Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Liana » Štv 26.08.2021 14:25

podla mna hlavne zalezi ako sa psovi budu venovat rodicia, ak to dobre chapem oni tam maju normalne dom a byvaju tam. takze mne to pride ako standardny pes na dvore + bonus k tomu, ze este za nim bude chodit "rodina cislo 2" a starat sa navyse :nwm: skor si myslim, ze je potom otazka koho ten pes bude brat za svojich, lebo sa moze stat ze bude viac naviazany na rodicov ako na Frankyho tak aby nebol sklamany. a teda ci aj rodicia su so vsetkym ok a nebudu psa obchadzat ze predsa nie je ich.
Liana
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1331
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Franky29 » Štv 26.08.2021 22:14

Ďakujem všetkým za odpovede. Vidím, že v tejto téme existujú dva opačné názorové tábory :-) rozumiem z časti jednému aj druhému a zvažujem, ako si to sám nastavim.

Padlo tu odporúčanie, že by u nás možno bolo lepšie "pastevcovi". Ktoré plemeno to presne je, prosím? Mne google vyhodil všetko možné, vrátane Slovenského čuvača. To je plemeno, ktoré ste mysleli? Každopádne ten slovenský čuvač ma zaujal. Podľa charakteristiky by mu docela takýto život mohol vyhovovať.

Tiež ste ale písali, že by ste pastevca neodporúčali kvôli iným naším aktivitám. Čo konkrétne ste mali na mysli?

Ďakujem.
Franky29
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Ulf » Pia 27.08.2021 6:58

Podľa mňa sa okolo toho robí zbytočný humbuk.
Keď vám to s predošlým labrošom fungovalo plus si myslíš, že oproti nemu by tento režim bol "luxus", prečo to vlastne riešiš? :heh: :otaznik:
Ja tam inak tiež nevidím nič extrémne na tom všetkom :nwm: jediné čo vás môže prekvapiť, že jeden labrador nebude ako druhý, že môže byť hodne aktívny, môže v mladosti tú záhradu fakt zlikvidovať a tak, že možno na toho prvého ste mali viac šťastia, alebo, alebo. To čo popisuješ je normálny život dedinského psa - bych povedala, že ten lepší, nič okolo čoho by trebalo robiť nejakú vedu. Ja by som sa skôr zamyslela (keďže teraz mám doma šteňa), či by nebolo vhodnejšie vziať si nejakého dospelého zastabilizovaného psa s preverenou povahou. Veď takých je všade plno. :no: aj nejaký labradorovič by sa našiel.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod clupko » Pia 27.08.2021 8:54

pod pastevcom mysleli skupinu plemien - pastierske psy, cize aj cuvac sem spada. vseobecne byvaju viac spokojni na dvore nez napr. plemena slachtene na uzku spolupracu s clovekom.
ale pisal si, ze planujete turistiku a rozne ine aktivity, a toto su pomerne velke psy, mozno trochu tazsie motivovatelne / cvicitelne, takze tam by bol asi vhodnejsi ten labik.
ja by som takto psa nechcela mat, zobrala by som ho do bytu (do prace nie, to neviem preco niekto povie ako nutnost). ale ked mas osobny problem s chlpami, tak nic no. keby pes bol v byte, nesmrdel by tak, ako vas predosly labrador, lebo vonkajsie psy (zvlast ked sa kupu) maju fakt aromu.
pride mi, ze casom by sa mohlo stat, ze sa na psa bude castejsie a castejsie "zabudat", ci uz naschval alebo nie. lebo je vela roboty, je tma, je skaredo, necitime sa dobre, nemame naladu, a tomu predoslemu vlastne bolo takto dobre cely zivot, tak naco sa premahat. ale mozno vam krivdim.
a tiez - uz to tusim bolo spomenute - je dost mozne, ze to bude skor pes rodicov nez vas, aky maju na to oni nazor? su v pohode s tym, ze si u nich na 10+ rokov ubytujete psa?

to len tak na zamyslenie. ja by som asi hladala ine riesenie nez mat psa byvajuceho na dvore rodicov. ked uz, tak tam ubytujte napriklad 2 bernskych salasnickych psov, alebo take nieco. alebo si vyberte nieco mensie, neplznuce, a majte ho v byte. co tak pudel - nebude z neho neporiadok, bytovy pes smrdiet nebude ako vonkajsi, a na turistiku, vylety a vycvik by bol super.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Lindchen » Pia 27.08.2021 9:06

V pobytom psa vonku v zásade nesúhlasím (vo všeobecnosti), teda nie ako jeho hlavné ubytovanie. Presne ako píše clupko
clupko píše:pride mi, ze casom by sa mohlo stat, ze sa na psa bude castejsie a castejsie "zabudat", ci uz naschval alebo nie. lebo je vela roboty, je tma, je skaredo, necitime sa dobre, nemame naladu, a tomu predoslemu vlastne bolo takto dobre cely zivot, tak naco sa premahat. ale mozno vam krivdim.

To nie v zlom, ale tam to často smeruje. Niežeby sa niekto na psa vykašľal zámerne, ale proste sa to takto vyvinie časom. Pes ktorý býva s tebou, ťa nielen "súri" sa mu venovať, ale aj vy si vytvárate väzbu - nemyslite len na vzťah pes--človek, tá väzba je obojstranná. Ľahšie budete vnímať potreby psa, ktorý s vami žije a denne s ním interagujete. Nepodceňujte tiež pasívne trávený spoločný čas. Tak sa veľmi rýchlo a ľahko spoznáte. Psovi sa netreba nonstop venovať. To však neznamená, že má byť sám a ľudia sú u psa na dvore na "návšteve".

Prepáč, ja som nečítala všetko, prečo pes nemôže byť v byte?

Pastevca neodporúčam. Čo psík z útulku, ktorý je celoživotne zvyknutý vonku? Preňho bude teplá búda, dobrá strava a "návštevy" milých ľudí zlepšenie života o milión percent.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod straka17 » Pia 27.08.2021 9:26

Mám labíka dnu a zas tak horúce to s tým smradom nie je. Ani s chlpami. Mamka je naozaj šialený alergik snáď na všetko možné na svete a najhoršie jej robia chlpy s podsadou. Tož sa labík každý tretí-štvrtý víkend šlahne do vane, každý druhý-tretí deň sa musí povysávať miesto kde najviac leží, teda pelech. My máme veľký matrac, takže to má človek do piatich minút hotovo. Kvôli mamke sa ešte denne povysáva gauč, resp. vypráši deka každý večer a finito.

Veľký rozdiel vidím v tom, že jednak je pes spokojnejší (stačí mu pri mne byť, prestal si strážiť všetko vrátane mňa a dá sa normálne venčiť a fungovať pretože už mu nie som vzácna - a to som ho mala za domom direkt), jednak ja ho viem lepšie čítať, keďže som furt s ním. Okrem toho mám zlý pocit, keď ho nemám pod dohľadom. Nikdy človek nevie a do rána môže byť neskoro (ale to môže byť len moja paranoja, je to jeden z pohľadov na vec).

Ad pracovnosť a minulosť. 99% línií je teraz robených ako asistenčné, canisterapeutické alebo rodinné psy, kde je cieľom to, aby labrador na tých ľuďoch visel. Takže ak nepôjde po poľovne vedených rodičoch, je malá šanca na to, že by to bol ešte ozaj pracák a za pracáka nepovažujem všetko, čo aportuje, sorry. Pôvodne boli labradory pomerne tvrdé, odolné a spolupracujúce plemeno a hlavne, vytrvalé. To nespĺňajú už ani niektoré trialové línie.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Franky29 » Pia 27.08.2021 11:22

Dakujem za odpovede. Casto sa pytate na to nastavenie rodicov, tak doplnim par informacii. Situacia je taka, že psa chceli aj naši, aj my. Našim chyba pes po smrti Marry a my mame viacero psich kamosov, pri ktorych sa nam zapacila myslienka mat psa (mame 9r syna, aj pre neho by to bolo skvele). Takže dať nášho psa na záhradu k rodičom mi prišlo ako také win-win, psa budú mať aj rodičia, aj my. Doplním aj info, že rodičia na tom pozemku bývajú.

Rodičia nie sú ale žiadni aktívni psíčkari, tj. od nich nečakám žiaden výcvik psa, venčenie, výlety, ani nejakú špeciálnu pozornosť, keď s ním budú. Oni to majú tak, ako to mali ich rodičia - proste na pozemku je pes, ten žije popri nich, keď je chuť tak sa s nim pomojkajú, celý čas s nimi chodí po záhrade, sedí pri nich, keď oni sedia v altánku, atď. Ale určite nie výcvik a nejaké cielené aktivity. Na to sme mali byť pre toho psa my - zobrať ho von, zobrať ho za inými psami, vycvičiť, atď.

Pomaly ale začínam uvažovať, že sa snažím skĺbiť neskĺbiteľné a bolo by lepšie, aby sme si zaobstarali dva rôzne psi.

Jedného k rodičom na záhradu - exteriérového, ktorý zvládne byť dlho sám a nie je mu z toho zle (tj. nie je tak silno naviazaný na svojich ľúdí ako labík), neočakáva nejaký silno aktívny čas s ľuďmi a bude vďačný za to, že su skrátka pár hodín denne spolu a robia si spoločnosť a potúlia sa.

A druhého k nám domov do bytu - interiérového, ktorý až tak moc nepĺzne, nesmrdí a neslintá, zvládne nášho britského modrého kocúra, a bude s nami rád chodiť do prírody, na túry, za kamošmi s inými psami, atď.

Čo myslíte? Budem vďačný aj za tipy na plemená k dedinskému životu k rodičom, aj k bytovému životu k nám.

Ďakujem.
Franky29
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod straka17 » Pia 27.08.2021 11:34

Ja by som rodičom na tvojom mieste nadelila niečo z útulku :smile: Duplom ak chcete niečo väčšie, čo nebude ničiť a nebude potrebovať moc aktivity, aby im zas nezdrhal po celej dedine. Také psi sa často seknú v útulku, lebo sú proste veľké.
Z PP psov... Hm, čo poznám tak Bernsky salašnícky, len tam treba dať bacha na obličky, kĺby - do väčšiny chs by som vôbec nešla, pretože to čo majú ako nutné testovanie do chovu podľa mňa nestačí. Ten bude pravdepodobne aj strážiť, resp. nebude kamarát so všetkými, to neviem či vaši budú akceptovať a zvládať?
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Ulf » Pia 27.08.2021 12:16

win-win pes nie je vôbec hovadina :ha: . Pes je vonku - takže nie si v strese vkuse letieť domov kvôli čuraniu, pes má tam väčšinou spoločnosť a keď u vás bude problém, rodičia nakŕmia postarajú sa, keď bude u rodičov problém, vy sa postaráte. V každom prípade pes musí byť sám, keď ste v práci a z môjho pohľadu je omnoho lepšia alternatíva, keď má pes čerstvý luft akontakt s okolím - podnety, ako byť medzi 4 stenami. Ak budú dva psi, môžete mať dvojnásobný problém... plus sa nemusia znášať a zase – pri návšteve vy necháte psa zavretého v byte, alebo vaši budú zatvárať svojho psa a bude stres...
Najmä naozaj ak nie si zvyknutý na psa v byte, ehm, môže to byť trochu kultúrny šok a naozaj ten neskutočný úväzok len kvôli psej potrebe... ja sama by som to okamžite riešila inak keby to len trochu šlo, pes v byte je fakt na človeka omnoho náročnejšia záležitosť, ako pes vonku. :no:
Za mňa, mne sa ten váš koncept sharovaného psa páči, ak sa s vašimi dohodnete na nejakých základných výchovných praktikách nech v tom je jednota, ja vôbec nevidím problém.

Inak do salašníka by som absolútne nešla, tie čo vídam tu, veď to sa ledva šmatle, kde tam na turistiku. :pac:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod wer » Pia 27.08.2021 12:27

Velky svajciar bez problemov (nepredpokladam celodenne tury kdesi na skalach..).. bernaci su skor problem - to zdravie im viac pokulhava..

By som asi najskor doviedla rodicom dakeho utulkaca - odrasteneho, bezproblemoveho, kludnejsieho a mozete skusit ten vas koncept. A potom uvidite, ci si zadovazite este druheho, alebo "bude stacit" tento jeden, ktoreho budete bravat na vylety.
Ono keby ste mali aj toho bytoveho, treba zvazit, co cez dovolenky - ci ho budete bravat so sebou, ci bude u rodicov dnu, alebo v hoteli...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Lindchen » Pia 27.08.2021 12:34

Len na okraj, my sme s mamou zavrhli zviera pre ňu, lebo ak bude treba vypomôcť s mojimi, tak bude zrejme problém s podtate navzájom cudzími zvieratami na tak malom priestore.

Útulkáč by bol super pre vás - vyberte si takého, ktorý už je trošku starší, kľudne aj 4-5 ročný pes, už uprataný, zvyknutý vonku a nevyžadujúci nejakú super extra aktivitu. Pokiaľ majú rodičia záhradu, kde pracujú, sú často na dvore, kde trebárs majú nejaké posedenie, tak pre psa je to fajn. So psom zase netreba stvárať nejaké kúsky v jednom kuse. Len ten režim psa by potom mal byť nejako stabilný, pretože ak s nejakou aktivitou začnete, môže ju už "vyžadovať". Nevravím denne, pár dní sa pováľa na dvore a potom by zas niekam šiel - poznám podľa svojho psa.

Každý pes je záväzok, či vnútri či vonku a hlavne treba počítať s nejakým posunutím vašich hraníc. Pes môže mať svoje indiviuálne potreby, kde sa budete musieť aj vy trošku prispôsobiť. Mať veci nastavené striktne na nejakej minimálnej úrovni nie je dobré. Vytvorte si priestor na nepredvídané udalosti ako je napr. že pes je aktívnejší, nech sa pôvodne zdalo. Alebo nechce byť vonku a hrabe sa furt dnu a pod.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod wer » Pia 27.08.2021 12:45

Vlastne... utulkac a len von... to bude asi problem s nasimi OZtkami.. :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod straka17 » Pia 27.08.2021 13:23

No ja poznám jedno súdne, ale verím, že by sme to nejako dokopy dali :lol:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Slausa » Pia 27.08.2021 14:02

Sala odkial mam Suru myslim tiez da vacsieho aj vonka
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Franky29 » Pon 30.08.2021 20:07

Ahojte,
pisem update, aby ste vedeli ako to dopadlo. Nakoniec sme sa rozhodli skutocne tie psiky rozdelit - jedneho psika k nam do bytu a jedneho k rodicom na zahradu.

Psik k nam bude havansky pes, ktory splna vsetky moje "ne" :-) neplzne, nesmrdi, neslinta. A dokonca si ho moze zobrat aj manzelka do kancelarie, takze nebude cez den sam. Jeho miera aktivity a energie by mala stacit aj na nase tury. Jeho hravost a inteligenciu vyuzije synator, ked ho bude ucit triky. Toto plemeno sa mi velmi pozdava, uz mame aj rezervovaneho psika, ktory k nam pride na konci septembra.

Psik k nasim na zahradu zatial ostava otvoreny, skusal som rodicom vysvetlit, ze by to nemal byt labrador, uvidime, ako sa nakoniec rozhodnu.

Srdecne dakujeme za vsetky rady a nazory, ktore nam pomohli rozhodnut sa.
Fero s rodinou
Franky29
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa