Strach z búrky

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Strach z búrky

Poslaťod Whip it » Pon 30.06.2008 13:44

Ahojte,
hladala som vo vyhladavaci tuto temu, no nenasla som...
Mame doma maly problem, nas havo sa ukrutne boji burok, za posledne obdobie ich bolo dost, u nas takmer kazdy den a nevie, ci to neprehanam, ale normalne mam strach, ze ho z toho raz klepne. Ma takmer 8 rokov, (co nie je ziadna katastrofa) ale za ten cas si uz mohol zvyknut, ze sa mu nic doma nestane, ze je v bezpeci. No opak je pravdou, je ako "rosnicka", zacne sa cely triast uz nejaky cas pred hrmenim, zalezie niekam pod postel, dychci a ma vyssiu teplotu, ako keby sa "potil". Dokonca sa niekedy pocika...Mne sa zda tento problem ako neriesitelny, ano, sedativa existuju, ale nemyslim, ze je spravne ich podavat pred kazdou burkou...narobilo by to este viac skody. Mate niekto podobny problem?Ja neviem, ako mu mam tieto perne chvile sprijemnovat, snazime sa o fyzicky kontakt a podobne veci...
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Strach z búrky

Poslaťod Vikiki22 » Pon 30.06.2008 13:48

No, u mojich psov je to rozdielne. Mops sa radšej schová kade ľahšie, foxteriérke je to úplne jedno a nemecký ovčiak sa síce bojí, ale v podstate nemá veľký strach. Takže tak...
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Strach z búrky

Poslaťod max » Pon 30.06.2008 14:32

No moj havo sa tiez boji burky. Ja to riesim tak, ze sa snazim si ho nevsimat, popripade sa s nim rozpravam vysmesnym tonom...On si vacsinou lahne do kupelne kde nic nepocuje, popripade je este dobre zavriet okna aby sa hrmenie neozyvalo. Nepreziva to tak hrozne, ze by sa triasol, len je neisty, vsade chodi so mnou alebo sa snazi niekde sa schovat.
Je zaujimave, ze ked bol mladsi tak to tak neprezival a tiez, ze vonku si burku absolutne nevsima :nwm:
„Priľnutie človeka ku zvieraťu je obdobou ľudskej potreby vyjadrenej pocitmi lásky a priateľstva v najčistejšom a v najušľachtilejšom zmysle slova.“ Konrad Lorenz
max
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 720

Re: Strach z búrky

Poslaťod Silwuska » Pon 30.06.2008 15:45

Royalcanin ako presne reagujete pri burke nanho?? hovorite nanho?? davate si ho na kolena?? mojkate ho?? lebo ak ano tak ani neodpisuj lebo je to zle, zle, zle...proste si psa nevsimaj, tvar sa uplne pohodovo, smejte sa, proste budte prirodzeny...to je jediny liek...dalej ho nenechaj sa vystrasit...neviem ako to napisat :hi: napr. ak niekam zalezie daj mu povel kumne a vynut si ho voditkom...proste ho s toho stresu vytiahni...podla mojho nazoru :lol:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Strach z búrky

Poslaťod schnauzee » Pon 30.06.2008 18:20

spravat sa treba tak, ako napisala Silwuska, lebo ked ho budete cicikat, pre neho je to iba potvrdenie toho, ze sa ozaj deje nieco zle. Mala som tiez psa, ktory sa bal nie burok, ale petard a obdobie december-januar bolo katastrofalne. Ked sme boli doma, pozatvarali sme okna, pustili telku alebo radio nahlas a bavili sa normalne, akoze sa nic nedeje. Aj ked sme odchadzali z domu, nechavali sme mu pustene radio, nech je menej pocut hluk z vonku.
Potom som skusila aj kvapky z Bachovej terapie, konkretne krizove kvapky http://www.zvieratka.sk/SK/?do=proddetail&pid=d00240476 , tie su urcene na podavanie v krizovych situaciach. Su potom aj take, ktore sa maju podavat dlhodobo a mali by pomoct zvladat strach, tie som uz, zial, nestihla vyskusat. Plus som pri bachovkach pouzila D.A.P. http://www.4labky.sk/index.php?act=view ... uctId=1127 a musim povedat, ze to bolo ovela lepsie. Posledny Silvester mi Alik prespal ako male babo. Samozrejme, spravili sme aj vsetky predchadzajuce opatrenia, ale u nas bolo vidno rozdiel, oproti predoslym rokom.

Nastastie Feri to ma na haku, dufam, ze to tak aj ostane.
schnauzee
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 414
Bydlisko: Košice

Re: Strach z búrky

Poslaťod Grim » Pon 30.06.2008 20:35

nase vsetky su uplne v pohode... minule co bola ta silna burka tak som sa naschval bol pozret ze ako to znasaju a super... bo dedko ma presvedcal ze kazdy pes sa boji burky :pac: vtedy nam este aj vypadla elektrina a tak som isiel na prednu terasu a pozoroval som tu burku, lebo bola dost cudna ( blesky ani k zemi nedopadali ale iba v mrakoch sa bliskalo) a tak ma to fascinovalo ze som tam pozeral aj skoro 2 hodiny... a vtedy som zistil ze aj mojich psov burka fascinuje bo sa cely cas pozerali so mnou :lol:
Obrázok
Grim
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 267
Bydlisko: Pata

Re: Strach z búrky

Poslaťod Whip it » Pon 30.06.2008 21:44

Dakujem pekne za odpovede,
spociatku to bolo tak ze sme sa ho snazili utesit, no nemalo to absolutne ziadny efekt...teraz mu hovorim, ze je sisino, telco a paprdo a ze ani potkany, ktore su v potravnom retazci nizsie sa neboja, ze burok este bude a tak, proste panickovske dohovaranie :lol: . Ja tiez nemam nervy na tie iste scenare...ono ho to tak ci tak prejde, tak ho uz nechavam tak, snad to hedneho dna pochopi...len som chcela pocut vase finty a dakujem, moc ste mi pomohli. Zasa som o krocik blizsie k psej dusi (alebo aspon vychove :jop: )
Whip it
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1830

Re: Strach z búrky

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 03.07.2008 16:28

Aj u nás je strach z búrky, odkedy 15 metrou od nás treskol blesk.
Môže to znieť akokoľvek, ale pomôže mi zobrať si ho na kolená a hladkať. Neni to čičíkanie, len mu naznačím, čo je pre neho výhodnejšie ako zaliezť do kúpelne, alebo pod postel. Po krátkom čase ho dám ľahnúť na niektoré jeho obľúbené miesto a tam zostane. Nieje úplne v pohode, dychčí, ale týmto spôsobom docielim to, že sa mi nechce schovávať, ale zostáva s nami. Minule sa už snažil aj spať pri búrke.
U nás napríklad nevšímanie si psa vôbec nezaberalo. Mal pocit, že keď si jeho a situáciu nevšímam, tak ju neriešim, nezdeľujem mu čo má robiť a tým pádom sa to snažil riešiť sám.

Takže každý pes je iný a nieje celkom tak jednoznačné, že nevšímanie si psa, čo sa ide rozsypať od strachu je vždy tá najlepšia metóda. Samozrejme že je zle, ak sa aj ja vystresovaná nalepím na psa a a mojkám ho ako malé decko. Myslím, že častokrát lepšie ako nevšímavosť, pomôže nenútené zdelenie toho, čo má pes v danej situácií robiť a hlavne nma tom nenásilne trvať.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Strach z búrky

Poslaťod lucik » Štv 03.07.2008 17:08

tak ja som sa dnes v noci zobudila na strasnu hrmavicu a isla som skontrolovat do obyvky okno, ci je zavrete a v tom som si uvedomila, ze Gipsynky nikde.. pozriem na balkon a ona si tam lezi na matraci a pozera ako vonku fuci, prsi, hrmi a blyska sa.. ked ma uvidela, vyskerila sa od ucha k uchu :lol:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Strach z búrky

Poslaťod Silwuska » Štv 03.07.2008 20:21

Ulfica totok si dobre napisala...samozrejme ze zalezi od psa...ze nebudem ignorovat psa ktory sa mi pod postelou hystericky zosypava...niekde som citala ze takeho psa potom treba "stiahnut do reality" zadanim povelu a trvanim na jeho splneni...aby sa "uvedomil"...ako vzdy nam s toho vychadza ze neexistuje jednoduchy navod :no:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Strach z búrky

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 04.07.2008 7:42

U nás ani to nepomáha. Trebárs bál sa ohňostroja vonku, tak si hovorím, že trochu s ním pocvičím, aby sa na to nesústredil. Lenže sídce plnil povely, ale sa pri tom totálne triasol, obzeral, fučal a slintal, takže u nás ani tadiaľ cesta nevedie. :ua: Len sa pritúliť a tak... ččiže zdelím mu že bezpečno je tu, u mňa atrvám na tom :ha:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Strach z búrky

Poslaťod rea » Pia 04.07.2008 10:08

Ulf, pomerne veľká chyba je v tom, že "činnosť" so psom si ľudia predstavujú skoro vždy len ako cvičenie, dávajú povely, ktoré v útlme pes nie je schopný plniť, aj keby chcel a tak sa pes dostáva do ďalšieho problému, hlavne ak majiteľ tlačí. Ide o to, S CITOM si psa doťuknúť z jednej, alebo druhej strany tam, kam je treba. Niektorý pes je schopný cvičiť a prekonať to tak, ďalšiemu tým vytvoríš nechuť k cvičeniu aj mino krízových situácií. Nevšímať si strach neznamená, že nechám psa zaliezť, ani to, že ho budem nútiť plniť povely. Znamená to správať sa prirodzene s tým (to znamená nevšímať si strach a dať psovi úlohu, ktorá zodpovedá jeho stavu), že komunikujem so psom aj s použitím MIERNEHO (primeraného) tlaku. Ak nastane búrka a ja psa vytiahnem spod postele a začnem nacvičovať poslušnosť IPO (samozrejme trochu preháňam), fakt u máloktorého psa môžem čakať pokrok k lepšiemu, skôr si zhorším to IPO a nabúram dôveru psa vo mňa. Ak si činnosť so psom dokážem predstaviť tak, že napríklad idem robiť bežné veci, pri ktorých so mnou pes býva, napríklad (!!!napríklad!!!) idem baliť do menších balíčkov mäsko pre neho a chcem, aby mi pri tom asistoval, správam sa nenútene, teda nie tak, že mu dávam vedieť, že sa naozaj niečo strašné deje. Ak začne búrka a ja s ním zrazu idem hrozne vehementne komunikovať, dávam mu totiž vedieť, že situáciu nejak hrozne riešim, zapnú sa mu kontrolky a je zle. Najlepšie je začať s činnosťou, ktorá nejak naväzuje prirodzene na dej predtým.
Práve preto, že to nie je aké jednoduché, nie je net plný dobrých rád na túto tému. Riešenie vyžaduje aspoň elementárnu dôveru psa vo mňa, vyžduje to, že pes vie, že viem, čo robím a že to, že ak začnem, tak to aj ukončím. Ak si teda v iných situáciách na toto dohliadnuť neviem, nemôžem očakávať, že v krízovej situácii bude toto iné, alebo že dokonca priamo v tejto situácii zrazu tento pocit u psa vytvorím, ak ho nemá mimo krízových situácií.
Chcem týmto povedať, že je dobré, že si si pri tom cvičení uvedomila, že to nebude pre tvojho psa to pravé orechové.


Ešte jedna užitočná vec. Ak chcem, aby si pes napríklad niekam sadol, v týchto prípadoch vôbec povel nepoužívam. Psa posadím mechanicky, je to pre neho jednoduchšie, nekazím si povely a psovi pomerne výrazne pomôžem, celkovo situáciu odľahčím. Samozrejme za predpokladu, že pes je na moje dotyky zvyknutý (čo teda tiež občas býva problém...)
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Strach z búrky

Poslaťod Silwuska » Pia 04.07.2008 11:41

Dufam ze ten moj prispevok nevyznel tak, pred cim varujes, ze netreba nacvicovat IPO :lol: ja som si to tak nejake "prekopirovala" s mojho pripadu ked Montak strasne hystericky reagoval na budik ktory zvoni rano mati...vrieskal jak otresteny (sa mu necudujem, budik je ozaj otrasny...), zobudil cely dom aj prilahle dediny, vsetci namna vrndzali...ked som sa snazila ho o nejake zaujatie bolo mi to zbytocne, presne vedel kedy zacne budik vrieskat a uz na nic ine necakal...tak som ho zacala uputavat na seba tak 15 minut predtym (ako kedy) "povelom" ukaz brusko...ten zboznuje, lebo sa budeme skrabkat...a dala som mu ho aj ked sacal zvonit budik...videla som ze uz chce startoval, ale som si ho pregulila a muchlala som sa s nim a proste "vypol" budik a uplne nanho zabudol...ja som tak nejak pochopila aj to "stiahnutie do reality" pri burkach...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: Strach z búrky

Poslaťod rea » Pia 04.07.2008 12:04

Silwuš odpoveď krátka, ako stvorená pre teba :lol:
Je ťažké sa vyhnúť tomu, aby si niekto niečo, čo napíšeš a chápeš pod vplyvom toho, že si to prežila v reále, nevysvetlil trochu "po svojom"... Ja často viem, ako to myslí, ten, čo píše, ale viem aj to, ako to môže pochopiť niekto, kto to číta, ale nezažil to. Preto stále mudrujem o tom, že treba vidieť. Nerob si z toho príliš ťažkú hlavu, to tak bude stále. :no:

To, či si urobila, alebo neurobila dobre, je najlepšie "pýtať sa" svojho psa. Nikto na nete ti to nevysvetlí tak dobre, ako on sám, ak si schopná psa počúvať a vnímať. Najťažšie je to práve v prípadoch, kedy nie je zmena okamžitá a prejaví sa až po dlhšej dobe. Na nete sa dajú vychytať len hrubé chyby, alebo sa to dá rozobrať viac, ale len na základe subjektívnych informácií a taký často býva aj výsledok.

Aj tak sa pýtaš na to, čo už vieš, alebo aspoň tušíš a nútiš ma tu robiť takéto filozofické rozpravy, aby si ma potom mohla sprdnúť za dlhé príspevky, ty koťuha. :ha: Mimochodom, "ukáž bruško" je podľa mňa v pohode... :smile:


Aj tak sa mi to krátke nepodarilo, ale aspoň som ti to rozdelila do odstavcov... :jazyk:
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: Strach z búrky

Poslaťod Silwuska » Pia 04.07.2008 12:21

Dik za odstavce koťuha :lol: :lol: :jop: aspon volado ma tu ma rad a chape moju slabomyselnost pre dlhe a zlozite prispevky :lol: :lol:

rea píše: To, či si urobila, alebo neurobila dobre, je najlepšie "pýtať sa" svojho psa.


Ok...uz nemam co dodat... :jop: :jop: :poklona:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Ďalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov