Pes z útulku

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod hruska » Štv 04.11.2010 10:35

Ja by som este chcela upozornit, ze to ako sa pes sprava prve dva mesiace (dobrucky, poslusnucky, milucky, proste zlaticko a idealny pes) neznamena, ze aj neskor taky bude. Vlastne skusenosti, po piatich mesiacoch mam doma certisko riadne vychcane :pac:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod Offca » Štv 04.11.2010 11:11

Huska, preesne! :jop: Lukáška som doniesla, 9 mesačného.. že aký zlatý, milý psík. 2, 3 mesiace bol miláčik, navolno, držal sa nás, poslúchal, neutekal. Až kým sa neoťukal. Prvýkrát zdrhol za stádom lesných kôz (aj predtým nám prebiehali pred nosom srny, stáda, mačky...nič, psíčky navolno stáli pri mne), strhol so sebou aj moju Tessu, ktorá predtým nemala ani náznak naháňania.. a odvtedy si to môžem hodiť. Luka v lese pustený byť nemôže, na Tesse budem pracovať asi do konca života, a aj tak je za šera a tmy nepoužiteľná, aj na bežných prechádzkach. Po tomto oťukaní začal Lukáško vystrkovať rožky aj voči Tesse, potom prišiel na to (dovtedy najutýranejšie zvieratko, čo sa pocikávalo a bálo), že ked zašteká, ostatní sa častokrát aj zlaknú.. takže začal prchať a obštekávať cudzích ľudí, psov.. majster sveta. A až teprve pak prišla tá najväčšia robota s ním. Niekoľko mesiacov to bol najlepší psíček, akého som si len mohla predstaviť.
Ale už je dobre. Akurát tú Tessu mám dokazenú :ua:
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod Mackie » Štv 04.11.2010 11:18

co dodat :heh: u mna po case najviac vyslo na povrch, ze pes vobec ale vobec nie je tichy
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod alenockas » Štv 04.11.2010 11:42

baby, ja som sa nepýtala čo z nej vyrastie, ale či jej dať ešte čas, nech si navykneme na seba....ona tichá nebude,
je to malý čert už teraz...takže ja už teraz žijem z obavami čo nás čaká....ja sa pýtam, či jej dať ešte čas na výcvik a ako ich riešiť :no:
alenockas
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 71

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod Offca » Štv 04.11.2010 11:47

A ja som priamo tebe neodpovedala, len písala vlastnú skúsenosť. :smile:
U teba ani tak nejde o problematiku psa z útulku - máš šteňa. Postupovať treba normálne, ako pri normálnom šteňati, bez ohladu na pôvod. Načo zžívanie? Doniesla si domov nového člena, veci sú nastavené takto.. a takto budeme odteraz fungovať. Šteňa treba v prvom rade vychovávať, a pomaly plynulo kombinovať s výcvikom. A také, že "nedovolí mi byť s nou osamote" neexistuje. Ty chceš, ty budeš. :yes:
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod Mackie » Štv 04.11.2010 11:49

ziaden cas netreba, treba podchytit co najskor, aby sa pes namotal na teba (a nie na druheho psa napriklad), takze urcite vyuzivat ci uz to kludne obdobie, alebo hoci u teba take nie je, na vysvetlenie psovi co a ako :no:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod alenockas » Štv 04.11.2010 12:00

OK, tak nečakám, dík :lol:
alenockas
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 71

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod calwen » Štv 04.11.2010 12:06

aby sa pes namotal na teba (a nie na druheho psa napriklad)

Svata pravda.
Ja som sa snazila co najviac to separovat a krpana je napriek tomu hrozna co sa tohoto tyka :plac: Je zavisla aj na mne aj na druhom psovi. Az moc.
Priklad. Sme na chate, mala je chora, cize trci doma. Kamoska mi vezme Mardiho na vychadzku, Roxy skuci u dveri (čo na tom, ze panicka tam je). Odidem aj ja s Mardim a Roxy skuci u dveri. Odidem len ja sama a Roxy skuci u dveri. :prd: (Asponze Mardicek sa s jej prichodom spravil co sa tohoto tyka...)

Inak ako pisu baby, vsetkeho s mierou. Lutovat a otukavat netreba, je to len stendo, nema take zlozvyky ako dospele psy. S vycvikom sa podla mna tak ci onak niet kam ponahlat. To moje trdlo vedelo do pol roka priblizne presne 1 povel - sadni :pac: Nejak sa nam to odvtedy nabalilo a teraz, ked ma rok ma pomerne slusne privolanie a k tomu par uzitocnosti ako lahni, packu, kotul a aby sme neboli len na srandu, tak cakaj :joint:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod usagi » Pia 05.11.2010 16:55

hruska píše:Ja by som este chcela upozornit, ze to ako sa pes sprava prve dva mesiace (dobrucky, poslusnucky, milucky, proste zlaticko a idealny pes) neznamena, ze aj neskor taky bude. Vlastne skusenosti, po piatich mesiacoch mam doma certisko riadne vychcane :pac:


:heh: ono tie potfory dobre klamu,ked vygulia smutne ocka a v nich sa zraci veta :heh: : vezmi si ma!budem ten najposlusnejsi pes na svete :love: (a ktovie,mozno tomu sami chvilu veria :joint: )
moj sa napr. v utulku ani nehybal,co dostalo moju mamu - ze supeeeeeer,aky nenarocny pes :aaa: boze ked si na to teraz spomeniem - prave sme sa vratili z biku,kedze je zase raz pekne pocasie a ten moj nenarocny pes letel vedla neho v kuse takmer dve hodky :pusa: a to som sa bala,ze co s tym neborakom budem robit,sak to ani zit nevladze :lol:
ale na druhej strane taketo "otukania sa" maju za nasledok prave navrat psikov do utulkov,ked novi majitelia zistia ze ich nezvladaju....velmi dobre sa pamatam,ake soky som s nim zo zaciatku zazivala,kym som sa s nim naucila "narabat" a pracovat v prospech oboch stran :yes:

alenockas - ja by som zo zaciatku vzdy cvicila so starsim psom - vystavila ho (napriklad beh,aport-a to samozrejme spolu aj s druhym pesom),zavolala si ho (stena pri dobrdzani ignorovala) a precvicila s nim co potrebujem. potom by prislo na rad stena a venovala by som sa jemu.ak by sa mi tam starsi stale trepal,tiez by som ho ignorovala,pripadne odstrcila nabok,ale nijak extra by som mu nevenovala pozornost,ani by som sa mu neprihovorila.myslim ze postupne sa naucia,ze ked cvici jeden,tak druhy musi dat pokoj - lebo ty to tak chces :yes:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod usagi » Ned 07.11.2010 18:08

Zaujimalo by ma,kedy ste prvy krat odopli dospeleho utulkaca z voditka ? Kedze sa casto na nete stretavam s tym,ze maju doma tyzden,dva utulkaca a on im zdrhne. Viem ze to zavisi od konkretneho jedinca,ale teda vychadzajme z toho,ze pes uz nie je na mna prirodzene naviazany (nie je to mini stena :ha: ) a navzajom sa nepozname (on nema doveru,ja neviem co mozem cakat ) :nwm:
usagi
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3165
Bydlisko: NR

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod Mackie » Ned 07.11.2010 19:18

ja napr. po par dnoch, ale pes bol na stopovacke a hral sa s druhym psom.. potom po par tyzdnoch sa obaja vybrali po stope a boli v cudu, teraz dostavaju obaja "volno" len kym vidim, ze sa nahanaju medzi sebou, akonahle vidim, ze pes znaha nejaku stopu, chytam si ho, lebo ked vnima okolie, privolanie je ok, ale ked uz chyti stopu, bez sance a stiahne mi aj druheho psa
takze osobne si myslim, ze je jedno odkial je pes, ked ho neviem odvolat, privolat, resp. vobec ma neposlucha, nema co robit navolno
a k tym zdrhackam utulkovych psov, toto je podla mna cisto o neznalosti ludi nie o tom, co to je utulkac, ale celkovo co to je pes a o mylnej predstave, ze ked prvy tyzden "poslucha", ze to je uz navzdy, resp. ze tyzden (ci dva ci sedem) pocas ktorych psa krmia ci vencia si on cely happy povie, ze hura, toto su moji novi panickovia, budem sekat dobrotu
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Psik z utulku - s cim zacat

Poslaťod hruska » Pon 08.11.2010 10:38

Hej, kde su tie casy, ked moja namiesto lovenia prepelice od nej zdrhla :heh: Nevravim, nemenila by som ju, lubim ju hrozne, ale fakt som necakala, ze z nej bude lovec nielen zveri, ale aj psov (ma dost zvlastny sposob hry :ach: ) Takze len som vsetkym chcela napisat, ze treba ratat s tym, ze psik sa osmeli a prejavi svoju pravu povahu, lebo ja som s tym sice ratala, ale nie az do takej miery :pac:
Ale dost ma vie nahnevat, ak sa ludia rozculuju, ze utulok klame, ze pes je iny, ako ho opisali. Ved samozrejme v kotci ci na patminutovej vychadzke sa neprejavi.
No, moja sa ma drzi, nejak sa nevzdaluje a prvykrat navolno bola asi po tyzdni u mna, ked sa mi vyvliekla z obojku. Preskocila murik, ja panika, ze uz si psa neuvidim. A v tom zpoza muriku vystrcila hlavu, kuka na mna a caka..Takze ona je nastastie posera co sa nevzdiali. Potom behala na stopke a asi po mesiaci som ju pustila za mestom, ale vzdy v spolocnosti druhych psov. Asi po dvoch mesiacoch som si ju dovolila pustit aj bez spolocnosti psov. Po piatich mesiacoch este pracujeme na privolavacke, nebojim sa ju pustit, ze zdrhne, stopku ma skor aby neletela za inymi psami (co ona rada), za sliepkami, kackami, konmi, do vody...Viem, ze pes nema co robit navolno bez spolahlivej privolavacky, ale jednoducho sa jej ju bojim nechat na krku vzdy, aby si v lese neublizila, lebo ti, co ju poznaju vedia, ze lieta ako sialena. Alebo aby nedochramala druhych psov. Ale tiez si uvedomujem, ze aj bez stopky a privolacky moze skoncit zle..
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Starucky psik z utulku nerad zostava doma sam

Poslaťod BarboraA » Uto 06.09.2011 22:57

Ahojte,
precitala som si mnoho z diskusii o vychove a samostatnosti ale potrebovala by som helfnut s niecim trosku specifickym. Adoptovali sme si s manzelom starsieho (vet vravi ze ma cca 7 az 11 rokov, skor viac, ako menej) psika z utulku. Podla toho, ze doteraz nevedel chodit ani na voditku a zrejme nikdy nebyval v byte sa mu dari vyborne a robi velke pokroky. Myslim si ze predtym zil asi niekde v zahrade (?), zrejme mu umrel pan a rodina sa na stareho psika vykaslala a vyhodila ho niekde na smetisko, doslova. Tam prezil zimu, kym sa ho podarilo odchytit tak uz bola skoro jar, bol v zlom stave, prekonal zlyhanie pecene a obliciek a stravil v utulku niekolko mesiacov, kde ho vytiahli z najhorsieho. Jeho stav sa postupne nesmierne zlepsil, vyzera dobre, pribral, je aktivny a je to nesmierne dobre, mile, citlive psica, naozaj uzasny...
Mam s nim mensi problem a to ten, ze doma place a steka ked tam nie sme. Vsjo jasne, zvykat pomaly, postupne, predlzovat intervaly, ignorovat pri odchode (mame ho ignorovat aj po nasom prichode ak bol dobry a nestekal? To by asi bolo lepsie ho pochvalit, nie?). Mne vrta hlavou ze on niekedy reaguje necakane negativne (aj pri kratkom odchode steka a knuci, skrabe dvere) a niekedy je aj hodinu a viac doma celkom tisko. Neviem prist na to cim to je.
Chapem ze moze mat za sebou more roznych skusenosti a som pripravena byt trpezliva, skor mi prosim poradte aby som nespravila nejaku chybu a nezachovala sa voci nemu nefer, lebo si to nezasluzi. Je to najlepsi psicek pod slnkom, dedulko krasny :yes:
Cize pri odchode - unavime ho na maximum, nakrmime, hracky totalne ignoruje (v jeho veku, normalka asi) a pri odchode sa tvarime ze nic. Myslite ze ozaj pomoze napr. pustena telka?
Po prichode - zvitat sa s nim ked bol dobrucky a ignorovat ak stekal? Hlavne tazko povedat ci stekal ak sa clovek vrati trebars po troch hodinach...?
Vdaka za akekolvek napady. :jop:
"Men have forgotten this truth," said the fox. "But you must not forget it. You become responsible, forever, for what you have tamed."
LITTLE PRINCE by A. de Saint - Exupery
BarboraA
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 245
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Re: Starucky psik z utulku nerad zostava doma sam

Poslaťod agah » Str 07.09.2011 7:35

Presne tak ako pises, pomaly, postupne, predlzovat intervaly. Vitanie sa s nim po prichode je v tomto irelevantne. Pes to ci sa s nim vitate nespoji s tym ci stekal ked vas nebolo, alebo nie. Ak rozlucky znasa velmi zle, moze pomoct, okrem niecoho na zuvanie (kost, kong) aj obmadzenie priestoru. vyskusajte nejaku klietku, kde bude mat svoje miesto, alebo dokonca mu dajte do vnutra budu, do ktorej sa bude moct utiahnut. Bude to dobre - vsetko robite spravne, len on potrebuje cas :yes:
Не слуга, не раб, не подвластное человеку существо.
Ваш соратник и напарник, немой собеседник и добрый ангел-хранитель – вот кто такой АЛАБАЙ. http://www.tosh-sanam.uz/
agah
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1362
Bydlisko: Orava/Krakow

Re: Starucky psik z utulku nerad zostava doma sam

Poslaťod Mackie » Str 07.09.2011 8:41

nabuduce pouzi uz existujucu temu
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa