Strach z búrky

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Strach z búrky

Poslaťod Matica » Str 20.07.2011 22:59

Aj naša sa bojí búrky. Ona však začala tak nenápadne, raz strávila takú prudký dážď vo voliére a našli sme ju na terase (vyklopila vrátka, boli provizórne). Odvtedy viem, že počas búrky (a ani lejaku, či hromobitia) nezostane sama (je jedno kde, či vonku či dnu, proste sama). Teraz, keď začala sezóna sme sa podľa nej dokonca naučili, kedy prichádza búrka nakoľko ju vycíti už skôr a my na jej správanie reagujeme (ozýva sa, je nepokojná). Letné dni trávi vo voliére, cez noc je vždy dnu. Čítala som (a snažila som sa), že jej človek nemá dať najavo, že nie je v pohode, že sa niečo deje, avšak ja jej to dám najavo už len tým, že ju zoberiem dnu - snažím sa nerobiť to tesne predtým, ale hneď ako viem, že prichádza búrka, nečakám na jej prejavy, aby si to nejako nespájala (dovnútra chodí stále nielen cez búrku - každý večer, v prípade dažďa ani von nejde, v zime určite nie). Ona nemá panický strach, má asi niečo také prirodzené - pri prvej búrke si nevedela nájsť miesto, chcela sa skryť, ale ukázali sme jej, že jej pelech je jej bezpečné miesto u nás doma, že v tejto izbe, kde trávi väčšinu času jej nič nehrozí. Vo vnútri sa síce netrasie, ale snaží sa chodiť za pätami, snaží sa zneužívať to, že by ju ostatní chceli utešovať, čo ma však trápi najviac je vedomie, že ona sa neupokojí keď tam nie som ja a to ma mrzí, bojím sa aby to neprerástlo do väčších rozmerov. Ak tam som, stačí ju poslať do pelechu a ja môžem v pokoji čítať knihu, pozerať film, robiť hocičo - byť tam (i keď bystrí pozornosť) - to sa ráta ak je búrka naozaj silná. Slabšiu búrku, hromobitie (napr. v noci) prežije s tým, že vie, že som vedľa a spím, alebo že niekto je doma, len ho trošku šmíruje, či nezdrhol. V mojej prítomnosti je schopná aj pri silnej búrke zaspať, ale v prípade, že nie som doma (dovnútra sa dostane vždy, zoberie ju svokor, svokra, ktokoľvek, to nie problém) a snažia sa ju upokojiť, tak si nevie nájsť miesto, poneviera sa, sliní, neusadí sa. Zčasti viem, prečo je to tak (áno, venujem sa jej najmä ja), ale nedá sa to nejako presunúť tak, aby ten pokoj, ktorý dokáže počas búrky dosiahnuť pri mne sa preniesol aj vtedy, ak so mnou nie je (resp. nejako odstrániť ten strach z búrky, nemá paniku, skôr nejaký prirodzený rešpekt)? Nejde o to, že je to nejaké hrozné - nejde mi o to, že je to nepohodlné, ide o to, že sa mi nie vždy podarí byť s ňou a nech jej nie je zle keď tam nie som. Neviem totiž vyhodnotiť to, či je nesvoja z toho, že počas (podľa nej) chvíľ potenciálneho nebezpečenstva tam nie sme a nemôže nás mať pod dohľadom (ona by nás chcela stále spolu) a z toho je nesvoja, alebo je nesvoja z toho, že nemá oporu a že ona je celkom neistá touto situáciou. Riešil niekto už dôvod toho strachu, toho prejavu a to, že niekedy sa proste počas búrky so psom byť nedá a musí ho niekto zastúpiť? (prosím, nepíšte mi ako týram svojho psa, a že ho nechávam samého počas búrky - nenechávam, vždy s ním niekto je - ja alebo niekto iný - a netýram ju, je aká je a preto je nutné mať pre ňu v zálohe aj voliéru ale čo najviac sa snažím jej to vynahradiť). A pardón za rozsiahly opis... :hi:
Per Aspera Ad Astra
Matica
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 428
Bydlisko: Prešov

Re: Strach z búrky

Poslaťod katkariinka » Štv 21.07.2011 12:30

(dovnútra sa dostane vždy, zoberie ju svokor, svokra, ktokoľvek, to nie problém) a snažia sa ju upokojiť

Ako sa ju snazia upokojit? Hlavne ziadne chlacholenie, ved sa predsa nic nedeje.

Neviem, ci to az moc neriesis. Z tvojho opisu nemam pocit, ze by mala nejaky panicky strach, mozno skor len nepokoj, ktory (podla mna) vy len posilnujete.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Strach z búrky

Poslaťod Matica » Štv 21.07.2011 15:46

katkariinka píše:
(dovnútra sa dostane vždy, zoberie ju svokor, svokra, ktokoľvek, to nie problém) a snažia sa ju upokojiť

Ako sa ju snazia upokojit? Hlavne ziadne chlacholenie, ved sa predsa nic nedeje.

Neviem, ci to az moc neriesis. Z tvojho opisu nemam pocit, ze by mala nejaky panicky strach, mozno skor len nepokoj, ktory (podla mna) vy len posilnujete.


Ona má práveže ten strach vtedy keď tam nie sme, keď tam sme je relatívne ok podľa intenzity búrky, problém nastáva ak tam nie sme a je s kýmkoľvek iným. Upozorňujem ich, že nesmú na ňu vtedy reagovať na malé dieťa, že stačí byť len nablízku. Možno som to zle opísala, ale ona práveže nepokojne reaguje v prípade, že tam nie sme, vtedy vyvádza. Ale možno máš pravdu, dáme pozor aby z toho nebola taká veda a uvidíme.
Per Aspera Ad Astra
Matica
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 428
Bydlisko: Prešov

Re: Strach z búrky

Poslaťod rado34 » Sob 23.07.2011 16:06

ahoj, ked som si priniesol naseho psa domov tak tiez sa bal burky, aj ohnostrojov a pod ... je to logicke

pes nevie co je burka, boji sa neznamych zvukov, je velmi dobre ho hned naucit, ze burka neznamena pre neho ziadene nebezpecenstvo a znova spojit burku s niecim prijemnym napr. hrou. Vzdy ked zacina hrmiet ideme sa hrat! alebo dostane svoju najoblubenejsiu kosticku atd ... treba ho naucit, ze vsetci sme v pohode ked je burka, nauci sa to, len to treba poriadne cvicit. :smile:

Skuste a uvidite ako reaguje.
rado34
Okoloidúci
 
Príspevky: 15

Re: Strach z búrky

Poslaťod Monika & Parsonky » Sob 23.07.2011 19:12

Rado34: toto na každého psa nezaberá, aj keď to veľmi pekne znie. Naša Nelly sa bojí búrky, ohňostrojov, no snáď všetkého, akurát streľby sa prestala. Nezaberá na ňu absolútne NIČ, hru ma totálne v paži, nejaké trénovanie trikov ani nevravím. Jednoducho nepríčetná, nevníma, nezaujíma ju nič. Jediné, čo ako tak pomáha je, keď si sadnem k telke, posadím ju k sebe a nevšímam si ju. Už som tu čítala toľko rád ako na to, ako si psa nevšímať, ako si ho všímať, ako sa s ním snažiť hrať a pod. Vyskúšali sme snáď všetko a nič nezaberá. Aj kamoška sa s ňou snažila vonku zabávať, keď to začalo trieskať a sama videla, že len netrepem hovadiny, ale že to fakt s ňou nejde. Každý si musí nájsť niečo, čím aspoň trochu dostane toho psa do pohody, lebo bojovať so strachom, je veľmi ťažko. :ua:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Strach z búrky

Poslaťod Hanka 1 » Sob 23.07.2011 20:49

Takhle to ale myslím nemůže fungovat. Pejsek ví o tom, že bude bouřka, výrazně dřív, než to víme my. Když si s pejskem začnete hrát nebo ho krmit, až když začně hřmít, nemůže to fungovat, protože ono hřmí a vaše činnost, chování, se mění. Lepší by bylo vymyslet nějakou společnou činnost a když začne hřmít, prostě v ní pokračovat - nic se přece neděje... , také zabírá si bouřku a ohňostroje užívat a společně koukat na světelné efekty a náramně se tím bavit, opravdu upřímně bavit. Je dobré, když vám doma upadne občas poklička na lino, bouchnou dveře, vezmete šanonem o stůl a podobně. Ukázat psovi, že to neznamená vůbec nic nebezpečného. Chce to trpělivost, ale opravdu to jde.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Strach z búrky

Poslaťod rado34 » Ned 24.07.2011 8:56

Monatko288 píše:Rado34: toto na každého psa nezaberá, aj keď to veľmi pekne znie. Naša Nelly sa bojí búrky, ohňostrojov, no snáď všetkého, akurát streľby sa prestala. Nezaberá na ňu absolútne NIČ, hru ma totálne v paži, nejaké trénovanie trikov ani nevravím. Jednoducho nepríčetná, nevníma, nezaujíma ju nič. Jediné, čo ako tak pomáha je, keď si sadnem k telke, posadím ju k sebe a nevšímam si ju. Už som tu čítala toľko rád ako na to, ako si psa nevšímať, ako si ho všímať, ako sa s ním snažiť hrať a pod. Vyskúšali sme snáď všetko a nič nezaberá. Aj kamoška sa s ňou snažila vonku zabávať, keď to začalo trieskať a sama videla, že len netrepem hovadiny, ale že to fakt s ňou nejde. Každý si musí nájsť niečo, čím aspoň trochu dostane toho psa do pohody, lebo bojovať so strachom, je veľmi ťažko. :ua:


ak sa boji panicky burky, niekde to vzniklo, niekde a niekdy vznikol skrat a naviazal sa na to, napr. vela krat ked sa pes boji tak majitel ho zacne mojkat a mazlit .... neboooj saaaaaaaaaa, moj malickyyyyyy ... to je velmi zle, vy ste alfa samec s vami je ten pes v bezpeci, ste vyrovnana a kludna v akejkolvek situacii ( to len tak okrajovo ) takze mozno ste niekdy dali najavo, ze sa bojite burky ( podla mna sa bojite burky aj vy alebo niekto od vas ) :no: a indukovali ste to na psa? Ak to chcete naozaj psa odnaucit, musite zacat od seba ... od svorky

Prsne takto som ja svojho psa odnaucil bat sa ohnostrojov a burok a petardov teraz ked je burka tak drichme ako zabity :smile:
rado34
Okoloidúci
 
Príspevky: 15

Re: Strach z búrky

Poslaťod Retuska » Štv 03.05.2012 13:50

Ahojte,tiez reisim tento problem.Maly civaviak Deny sa boji burky no nenormalne,klepe sa dychci slinta no enskutocne.lekarka nam odporucila Lexaurin z dovodu ze ma slabe srdiecko a taketo stresy by mu mohli pohorsit stav...teraz asi druhykrat odkedy mame foxy je burka a zistili sme ze ta je tiez obrovsky strachopud!tak velky pes a klepe sa pod stolom..no nonsens :lol: ale tak tej lieky davat nebudem,ved to rpezije:)
myslite,ze ten lexaurin je rpe denyho dobry napad?
Retuska
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 344

Re: Strach z búrky

Poslaťod Dana D » Štv 03.05.2012 14:14

Podľa mňa to nie je dobré používať. Ani u ľudí, nieto u psov. Radšej sa snažiť poriešiť strach rôznymi metódami, ktoré sú v tejto téme popísané. Tiež s tým bojujeme, ale lexaurin do psa pchať určite nehodlám.
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Strach z búrky

Poslaťod Retuska » Ned 08.07.2012 22:14

Je normalne ked mi fenka (samozrejme,ktora sa boji burky ) este aj pol hodinu po burke zrychlene dychci?moze to byt aj tym nenormalnym teplom,ale nezda sa mi,zeby cez den tak dychala :(
Retuska
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 344

Re: Strach z búrky

Poslaťod janulina » Štv 26.07.2012 11:39

ahojte, tak aj ja sa musim pridat k ludom, ktori maju problem so psom, ktory sa boji burky. My sme si ho kupili v marci z Madarska kvoli dobremu rodokmenu do nasej CHS. Ma 3,5 roka. No ked zacala sezona burok, dazdov, je to uplna katastrofa. Ma k dispozicii celu zahradu, no ked len trosku zacne hrmiet, zacne preskakovat plot. Podotykam, ze je to bernardin, ktory nema problem presplhat, preskocit 1,60m plot. Mame dalsich 5, ale ani jeden nema taky problem. Ked zacne prsat, pripadne hrmiet, sprava sa ako nepricetny. Beha, preskakuje, hrabe. Zatvarali sme ho do garaze, kde sa citili ok a my sme mali pokoj, pretoze to jeho spravanie je sprevadzane s velkym brechotom, co je najma pre susedov neprijatelne a neakceptovatelne. Nuz ale posledny tyzden nam zacal devastovat aj garaz, spravili sme mu novy vybeh, novu volieru s vyssim plotom, lenze to zase zacal podhrabavat. S manzelom nerobime nic ine, len sa venujeme psovi. Nikam sa nemozeme pohnut, lebo co s nim?? Poviem vam, skusala som uz vselico, hry, prechadzky k dazdi, ale nic nepomaha. Uz sme z toho unaveni, vycerpani, stale cakame a sledujeme, co zase vyvedie. Je to priserne!! Nuz, ale i to sa stava s neserioznymi chovatelmi, ktori predaju psa za vysoku sumu a zabudnu spomenut jeho problemove spravanie vo vypatych situaciach. Ale sme v stadiu riesenia s povodnym chovatelom, no zatial nejaka schodna cesta nie je. Poviem vam, este som sa s takym spravanim u psa nestretla a naozaj by sme spravili vsetko, ale kazdy den riesit CELY den, ked je nepriaznive pocasie, co s nim bude, kam zase ujde, je priserne. Psov mam rada, ale co je vela, to je vela. Tabletky do neho pchat nechcem, lebo to by musel mat svoju davku kazdy den... :ua:
janulina
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 96

Re: Strach z búrky

Poslaťod Dana D » Štv 26.07.2012 12:51

A skúšala si využiť niektoré veci z tejto témy? My máme podobného stresmena, na staré kolená sa hrozne začal báť búrky a strieľania a keďže to je veľké plemeno, ktoré nemôžem držať celoročne v byte, tak sa musíme s touto situáciou vysporiadať vonku. Verím ti aké je to nepríjemné a stresujúce báť sa o psa čo práve robí keď ty si v práci a vonku začne hrmieť. Či sa nestratí, lebo v strachu preskočí aj dvojmetrový plot alebo či niečo nerozoberie keď ho dakde zavrieš.
My sa snažíme podľa rád z tejto témy byť s ním čo najčastejšie v čase hrmenia - neťahať ho hneď dnu alebo dávať mu najavo, že je to zlá situácia, ktorá nás rozhodí. Proste práve naopak, idem za ním na dvor alebo do koterca a tvárim sa, že sa nič nedeje; ak len hrmí a zatiaľ neprší tak hoc aj okopávam záhradu, proste niečo robím čo navonok vypovedá o tom, že so mnou to hrmenie ani nehne. Tiež ak sa blíži búrka tak chodíme na vychádzku, aby to pes bral ako úplne prirodzenú vec.
Pracujem na tom už asi druhý rok, ale určite je citeľné, že nepanikári tak ako tomu bolo na začiatku. Samozrejme ak je to hrmenie veľmi silné alebo ak okolo Silvestra strieľajú tak ho dovnútra vezmem, ale sú to skôr výnimky.
Vo Vašom prípade by som ho možno nechávala naozaj v tej garáži odkiaľ nemá možnosť utiecť a snažila by som sa dať čo najviac vecí z jeho dosahu, aby ich nezničil.
Samozrejme ťažšie sa pracuje so psom, ktorého nemáš od malého šteňaťa, ale hold to je nevýhoda kupovania si už odrastených psov. Nikdy nevieš čím ťa ešte prekvapí.
A povedal chovateľ ako riešil túto situáciu on?
Dana D
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033
Bydlisko: Stupava

Re: Strach z búrky

Poslaťod jurm » Štv 26.07.2012 12:58

Ahojte,

no co ja mam skusenost, tak psy, ked mali tendenciu bat sa burky (nikdy panicky strach ako tu niekolko krat opisane) som usmernil a upokojil tym, ze som absolutne nijak nemenil svoje spravanie oproti dnom ked je pekne. Myslim tym, rychlo rychlo pozatvarat okna, odkladat veci na ktore nema naprsat atd ... proste nic co by u psa mohlo vyvolat pocit ze s burkou sa deje nieco zvlastne aj u jeho "sefa" ... sadol som si, zapalil, v klude posprataval veci a behom par sekund, ked psy neregistrovali ziadnu zmenu u mna, tak sa tiez upokojili .... osobne milujem burky a vychutnavam si ich vzdy vonku pokial sa da, tak mozno aj to prispelo tomu, ze psy burky absolutne ignoruju a spravaju sa dalej normalne .... urcite nedoporucujem chlacholenie a "upokojovanie" psa hladkanim atd, pes to vezme akoze jeho spravanie je v pohode a ja ho za to chvalim, alebo to moze zobrat aj tak, ze ked burka, tak vzdy zaliest a schovat sa za pana .... vela stastia prajem :smile:
jurm
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 128

Re: Strach z búrky

Poslaťod Monika & Parsonky » Štv 26.07.2012 13:59

Retuska píše:Je normalne ked mi fenka (samozrejme,ktora sa boji burky ) este aj pol hodinu po burke zrychlene dychci?moze to byt aj tym nenormalnym teplom,ale nezda sa mi,zeby cez den tak dychala :(


jasné, u nás je to teda úplne bežné. dychčí pred začiatok búrky, aj po nej. teraz už to má, aj keď len prší.

a ako tu bol starší príspevok adresovaný mne, tak nie - búrok sa nebojím a ani priateľ sa ich nebojí. :smile:

mladšia fenka na to vôbec nereaguje, ale vôbec. to som mala "hrôzu" z toho, že sa to od nej naučí, keď zasa začne vyvádzať. musím povedať, že tie prejavy strachu sú o niečo lepšie ako bývali zo začiatku, ale stále to nie je ono. tak verím, že postupom času sa to zlepší a nebude na to vôbec reagovať, aj keď kto vie.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Strach z búrky

Poslaťod janulina » Štv 26.07.2012 16:35

Dana D píše:A skúšala si využiť niektoré veci z tejto témy? My máme podobného stresmena, na staré kolená sa hrozne začal báť búrky a strieľania a keďže to je veľké plemeno, ktoré nemôžem držať celoročne v byte, tak sa musíme s touto situáciou vysporiadať vonku. Verím ti aké je to nepríjemné a stresujúce báť sa o psa čo práve robí keď ty si v práci a vonku začne hrmieť. Či sa nestratí, lebo v strachu preskočí aj dvojmetrový plot alebo či niečo nerozoberie keď ho dakde zavrieš.
My sa snažíme podľa rád z tejto témy byť s ním čo najčastejšie v čase hrmenia - neťahať ho hneď dnu alebo dávať mu najavo, že je to zlá situácia, ktorá nás rozhodí. Proste práve naopak, idem za ním na dvor alebo do koterca a tvárim sa, že sa nič nedeje; ak len hrmí a zatiaľ neprší tak hoc aj okopávam záhradu, proste niečo robím čo navonok vypovedá o tom, že so mnou to hrmenie ani nehne. Tiež ak sa blíži búrka tak chodíme na vychádzku, aby to pes bral ako úplne prirodzenú vec.
Pracujem na tom už asi druhý rok, ale určite je citeľné, že nepanikári tak ako tomu bolo na začiatku. Samozrejme ak je to hrmenie veľmi silné alebo ak okolo Silvestra strieľajú tak ho dovnútra vezmem, ale sú to skôr výnimky.
Vo Vašom prípade by som ho možno nechávala naozaj v tej garáži odkiaľ nemá možnosť utiecť a snažila by som sa dať čo najviac vecí z jeho dosahu, aby ich nezničil.
Samozrejme ťažšie sa pracuje so psom, ktorého nemáš od malého šteňaťa, ale hold to je nevýhoda kupovania si už odrastených psov. Nikdy nevieš čím ťa ešte prekvapí.
A povedal chovateľ ako riešil túto situáciu on?


Skusali sme uz vselico, aj sme v burke, v dazdi boli na prechadzkach, hrali sme sa v zahrade, ale on v tom case vobec nevnima, ze sme tam, len uteka a uteka. Ked ho dame na voditko, chvilu ok a potom sa zacne trhat. Proste ako nepricetny, ked ho volame, nepride, len uteka a uteka. A sam nevie kam..Chovatel dost zavadza, pretoze mi povedal, ze on ho mal iba 2 mesiace, no ked som zacala patrat, vraj takto zmenil uz viac majitelov, presne kvoli tomuto problemu, ktory nie je vobec prijemny. Manzel byva vacsinou v praci, ja som momentalne tehotna a urcite nebudem behat po dazdi kvoli psovi, predsa je to pre mna vacsie riziko kvoli prechladnutiu, atd. Predtym som to robila, ale vobec nepomahalo. Pustame k nemu aj inych psov, nech ho ukludnia, ale on neregistruje ani ich, vobec si ich nevsima a my sme uz zufali. Pes ma byt pre cloveka radostou a nie trapenim. A najma, ked ich mame viac, nie je mozne sa jednemu venovat 24 hodin denne. Ani garaz predsa nemozeme kvoli nemu vypratavat, to je nemyslitelne. Ja si myslim, ze su urcite hranice, kazdy ich ma inak nastavene, ale urcite nevynesiem veci z garaze niekam na dazd, len aby bol pes v pohode. Nuz, doteraz mu tam bolo dobre, uz mu nie je, co fakt neviem preco, tak ja uz dalsie moznosti nebudem hladat. Mozno si myslite, ze som kruta, atd. lenze my ho riesime od skoreho rana cca o 4:00, cez den, vecer, v noci, nikam sa nemozeme pohnut a myslim, ze to nie je ucel, pre ktory psa mame. Ja si myslim, ze sme spravili maximum a fakt neviem, co dalej. Cakame na vyjadrenie povodneho chovatela, kde ziadam bud o financnu kompenzaciu alebo psa vratime. Viem, ze to nie je hmotna vec, ze ma svoje city to zvieratko, ale ja sa citim oklamana a naozaj uz neviem, ako by sme mohli tuto situaciu vyriesit, aby sme boli vsetci spokojni..cas ukaze..
janulina
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 96

PredchádzajúciĎalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov