Rozmaznala som svojho psa

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod green_line » Str 27.01.2021 12:52

straka17 píše:Cvičila som pozitívkou kone. A do každého letel kopyťák minimálne dvakrát. Aj som ich násilím barkde odtiahla. Takže funguje ako funguje.
Ja to vidím ako banku - pri pozitívke do nej vkladám, keď potrebujem niečo súrne a nie je to psovi po vôli, vyberám z nej. Stále tam musím mať dosť na to, aby pes chcel so mnou spolupracovať aj zajtra.


Tento citat som citala myslim v Svojho psa nestrielajte, skusala som to aplikovat do praxe ale kliker mi komplikuje aj to malo co mi na neho funguje :/ Nepoznam spravanie koni, pocula som len ze budu nasledovat vyrovnaneho asertivneho cloveka, bohuzial ja sa k tomuto priblizujem naozaj len v sterilnych podmienkach :D trpim socialnou uzkostou, staci ked za nami ide jeden clovek a ja som rozhodena myslienkami typu - teraz uvidi akeho mam nevychovaneho psa, ze som neschopna, urcite si mysli ze na to nemam a mala by som s nim chodit radsej do lesa kde nik nie je atd.. samozrejme ze to citi aj pes na druhej strane voditka. Snazim sa na tom pracovat ale ked ma nieco vyvedie z miery hned som tam kde som aj bola.

Keby som aplikovala "A do každého letel kopyťák minimálne dvakrát. Aj som ich násilím barkde odtiahla." urcite by reagoval zle, su to velmi jemne citlive psy, nechcem stratit jeho doveru. Neviem odhadnut co je malo a co uz je moc (cierna alebo biela, neutrafim ten stred - sivu)
green_line
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod wer » Str 27.01.2021 13:04

green_line píše:
Je mi to jasne, chcela som tym povedat ze nemam to srdce okriknut ho :) Moja teta je razna zena, nema problem ho okriknut ale reaguje na nu tak ze robi ksichty, vyzyva ju na hru a vsetko hlasno komentuje :D A ked sa ho snazi ignorovat este ku nej pricupka a potiahne ju jemne za oblecenie aby sa s nim hrala, on nerozumie ze take okriknutie znamena za neico robi zle. Ked mal pol roka bol to hrozny diabol, pri hre pouzival zuby a vobec nie jemne. Uz som bola zufala tak som si povedala koniec, toto je uz vazne a bola som na neho vtedy prisna a cuduj sa svete zabralo to. Teraz ked to skusi, staci ked mu poviem NESMIES! a on hned prestane alebo zjemni.

Ani o tom kricani a zakazoch to nie je :heh: Ja som sice zly priklad, ale teda moj pes si na prvy pohlad robi, co chce... :lol: Kuse ma, blbneme, aj ma xkrat "premoze", v podstate z civilnych cvikov po nom vyzadujem tak max privolanie a napriek tomu ma uplne respektuje. A nekricim na neho... Praveze mi skor hovoria, ze - v preklade - nevyzeram na taku furiu, aby som tak ovladala zleho psa.. :haha: Niekedy aj ja narazam na svoje hranice, ale dako to zvladame... :heh: Neznesiem neovladatelneho psa pri sebe... :haha: Tuto mozem spomenut aj moju mamu, ktora by mu len sunku nosila, lopticky hadzala do umoru, skrabkala ho a... ten pes ju ma (zial :ua:) uplne na salame. A to je prototyp strasne lahko motivovatelneho psa - pazravy aporter. Keby ho mala len ona na starosti, dam ruku do ohna, ze aj vazny kusanec pride.... Toto je taky extremny priklad, to len tak na ujasnenie, ze ako funguje taky pes. Nie je to tak, ako sa s tym casto stretavam, ze ved ja som mu dala lasku a vsetko a on ma za to posluchat... :haha: :pac:

Ono radit je niekedy narocne aj nazivo, cez pismenka priam nemozne... Nepozname vas, ty si musis spoznat psa najlepsie a pracovat dalej. Mozeme ti len dake vnuknutie, nasmerovanie ponuknut, to je vsetko.. Najlepsie si najst DOBREHO cvicitela v okoli, nech nauci, ako pracovat so psikom... odkial si, mozno niekomu niekto napadne..
Naposledy upravil wer dňa Str 27.01.2021 13:15, celkovo upravené 1
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod Slausa » Str 27.01.2021 13:11

Ja mam čistého magora na psy, nesustredena, hrr, ťahala, proste zastreliť. Celkom mi pomohlo nájsť pamlsky, po ktorých som mala doslova krvavé prsty aj vonku. U nej škvarky, asi najhoršia vec na manipuláciu ale zabrali. (A paštika v tube) Viem že to na každého psa fungovať nebude, zvlášť keď nie je nejak extra žravý, ale možno :nwm:
A s nimi potom vonku hrať všelijaké jednoduché hovadiny, hádzanie, schovať, nos o dlaň na xy spôsobov, vyskočiť na lavičky, stromy, proste blbiny, ktoré mi ale celkom fungujú. Nehovorím že je to nejaký spôsob výchovy, že to funguje, že za to ručím alebo čo. Nemám prakticky žiadne extra skúsenosti, je to môj 2 pes, takže ber s rezervou

Ešte je to veeeľmi ďaleko k nejakému ideálu ale sú dni keď na všetky psy čo vonku stretneme len vrkne a dni keď polovicu ovreští. Aj tak je to ale oproti 100% hučaniu (pre mňa) úspech.

Držím palce, viem že je to občas na mašlu :no:

Offtopic: EDIT, wer, tak nejak to mám doma ja. Ťuťu muťu, keď príde, okamžite hladkať, džgať ju niečim, tie reči prečo ju vonku buzerujem, prečo je v klietke, prečo jej nedám nažrať viac :ach:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod wer » Str 27.01.2021 13:27

No jo, a z toho su sklamane potom obe strany... :ua: samozrejme, v niektorych pripadoch to moze fungovat - pri bezproblemovych jedincoch.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod Slausa » Str 27.01.2021 13:57

Offtopic: presne v tomto si hovorím, že zlatý môj Rokáško. Tiež to dlho bol pes na mašľu ale vekom prakticky 100% pes. Ja iba dúfam že aj toto čudo dostane rozum. Po pol roku zázrak čakať nemôžem
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod wer » Str 27.01.2021 14:05

Offtopic: ja si myslim, ze to pride... :no: podla mna na to ides dobre...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod Slausa » Str 27.01.2021 14:32

Offtopic: :hi: :rose:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod green_line » Str 27.01.2021 15:09

wer píše:
green_line píše:
Je mi to jasne, chcela som tym povedat ze nemam to srdce okriknut ho :) Moja teta je razna zena, nema problem ho okriknut ale reaguje na nu tak ze robi ksichty, vyzyva ju na hru a vsetko hlasno komentuje :D A ked sa ho snazi ignorovat este ku nej pricupka a potiahne ju jemne za oblecenie aby sa s nim hrala, on nerozumie ze take okriknutie znamena za neico robi zle. Ked mal pol roka bol to hrozny diabol, pri hre pouzival zuby a vobec nie jemne. Uz som bola zufala tak som si povedala koniec, toto je uz vazne a bola som na neho vtedy prisna a cuduj sa svete zabralo to. Teraz ked to skusi, staci ked mu poviem NESMIES! a on hned prestane alebo zjemni.

Ani o tom kricani a zakazoch to nie je :heh: Ja som sice zly priklad, ale teda moj pes si na prvy pohlad robi, co chce... :lol: Kuse ma, blbneme, aj ma xkrat "premoze", v podstate z civilnych cvikov po nom vyzadujem tak max privolanie a napriek tomu ma uplne respektuje. A nekricim na neho... Praveze mi skor hovoria, ze - v preklade - nevyzeram na taku furiu, aby som tak ovladala zleho psa.. :haha: Niekedy aj ja narazam na svoje hranice, ale dako to zvladame... :heh: Neznesiem neovladatelneho psa pri sebe... :haha: Tuto mozem spomenut aj moju mamu, ktora by mu len sunku nosila, lopticky hadzala do umoru, skrabkala ho a... ten pes ju ma (zial :ua:) uplne na salame. A to je prototyp strasne lahko motivovatelneho psa - pazravy aporter. Keby ho mala len ona na starosti, dam ruku do ohna, ze aj vazny kusanec pride.... Toto je taky extremny priklad, to len tak na ujasnenie, ze ako funguje taky pes. Nie je to tak, ako sa s tym casto stretavam, ze ved ja som mu dala lasku a vsetko a on ma za to posluchat... :haha: :pac:

Ono radit je niekedy narocne aj nazivo, cez pismenka priam nemozne... Nepozname vas, ty si musis spoznat psa najlepsie a pracovat dalej. Mozeme ti len dake vnuknutie, nasmerovanie ponuknut, to je vsetko.. Najlepsie si najst DOBREHO cvicitela v okoli, nech nauci, ako pracovat so psikom... odkial si, mozno niekomu niekto napadne..


Eh...no to treba citit, vediet presne toto som uz pocula od cloveka ktory mi pomahal s mojim spravanim :lol: ja sa na vsetko snazim ist cez rozum a knihy, prilis to silim a :kak: z toho mam :lol: som z okolia Nitry :) a to som si myslela ze psom rozumiem :pac: presne s takym clovekom ako si ty by som sa potrebovala stretnut a debatovat :lol:
green_line
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod Slausa » Str 27.01.2021 15:12

No, neviem, tiež som NR a nejak to extra nesledujem ale je to tu dosť bieda na okolí.
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod green_line » Str 27.01.2021 15:21

Slausa píše:Ja mam čistého magora na psy, nesustredena, hrr, ťahala, proste zastreliť. Celkom mi pomohlo nájsť pamlsky, po ktorých som mala doslova krvavé prsty aj vonku. U nej škvarky, asi najhoršia vec na manipuláciu ale zabrali. (A paštika v tube) Viem že to na každého psa fungovať nebude, zvlášť keď nie je nejak extra žravý, ale možno :nwm:
A s nimi potom vonku hrať všelijaké jednoduché hovadiny, hádzanie, schovať, nos o dlaň na xy spôsobov, vyskočiť na lavičky, stromy, proste blbiny, ktoré mi ale celkom fungujú. Nehovorím že je to nejaký spôsob výchovy, že to funguje, že za to ručím alebo čo. Nemám prakticky žiadne extra skúsenosti, je to môj 2 pes, takže ber s rezervou

Ešte je to veeeľmi ďaleko k nejakému ideálu ale sú dni keď na všetky psy čo vonku stretneme len vrkne a dni keď polovicu ovreští. Aj tak je to ale oproti 100% hučaniu (pre mňa) úspech.

Držím palce, viem že je to občas na mašlu :no:

Offtopic: EDIT, wer, tak nejak to mám doma ja. Ťuťu muťu, keď príde, okamžite hladkať, džgať ju niečim, tie reči prečo ju vonku buzerujem, prečo je v klietke, prečo jej nedám nažrať viac :ach:


Vdaka za rady :rose: on naozaj nie je na mlsky, iba v kludnom prostredi bez ruchov, ale napadlo mi ze snad keby som vyrobila "hracku" zo stareho "ladvinaku" ktory je tusim zo zajacej koze, to by mohlo fungovat asi to skusim :lol: dnes som si overila svoju teoriu, ked mam svoje vlastne rozrusenie pod kontrolou tak je kludny a v pohode aj on. Ale je to pre mna velmi tazke, uplne som mala pocit ze v hrudi drzim pokrievku na tlakovom hrnci. Ale otocil sa mi na voditku len 2x to je nas osobny rekord :angel:
green_line
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod Slausa » Str 27.01.2021 23:09

Chapem, tiez som mala nezravca. Tam to bolo o experimentovani, co panko raci zobrat do huby a nevplut o meter dalej. Neviem, co vsetko si skusala, tazko povedat, mozno by daco chytilo. Napr za take bezne obchodne pamlsky sa ani pomerne zrava Suri nejak nejde pretrhnut.
Mne este celkom pomaha tuto matohu na zradlo vydrazdit, napr piskoty jej kludne vyzieram ja, necham ju nahanat a chytat ruku so zradlom (co ale asi nie je dobry napad, ked pises ze berie do huby a cvaka) atd. Zasa, nevravim ze je to spravne alebo nieco, ale funguje.


Neviem, ako si na tom s anglictinou, ale toto je podla mna celkom fajn https://www.youtube.com/watch?v=xjiaOy_iWyw Taky zaklad na pamlsky, nehovorim ze dokonale video, ale ak rozumies, mrkni (mozno aj nejake ostatne)
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod vavrena » Štv 28.01.2021 9:56

pigie píše:Pre mna je pozitivka to, ze trest je vo forme neodmenenia. Nic ine. Vsetko za co je akakolvek korekcia pri nesplneni cviku, uz je pre mna normalny vycvik. Rozumny, nie trhanie voditka na naucenie chodzy pri nohe, alebo sklbanie na ostnaci.
Edit: akakolvek korekcia nie je na sposob, ale to, ze tam ta korekcia je. Samozrejme adekvatna, nie, ze pri nesplneni posklbem na tom ostnaci :heh:


Tak či tak si to vykladáš nesprávne a potvrdila si to, že pre teba pozitívka znamená lákanie psa na odmeny a všetko ostatné je "normálny výcvik." Pritom pozitívka je normálny výcvik, a prehnaná pozitívka, ktorú si ty predstavuješ, dokáže psa psychicky položiť rovnako škaredo ako dosekanie vodítkom, o čom píšu aj samotní "pozitívkari.". Nie je tam jasná hranica, a nedá sa to oddeliť, pretože je to individuálne a záleží od konkrétnej dvojice človek/pes. "Pozitívka" sa zakladá v základe spojenie "pozitívne presmerovanie" - čo nie je nič iné než spôsob, ktorým dnes cvičíme psy s výsledkom "pes, ktorý chce cvičiť." V princípe nič viac, všetko ostatné je široká, behaviorálna a kynologická teória, ktorú môžeme rozoberať na stovkách strán.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod wer » Štv 28.01.2021 9:59

Ok, vavrena, da sa to v reale...? Ma zmysel sa tu o tom bavit..? V beznom zivote postradas to hlavne - istotu prostredia,ktoru spominas Vies nieco umelo nacvicit na cvicaku, ale v beznom zivote si nevies nastavit pravidla s ohladom na stupen vycvicenosti.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Rozmaznala som svojho psa

Poslaťod pigie » Štv 28.01.2021 11:20

Ok, ja sa hadat nechcem, ani nebudem. Pre mna pozitivne vzdy bude znamenat s tym, ze to negativne neobsahuje. Ja psov vycvicenych ani vychovanych nemam, vsetko robim len intuitivne. Ale som si ista, ze ist na nich len po dobrom, tak mi skacu po hlave oooovela viac.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Predchádzajúci

Späť na Výchova a výcvik