Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Pes nechce ostat sam doma

Poslaťod Arondoberman » Ned 25.07.2021 15:04

Ahojte, potrebovala by som poradit. 5dni dozadu sme si doniesli z utulku domov 7r dobermana. Psik je v pohode,nema agresivne sklony, poslucha...Lenze nedokaze sa naucit ostat doma sam. Skusali sme ho nechavat najskor kratko sameho,ked vydrzal bez stekania,dostal odmenu. Dnes sme ho skusili nechat doma hodinu sameho - zacal demolovat,hryzt a skrabat dvere,knucal,sustavne stekal.. prosim vas o radu,ak mate niekto skusenost,ci sa dokaze vlasne prevychovat 7r pes a naucit sa byt sam doma. Do utulku ho nechceme davat nazad, byvaly majitel ho tam dal 2x a my sme si ho odtial brali dost podvyziveneho a zanedbaneho. Dik za rady
Arondoberman
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Pes nechce ostat sam doma

Poslaťod wer » Ned 25.07.2021 19:39

wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes nechce ostat sam doma

Poslaťod Ulf » Pon 26.07.2021 11:16

Psík za 5 dní nemôže byť ani aklimatizovaný na nové prostredie, nie to sa ešte niečo naučiť. Vžite sa do neho trochu, zažil nejaké tie turbulencie, zmeny ľudí, prostredia, nevie kam patrí, nevie, prečo odchádzate, nechápe/neverí, že sa vrátite, on v podstate chytá paniku, a tak ďalej. To môže trvať týždne, mesiace, kým sa usadí, pochopí kto ste, naučí sa dôverovať vám a novému prostrediu... s tým ste museli počítať predsa. Dajte mu čas si načítať nové prostredie, zvuky, pachy, všetko...
Aj ja som mala takého psa z útulku a proste to trvalo mega dlho, než pochopil. On do konca života nebol v pohode, keď som šla z domu, utiahol sa pod stôl a čumel do zeme, ale aspoň časom pri tom nerobil bengál. Chce to čas, veľa trpezlivosti, tolerancie a prijať to, že nie všetko ide tak ako chcete.
A celkovo okolo psa vytvárajte príjemné pohodové prostredie s pozitívnymi emóciami, ale jasne nestavenými pravidlami a láskavou ale pevnou rukou, nerobte okolo neho prílišný rozruch, venujte sa mu, ale nenechajte ho na seba sa "nasať", proste žiadne emočné výkyvy aj z vašej strany, pekne piánko. Všetko so všetkým súvisí.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo


Re: Pes nechce ostat sam doma

Poslaťod Arondoberman » Uto 27.07.2021 11:40

Dakujem vam za odpovede :smile:
Arondoberman
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Pes nechce ostat sam doma

Poslaťod ZdenulkaM » Štv 07.10.2021 18:13

Arondoberman píše:Dakujem vam za odpovede :smile:

Ako to vyzerá?
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod Helle » Štv 25.05.2023 14:34

Ahojte, potrebujem POMOC. Už si fakt neviem rady. Mám sučku Welsha, teraz mala 1 rok. Nevie byť sama. Zavíja, kňučí, hryzie, ničí, ciká..... Od malinka som ju učila aj na klietku, ale po dovolenke, keď mala 5 mesiacov a bola v hoteli pre psov, sa objavil problém, že nevie byť sama, nevie vydržať v klietke, pena okolo papule, triasla sa, pomočovala sa, hrýzla klietku , štekala zavíjala, krútila sa v nej, liezla ... naučila sa z nej dostať, tak sme dávali na klietku zámky ... potom začala ju tak hrýzť ,že dvierka celé hrdzavé od slín, plastovú vaničku vysunula von..dokusala.. a všetko v dosahu klietky. Mimo klietky , keď sme sa báli, aby si neublížila, lebo vylámala aj tyčky na klietke a pchala cez ne hlavu von.. tak dohrýzla 4x žalúzie, skákal po stole..čo bolo po ruke rozhrýzla, skákal po gauči , okusavala a žula vankúše aj sa na ne vycikala.... rastliny poničila, knihy... proste celé zle. Hoci zakaždým som jej nechala oblubenu hracku, tricko... 2,3 aj kost na zuvanie, ale hryzla vsetko ostatne. Ked mala pelech v klietke..znicila ho...precikala cely.... je naučená byť sama v izbe aj 8 hodín - keď som doma, ale v momente ked odídeme..vystrája. Skúšali sme nevitat sa s nou, nelucit sa, obliekať sa, obúvať, všetko, co robime ked sa chystame prec a ak nie 100 x za den tak ani raz a nic...trvalo to 2 tyzdne minimalne ale nepomohlo. Potom som videla v TV a som volala aj s odbornickou o radu.., ze pouzivat klietku a prehodit deku aby mala akoze budu, lezala v nej, ked bola otvorena a iba v jednej izbe aby sa nebala....nemala problem tam aj odpocivat vecer, ked nas mala plne zuby...ale odrazu, ked som odisla, zase vsetko nicila, dokonca sa vrhla aj na klietku, hryzla klietku aj plastovu vaničku, hoci v nej zavreta nebola, strhala deky...tak som klietku zase dala na povalu. Snazila som sa ju ucit vydrzat samu v roznych izbach, ostat sediet na mieste do odvolania, vychadzat chaoticky von z domu a naspat bez povsimnutia psa...pocas harania vydrzala 3 az 4 hodiny sama odrazu, ked som pouzivala stlaceny vzduch ako vystrazny zvuk, ze sa mi jej spravanie nepaci... aby nerobila bordel... odrazu vedela spat..odpocivat..ale ako sa doharala....vsetko postarom a ani sprej nefunguje, cika v izbe, rozhryzla rastlinu, hlinenymi packami poskakala stenu.. dvere skriabe... rolldoor otvara a vytahuje a hyzie oblecenie, tak musim zalepovat kazde rano skriňu... zapratavat postel vecami aby na nu nemohla skakala, lebo sa tam zakazdym vycika.... Ale v momente, ked vie ze som prisla domov, uteka hned do pelechu ze ona nic. Najnovsie dnes mi precvikla kameru, aby som ju nemohla ohriaknut ked vystraja. Prosim o pomoc. :ach: :ach: :ach: :ach:
Helle
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod straka17 » Štv 25.05.2023 15:26

Toto je za mňa na fakt odborníka. V čechách sa tomuto vyslovene venuje Lucka Kotianová
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod dasken » Štv 25.05.2023 15:30

fu, vyzerá, že ste toho poskúšali celkom dosť. Nemám asi úplne radu, len či to nesúvisí s nedostatkom aktivity mimo domu. Ako vyzerá jej život mimo bytu a klietky?
dasken
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 364

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod Helle » Štv 25.05.2023 19:38

No snazim sa jej zaviest rezim aby rano sa zbytocne nerozblaznila, aby pokracovala v kludovom rezime rano 10-15minut zacala som jej davat vela povelov za sebou, povely na odlozenie. Lebo som skusala ze ryxhla chodza 20 az 30 minut ale bolo to este horsie. Vela casu travim zamedzovanim priestoru na jej nicenie. Po obede pride prvy priatel, ten ju vyvenci 10-15 minut potom pridem ja a idem a s nou na 30-50 minut prechadzku, s tym ze po navrate domov ma vyplazeny jazyk... nuchanie, povely, socializovanie so psami a detmi..lebo sa ich zacala bat. Podla pocasia aspon raz do tyzdna do vybehu , alebo do lesa. Ked sa dalo chodili sme do role za dedinu... ale tera sa neda.
Helle
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod pigie » Pia 26.05.2023 3:41

Z vlastnej skusenosti, ked ste uz poskusali, co sa dalo. Tak proste pevnu klec. Nasmu v klietke sibe doteraz, je dohryzena, je spevnena skobami, aby ju nerozobral, lebo sa mu to dva krat podarilo. Ziadna vanicka. Zakryt ho jak papagaja, ano to fakt pomaha, ale ano, dokazu to stiahnut v pripade, ze to je napr. uterak, zatazena hruba deka uz im ide dolu z klece tazsie, hlavne ak sa hore da nieco pevne a deka sa natiahne ako stan. A zabudnut na to, co tam stvara. Inak clovek zcvokne :prd: Vekom sa to nejak obrusi, ale len niektore dni :heh: Nas zacne dychcat akonahle ho dame do klece,co je tak v strese. Ma 9 rokov :pac: Stvara to od zaciatku a co som sa s nim ja tiez natrapila, aby bol v klude. On nenicil, len napr. ostal gauc, to ano a hlavne pobehoval hore dolu a zjape doteraz - ale tiez uz len niekedy, ked sa mu chce. Niekedy takym proste nepomozes, si pomozu sami vekom :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod wer » Pia 26.05.2023 4:56

To je fakt hrozne, by ma porazilo z takeho psa, to uz clovek ani radost nemoze mat z neho...
Suhlasim s pigie - naozaj poriadna klietka, kde by ani zub neprepchala, lebo si ich vylame. Aj pre jej bezpecnost je klientka ozaj v tejto situacii naj riesenim.
No a popritom tie aktivity... je to mlady terier, polovnik - je ich proste malo. Mi to vychadza spolu 1 - 1,5 hod denne na mladeho aktivneho psa... tj zalostne malo... A nejde len cas, ale kvalitu. To, ze ma vyplazeny jazyk, neznamena, ze je unaveny. Potrebuje aj psychicky zamestnat, nejaku cinnost vyvijat... zatazit.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod Slausa » Pia 26.05.2023 5:05

Tiež mi to príde ako pomerne málo. Ak je to možné, tak by som zaradila ako dačo pomalé na rozmýšľanie (pre teriéra záhul na hlavičku, myslieť bolí :D), tak aj dačo, kde si vybije nerva nejak kontrolovane, teda nie lietanie za aportom do aleluja, ale napríklad robota v postroji alebo kľudne lovečina (hoci tá je časopriestorovo náročnejšia)
Sama mám doma dačo teriérom strihnuté a aj keď nie je mladá ani hyper, robotu potrebuje, inak je jedovatá.

straka17 píše:Toto je za mňa na fakt odborníka. V čechách sa tomuto vyslovene venuje Lucka Kotianová

Tu sa podpisujem, moc ľudí čo toto rozoberajú do hĺbky u nás (SK + CZ) naozaj nie je. Stojí za to napísať
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod clupko » Pia 26.05.2023 9:01

tiez sa mi to zda pomerne malo. by som povedala, ze cca tolko aktivity ma nas pes, a to ma 10 rokov, plus v sezone chodime casto (3x tyzdenne) plavat. ked je fakt ze unavena, napriklad po hodine na cvicaku (ak chodite) alebo po celodennej ture, robi to aj tak? jasne, ze neda sa kazde rano venovat 3+ hodin psovi... ale tak mi pride, ze viac psychicky narocnej aktivity by mohlo pomoct.
este k tomuto - "zacala som jej davat vela povelov za sebou" - neviem, ako ona reaguje, ale mojho psa taketo cvicenie dost hecuje, potom sa rozblazni a chce viac. ked ho chcem skludnit, tak skor pomahaju cuchacie hry alebo rozne hlavolamy (interaktivne hracky).
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Separačná úzkosť alebo nesamostatnosť - potrebujem pomoc

Poslaťod pigie » Pia 26.05.2023 9:04

Bodaj by. Ale mozem povedat z vlastnej skusenosti, ze ten pes ked je naviazany na cloveka, jemu mozte zamestnat telo a hlavu kolko chcete. Ked vam odrezu ruku (z jeho pohladu), tak si poviete nevadi, ked vas predtym psychicky a fyzicky unavia? :heh: Ako ano, pomoze to, zopar. Ale toto fakt nema nic spolocne so separacnou uzkostou vysokeho levelu.To skor pomoze, ked sa pes nudi a zamestnava sa sam :angel:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Ďalší

Späť na Riešenie problémového správania sa psov