Chválenie - pochvala psa

Sem píšte vaše rady a nápady.

Chválenie - pochvala psa

Poslaťod zeane » Pon 24.01.2011 18:09

Keď už tu máme to trestanie... :no: (hľadala som, ale nenašla :ahoj: )
V podstate ma to "iba" zaujíma, ale hodia sa aj inšpirácie - ako a kedy správne pochváliť psa za dobre vykonanú činnosť, za správne chovanie aby to malo maximálny účinok? :jop:
zeane
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2393

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 24.01.2011 18:33

Zeane :jop:

Myslím, že nesprávna pochvala vie kaziť rovnako ako nesprávny trest. Z môjho pohľadu je dôležitá intenzita pochvaly. To treba prispôsobiť temperamentu a povahe psa. Niektorého treba vyklepať ako rezeň, inému stačí tiché slovo a jedno pohladenie. Jančiaci človek s prejavmi paviána vie IMHO celkom zneisiť psa a z pochvaly urobiť trest.
Načasovanie by snáď malo byť rovnaké ako pri všetkom ostatnom čo so psom robím.

Tiež si myslím, že je treba dávať pozor za čo psa vlastne chválim a treba chváliť len v prehľadnej situácií. Ak mi pes urobí povel a viem, že ma vníma, pochvala je jasná. Ak pes urobí povel len niekde podprahovo/automaticky a okamžite po jeho splnení sa sústredí na niečo iné, som radšej ticho, lebo by to mohol vnímať, že ho chválim za to, na čo sa sústredí (napr vrčanie na iného psa).

Inak is myslím, že jak pochvala ako aj trest nebudú skutočne fungovať keď má pes človeka paušálne v trúbe. Primárna "pochvala" a motivácia pre psa niečo robiť je vzťah s "pánom", to že mu človek poskytuje bezpečie, jedlo, ochranu, vnáša do jeho života istotu a řád. Potom bude fungovať aj odmeňovanie - pochvala za niečo konkrétne.
:ahoj:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod Bára » Pon 24.01.2011 19:22

Ako písala ulf, dôležité je rozlišovať intenzitu pochvaly. Čo sa týka športovej kynológie, tak keď ma sučina v hube rukáv, chválim jemne, minimálne, stačí jedno pohladenie a kľudné slovo, aby kľudne držala a neprekusovala. Pri veľmi temperamentných zvieratách si môžem príliš preafektovanou pochvalou veľa pokaziť, môže sa znížiť sústredenie psa na nasledovný povel.
Pri štekačke alebo pri dráždení mimo plenty chválim dotykom, drsnejším hlasom, pes musí odo mňa cítiť istú podporu a nie len nečinné postávanie. Taktiež pri odvolaní z plenty, púšťačke, prehliadke chválim len veľmi jemne, aby som psa opäť nevyhecovala.
Pri bežnej poslušnosti v tréningu chválim niekedy veľmi intenzívne, ak na psovi vidím, že sa mu možno až tak nechce, snažím sa ho viac vyhecovať. Na pretekoch sú zas povolené len mierne pochvaly pohladením, potľapkaním.
Podľa mňa by pochvala nemala byť stále rovnaká, intenzitu treba striedať a z cvičenia spraviť zážitok pre obe strany :no:
A najmä pri učení nových cvikov a pri ich správnom vykonaní neskrývať radosť a psa chváliť poriadne :aaa: :lol:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod Hanka 1 » Uto 25.01.2011 12:00

Myslím si, že pochvala by měla být ušitá psovi a konkrétní situaci na míru, dobře načasovaná a pochopitelná. Nikdy ne šablonovitá. Správnou pochvalou a dotykem jde psovi mnohé vysvětlit a navést ho k tomu, co udělat má tak, aby to udělat sám chtěl.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod Demka » Sob 29.01.2011 13:45

Ja svojho psa chválim keď ho povedzme učím nový povel a on to urobí.. Vedšinou ho vyhladkám a dám mu granulu (pamlsok mu nemôžem dať lebo má problemy zo žalúdkom a diétne granule je jediné jedlo ktoré môže jesť) alebo sa paprípade s ním zahrám, dám mu hračku :)) Jemu to stačí a potom ma poslúcha :))
Demka
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 37

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod zuzka:) » Sob 29.01.2011 16:14

Ulfheiðr píše:Tiež si myslím, že je treba dávať pozor za čo psa vlastne chválim a treba chváliť len v prehľadnej situácií. Ak mi pes urobí povel a viem, že ma vníma, pochvala je jasná. Ak pes urobí povel len niekde podprahovo/automaticky a okamžite po jeho splnení sa sústredí na niečo iné, som radšej ticho, lebo by to mohol vnímať, že ho chválim za to, na čo sa sústredí (napr vrčanie na iného psa).

ďakujem za tento odstavec. až teraz som si uvedomila, že denyho niekedy vlastne asi cvhválim za to vrčanie :pac:
ja od neho nechcem nech sa kamaráti so psami, ktorí ho chceli aspoň raz zožrať, iba nech okolo prejdeme normálne. a minule sme tak tiež okolo niekoho išli, keď sme boli za rovno s nimi, tak sa trochu ťahal (či vrčal si nepamätám) a ako sme ich obišli, tak pozrel na mňa, že ho mám pochváliť :au:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 29.01.2011 20:43

Ak je napr. taká situáci, že vrčíme na psa, určite ak dávam povel, dávam taký, čo máme zvládnutý, aby absencia pochvaly nebola na obtiaž.
Ak nieje situácia vyhrotená, ale nemám pozornosť, radšej dám psvy voľno a zadám povel znova. Proste robím, až kým mi nieje jasné, že ma pes vníma a vie čo robí. Jasné, niekedy to jednoducho nejde a radšej to nechám tak.

Pod tou pozornosťou myslím nie zrovna očný kontakt, ten mám málokedy, alebo keď potrebujem tak na povel. Ale to proste cítiš, či ťa ten pes vníma, alebo nie. Najlepšie to viem pozorovať na postavení uší.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod MisheliQ » Pon 26.04.2021 20:17

Čo robiť v prípade, že mi pes ukončuje povel po pochvale? Ako ho v tom poveli udržať tak, aby v ňom zotrval aj po pochválení, dokým nedám uvoľňujúci povel, ktorým je voľno (v zmysle "rob si čo chceš"). Ako to psa naučiť? Poradí niekto?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod wer » Pon 26.04.2021 20:30

Tak si ho to asi naucila... v zasade na tom ani nevidim nic zle... to mas ako kliker - oznacis spravny okamih, cvik je ukonceny, prichadza odmena. Ale vies ho naucit, ze "mala" pochvala znamena "dobre to robis", "velka" pochvala ukoncenie. Ja som napr aj mala 1 klik odmena, ale zotrvanie v pozicii, dvojklik koniec cviku. Teraz to je "parada" = pochvala a zotrvanie v cviku a "ano" = koniec cviku.
Najskor nauc to uvolnenie cez vyraznu pochvalu a potom pridaj v jemnejsej intonacii medzikrok mensiu pochvalu, ale udrz ho v pozicii.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod Lindchen » Pon 26.04.2021 20:38

Mishel, nájdi si na nete keep going signal. To je to, čo zrejme hľadáš.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod Slausa » Pon 26.04.2021 20:46

Mne dobre reaguje na intonaciu. Take makke vyssie Ano alebo Dobre ako bolo dobre ale este odmena nebude vs huraaa tonom Yes, Šikovná, alebo klik ako označenie konca
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod wer » Pon 26.04.2021 20:51

Offtopic: hehe. Presne naopak to mam - sikovny - medzipochvala, ano - koniec :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod MisheliQ » Pon 26.04.2021 21:08

Tak takto odstupňované to presne máme aj my len teda nebolo to plánované. My máme dobrý (čo je teda medzipochvala) a pašák, po ktorom mi ukončuje povel.

Ja som chcela, aby sa uvoľnil z povelu len po uvoľňovacom povele. Len asi som to párkrát ukončila po pochvale nevedomky a teraz si to všímam. Niekedy dávnejšie sa mi z povelu neuvoľnil kým som nedala voľno. Je to moja chyba, som si toho vedomá. Bože ako málo stačí a pes sa to ľahko preučí na úplne niečo iné než som chcela a mala v pláne

Díky wer a lindi, popozerám
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod straka17 » Uto 27.04.2021 6:26

Ja zo vsetkeho vypustam na ideme/volno, takze pochvalim a zadam ten cvik znova ak sa dvihol. Tolkokrat dokola, kym sa tomu psovi uz vlastne ani nechce a zotrva :lol:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod MisheliQ » Uto 27.04.2021 6:39

Tak ja mam spojenu poslusnost so psom s tym, ze sa konci v najlepsom. :lol: Aby to toho psa bavilo a chcel cvicit. Ak by mi pes nechcel zostat v poveli, zvazovala by som aj, ci chape, co po nom chcem, ci som dotiahla povel spravne
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Ďalší

Späť na Výchova a výcvik