Nácvik aportu

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Millie » Pia 03.12.2021 22:36

Zaujímavé je, že existujú ľudia (a majú môj obdiv) , ktorých práca s inými ľuďmi (bez ohľadu na zviera a použité metódy) vyslovene baví a vďaka tomu majú vynikajúce výsledky :lol: Ja som na toto taká citlivá povaha. Myslím si, že psovod je voči psovi štatisticky niekde v rozmedzí 70/30 (ideálne 50/50) . Tudíž nejaký klik/sem -klik/tam :D je absolútne irelevantná záležitosť, obzvlášť, pokiaľ niekto kliká od buka k buku alebo teda od knihy ku knihe a nevie čítať v psovi a hľadať súvislosti. :ha: Čo je z môjho pohľadu u niektorých jedincov mentálna alchýmia.

V kontexte aportu sa zmienim o mojej čerstvej skúsenosti s Punťom, kedy mu pri nácviku aportu vadil slovný povel :lol: Konkrétne v jeho bežnej každodennou činnosťou odpozorovanej realite. Pri nácviku som použila iný povel, než aký bežne používam v svorkovom živote, pri svojej spoločenskej rozprave s ostatnou háveďou. Povely "prines, aport" a pod. stačilo nahradiť slovným spojením " Daj to sem!" (a voila :D) Do tej doby bol roztekaný, neistý, frustrovaný napriek tomu, že cvik bol z môjho pohľadu dobre pripravený.

Na tento štýl sa mi veľmi páčila táborová hra, kedy jeden účastník mal za úlohu pomocou klikra nasmerovať iného účastníka k vykonaniu určitej aktivity. Pre tých vnímavejších to môže byť transformačná skúsenosť. Pre tých prirodžene necitlivých :D by som potom asi zvolila inú metódu nácviku než kliker.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Elis » Sob 04.12.2021 7:38

Millie píše:Pre tých prirodžene necitlivých :D by som potom asi zvolila inú metódu nácviku než kliker.


tak ja si myslim, ze hlavne pro ty necitlive je klikr prave vhodny :ha:
nadelaji s nim nejmene skody.

kdo ma cit ho moc nepotrebuje
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Nácvik aportu

Poslaťod Kes » Str 10.08.2022 16:55

Ahojte,
pokúšam sa naučiť 3 mesačnú retrieverku aportovať hravou formou.
Vybehne pre aport a skočí naň prednými labkami ako na korisť. Až potom ho chytí a prinesie.
Myslíte si, že to skočenie na aport časom samé odznie? Alebo to mám nejako riešiť?
Díky
Kes
Okoloidúci
 
Príspevky: 11

Re: Nácvik aportu

Poslaťod wer » Str 10.08.2022 17:01

A co ma byt vysledok? Dake skusky, ci len tak, pre zabavu?
Pokial to ma mat daku predpisanu formu v buducnosti, tak teraz by som sa so psom hrala s hrackami a neriesila predpisovy aport. aport sam osebe ani nie je na hranie - z toho prameni kopa chyb.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Predchádzajúci

Späť na Základná výchova a výcvik psa