Výcvikové metódy 2 - diskusia o videu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Uto 29.06.2010 22:30

ja bych ho hlavne to lehni naucil pred tim jinak a za po te bych to po nem chtel u ty nohy, kdyz by uz t lehni dobre umel a jen to flakal treba bych i pro upresneni ten "posilovac" pozil taky - jednou a rychle, ale az po te co ten pes vi prefektne co ten povel znamena tady to ten pes nevedel. Uz jsem tady psal ze rovne si vetsina psu leha smerem k psovodovi u nohy se vetsina psu predtaci pred psovoda.
Pri uceni bych pouzi povel a psa naved na polozeni u velke casti psu staci popotahnot balon pred tlamou, u nekterych psu pomaha fixni uvaz, u jinych zase prekazi. osobne tohle vetsinou ucim v ramci venceni psu a az kdyz mi pes venku leha spolehlive prevedu to na plac do bodovatelny podoby.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Uto 29.06.2010 22:53

Tchor píše:ja bych ho hlavne to lehni naucil pred tim jinak a za po te bych to po nem chtel u ty nohy, kdyz by uz t lehni dobre umel a jen to flakal treba bych i pro upresneni ten "posilovac" pozil taky - jednou a rychle, ale az po te co ten pes vi prefektne co ten povel znamena tady to ten pes nevedel. Uz jsem tady psal ze rovne si vetsina psu leha smerem k psovodovi u nohy se vetsina psu predtaci pred psovoda.
Pri uceni bych pouzi povel a psa naved na polozeni u velke casti psu staci popotahnot balon pred tlamou, u nekterych psu pomaha fixni uvaz, u jinych zase prekazi. osobne tohle vetsinou ucim v ramci venceni psu a az kdyz mi pes venku leha spolehlive prevedu to na plac do bodovatelny podoby.


No ako je na tom videu vidieť tak povel ľahni poznal pretože je tam aj záber, kedy vykonal ten cvik relatívne dobre a na jeden povel. A keď už vie pes celkom spolahlivo ľahnúť pred psovodom, potrebuješ ho to teraz naučiť pri nohe a to je celkom iný uhol ako bol do teraz na to pes zviknutý, čiže je logické že bude robiť chyby a bude sa predtáčať. Čiže čo potom urobíš?
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Tchor » Uto 29.06.2010 22:59

kdyz ten povel udela jednou z x pokusu tak ho neumi "jen o nem nekde slisel"
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hegrid » Uto 29.06.2010 23:13

Tchor píše:kdyz ten povel udela jednou z x pokusu tak ho neumi "jen o nem nekde slisel"


Nooo keď si to video znovu pozrieš, tak tých povelou Ľahni tam bolo 5. Z toho spolahlivo zareagoval na každý povel, akurát dva krát urobil chybu, tak som ho zastavil a opakoval som s ním celý cvik od začiatku. Takže to nie je jeden krát z x, ale 5 krát z piatich povelou. Takže, keby urobil tvoj pes takú istú chybu ako Gero, čo by si urobil ty? Ako by si mu vysvetlil že ako to má robiť?
Hegrid
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 114
Bydlisko: Bratislava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod mirka22 » Str 30.06.2010 6:07

Hedrig ty čo chceli pochopiť pochopili a ty čo nechcu nepochopia nikdy :yes: ja som pochopila že hodnotiť tvojho psa,ktorého som videla len na tom videu je nemožné,nepoznáme jeho povahu,nevieme čo všetko ovláda,čo treba s ním dotiahnuť.Možno keby sme mali v rukách tvojho psa my urobili by sme ovela viac chýb.
mirka22
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 604
Bydlisko: cerin pri ban.bystrici

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Ijsbéérka » Str 30.06.2010 6:29

nevím jaké další argumenty chceš slyšet.
O tom jak učíš lehni je tvá věc jenom mně vadí ta struna a není se o čem bavit.

Hegrid píše:
Nooo keď si to video znovu pozrieš, tak tých povelou Ľahni tam bolo 5. Z toho spolahlivo zareagoval na každý povel, akurát dva krát urobil chybu, tak som ho zastavil a opakoval som s ním celý cvik od začiatku. Takže to nie je jeden krát z x, ale 5 krát z piatich povelou. Takže, keby urobil tvoj pes takú istú chybu ako Gero, čo by si urobil ty? Ako by si mu vysvetlil že ako to má robiť?


Hegrid nehodnotím jak psa učíš, já svého psa , když dělá špatně taky zastavím slovem NE a vrátím ho zpět vodítkem do polohy.A stopro to může u výcviku u mě vypadat podobně jak u tebe asi i hůř :lol: , ale znova píši, že mně se prostě nelíbí ta STRUNA .A o tom to podle mě TADY je.

Nemohu hodnotit tvé výcvikové metody a ani NECHCI !! A JAK PSA UČIT LEHNI to opravdu nejde. Jedině na place se můžeme o tom bavit , ale z mé strany jenom bavit :smile: nejsem zkušený výcvikář.
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Silwuska » Str 30.06.2010 6:53

wer píše:ja len rypkaciu otazku, silwuska :lol: , ako by si "dotiahla povel do konca", ak by si ti pes napriklad lahol/chcel lahnut zle - krivo, pomaly a pod? ale samozrejme, tu uz musi byt predpoklad, ze pes vie, co ten povel znamena...


Manualne by som ho rychlo nastavila do polohy ktoru chcem a az potom pochvalila :yes: zrychlenie...hm, na to by sa dal mozno pouzit kliker, ale toto uz neviem naozaj...ako vravim pisala som to s pohladu laika vo vycviku, my cvicime relaxacne...aj ked nejake skusky by som mozno rada skusila ale nemam nato psika momentalne...Maco je sice perfektny, je sikovny, ale niektore veci ho uz proste nedokazem naucit (aport) a Monty je pripad sam o sebe...nemozem s nim nijak nasilne manipulovat, vtedy sa zasekne a zostane stuhnuty, takze cviky ucime hlavne na maskrty s usmevom a s tym ze to trva o hodne hodne dlhsie akoby mohlo...

Laca poznam osobne, aj ked len s par stretnuti, a nedovolila by som si toto video uviest ako odstrasujuci pripad...su na nete omnoho,omnoho horsie videa, kde sa psom realne ublizuje...ja osobne by som takuto pomocku nikdy nepouzila, bala by som sa aby som psovi neublizila, mozno spagacik ako ma raky a pod. ale zas ja nedosiahnem nikdy vysledky ako ma Laco...a verim ze tie vysledky niesu na ukor psov...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Ijsbéérka » Str 30.06.2010 7:58

Pro mě je to odstrašující v tom smyslu, že je to navádění k použití struny. nejvíc mně vadí, že nejdříve ukáže strunu jako "všelék" tak to cítím.

jakoby se říkalo "dáte strunu a vše jde hned a líp" a pro nezkušené "hloupé" lidi je to nebezpečná věc.
Naposledy upravil Ijsbéérka dňa Str 30.06.2010 9:00, celkovo upravené 1
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hanka 1 » Str 30.06.2010 8:40

Hegride,

postupovala bych podobně. Protože pes, který by měl povel nedotažený nebo pokažený, potřebuje začít od začátku a možná ještě opatrněji než štěně. Nic mě nenutí na psa tlačit a spěchat s výcvikem, co potřebuju, si dotáhnu v klidu a v pohodě. Určitě bych nerušila povel, který už pes začíná plnit povelem jiným a ten zase jiným dřív, než ho pes dodělá.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Ijsbéérka » Str 30.06.2010 9:09

Bad píše:Mimochodem, kdo si našel a přečetl tu odpověď z ifauny, na kterou odkazuje Hanka i Tchor ?!!!

Teď se na to dívám.

A jenom v rychlosti jsem to prolítla. :smile: Spousta lidí tam má docela zajímavý názory. :smile:
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Ijsbéérka » Str 30.06.2010 9:16

[
Hanka 1 píše:Jen jsem se snažila říct, že naučit psa správně lehnout na povel není třeba řešit strunou.

Hegride,

postupovala bych podobně. Protože pes, který by měl povel nedotažený nebo pokažený, potřebuje začít od začátku a možná ještě opatrněji než štěně. Nic mě nenutí na psa tlačit a spěchat s výcvikem, co potřebuju, si dotáhnu v klidu a v pohodě. Určitě bych nerušila povel, který už pes začíná plnit povelem jiným a ten zase jiným dřív, než ho pes dodělá.


Hanko každý má své metody. A pokud já psa chci zrychlit, tak mu musím říct, že takhle ne. Ale to má každý u svého psa individuální. Já mu klidně řeknu NE a přeruším ho, protože on moc dobře ví co má dělat. A nebo to dodělá, ale nepochválím ho a řeknu NE a znovu :smile:
A prostě každý má svoje metody :smile: Já Hegridovi metody neodsuzuji docela tomu rozumím, jenom ta struna ale to se opakuji.
Dle mého on jí nemusí mít stejně jí výrazně nepoužívá akorát si asi zbytečně tím poštval lidi. Měl točit videou bez toho aby ukázal na začátku strunu :no: :smile: a nikdo by nic nepoznal.
Ijsbéérka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1019
Bydlisko: Spešov kůsok od Brna (Jižní Morava)

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hanka 1 » Str 30.06.2010 9:22

Každý má svoje metody, o tom žádná. Ale Hegrid psa podle svých vlastních slov nepotřeboval zrychlit, ale potřebovat dotáhnout povel Lehni. Takže tady nejde o zrychlovací metody, ale o dovysvětlení a procvičení povelu. Zrychlovat můžeš podle mého názoru až tehdy, kdy je povel dotažený. Nebo ne? Nás to takhle učili nejen u psů. Nejdřív precizně a přesně naučit, pak procvičovat a tím procvičováním zrychlovat.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod meridia » Str 30.06.2010 9:37

Ijsbéérka píše:[Dle mého on jí nemusí mít stejně jí výrazně nepoužívá akorát si asi zbytečně tím poštval lidi. Měl točit videou bez toho aby ukázal na začátku strunu :no: :smile: a nikdo by nic nepoznal.

No to asi jo :no: ,navíc si dovolim jednu citaci z ifauny od jeho oponenta
- je fakt, že ta struna na to zblbnutí psa neměla velký vlivk, podobného výsledku bys dosáhl i na obojku, protože to nebylo ani tak o struně, ale o tom načasování a přístupu
jen by mne zajímalo,zda mít ten pes široký kožený obojek,vzbudilo by video stejné pohoršení a bylo by nutné upozornovat VS.. :otaznik:
meridia
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1031

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Hanka 1 » Str 30.06.2010 9:51

Myslímsi, že kdo se dívat umí, považoval by to video pořád za odstrašující příklad, jak zmást psa. Pokud je tam i struna, přidá se k tomu i zbytečné používání tvrdé donucovací pomůcky, kterou se násobí to původní.

Hegrid pak psal, že jí skoro nepoužil, na Ifauně zase psal, že bez ní by toho psa neudržel, tak nevím, jak to s tím je. Pro mě to odstrašující příklad je. V jednom i druhém.

Letím do práce.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Odstrasujici priklad

Poslaťod Silvuch » Str 30.06.2010 10:22

No to asi jo :no: ,navíc si dovolim jednu citaci z ifauny od jeho oponenta
- je fakt, že ta struna na to zblbnutí psa neměla velký vlivk, podobného výsledku bys dosáhl i na obojku, protože to nebylo ani tak o struně, ale o tom načasování a přístupu
jen by mne zajímalo,zda mít ten pes široký kožený obojek,vzbudilo by video stejné pohoršení a bylo by nutné upozornovat VS..


presne toto som pisala na zaciatku....

K tejto teme by sa mali vyjadrovat ludia, co vedia pracovat aj so strunou, pripadne vycvikari, ale uz len zavadzajuci nazov podnietil ostatnych pochopit to inak (ako spominal johny päťka) a vyjadrovat sa k videu uuuplne mimo :pac: a to je odstasujuce.

kludne sem mozem hodit aj moje video, rada si vypocujem kritiku od skusenych, zoberiem ci, co mi treba, ale keby ma sprepacenim sprdol niekto za kozenny naramok v ruke, tak :nie:

Pro mě to odstrašující příklad je. V jednom i druhém.


je a je a je.. Pre kazdeho je odstrasujuci priklad nieco ine, pre mna to je tyranie, nezvladnutie si vlastneho psa, kusanec do cudzieho cloveka.. pre niekoho je to chovat psa v byte... Ludia sa vo vela veciach nezhodu nikdy...
ale vzdy musim poznat zaklad, javy, co tomu predchadzali a ine objektivne faktory, aby som si dovolila vytrhnut uryvok videa a hodit ho na net a lahko prekrutit realitu. Názov témy sa mi zdá hodne subjektívny a zavádzajuci, tot vse :ahoj:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

PredchádzajúciĎalší

Späť na Výchovné a výcvikové metódy a pomôcky