcú prísť o ruku. Ale toto asi nevyriešim.
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Nezáujem o aport

Poslaťod lusy » Str 23.01.2008 15:43

Ivanka.P píše:Ja to aj robím len dovtedy, kým ju to baví. Ja to na nej vidím.
A to druhé som myslela to, že ak sme v spoločnosti niekoho, s kým sa pozná, tak prinesie loptičku, pustí ju pred nohy a chce sa hrať. Lenže ten dotyčný ju zoberie do ruky a kým ju hodí tak ona chmatne po loptičke alebo ju nechce potom pustiť . . . Ona aportuje len mne a s ostanými sa len hrá. To ale zase nevie ten dotyčný.
Je dosť neohrabaná v tom, či kusne do lopty alebo do ruky :ach: Nemá asi v papuli taký cit. A potom len hovorím, nech sa s ňou tak nehrajú, ak nechcú prísť o ruku. Ale toto asi nevyriešim.


ako nie som tu za odbornika urcite ti potom napisu cvicitelia co treba, ale keby si tym dotycnym povedala, nech jej daju predtym povel sadni ak by chcela skakat a nehodia jej lopticku skor. alebo jej to zakaz ty, to vyskakovanie a chnapanie ruk.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Ďalší

Späť na Športová a služobná kynológia