Nesústredené šteňa

Sem píšte vaše rady a nápady.

Nesústredené šteňa

Poslaťod MiladyB » Uto 25.01.2011 11:53

Dobrý deň! Mám doma asi 6-mesačné šteňa toy-pudla. Prednedávnom som začala s učením základných povelov. Povel sadni zvládol za pomoci odmien bez problémov behom polhodiny. Teraz sa ho pokúšam naučiť povel "daj labku". Bohužiaľ za týždeň intenzívneho výcviku sme sa ešte nikam nedostali. Skúšala som to formou odmien, dokonca som sa mu to pokúšala predviesť na druhom staršom psovi ktorý tento povel už ovláda. K ničomu to nevedie, stále len sedí a pozerá na mňa akoby nechápal čo od neho chcem. Ďalšia vec ktorá mi ešte viac komplikuje výcvik je, že nieje schopný dlhšie udžať pozornosť. Zaujme ho každý hluk, každé šuchnutie, každá špinka. Pritom viem že nieje hlúpy dokáže si sám dávať dokopy súvislosti. mohli by ste mi niekto poradiť čo s ním mám robiť alebo ako si aspoň vynútiť väčšiu pozornosť? Ďakujem :smile:
MiladyB
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod Hanka 1 » Uto 25.01.2011 11:57

Zaujmi ho hrou a do ní dej prvky výcviku, ne sedí a kouká, to ho bavit opravdu nemůže a ani nebude. Tu pacičku ti podá, když mu o ní svojí rukou řekneš. A také záleží na tom, jak u toho sedíš, stojíš, jak se tváříš, jaký tón používáš. Podávání packy může být usmiřovací gesto stejně jako výzva ke hře a žádost o pozornost. Udělej z toho výzvu ke hře.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod vavrena » Uto 25.01.2011 12:04

Nie je schopný dlhšie udržať pozornosť, pretože je šteňa a výcvik je pre neho nezaujímavý :ach: . Z toho vyplýva, že cvičiť musíš krátko a zábavne, veľa sa pomedzi to hrajte. Časovo to máš nejak rozdelené? Ako dlho cvičíte? Ja síce robím s dospelými psami dogdancing, ale polhodinu v kuse teda necvičíme. Jeden cvik musíš rozfázovať na viac častí.

NA fóre je toho o výcviku veľa, a pudlošteňa určite netreba mordovať drilovaním cvikov, všetko hravou formou. Viem, o čom hovorím, ja som s ročným pudlom prestala chodiť na cvičák, lebo ho takáto forma výcviku nebavila, pokazila som si psa a dlho sme naprávali škody.

pozri sa do sekcie dogdancing, tam máš zvlášť tému "podaj labku" viewforum.php?f=24 a prečítaj si ju, ďalej sa ozvi v aj v téme pudlov - predstav svojho psíka, a určite ti aj radi poradia :yes: .
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 25.01.2011 14:17

Kdesi som čítala, že cvičenie so šteňaťom by nemalo trvať dlhšie ako 5 minút - zdá sa mi to rozumné. Radšej napríklad 3x 5 minút počas dňa. Aj to 3x sa mi zdá veľa (resp. z môjho pohľadu, zrejme to treba odľahčiť).
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod Offca » Uto 25.01.2011 14:20

Záleží od toho, ako je cvičenie podané. Ak je súčasťou hry, potom je časť o 5tich minútach úplne zbytočná.
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 25.01.2011 14:36

Hra, ne - hra. IMHO po ňom niečo chceš aj počas tej hry, akurát mu to hovoríš jemu primeranou rečou. Je to učenie formou hry, ale stále je to učenie. Sústrediť sa aj tak musí, inak by sa nič nenaučil, len sa dobre pohral.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod Offca » Uto 25.01.2011 14:48

To šteňa sa súsetredí takmer stále, počas bdenia. Nie je to sústredenie ako ked fakt VYŽADUJEŠ POZORNOSŤ. (Ostatne od psa niečo také cielene žiadať, žiadať ho o sústredenie, je podla môjho úplná blbosť) To šteňa ale vníma, sústredí sa na rôzne veci. Či na druhé šteňa, s ktorým sa hrá, či na uzol, či na poletujúci lístok... Tak, ako je prirodzene primäté reagovať na reč iného šteňaťa, tak môže byť prirodzene a úplne nenásilne primäté reagovať na pohyby hračky, človeka.. Je to jedno, aspon z mojich skúseností.
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod Ulfheiðr » Uto 25.01.2011 15:09

Ok, budem radšej čo sa týka práce so šteňaťom ticho. Hoci moje pol ročne šteňa sa evidentne dokázalo tú chvíľu sústrediť len na mňa a že niečo chcem, resp sa mu niečo snažím zdeliť. Naučil sa všetko potrebné a veľmi rýchlo a s radosťou. :nwm: Možno práve preto, že ten okamih sme robili len to a nerozptyľovala som ho hrou.

Inak si myslím, že je lepšie oddeliť hru od cvičenia, najmä u extrémne hravých psov, pretože sa IMHO môže stať, že zrazu mám ročného psa a stále sme nepostúpili ďalej a len sa furt hráme. Tiež som pri jednej veci urobila túto chybu a teraz sa mi veľmi ťažko vysvetľuje, že to už nieje hra, ale naozaj. Nemyslím si, že by z niekoho odpadlo, keď je mu milo, srdečne a zrozumiteľne podaná nejaká tá malá povinnostička.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod MiladyB » Uto 25.01.2011 15:46

A práve v tejto veci mám dilemu..čo sa týka učenia počas hry.... je krásne keď šteňaťu podávame informácie formou niečoho čo ho baví , ale ako tak si už odmalička musí vytvárať rešpekt a musí si zvyknúť, že nie je všetko len veľká sranda.Psa treba odmalička učiť, aby videl rozdiel medzi tým čo je hra a medzi momentami keď má počúvať , aby vedel primerane reagovať na povely pána.
MiladyB
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod Bad » Uto 25.01.2011 16:01

Můj kamarád figurant si se svými maliňáky první rok jenom hraje (cvičí hrou), aby v nich nepotlačil to nadšení a drive.

MiladyB píše:Psa treba odmalička učiť, aby videl rozdiel medzi tým čo je hra a medzi momentami keď má počúvať , aby vedel primerane reagovať na povely pána.

Tím dosáhne toho, že to poslouchání - reakce na povely - je hra a psi se na výcvik přímo fanaticky těší.
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod Hanka 1 » Uto 25.01.2011 16:06

MiladyB píše:A práve v tejto veci mám dilemu..čo sa týka učenia počas hry.... je krásne keď šteňaťu podávame informácie formou niečoho čo ho baví , ale ako tak si už odmalička musí vytvárať rešpekt a musí si zvyknúť, že nie je všetko len veľká sranda.Psa treba odmalička učiť, aby videl rozdiel medzi tým čo je hra a medzi momentami keď má počúvať , aby vedel primerane reagovať na povely pána.


Když to vhodně spojíš, pes se bude těšit, až mu nějaký povel dáš a bude na něj rád reagovat. Když budeš učit buzerační metodou a tak si budovat nějaký "respekt" - mimochodem, ten se získá o dost jinak, než povelováním psa - bude otrávený. Raději bych zvolila tuto hru.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod MiladyB » Uto 25.01.2011 16:21

určite ho nechcem buzerovať ani na neho pôsobiť diktátorsky :ach: aj mne ide presne o to, aby sa mi nejako podarilo skľbiť hru s učením , tak aby to bolo aj pre psa potešením..ale je pravda, že veľa závysí aj od povahy psa :smile:
MiladyB
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod lusy » Uto 25.01.2011 19:09

ja asi tiez celkom dobre nechapem preco by sa nedala spojit hra s cvicenim. ale mozno len kazdy hovori o niecom inom. pre mojho psa je strasna zabava ked mu hadzem loptu. ale hodim mu ju iba za nieco. on mi ju zasa donesie zasa ziadam nejaky cvik a to sa opakuje. sem-tam mu ju hodim aj bez toho cviku. ale pes sa jednoducho z cvicenia tesi.
lusy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3706
Bydlisko: Taliansko

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod MiladyB » Uto 25.01.2011 21:09

Ďakujem vám všetkým za rady, večer sme sa konečne dopracovali k nejakému výsledku :lol: ... keď som si začala schovávať jeho obľúbenú plyšovú hračku do dlane, Timotejko konečne pochopil čo od neho chcem a začal labkovať :winner:
MiladyB
Okoloidúci
 
Príspevky: 5

Re: Nesústredené šteňa

Poslaťod johny5 » Uto 25.01.2011 21:14

Neviem asi sa moc nevyznam ale podla mna si budujem so psom isty respekt pri hre spojenej s cvicenim uz tym ze vyzadujem presnost vykonania cviku cize istu doslednost aj ked formou hry za ktoru dostane nejaku odmenu na ktoru sa tesi a preto splni co po nom chcem.Respekt vzbudzujem svojim spravanim v istych situaciach kde uz stena vie ze nema na vrch ale zaroven vie ze ked sa nieco udeje moze sa na mna spolahnut a nie sa ma bat.Proste vzajomna komunikacia bez nejakych trestov buzeracie a kriku ci bitky.Len hlupak si moze mysliet ze to dosiahne tymito metodami.Bohuzial som sa nedavno stretol s tymto pripadom kde pan (nazvem ho slusne) ucil 3mesacne stena krikom a bitkou s palicou.Vzdy sa totiz najde nejaky idiot co mozno nikdy nevlastnil ani psa ale vie ze psovi treba odmalicka ukazat kto je panom svorky a inak to nejde len tvrdostou.... :pac:
johny5
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1542
Bydlisko: Martin / Vrutky

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik