Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Franky29 » Str 25.08.2021 18:12

Ahojte,

plánujeme psa, labradora, fenku, ale nechceme ju mať v byte. Keďže rodičia majú 10 minút od nás dom, napadlo nás, že by bývala tam. Je to veľký pozemok 80x50m a je tam aj veľké jazierko 10x5m, ktoré naša predchádzajúca labradorka milovala.

Každý deň ráno by sme za ňou prišli, vyvenčili, nakŕmili, vyblbli sa. Potom by sme išli všetci do práce (aj rodičia), to by ostala sama. A okolo 16:30 by sme prišli po ňu a išli by sme buď na prechádzku, alebo na túru do lesa, povenovali sa výcviku, hrám, išli by sme navštíviť našich psích kamošov, resp robiť to, čo treba - do obchodu, druhej babke na dom pomôcť, atď.... Večer by sa zase vrátila na záhradu, kde by prespala. Ak by sme náhodou nemohli v daný deň prísť, rodičia trávia po práci veľa času v záhrade, takže by si robili navzájom spoločnosť, ako pri predchádzajúcej labradorke.

Ak by neničila záhradu, tak keď bude sama, mala by k dispozícií celý pozemok s jazierkom. Ak by to bol problém, bola by v čase našej neprítomnosti v koterci 8x4m so zateplenou búdou. Predchádzajúca labradorka bola prvé dva roky nezbeda, tak počas neprítomnosti bola v koterci, ale potom po zvyšok života mala k dispozícií cely pozemok.

Samozrejmosťou je základný výcvik + priebežne nejaké nové povely a triky k tomu, na zamestnanie hlavy a tela.

Plán pre nás znie dobre, ALE.... predvčerom sa nám predstavy zosypali.... Rozprávali sme sa s jednou cvičiteľkou a tá povedala, že toto vôbec nie je dobrý nápad a nebude to fungovať. Že fenka bude ťažko niesť, že ju tam necháme a bude celý deň a noc sama a s nami bude tráviť iba tých pár hodín. Že môžem zabudnúť na to, že bude poslúchať povely, pretože sa k tomu postaví "aký požičaj, taký vráť", tj. že keď my sme ju tam nechali trpieť samú, tak keď prídeme, predsa nás nebude poslúchať na slovo. Že keď bude sama bude tým trpieť, lebo psy sú spoločenské tvory, bude sa trápiť a že bude ničiť veci na pozemku, pretože počas neprítomnosti ju nebude mať kto usmerniť a povedať to "fuj" keď bude robiť niečo zlé, až si to osvojí, atď.

Záver bol taký, že si máme buď psíka zobrať do bytu a potom aj do práce, aby nebýval sám. Alebo, ak by mal byť u rodičov, tak s prístupom do domu a tiež brať do práce, aby nebol sám. Alebo potom radšej psíka nemať. Keď som oslovoval chovné stanice kvôli šteniatkam, tak tiež tak 50% z nich mi povedalo, že ak nebude mať pes prístup do domu, tak nám ho nedajú, že je to proti ich presvedčeniu, aby bol pes celodenne vonku.

Ja som z toho tak trochu zmätený. Labradorka, ktorá tam žila pred tým, bola len na tej záhrade, bez prístupu do domu, nikam nechodila, nikto sa jej špeciálne nevenoval, nebola vycvičená, iba skrátka žila popri rodičoch, sprevádzala ich keď robili na záhrade, sem tam sa s ňou niekto vyblbol a keď boli v práci, tak ostala sama. A bola v pohode, zlatá, hravá, nič neničila, keď sme prišli privítala nás, hrali sme sa, atď.

Táto nová labradorka by mala oproti nej úplný luxus - prechádzky, túry, iné psy, výcvik, dovolenky s kamošmi so psami, atď. Nejako neviem pobrať to, že by to pre ňu malo vlastne byť zlé.... a čo všetky tie psíky, čo majú ľudia na dvore a vidíte ich za bránami, keď sú ľudia v práci? To sa všetky trápia, majú zlý život, ničia pozemok, a nedajú sa vycvičiť, lebo "aký požičaj, taký vráť"?

Prosím Vás o radu - myslíte že režim "bývaš na záhrade a budeme za tebou každý deň chodiť a venovať sa ti", nie je pre psa dobrý? Myslíte, že by potom mohla mať problémy s výcvikom a neposlúchať? Ako to, že ľudia majú bežne psy bez prístupu do domu a sú OK?

Ďakujem za Vaše pohľady a rady.
Fero
Franky29
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod elfinka » Str 25.08.2021 18:37

Cvicitelka trochu keca, mozno preto, ze vas proste chcela od psa odradit.
Lebo ruku na srdce - ked bude ten den hnusne ze by ste nevystrcili nos z domu, ked budete chori, bude vela prace - pojdete za psinou k rodicom aj tak, kazdy den? Co zima, ked aj rano pred pracou, aj vecer o tych 16:30 uz je tma? Na psa na dvore, este ktomu ani nie na vlastnom sa ovela lahsie "zabudne" - v zmysle ze si poviete ze vsak vyvencit sa moze zrat dostane, dnes sa jej teda nebudeme venovat vsak pojdeme zajtra, pozajtra...
Dalej, rodicia chcu zase psa? Minimalne prve 2 roky pravdepodobne nicit bude, labradori su majstri vykopovych prac aj ked maju pomerne dost vyzitia.
A do tretice, preco do bytu nechcete? Zrovna vami zvolene plemeno na pobyt na zahrade ze len parkrat za den pridete neni prilis vhodne. Su to psy ktore totalne visia na svojej rodine - ovela viac by takemu psovi sedel rezim, pri ktorom cez den ju nechate na zahrade u vasich, ale na noc by bola s vami doma.

Inak samozrejme su psy, ktore nemaju pristup do domu a aj tak su stastne. Ale v podstate to je vacsia drina ako mat toho psa dnu. S vnutornym psom si mozem spravit par dni leharo a nic nepodniknut, len ho pustit vyvencit na zahradu. Pretoze jeho potreba socialneho kontaktu je naplnena proste tym, ze je s nami dnu. S vonkajsim budete musiet kazdy den travit cas vonku - ako som pisala na zaciatku, bez ohladu na to, ci sa vam to zrovna hodi, ake je pocasie a ako sa citite. Ale ked to psovi poskytnete, bude spokojny a ked sa normalne povenujete vycviku, bude aj posluchat. Pes neni clovek ze by robil prespekulovane naschvaly typu "oni ma vcera nechali na zahrade sameho, tak ja za trest dnes neposluchnem 5x povel sadni".
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Margita » Str 25.08.2021 19:05

To sú kecy :ach: každý pes co nespi v posteli je utyrany chudáčik
Uplne v pohode mat takto psa
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod straka17 » Str 25.08.2021 19:19

Margita píše:Uplne v pohode mat takto psa

Nie labradora, ktorý je závislák na svojich ľuďoch.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Franky29 » Str 25.08.2021 20:40

straka17 píše:Nie labradora, ktorý je závislák na svojich ľuďoch.


A ake plemenu by u nas bolo lepsie, prosim?
Franky29
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Franky29 » Str 25.08.2021 22:16

Ďakujem za podrobnú odpoveď. K jednotlivym temam:

elfinka píše:ked bude ten den hnusne ze by ste nevystrcili nos z domu, ked budete chori, bude vela prace - pojdete za psinou k rodicom aj tak, kazdy den? Co zima, ked aj rano pred pracou, aj vecer o tych 16:30 uz je tma?


Ano, musim uznat, ze to je padny argument. Myslim, ze ked bude prsat a fucat, moc sa mi za nou nebude chciet ist a zrejme bude v ten den sama na zahrade, lebo to ani rodicia nepojdu von.

elfinka píše:preco do bytu nechcete? ovela viac by takemu psovi sedel rezim, pri ktorom cez den ju nechate na zahrade u vasich, ale na noc by bola s vami doma.


So psom v byte nie som kompatibilny ja. Labradory dost plznu a maju svoju "aromu", zvlast ked bude kazdy den namocena v tom jazierku. Mame doma kocura, uz s jeho srstou je moje znasanie celkom na hrane, dalsieho chlpaca, este k tomu takeho co ho bude citit, skratka nedam.... ked pridem pokryty srstou zo zahrady, to mi nevadi, prezleciem sa, ale mat ju stale v byte, to nie. Viem, ze by to bolo najlepsie, ale isiel by som fakt proti sebe...

elfinka píše:Zrovna vami zvolene plemeno na pobyt na zahrade ze len parkrat za den pridete neni prilis vhodne.


Je to dane historicky, ze sme na tej zahrade mali 13 rokov tu fenku labradora, co som spominal. Nad inym sme preto ani moc neuvazovali. Neviem, ci sa to da takto povedat, ale ktoremu plemenu by bolo v takomto fungovani u nas prijemnejsie?

Dakujem.
Franky29
Okoloidúci
 
Príspevky: 6

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Slausa » Str 25.08.2021 23:10

Ta srst bude všade tak ci tak :angel:
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod wewerica » Štv 26.08.2021 10:34

straka17 píše:
Margita píše:Uplne v pohode mat takto psa

Nie labradora, ktorý je závislák na svojich ľuďoch.

kolega mal celoročne vždy labradorov vonku, a žiadny problem nieje. :no:

ja v tom tiež nevidím žiadny problém, takto chovať psa celoročne vonku...a myslím že sú adepti iných plemien ktorý by vonku nemali byť, nie labrador.
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Margita » Štv 26.08.2021 10:57

Závislák môže byť hocijaký pes, labrador je v prvom rade pracovny pes, nemám rada ked sa zo psov robia bábiky, len vnútri, najlepšie na gauči :ach: ak sa mu budú dostatočne venovať, tak uplny ideal
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Elis » Štv 26.08.2021 11:01

Margita píše:labrador je v prvom rade pracovny pes


labrador je predevsim - pes.
smeckove zvire.
v takovemhle rezimu je jeden pes pro me tyrani.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod elfinka » Štv 26.08.2021 11:10

Elis píše:
Margita píše:labrador je v prvom rade pracovny pes

labrador je predevsim - pes.
smeckove zvire.
v takovemhle rezimu je jeden pes pro me tyrani.

Ja by som povedala, ze takemu pastevcovi by to mohlo +- vyhovovat. Kedze ten by beztak dovnutra nechcel skrz teplo a hlavne to pobehovanie okolo plota a strazenie by bral ako pracu a naplnalo ho. Pokial fakt rodicia travia na zahrade vela casu a proste by si robili navzajom taku nevtieravu spolocnost.
Ale radit takeho psa samozrejme nebudem, kedze to zas vobec nevyhovuje tomu, ake aktivity s nim planuju :smile:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Margita » Štv 26.08.2021 11:10

A keď sú psy v byte zavrete 10hod lebo ľudia chodia do práce to je lepšie?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod MisheliQ » Štv 26.08.2021 12:23

Nie je rozdiel v tom, ze pes je vo vnutri svorky (v byte, v dome) a nie mimo svorku (vonku)?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Elis » Štv 26.08.2021 13:03

elfinka píše:takemu pastevcovi by to mohlo +- vyhovovat


nemyslim si.
i ten pastevec jen v jednom spokojeny nebude - aspon to stado kdyz ma, pak snad.

Margita píše:A keď sú psy v byte zavrete 10hod lebo ľudia chodia do práce to je lepšie?


tak jeste porad "zbyva" 14h, kdy tu spolecnost ma :nwm:
nevidis v tom zadny rozdil?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Pes celý deň na záhrade - dobrý nápad?

Poslaťod Margita » Štv 26.08.2021 14:17

Elis ale aj v tomto prípade bude mať tú spoločnosť, pozemok je 10min od bydliska
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa