vrcí a steka

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

vrcí a steka

Poslaťod kabika » Sob 07.01.2017 23:16

Dobrý deň, máme 3mes. Maltezacika. Je to náš prvý psík, máme ho cca od jeho 7.tyzdnov. Potrebovala by som radu, ako sa k nemu správať, keď on začne na nás vrcat a štekať, keď si ho nikto nevšima. Aj keď robí niečo zle a vynadame mu, napr. Fuj, tak začne na nás vrcat a štekať. Ďakujem
kabika
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: vrcí a steka

Poslaťod kellee » Ned 08.01.2017 8:47

v prvom rade, v 7 tyzdni mal byt este u mamy, ludia si nic nezistia a potom sa cuduju, zaklady spravania dostava so surodencami a ked sa odoberie skoro toto je vysledok. Za dalsie, ovlada uz povel fuj? ked mu ho davate? vrci a steka preto, ze sa chce hrat, takze vziat hracky a psikovi sa venovat pretoze to potrebuje
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: vrcí a steka

Poslaťod vavrena » Ned 08.01.2017 13:51

Offtopic: Kelee, v 7 týždňoch je bežný odber u chovateľov, aj prestížnych. A pozornosť štekaním si vynucuje veľa psov, vôbec to nie je výsledok skorého odberu.

Keď si pes vynúti pozornosť vrčaním a štekaním (aj negatívnu), bude to robiť naďalej, lebo to funguje. Neokrikujte ho, práve naopak, keď na vás šteká, vykážte ho z izby. Ale nezabudnite ho chváliť, keď je dobrý - to jest keď ticho sedí a čaká.
Keď pes robí niečo zle, a vy mu poviete fuj, nevie v tomto veku, čo to znamená, fuj by malo dostať presný význam pre psa, aby ho pochopil. Fuj nemôže znamenať viacero vecí, väčšinou sa psovi hovorí fuj, keď vezme niečo do papule a má to pustiť. Pri šteňati je ideálnejšie, ak hryzie niečo, čo nesmie - napríklad sveter, presmerovať jeho pozornosť na niečo, čo hrýzť smie - napr. hračka na ťahanie (aj sa s ním pohrajte, nielen mu to hoďte).
Slovíčko fuj môžete nahradiť inými slovami v iných činnostiach - Dole (keď pes lezie na gauč, kam nesmie), padaj (keď pes zavadzia tam, kde nemá, a má sa kúsok vzdialiť), ticho (keď pes šteká). Nezabudnite pri učení takýchto povelov vždy veľmi jasne pochváliť, keď pes splní to, čo si želáte, a hlavne mu vysvetliť, čo si želáte (pamlskom ho naviesť dole z gauča, svojim telom ho vytlačiť z miestnosti a pod). Nezabúdajte, že pes sa potrebuje vybiť - ak máte zavedený režim povedzme trikrát venčenie, vonku ho vybehajte poriadne, vyhrajte sa s ním, a naučí sa časom, že pozornosť dostane vtedy, kedy chcete vy, ale určite ju dostane každý deň. Buďte spravodliví a veľa ho chváľte, ale snažte sa byť transparentní pre šteňa - ono nechápe veci, ktoré sú jasné ľuďom. Treba mu to podať oveľa jednoduchšie.
vavrena
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2958
Bydlisko: Galanta

Re: vrcí a steka

Poslaťod kellee » Pon 09.01.2017 8:54

mozno u takych ktorych poznas tym, mormalny chovatel neda zvlast male plemeno v 7 tyzdni z domu a to ich par poznam stenata sli z domu ovela neskor.
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: vrcí a steka

Poslaťod elfinka » Pon 09.01.2017 9:05

Offtopic: v ČR je v PP chove ten limit 7 týždňov, tak načo zdrbavat na fóre niekoho za čas, ktorý normálne uznáva národná organizácia?

sent from my brick
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: vrcí a steka

Poslaťod clupko » Pon 09.01.2017 9:30

Offtopic: ja som inak bola prekvapena, ked kamoska teraz brala stena shiba inu, ale vraj vsetci chovatelia shib davaju steniatka v 7 tyzdnoch :nwm: a teda krpec bol uz od zaciatku fakt sikovny, nemala som z neho pocit, ze odisiel od mamy moc skoro. ale tiez som si dovtedy myslela, ze 8t je minimum
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: vrcí a steka

Poslaťod hisham » Pon 09.01.2017 10:51

Offtopic: V CR naozaj zakon umoznuje odber stenata po zavrseni 50-tich dni.

kabika, je to normalne stenacie spravanie. Hrate sa so steniatkom? Ked hryzie nieco, co nema, nekricte nanho, len mu neziaducu vec vymente za hracku (hocico, s cim sa moze hrat a neublizi si). Odporucam precitat si zopar tem o vychove, urcite sa dozvies vela super informacii :yes:
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: vrcí a steka

Poslaťod pigie » Pon 09.01.2017 10:55

Offtopic: A na slovensku je to inak? Fundlaci tiez mali 49 dni...
Pri odovzdávaní majiteľom musia šteňatá byť staré najmenej 49 dní.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: vrcí a steka

Poslaťod kellee » Pon 09.01.2017 11:30

Offtopic: vyjadrenie jednej chovatelky
Přesvědčovat lidi,aby vzali rozum do hrsti a nekupovali pesany bez rodokmenu mě už dávno přestalo bavit a považuju to za ztrátu času a energie a koneckonců kdo chce kam,pomožme mu tam......
Nicméně,to,že jsou lidé ochotní našetřit a utratit za kde co,krom psa je jedna věc,druhá věc je ovšem,že by to neměla odnášet štěňata a potažmo i matky štěňat.
Buďte proto alespoň ohleduplní ke svému budoucímu miláčkovi a nepřistupujte na odběr v 7-8 týdnech a trvejte min.na 9 týdnu.Zákon sice povoluje odběr štěňat v 7 týdnech věku,ale je to věk skutečně minimální,určený zákonem a pro odběr malých plemen absolutně nevhodný.Ideální věk u maltéze je okolo 10-12 týdnů a u velmi drobných miminek i později.
Dle nových doporučení VSAVA(Světová asociaci veterinárních lékařů malých zvířat) se navíc nedoporučuje očkování štěňat před 8 týdnem věku,tedy štěně by mělo být až po 8 týdnu očkováno a následně může být odebráno v 9-10 týdnech,kdy další vakcinace zpravidla připadá na 3-4 týdny po prvním očkování(tedy je zde prostor pro aklimatizaci štěněte v novém prostředí)......
Chtějte vidět rodiče,zajímejte se,kde a jak štěně vyrůstá,.....děláte to i pro svého budoucího miláčka!

budem sa radsej riedit niekym, kto skusenosti ma a nie nejakym zakonom, ktory je aj tak cely na dve veci
kellee
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3036
Bydlisko: zapadákov

Re: vrcí a steka

Poslaťod wer » Pon 09.01.2017 11:38

e? no to teda za mna urcite nie v 12 tyzdnoch. :oo: optimum je 7-8 tyzdnov. ked je niekto lama a nevie vychovat stena, ok, ale ja si chcem stena vychovavat sama. v 12 tyzdnoch konci obdobie socializacie. ja chcem, aby stena uz bolo navyknute na moje podmienky. ziaden chovatel nema pri 8 stencoch moznosti sa tym stenatam dostatocne venovat! kazdemu zvlast!
toto isto nepisal ziaden odbornik, netreba hned vsetkemu verit. :no:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: vrcí a steka

Poslaťod pigie » Pon 09.01.2017 12:50

Presne. Pre mna je ideal okolo tych 8 tyzdnov, par dni hore dole.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: vrcí a steka

Poslaťod Margita » Pon 09.01.2017 16:23

hej, v 12tich tyzdnoch male plemena a potom to sere na plienku...
Derika som brala v 7tyzdnoch,tak ako je v chovatelskom poriadku a nie je retardovany :lol: ale ten teda vrcal a vrcal a vrcal,on vrcal uz ako sa narodil,nesteka moc,ale zato furt vrci,takeho co nevrci ani nechcem :heh:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: vrcí a steka

Poslaťod kabika » Pon 09.01.2017 22:43

Dakujem za rady. Rady typu, ze mal byt este u mamy, ma zial uz nezaujimaju, lebo mi nepomozu. Tak ako som pisala, je to nas prvy psik, takze som rada za akukolkvek radu. Ano, hrame sa s nim. Len presne ako ste mi tu pisali, on si tym vrcanim a stekanim vyzaduje nasu pozornost. Len podla mna sa neda hned vsetko odlozit a zacat sa s nim hrat, pretoze si zavrcal a chce sa hrat.
kabika
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: vrcí a steka

Poslaťod wer » Pon 09.01.2017 22:52

To je aj nespravne - zisti, ze to ma efekt a bude to pouzivat.
Ignoracia pomoze najlepsie. Ked sa dozaduje pozornosti, odist od neho. Samozrejme, pomimo toho sa s nim vela hrajte. Striedajte vsetky mozne hracky, nech ho to bavi. Vrcanie by som u stenata ignorovala - je to prejav nevole a tak komunikuje, inak nevie. Neviem, ci ste videli, ako sa stence hraju, ale to je vrkotu... Ked to skusa pri manipulacii s nim, nevsimajte si to - rozhodne ziadne trestanie, fujkanie, okrikovanie! Normalne v klude uplnom, pevne pokracovat a dokoncit potrebne.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica


Späť na Základná výchova a výcvik psa