Povel "k nohe"

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Povel : ľahni a k nohe

Poslaťod pigie » Uto 05.01.2010 15:31

Hlasim sa k tym, co pes tiez obieha, je to jednoduchsie naucit a rychlo to pochopil. Ovsem potom ako pise Offca, stale obieha, aj ked sa zvrtnem dolava. Neriesim, ale na skuskach by to asi riesili :ahoj:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Povel : ľahni a k nohe

Poslaťod kikula22 » Uto 05.01.2010 19:48

My sme mali dosť problém s prisadávaním k nohe. On to tiež vedel obiehaním no potom sa skydol aj meter odo mna. Vôbec som ho to nešla naučiť. Tak som našla metodu od Silvie Trkmann a zdala sa mi byť hodne zaujímavá a už ju aj skušame :smile: A veru to celkom ide :jop:
Ale v podstate my rozlišujeme také prechádzkové k nohe. To sa len priradí ku nohe a volne si pri nej kráča. Žiadna pozeranie hore alebo uplne presné prisadanie. Proste také volnejšie.
A potom rozlišujeme "cvičákovské" k nohe kedže by sme sa chceli prihlásiť na daku jednu skušku poslušnosti. :smile: To sa práve presnejšie učíme. Myslím že to vie dosť rozoznávať že kedy to myslím vážne a zakladám si na presnosti a kedy sa má priradiť k nohe lebo idu oproti napr. ludia tak aby sa stopovačkou neplietol. :smile:
kikula22
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2322
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Povel : ľahni a k nohe

Poslaťod lagunasa » Str 06.01.2010 18:32

no ja viem ze kliker je o inom ako som to mozno vysvetlila. kliker je ako rychla pochvala, lebo nie vzdy dokazeme tak rychlo pochvalit. a vzdy musi nasledovat odmena, to je jasne. celkom dobre sa nam s nim pracuje.
a k povelu K nohe.... no neviem... ked bude mat chut sa za maskrtou aj pohnut tak skusime to obiehanie... zatial to neriesim lebo maskrtu len sleduje ocami.
westiky Max a Chiki a ich panicka

Dogs are not our whole life but they make our lives whole.
lagunasa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1671
Bydlisko: Hlohovec

Povel "ľahni"

Poslaťod Hanka 1 » Str 06.01.2010 21:19

Po netu to nedokážu vysvětlit, ale jde propojit pamlsek s nápovědou tvým tělem a s prací s vodítkem. Ale to chce vidět, popsat se to nedá.
Hanka 1
Šampión
 
Príspevky: 2991

Re: Povel : ľahni a k nohe

Poslaťod Cathie » Štv 07.01.2010 4:22

Lagunasa sposobov ako to naucit je vela, treba len prist na to, ktory z nich tvoj pes najlepsie chape. Pre mna je idealne, ak psa zaujima pamlsok. Osobne to robim naopak, najprv naucim psa, co od neho chcem, az potom pridavam povel. Ale je fakt, ze prave preto mi fena viac reaguje na naznaky, rec tela a gesta, nez na povely.

Ja napriklad momentalne ucim chodzu pri druhej nohe (klasicky pri lavej, doteraz chodila pri pravej) a robim to takto - fenu si dam na voditko, ktore je ale uvolnene. Spolocne s pamlskom ho drzim v pravej ruke. Pamlskom si ju navediem k nohe a mechanicky si ju tam "ulozim" tak, aby tam bola spravne. Som k nej zohnuta tak, ze pamlsok ma hned pred sebou, vykrocim a pomocou pamlsku ju navadzam, ako ma ist. Ma tendenciu sa odo mna vzdalovat/predbehovat ma - tam jej zabranim lavou rukou.. alebo ma obehnut - tam jej zabrani zase voditko v mojej pravej ruke, ak ju nestihnem zachytit.

Prve kroky boli DES. Prava ruka pred nou s pamlskom, lavou som ju pridrzala a bola k nej zohnuta.. vobec nechapala, preco ma zrazu slapat pri inej nohe. Ale ked za tuto strasnu proceduru vzdy po par krokoch dostala piskotu, podvolila sa.
Postupne som stahovala lavu ruku a uz ju nou neobmedzovala.. potom som sa postupne narovnavala, pravu ruku som zdvihala a davala k sebe, aby som ju uz neviedla po centrimetroch.. ku koncu ako tak slapala za vidinou piskoty pri lavej nohe.

Vobec sa mi nepacia klasicke cvicakove sposoby ktore som videla ala pes na voditko, priradit k nohe, zahlasit "K NOHE!", vykrocit a drzat psa pri nohe/resp cukat, ked ide inak.. pritom mu este nikto nic nevysvetlil, len ho hodil rovno do plnenia neznameho povelu. :ach:

Kikula ja som prisadavanie ucila jednoducho. Tiez sme mali obiehanie, ale strasne sa mi paci efekt toho, ked pes je predo mnou, spravi 180 stupnov otocku a zrazu je pri nohe :angel: Tak som si fenu dala pred seba, zahlasila "k nohe" a mechanicky som ju rukami otocila a usadila tam, kde mala byt. Nasledovala pochvala a znovu. Spravila som to 3-4x a sice zo zaciatku po mne divne pozerala, ale potom zacala rozmyslat.. po par pokusoch uz som ju nemusela komplet chytit a usadit, stacilo sa jej dotknut, cim som jej naznacila, ze sa ma stocit a sadnut si.. neskor uz stacilo len gesto a teraz to robi sama.. pochopila velmi rychlo :smile:
Takisto som v dogdancingu ucila aj to, aby ked je predo mnou, tak sa otocila a zacuvala mi do "domceka"..
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Povel : ľahni a k nohe

Poslaťod lagunasa » Štv 07.01.2010 7:53

s tym k nohe, ze si ho mechanicky usadim k lavej nohe to skusam aj ja ale nejak sa mu nechce.
my mame problem ze Max akosik nechce nasledovat pamlsok. uz som skusala kadejaky. doteraz sme maly syr ( konkretny druh syra ) ale minul sa ( a nejak nie je toho co by ho isiel kupit :hi: ) ale na iny druhu mi nejak vcera nechcel reagovat. tak som skusila piskotky na ktore tiez celkom reaguje( teda reagoval ). neviem ci boli stare alebo co ale nejak ich dlho kusal a potom aj tak vyplul... no neviem v com to bolo. tak som skusila hracku, jeho lopticku s lanom ma najradsej tak to. ale to tiez nie. taky mi cely prisiel ako zaspaty... neviem co mu bolo. tak som mu dala pauzu a nechala ho tak a len sme sa hrali s lanom a loptickou. potom sa nejak rozhybal... tak som ho skusila ucit na udenu sunku. huraaa, konecne zabral a mohlo sa cvicit! idem pohladat temu o pamlskoch lebo mi dochadzaju napady...
westiky Max a Chiki a ich panicka

Dogs are not our whole life but they make our lives whole.
lagunasa
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1671
Bydlisko: Hlohovec

Re: Povel : ľahni a k nohe

Poslaťod Cathie » Štv 07.01.2010 12:06

Lagunasa pisem ti o tom uz aj v inej teme - ano, treba najst spravnu motivaciu, ale hlavne to chce trochu zmenit postavenie pamlsku/hracky. Mal by to byt len bonus k tomu, ze robite cosi zabavne = ucis ho povel a k tomu, ze ho pochvalis a si spokojna.
My to mame tak, ze fenka je mlsna, aj akekolvek hracky zboznuje, ale ked vytiahnem pamlsok/hracku, tak hned nerozmysla nad tym, ako by ich dostala a necaka povel. Pamlsky, aport, tahanie sa o hracku, spolocna hra.. to vsetko ma aj mimo vycviku, velakrat aj len tak. Takisto tym podporujem slovnu odmenu pri cviceni, ale povedzme, ze je to v tom momente moja dobra vola a ocenenie vybornej spoluprace psa a nie nutnost. Nezalezi od toho miera radosti psa z cvicenia ani ochota..

Totiz napr. ked dam fene len tak piskotu, vezme si, ale nie je teda nijak nadsena. Akonahle na piskotu cvicim (a ze ja pri cviceni este jednu piskotu rozdelim na 5-6 malych kuskov, takze je to skor "pro forma"), tak sa za nou ide zabit :heh: Pretoze je to sucast odmeny, pretoze to znamena, ze pracuje dobre a panicka je spokojna :smile:
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Chodza bez voditka

Poslaťod Daisy1410 » Uto 28.06.2016 19:02

Dobry den :) chcela by som sa opytat na nejake tipy a triky ako naucit psa chodit bez voditka. Doteraz co som mala psov som s nimi chodila len na voditku ale teraz by som rada moje steniatko zacala ucit chodzu bez voditka. Poradi niekto ? Dakujem :)
Daisy1410
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Povel "k nohe"

Poslaťod Simon-NO » Pon 05.03.2018 16:19

Je to dosť nepodstatné ale aj tak ma zaujíma kde máte pri nácviku loptičku alebo odmenu... Ja ju mám v ľavej ruke ale tým pádom sa pes nepozerá na mňa/aspoň tak naoko aby to tak vyzeralo ale pozerá buď na loptu alebo kde chce... Akonáhle si ju dám pod rameno tak sa začne pozerať na mňa ale tá chôdza už nie je taká ako predtým, nechodí tesne pri nohe, sada si už ďalej od nohy a tak celkovo sú tam veľké chyby... Ako by som to mohol napraviť, pri skúškach by mi to dosť pomohlo, keby sa pozeral "na mňa" (viem, že pes sa pozerá tam kde je zvyčajne odmena)
Simon-NO
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Povel "k nohe"

Poslaťod Elis » Pon 05.03.2018 16:35

uff - kde zacit nevim :-)

Simon-NO píše: by mi to dosť pomohlo, keby sa pozeral "na mňa" (viem, že pes sa pozerá tam kde je zvyčajne odmena)


pes dela to, co ho naucis. A koukani na balonek není to, co ho chces ucit preci, takze smirit se s tim, ze pes se "obvykle kouka na odmenu" opravdu neni ta spravna cesta.
da se tak zacit -tim koukani na odmenu - občas se k nemu vrátit - ale nesmís u toho zustavat moc dlouho.

jak na to -na samem zacatku je:

umi pes zakladni postoj - bez toho aby na odmenu videl? tj. sedi ti u nohy a ma zvednutou hlavu a "kouka" na tebe i ve chvili kdy jsou kolem rusive vlivy?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Povel "k nohe"

Poslaťod wer » Pon 05.03.2018 16:42

Offtopic: boze, aka skoda, ze si na vychode, taak chybaju mladi nadseni snazivi kynologovia
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Povel "k nohe"

Poslaťod Elis » Pon 05.03.2018 16:46

wer -ale tam taky musí někdo byt, kdo by mu pomohl?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Povel "k nohe"

Poslaťod Simon-NO » Pon 05.03.2018 17:09

Elis píše:
umi pes zakladni postoj - bez toho aby na odmenu videl? tj. sedi ti u nohy a ma zvednutou hlavu a "kouka" na tebe i ve chvili kdy jsou kolem rusive vlivy?


Podľa mňa áno, precvičujem to hocikedy a stále sa pri tom na mňa pozerá
Simon-NO
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Vranov nad Topľou

Re: Povel "k nohe"

Poslaťod wer » Pon 05.03.2018 17:09

Bohuzial, pretekari sa moc venovat zaciatocnikom nechcu. A uroven ostatnych cvicakov je velmi nizka...

Ale napadol mi Peter Lengvarsky, simon, skus sa nejak na neho nakontaktovat - to je jeden z mala milych kynologov :lol: Alebo potom daky tabor schopny v lete. Neviem, ci este ficia mladeznicke... A v maji budu vylucovacky v Kezmarku, mozno aj tie by si mohol navstivit a niekoho odchytit. :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Povel "k nohe"

Poslaťod Simon-NO » Pon 05.03.2018 17:11

wer píše:Offtopic: boze, aka skoda, ze si na vychode, taak chybaju mladi nadseni snazivi kynologovia


To je to... Mňa to tak veľmi baví, no neviem odkiaľ brať rady a tipy aj s ukážkou... Tak sa to snažím robiť aspoň tu... Fakt to je veľká škoda, že v mojom okolí nie je nikto taký.. Ale veľmi sa teším na leto lebo chcem ísť do nejakého výcvikového tábora, vedeli by mi tam pomôcť so socializaciou? :lol:
Simon-NO
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 187
Bydlisko: Vranov nad Topľou

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa