Chválenie - pochvala psa

Sem píšte vaše rady a nápady.

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod wer » Uto 27.04.2021 6:54

Tak je rozdiel "civilna" ovladatelnost - tam necakam ziadne chcenie, to proste musi bez debaty. Akoze nebuzerujem psa len tak, ale teda musim ratat s tym, ze psovi sa vzdy chciet nebude a nieze sa sam vypusti v najlepsom, rozumej hajde za dakym psom napr. Je to proces, iste, ale vysledok je ten, ze pes musi byt ovladatelny v kazdej situacii a nielen, ked ma naladu a ja odmeny v ruke...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod straka17 » Uto 27.04.2021 7:27

Nepotrebujem, aby ho to bavilo, potrebujem aby urobil co potrebujem nech by aj tanky padali. Duplom pretoze je to 40kg hovado, s ktorym nebudem o beznej prevádzke diskutovat.
Diskutovat mozeme pri separacke, trikoch,v novych situaciach v ramci "socializacie" a zvykania napr. na nove povrchy
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod wer » Uto 27.04.2021 8:19

Este by som chcela jednu vec poznamenat.. Pri vycviku je dolezite nestat dlho na jednom mieste.. Pomerne rychlo je potrebne vysvetlit psovi finalnu podobu cviku. Z mojich skusenosti kurzovych tie 3 mesiace su tak akurat na vsetky zakladne povely. Dalej uz nasleduje len pilovanie. Ale ak clovek stoji prilis dlho na jednom mieste (napr odlozenie na meter a vecne stopanie psa pamlskami), je tazsie sa posunut dalej, lebo pes ma pocit, ze takto to ma nejak vyzerat.. samozrejme, dobry zaklad je dolezity - postup musi byt s ohladom na psa a zas neist prilis rychlo, ze pes nepochopi princip. Taky balans treba vediet udrzat...
Zase zdoraznim, ze vravim o civilnej ovladatelnosti, nie o sporte, kde rok len nieco nabehavam, aby pes mal daky styl.. :heh:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod clupko » Uto 27.04.2021 8:33

ja som asi upne nepochopila, misheliq, ze o co ti ide :lol:
ty chces, aby pes zostal pod povelom napr. lahni bez ohladu na to, aku velku pochvalu alebo odmenu dostane, a aby z toho odisiel az na povel volno? a pises, ze mate malu a velku pochvalu. tak len vypust velku pochvalu a vybavene, dostane ju az po volno :nwm: ale nechapem preco.
o tychto signaloch aj susta vela pisal, len uz neviem v ktorej knihe. asi v kazdej :lol:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod wer » Uto 27.04.2021 8:39

Misheliq sa skor musi naucit, co co znamena.. :ha: velka pochvala = volno. Pouzijem vtedy, ked chcem psa uvolnit. Uplne jednoduche.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod MisheliQ » Uto 27.04.2021 9:10

Aha nemyslela som tym, ze ma pocuvat len ked chce. Ale viest ho k tomu, ze chce spolupracovat. A mi pride, ze take cvicenie, co popisala straka, by mohlo psa velmi rychlo demotivovat

Clupko ano chapes to spravne. Chcem, aby z povelu odisiel az ked dam povel volno bez ohladu na to, ze ho pochvalim. Pochvala nie je uvolnenie z povelu, teda nechcela som, aby bola, ale nejako sme sa k tomu dopracovali, tak ako sme sa dopracovali aj k tomu, ze mame velku a malu pochvalu. Tj ze sa neuvolni hned po kazdej pochvale
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod wer » Uto 27.04.2021 9:49

To je ako s tym stekanim - ty si ujednot, co od psa chces a toho sa drz.. ty v tom nemas jasno, ako moze mat pes..?

No a k tej chuti, nechuti. Preto som ti pisala o tych fazach jednotlivych... ty rychlo musis prejst z faze ucenia (koncit v najlepsom, vela odmien, bez rusiciek...) do stazeneho opakovania, kedy uz pes VIE, co sa od neho ocakava, len to MUSI vykonavat aj tam, kde sa jemu nechce... tam uz, zial, pozitivka musi ist stranou (pokial nie si super vycvikovy guru a nemas super motivovatelneho psa). Lebo pointa zakladnej "civilnej" ovladatelnosti je vzdy a vsade, za akychkolvek rusivych podmienok (nie v sterilnom prostredi, akymi su napr sportove zostavy..)

Ono nie je nic horsie naucit psa - tvar sa znudene = mas pokoj a nemusis nic...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod elfinka » Uto 27.04.2021 10:10

Mne teda pes obcas musi bez ohladu na to ako sa tvari aj pri cviceni, nielen pri provoznej poslusnosti :nwm: Akurat ked nieco je velky tlak, tak potom o to vacsie a dlhsie je odmena/uvolnenie ked to konecne spravi spravne.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod wer » Uto 27.04.2021 10:11

Ano, ale nebudem rozoberat sportovu poslusnost...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod MisheliQ » Uto 27.04.2021 10:18

Super wer, dakujem :jop:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Chválenie - pochvala psa

Poslaťod straka17 » Uto 27.04.2021 12:00

Tak nemozes mat postaveny cely vycvik na tom, ze psa otravis. Tiez to neni jedina cinnost co s tym psom robis. Ja to beriem ako banku - vela do nej vlozim od zaciatku a ked chcem urobit psovi nieco co je neprijemne (osetrenie) alebo co sa mu prave nechce robit, z toho pomyselneho uctu sa mi to stiahne. A musim to zas vynahradit a vlozit spat.

Zrovna toto vytrvanie v cviku aj po pochvale mi pride ako rovnako rychlo chapatelny princip ako samotne naklikanie. Mam teda vzorku len 7 psov, vacsinu "nemakacich" plemien, ale behom tyzdna pochopil kazdy z nich, ci stary ci mlady. Prosto to uz pridam k povelu, ktory "vie" ako nadstavbu. Hotovo, slus, neoplati sa ti dvihat aj tak ta furt vratim spat.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Predchádzajúci

Späť na Výchova a výcvik