Vrčanie na ľudí

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod Bad » Ned 21.06.2015 17:55

luciiik píše:Velmi dobre recenzie ma v Dolnom Kubine, co nie je od Brezna tak daleko Tomáš Schvartz.

http://psiaskola.sk/
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod luciiik » Ned 21.06.2015 18:28

Offtopic: Bad, dakujem , ja som s nim komunikovala cez FB, tak som nevedela ze ma aj stranku. :smile:
Obrázok
luciiik
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1617
Bydlisko: Nitra

Neznáša ľudí

Poslaťod Katrena009 » Pon 14.09.2015 18:37

Dobrý deň,
viem, že tu už podobné témy boli, ale každý pes je iný a máme iný príbeh, takže sa zdôverím so svojim problémom. Máme vyše 3 ročného hluchého bígla. Nikdy som nemala vlastného psa, len na dvore, neriešili sa vychádzky ani socializáciu, nebol s nimi problém, takže som si myslela, že to tak bude aj s ním. Ale presťahovali sme sa spolu do bytu, bol ešte šteniatko cestovali sme vo výťahu ľudí si nevšímal, ovoňal, pohladkali ho poniektorí a bolo. Zrazu zvrat a na každého vo výťahu brechal, alebo keď niekto stál blízko alebo len išiel vedľa. Viem, že chyba je na našej strane a nezakročili sme správne vtedy keď to začalo, preto sme skúšali aj trénera, jeho tiež obrechal obskákal napádal. Potom sa to nejak spravilo čo to nás naučil, ale pokračovalo to. Teraz sme sa presťahovali do zahraničia, našťastie tu výťah nie je, ale keď uvidí suseda breše útočí nestačím sa ospravedlňovať. Keď sme na prechádzke príde človek so psom pohladká ho ani si ho nevšimne, ale inak ho neviem ako mám socializovať, bojím sa, že niekoho uhryzne. Na to, že je hluchý vo vnútri je celkom dobrý naučil sa rôzne triky. Ako ho mám naučiť, že na ľudí nemusí útočiť? bol v psej škôlke úplne sám vraj bol dobrý, ale tie prechádzky sú strašné. Myslíte, že by výcvik pomohol? ja si myslím, že tým sa nejak nesocializuje, pretože tam budú buď iné psy, vtedy ho ľudia nezaujímajú, alebo si zvykne len na cvičitela, na prechádzke bude rovnaký. Alebo mám byť vonku rázna a keď niečo skúsi ako sa zachovať aby si navždy zapamätal, že to nemá robiť? Viem, že v dospelom veku to už budeme mať ťažšie, mali sme to riešiť skôr, aj sa na seba hnevám, že som nechala, aby sa to dostalo až tak ďaleko :( preto sa obraciam k Vám, tu určite viete správne poradiť a vezmem si každú pomoc k srdcu a skúsim všetko čo poviete, len nech je dobručký. ďakujem
Katrena009
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Neznáša ľudí

Poslaťod Cathie » Sob 19.09.2015 8:39

Katrena problem je, ze toto je fakt na osobne stretnutie, toto po nete nikto nevyriesi :ua: Zavisi hlavne od toho, z akeho dovodu pes steka a utoci na ludi - je to nuda, zlozvyk, strach, majetnickost? To kym sa nejde do podrobnosti a HLAVNE kym to niekto nevidi nazivo so vsetkou recou tela a reakciami, tazko to posudit.. a kym nevies dovod, tazko radit, co s tym robit.
Podla mna to moze suvisiet s tou hluchotou - ludi nepocuje, ked sa blizia, mohli ho vystrasit, ked sa mu nahle zjavili v zornom poli, celkovo moze byt neistejsi. Ale to su len dohady. Hluchy je uplne odmalicka?
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Neznáša ľudí

Poslaťod aNeMiC » Sob 19.09.2015 13:30

Súhlasím, s Cathie. Pokiaľ hluchý nie je odmalička, ale nejakou nehodou, môže sa cítiť bez sluchu zraniteľný. Ak sa bez sluchu už narodil, mohol si zvyknúť a nevadilo by mu to, poprípade by mal nejaké iné zmysli viac premakané, ako sa hovorí. :nwm:
...Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today...
aNeMiC
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 554
Bydlisko: ♡ Rajecká dolina ♡

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod Nisus » Pon 27.09.2021 2:52

Máme problém. Na začiatok napíšem, že sa nejedná o Oliverove problémové správanie, aby nevzniklo nedorozumenie.
Mám tu v US kamošku, ktorá má rok a pol starého grifona (toho stavača, nie toho malého spoločníka). Keď sme boli ešte na SK, tak mi napísala, že Mr. B sa začal chovať divne - začal vrčať na cudzích ľudí. Začalo to situáciou, pri ktorej si mnoho ľudí povie, že omg jasné, že sa ohradil, mal na to právo. Súhlasím, ale kto ho pozná, nikdy by to do neho nepovedal. Skrátka, prišiel k nemu človek zozadu a chcel ho dvihnúť. Pes začal vrčať, vyceril zuby a chcelc chňapnúť. Pred naším odchodom to bol pes,, ktorý si nechal všetko. Nie že by mu bolo robené zle, ale tak chápeme sa. To človek pozná, že to je dobrák od kosti. Situácia číslo 2. Pes išiel s páničkom do práce, kde jeho kolega ho išiel pohladkať, vraj sa dal hlavou na jeho úroveň hlavy a vtedy na neho začal vrčať. Najprv mysleli, že pes dospel, veľa testosterónu a že začal mať problém s chlapmi. Lenže potom to urobil aj ich kamoške, ktorú poznal. Ja viem, možno že si hovoríte, že tí ľudia si o to koledovali, ale ten pes sa dal natrieť na chleba, moju malú zbožňoval a teraz je úplne neistý a divný.
My sme sa stretli včera po vyše 2 mesiacoch, Oli a Mr. B sú, respektíve boli :plac: najlepší kamaráti. A ten pes o nás ani nezavadil pohľadom, pritom keď ho sem kamoška doniesla na stráženie pred tým, tak pišťal už na príjazdovej ceste k nám a potom sa išiel uvrtieť chvostom ako sa tešil. No a ako sme sa stretli teraz, tak sa oňuchali a niečo bolo divné. Predtým v momente sa začali naháňať (Oli naháňal a Mr. B sa vždy nechal naháňať a mal z toho ohromnú zábavu), teraz si išli každý svojou cestou a potom sa im stretli pohľady a vtedy Mr. B prišiel k Olimu, začal ho téčkovať, dávať si hlavu na jeho chrbát,, vrčať po ňom a išiel mu po krku. Našťastie mu kamoška dala šupu s EO tak prestal a Oli nie je bitkár absolútne, ten pred ním uskakoval a len vybafol na neho štýlom, že čo ti hrabe? Tak bol potom na voditku a Oli behal navoľno ale k nemu nešiel. Potom sme ich vystriedali a aj Mr. B si išiel svoje. Lenže úplne bol divný...Predtým keď som ho oslovila, tak sa celý vrtel a tešil, teraz nič. Dokonca to vyzeralo tak, že možno by to skúsil aj na mňa, ale nedala som mu dôvod. Potom sme ich dali ešte oňuchať na konci a vyzeralo, že sa spamätal, ale potom zas išiel do tranzu. Ono to vyzerá tak, že on tak stuhne, hlavu dá nižšie a čaká. Vyslovene sa dal do tejto pozície a čakal, kým mu dá Oliver dôvod na to ho napadnúť. Nešťastné sme z toho, lebo oni sa vedeli tak super zahrať. Ale samozrejme nie je to len o tom. Kamoška má vážny problém teraz, že mu nemôže veriť, lebo nevie kedy to spraví. Respektíve musí vždy každému povedať, že aby ho ignorovali, lenže takto si to nepredstavovala. Hlavne keď si kupovali grifona s tým, že je to neagresívne plemeno.
A viete, čo je zaujímavé? Keď sa pýtala na radu v grifon skupine, tak niektorí chovatelia jej napísali, že o tom počuli o takomto divnom správaní u grifonov, a že je to fáza, ktorá ich prejde. A ešte väčšia zaujímavosť. Že v tom čase, ako mal ten prvý incident, tak kamoške napísala majiteľka grifonky, ktorá je vo veku Mr. B a že toto a toto jej robí a v podstate opísala správanie Mr. B len teda s bonusom, že jej sučka ide aj po deťoch (my sme to neskúšali, ale podľa jeho zazerajúceho pohľadu by si kusol si myslím).
Počuli ste už o takom niečom, že je to len fáza a že sa zrovná? Znie to všelijako, ale tak keď to tvrdí niekoľko chovateľov? A ak ho to neprejde, čo s tým? Snažím sa jej nejak pomôcť, ale hrozne by som chcela vedieť, čo bol ten spúšťač a čo sa deje. Lebo to nie je že on je bitkár agresívny, lebo keby bol, tak hneď ide po Oliverovi keď ho pustí z vodítka, lenže on si išiel svoje. Ako keby bol neistý alebo čo. Ja osobne si myslím, že on teraz dospel a má pocit, že jeho majiteľka nevie vyriešiť situáciu, tak to zobral do vlastných rúk. Kamoška je na neho dosť mäkká, nevyžaduje splnenie povelov aj keď ho povie, proste ten pes je pri nej neistý. No a teraz je otázne, že ako to vyriešiť.
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod wer » Pon 27.09.2021 5:09

Ja som sa s takym nestretla - zeby to preslo, ale zas ani grifona som este nestretla.. :lol:

K tomu, ze "zrazu" a ze sa dal na chleba natriet - no, tazko sa hodnoti povaha v stenacom veku... stacil daky spustac a je. A ta neistota - nesprava sa aj okolie inak, neisto? Ze vsetci ocakavaju vrcanie, to aj nechtiac cloveka ovplyvni a pes to citi

No a potom este moze byt zdravotna stranka
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod Slausa » Pon 27.09.2021 6:06

Ja by som to stavila bud na nejakú hormonálnu nerovnováhu, ze mu vajca stúpli do hlavy a chlapec nejak nevie čo s tým, alebo potom fakt inakši zdrav problém.
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod Elis » Pon 27.09.2021 7:12

Slausa píše: na nejakú hormonálnu nerovnováhu


to je fakt -zmerit mu testosteron. a vyloucit i jine zdravotni problemy.

jinak - jsem se docetla, ze dospivaji pozdeji, kolem toho druheho roku.
a myslivci :no: o nich pisi, ze vyzaduji spravedlivy pristup - ze nekdy se vztah muze tak pokazit, ze je treba vymenit psovoda - to je trosku na zamysleni...

btw. pouzit EO, kdyz pes komunikuje s druhym psem - povazuju za nejhorsi mozne pouzivani EO. Vypne komunikaci a rovnou se do psa pusti priste. je rozdil odpalit psa, kdyz se rozbehne s nejakym umyslem -ale kdyz uz jsou psi u sebe? :nwm:
Naposledy upravil Elis dňa Pon 27.09.2021 7:28, celkovo upravené 1
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod wer » Pon 27.09.2021 7:20

To som.chcela tiez poznamenat s tym EO - ze ci to nemaju ako dialkove na psa, bez toho, ze by tomu vobec rozumeli... a tak by som sa tej neistote vobec necudovala..
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod wewerica » Pon 27.09.2021 7:25

o takej fáze som nepočula, skôr môže byť fáza že je pes neistý, bojazlivý a to ho časom prejde keď dospeje. Mňa by skôr zaujímalo že ako to baba riešila keď to pes prvý, druhý krát spravil, či sa len čudovala tomu a neriešila alebo mu dala najavo že sa to nesmie....lebo skôr mi to príde že pes ako je v puberte alebo má pobláznené hormóny a skúsil, nedostal na to reakciu tak skúša ďalej čo viac si môže dovoliť.
ale hneď ako prvé ma napadla zdravotná stránka - že mu niečo je, niečo ho bolí a vyvoláva to reakciu ak sa ho ide človek alebo pes dotknúť, tak by som najprv skúsila to, či mu niečo nemôže byť.
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod straka17 » Pon 27.09.2021 8:16

Na mna z toho krici zdravotny problem. Hlava alebo hormony. Po tom by som sla ako prve, ale ak majitelka zacne vyzadovat plnenie povelov a konzistentnost, tiez to nie je na skodu podla mna.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod Silvuch » Pon 27.09.2021 11:33

okrem toho zdravotneho problemu tam vidim problem aj v EO. Mozno bol pouzity v nevhodnej situacii.
Co mam skusenosti s polovnimi plemenami, tak okrem toho, ze dospievaju neskoro, tak su strasne citlivy na "nefer" situacie.

Alaskan (ala husky) oproti alaskanu (ala stavac) je obrneny transporter oproti papundekelovemu smartu.

a tym zrovnanim myslia, ze sa s tym pes pomaly vysporiadava... Napriklad to T-ckovanie, on sa akoby musi naucit fungovat v tejto novej pren situacii... Toto som vzdy riesila u Denyho... :ach: On akoby zabudal, kde je, s kym je, kam vobec patri.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod Ulf » Pon 27.09.2021 11:37

Tiež sa chcem spýtať na použitie toho EO. Ak ho mal už aj pred tým, tak načo, keď bol ako maslo. Ak ho má teraz - po začatí problému, ako ho používajú? Pokiaľ ako trestacie zariadenie - pes ide robiť ničo čo sa mi nepáči -plesk - namiesto toho, aby ho majietľ viedol a previedol problémom. Toto len prehlbuje nepochopenie medzi majiteľom a psom, pes je len trestaný a nie vedený. Ak sa pletiem, vyveď ma z omylu, lebo si nenapísala vôbec nič o tom, ako sa so psom komunikuje všeobecne vtedy a po tom... pes mohol aj v rámci svojej maslovosti dávať nespočetne veľa náznakov, že sa niečo mení a robil to milo, potom už nemilo, keď si bol istý, že sa niečo prehliada. Práve že to bol pes čo si „nechal všetko“, ľahko mohlo mnoho situácií skĺznuť so strany ľudí ďaleko za čiaru osobného komfortu psa a v okamihu, keď sa začal cítiť dospelo, a silnejšie, zakročil. A pokračuje v tom preventívne naďalej. Ale vravím, vyveď ma z omylu, ak trepem.

Ak by sa jednalo o zdravotný problém (chce sa mi možno pochybovať), odrazila by som sa od situácie, ktorá to odštartovala: niekto prišiel odzadu a dvihol ho. Kuknúť chrbticu, kĺby.. :nwm: okrem toho čo tu baby spomínali.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Vrčanie na ľudí

Poslaťod Nisus » Str 29.09.2021 1:57

Tá zdravotná stránka inak napadla aj mne, nejaký problém v mozgu, hádam to nebude ich prípad. Tá hormonálna nerovnováha znie "dobre", navrhnem jej zmeranie testosterónu. Len pre zaujímavosť, to sa ako robí?

Elis píše:btw. pouzit EO, kdyz pes komunikuje s druhym psem - povazuju za nejhorsi mozne pouzivani EO. Vypne komunikaci a rovnou se do psa pusti priste. je rozdil odpalit psa, kdyz se rozbehne s nejakym umyslem -ale kdyz uz jsou psi u sebe? :nwm:


wer píše:To som.chcela tiez poznamenat s tym EO - ze ci to nemaju ako dialkove na psa, bez toho, ze by tomu vobec rozumeli... a tak by som sa tej neistote vobec necudovala..


No práve nemám pocit, že by vedela, ako tú elektriku používať, to budeme mať tiež diskusiu. Čo sa týka používania, tak mám pocit, že to presne ako diaľkové funguje u nich. Píp, keď je pes v prdeli, tak aby došiel, píp, keď robí niečo čo nemá, píp, aby išiel pri nohe :nwm: Proste celé zle, žiadna komunikácia, len pípanie. Len tu je to taký trend, prasknúť šteňaťu na krk EO bez toho, aby vedeli, ako s tým pracovať a potom len skúšať, že ako to asi funguje.

wewerica píše:Mňa by skôr zaujímalo že ako to baba riešila keď to pes prvý, druhý krát spravil, či sa len čudovala tomu a neriešila alebo mu dala najavo že sa to nesmie....lebo skôr mi to príde že pes ako je v puberte alebo má pobláznené hormóny a skúsil, nedostal na to reakciu tak skúša ďalej čo viac si môže dovoliť.


Vraj ho teda len "stiahli" od toho chlapíka, žiadne cepovačky, že toto nesmie. Potom ho zobrali k vetovi, že či mu niečo nie je, lebo chcel toho človeka aj chňapnúť, tak ich presne napadlo, či ho niečo nebolí. U veta že sa dal úplne v pohode pozrieť, asi to z neho cítil, že ten vet je sebaistý. A že teda nič nenašiel (ale teda CT sa nerobilo).

Ulf píše:Tiež sa chcem spýtať na použitie toho EO. Ak ho mal už aj pred tým, tak načo, keď bol ako maslo. Ak ho má teraz - po začatí problému, ako ho používajú? Pokiaľ ako trestacie zariadenie ...

Ako maslo bol v zmysle, že to bol dobrák od kosti, ktorý miloval ľudí a iných psov. Používanie EO je tu dosť časté a začína už v šteňacom veku bez toho, aby bol na to dôvod. Tak to bolo aj v tomto prípade. To používanie je úplne chaotické a pes je podľa mňa z toho zmätený. Ja som jej hovorila, že sa musí ona naučiť komunikovať so psom najprv a až potom riešiť EO, ak je to vôbec potrebné. Takže toto bude jedna z prvých vecí, ktorú budeme riešiť.
Neboli sme spolu každý deň, čiže neviem, ako sa pes menil, ale viem určite povedať, že aj napriek tomu, že ho veľmi ľúbi, tá komunikácia tam je takmer nulová.


A teraz otázka do pléna. Ak by teda mal nejak viac testosterónu, mohla by pomôcť kastrácia? Samozrejme v kombinácii s ostatnými vecami ako je dodržiavanie povelov a pravidiel, plus teda náprava jej komunikácie so psom.


A teda veľké díky baby za každý jeden príspevok :yes: . Posunulo nás to niekam a hádam to vyriešime úplne :smile:
Ži a nechaj žiť...
Nisus
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1857

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov