Pes na vôdzke alebo bez?

Sem píšte vaše rady a nápady.

Pes na vôdzke alebo bez?

Poslaťod Andie1994 » Štv 22.07.2021 19:59

Ahojte, len by ma zaujímalo ako venčíte vašich psíkov vonku vy? Máte ich na vôdzke alebo ich zvyknete púšťať aj na voľno? Ak sú na voľno, prídu na zavolanie vždy k vám? Máme psíka tretí týždeň - je z útulku, ale bol tam len krátko, predtým býval v byte, avšak zomrel mu majiteľ, ktorý už bol starý, nemá teda žiadne traumy. Venčíme ho len na vôdzke, bojíme sa ho púšťať na voľno, pretože sa obávame, žeby ušiel alebo neprišiel na naše zavolanie. Niekedy zareaguje, niekedy nie. Pustili sme ho 2x - raz na psom ohradenom ihrisku a druhýkrát na rodinnej chate v záhrade a až tak nepočúval. V minulosti sme mali psíka v dočaske a ten sa nám vyšmykol, ušiel a hľadali sme ho dva dni. Síce sa nakoniec našiel v poriadku, ale odvtedy máme strach púšťať iných len tak. Tohto čo máme teraz sme sa nakoniec rozhodli adoptovať, lebo je to inak skvelý pes, len...akosi mu v tomto nedôverujeme, čo je asi chyba. Čítala som rôzne názory, vraj pre psíka je dôležité chodiť aj na voľno, ako to teda máte vy? Zaujímajú ma vaše skúsenosti, možno rady. Ďakujem. :)
Andie1994
Okoloidúci
 
Príspevky: 9

Re: Pes na vôdzke alebo bez?

Poslaťod straka17 » Štv 22.07.2021 20:23

Tak po 3 týždňoch nemôžeš čakať, že psík príde na zavolanie... Chudák, sám je ešte vyhúkaný zo zmien, musíte si na seba zvyknúť, zohrať sa. Ja by som to úprimne zatiaľ nehrotila, keď tak si kúp stopovačku, nech má väčší rádius. Ja tak venčím rodičov psa bez výchovy, zásadne na vodítku (nemáme tu nič ohradené, inak by som ho pustila). Nepotrebujem aby k nemu dobehol iný pes alebo naopak, on mi vybehol za zverou a kdesi zmizol, hneď tu za kopcom cesta... No nie, dík.
Dedka venčím tak pol na pol, ale keď on sa aj tak šmrdlá okolo tých nôh väčšinou, ten už mám pocit, že to moc neocení. Ak teda nemá deň, kedy naháňa motýle :lol:
Neskôr môžete skúsiť privolávacie hry a veľa iných vecí, dovtedy môžeš študovať že čo a jako, napríklad ako sa vlastne pes učí alebo kolko rôzných prístupov existuje :smile:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Pes na vôdzke alebo bez?

Poslaťod Lindchen » Štv 22.07.2021 20:25

Tak ale toto nie je o skúšaní a dôverovaní. :nwm: Privolanie treba systematicky trénovať.
Ako ste zatiaľ v nácviku postupovali?

Mám už starého psa, ktorý dobre nepočuje a kvôli starobe už dobre nereaguje na povely, takže chodí vonku už len na vodítku.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Pes na vôdzke alebo bez?

Poslaťod clupko » Štv 22.07.2021 21:49

presne ako hovori Lindchen, to nie je o tom, ci mu doverujete (ako by ste mohli, vsak ho sotva poznate a on vas tiez) alebo odkial je, ale o vycviku. znie to tak, ze ste psov uz mali, ale asi ste ich moc necvicili, tak sa nedivim, ze mate zlu skusenost so zdrhanim.
treba to proste psika naucit. je vela roznych sposobov, najlepsie by asi bolo formou hry, vela odmien, hranie sa s nim.

ale inak vencim vacsinou navolno, byvame na kraji dediny, za zverou mi nezdrhne (vdaka vycviku, nie zeby nechcel) a inych ludi ani psov nestretavame. ked nahodou niekoho stretneme, psa si pripnem. rovnako v meste, to len na voditku, povazujem to za bezpecnejsie pre neho aj pre nas, nie je nauceny sa drzat uplne blizko pri cloveku.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Pes na vôdzke alebo bez?

Poslaťod wer » Pia 23.07.2021 5:28

Pokial nema naucene privolanie (pes sa s tym nenarodi...), tak v ziadnom pripade nepustat. Byt navolno nie je samozrejmost - ak na psa nie je spolah, musi byt na voditku. Kvoli druhym.ludom, psom, zveri, nehovoriac o jeho bezpecnosti.
"Skusat" pustat psa sa da tak 2 mesacne stena, ktore este ledva chodi a este sa nerozkukalo... vtedy sa aj zacina s cielenym ucenim privolania... pracuje sa so stopovackou - pes musi byt nonstop pod kontrolou, metoda pokus-omyl nefunguje... ked sa da na psa na 100% spolahmut na dlhom voditku - ze ho netreba vobec pouzit a pes okamzite reaguje v akomkolvek ruchu (zver, druhe psy), tak postupne sa zacina odstranovat to voditko. Ale to cele je dlhodoby proces. U psa so zlozvykmi (moze to byt aj ten vas..) ale hrozi, ze bude musiet byt cely zivot len na voditku a pustany len v ohradenom priestore
Naposledy upravil wer dňa Pia 23.07.2021 8:58, celkovo upravené 1
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes na vôdzke alebo bez?

Poslaťod Margita » Pia 23.07.2021 8:25

[OT]to je dosť zaujímavé ako človek automaticky ocaka a, že pes bude prirodzene Poslusny a automaticky bude rozumieť ľudskej reči a bude sa spravat presne taky, ako to človek očakáva [OT]
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye


Späť na Výchova a výcvik