Venčenie - cudzie psy bez kontroly: ako ich riešiť?

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Psy bez kontroly majitela

Poslaťod julieta » Pia 08.08.2008 22:27

neviem, ci sa to hodi do tejto temy, ale skusim. popisem dnesnu skusenost... vencili sme psikov na velkej luke a v dialke sa objavili dvaja psi. jeden je nas kamarat, a druhy sa pozna s fenkou a so psikom sa este nestretli. ja som s fenkou isla za psikmi, a manzel so psom ostal obdalec. Moj pes bol na stopovacke. Kedze moj pes je strasny zvedavec a neda na svoju svorku dopustit, tak sa tahal za nami ze sa stopovacka pretrhla (doteraz neviem ako je to mozne) a trielil k nam a k tomu neznamemu psikovi.. nevedela som ako sa zachova k psikovi ked ho dievcatko drzalo na voditku a tak som jej zakricala, ze nech ho pusti, ze moj pes sa ku psom navolno sprava v pohode. Dievcatko ho pustilo, moj pes prisiel, ovonali sa, my sme si mojho chytili. Spoznavanie prebehlo uplne super. Kedze moj pes ked je na voditku tak po psoch niekedy vrka, akonahle zistil ze ho mame pod kontrolou tak na psika pri ovonani vrkol (mozno len preventivne dal najavo ze on je starsi a on je pan situacie), ale toto jeho spravanie bolo v momente korigovane...no v case ked manzel ,, korigoval,, spravanie mojho psa, tak druhy pes, zacal do nasho utocit, dobiedzat, chudak moj manzel nevedel co ma robit a tak nasho psika voditkom vydvihol, ze stal len na zadnych aby nedajboze tomu utocnikovi neublizil. dievcatko si svojho psika vobec nevedelo chytit, neudrzalo ho, psik ju nepocuval, nedal sa odvolat a tak sme sa tam krutili dost dlho... potom sa moj manzel potkol o zbytok stopovacky a psi sa do seba pustili(ale bolo to len take hasterenie).... hned nato sme ich spacifikovali.... chuda dievcatko, zmohla sa jej histeria. podotykam, ze ten jej pes, ma 9 mesiacov a moj pes ma 2 a pol roka... preto by ma zaujimalo, co robit, ak do mojho psa, ktory je na voditku stale dobiedza iny pes, ktory je navolno. Ako branit mojho psa, ked sa tiez mece...? preco moj pes ked je na voditku, tak zoznamovanie so psikom nie je jednoduche, staci malicky naznak a hned si s nim chce zmerat sily, ako to odstranit? pritom ked je navolno tak to startovanie po psovi pri zoznamovani nie je....ale aj tak ma hlavne trapi, ako ho ochranit pred dobiedzajucim psom, pretoze toto nie je jedina situacia, ktora sa vyskytla... a vzdy na to doplati moj pes, pretoze je stale pod dozorom bud na stopovacke alebo na voditku a nema moznost uteku alebo sa branit....no a co je zaujimave, v poslednom case sa donho pustaju psi, ktory su od neho mladsi a nejako sa v hierarchii citia nad nim....
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod Bibiana » Sob 09.08.2008 13:20

julieta píše:preto by ma zaujimalo, co robit, ak do mojho psa, ktory je na voditku stale dobiedza iny pes, ktory je navolno. Ako branit mojho psa, ked sa tiez mece...?
ako ho ochranit pred dobiedzajucim psom, pretoze toto nie je jedina situacia, ktora sa vyskytla...


Toto by zaujímalo aj mňa. Keď som doma v BA, takmer každý deň sa mi pri venčení stane, že pribehne nejaký pes na voľno, ktorého majiteľ vôbec nezaujíma a tobôž aby poslúchal. Obchádza nás do kolečka, cerí zuby a vrčí, robí výpady, ale bez zakusnutia, len akoby chcel štipnúť, ale niečo mu to celkom nedovoluje.. Ak je to malý pes tak to nejako zvládnem, pekne ideme ďalej.. Ale ak je to väčší pes, tak po čase začne vrčať aj môj (a potom tie reči, že mám agresívnu beštiu :ach: ), stráži si zadok a tak sa stále vrtí a ten pes stále a stále obieha. Je pravda, že keď môj začne vrčať tak ten "útočník" sa začne pomaly vzdialovať, ale niekedy trvá dlhšie kým môj spustí a nie je príjemné točiť sa v kolečku.. :nwm:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 09.08.2008 14:23

Ak to je malý pes, tak ho normálne zdrapni za objok. Uvidíš, ako sa hneď majiteľ začne zaujímať :no: Ak bude hubovať, že čo si to dovoluješ, tak si brániš psa a hotovo. Nech si ho nabudúce chytí.
Teda predpoklad tam je, že tvoj havo to nevezme ako povel na "likvidáciu" protivníka.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod rea » Sob 09.08.2008 14:30

Julieta pokúsim sa to rozobrať. Nie je to jednoduché, pretože na to, čo sa stalo, sa dá pozerať z viacerých strán a viacerými spôsobmi aj vysvetliť. Takže postupne, podľa toho, ako to píšeš. Už to, že ste sa rozdelili, dalo vášmu psovi na vedomie, že sa niečo deje. Ďalšou dosť nešťastnou zhodou okolností bolo, že sa roztrhla stopovačka, čo je v prípade, že pes nie je plne ovládateľný, prehrou majiteľa a psovi hovorí o tom, že nemáte situáciu pod kontrolou a snaží sa ju pod kontrolu dostať on, spôsobom, ktorý je blízky jeho povahe a spôsobu komunikácie vyplývajúceho z ovládateľnosti a skúseností psa. To, že dievčatko psa pustilo na tvoju výzvu spôsobilo že ste mali dvoch psov, ktorí neboli pod kontrolou absolútne. Ani povelmi, ani istením. Pokiaľ ste boli napätí, čo sa stane, tak ste vlastne urobili atmosféru, v ktorej sa dá nedorozumenie očakávať. Ak sa stretnú dvaja psi, ktorí po psom komunikovať nevedia (a takých je v tejto dobe bohužiaľ väčšina), alebo poznajú len základné prvky komunikácie, ktoré si ten druhý pes nemusí vysvetliť správne, k nedorozumeniu aj medzi psami príde ľahko. Ak váš pes vrčí na psov, pokiaľ je na vodítku, znamená to, že chybu robíte vy. Buď nechávate vodítko napnuté, alebo nejakým iným spôsobom prenášate na psa niečo, čo ho núti takto reagovať. Trochu omylom tvojim, aj tvojho psa je, ak dáva najavo, že on je pánom situácie. Pánom situácie má byť človek, nie pes. Na to slúži ovládateľnosť a to, že názor majiteľa v týchto situáciách psa vôbec zaujíma, čo tiež väčšinou nebýva pravidlom. Ako bolo korigované to vrčanie? Ak cuknutím vodítka, tak útok z jednej, alebo druhej strany môžeš len očakávať. Čo sa aj z druhej strany stalo. Tým, že manžel dvihol psa na zadné, spôsobilo, že ho vlastne urobil bezmocným a to spôsobuje zasa to, že akonáhle sa dá, pes útočí. Bezradné dievčatko na druhej strane tiež prehľadu v situácii nepridáva, takže ste sa tam krútili, pretože nastal chaos. V tom chose stačí malý podnet k bitke a tým podnetom bolo to, že sa manžel potkol o stopovačku. Prudký pohyb, znovu cuknutie vodítkom, bitka je na svete. Buďte radi, že psi neboli skúsení bitkári a vzniklo z toho len hašterenie. Ak by ste to nerozdelili, možno by sa psi dohodli sami, možno nie.
Čo robiť? To záleží na tom, čo od svojho psa očakávaš. Buď ovládateľnosť svojho psa, čo znamená, že sa na vlastnú päsť nevyberie oproti druhému psovi, ale čaká na to, ako rozhodneš ty, alebo, ak nie je ovládateľnosť, tak spoľahlivé istenie, ktoré v tomto prípade chýbalo. Aj na tom vodítku, ak chceš ty brániť psa účinne, musí rešpektovať to, že druhého psa riešiš ty a nie on. Brániť svojho psa, pokiaľ sa mece a sama s ním máš čo robiť, účinne nemôžeš, pretože sám ide do kontaktu pred teba, na tvoje rozhodnutie nečaká, pretože vie, že situáciu nemáš pod kontrolou a tak tú kontrolu preberá. Ak budeš mať psa ovládateľného aspoň na tom vodítku natoľko, že sa ti nebude montovať do toho, čo robíš, až vtedy môžeš konať a riešiť druhého psa, inak je to len vec náhody a šťastia. Ak sa do neho púšťajú cudzí mladší psi, prvdepodobne k tomu dáva nejaký signál a ty nie si dostatočnou prekážkou k tomu, aby sa cez teba k tvojmu cudzí pes dostal.
Toto bolo len suché rozobranie situácie, viem, že určité veci nie je ľahké dosiahnuť u svojho psa a už vôbec nie u cudzieho. Ale ovládateľnosť svojho psa , poprípade istenie, sú jedinou akou-takou šancou mať situáciu pod kontrolou. Inak budú takéto strety častou realitou. Dôvera tvojho psa v teba, teda že bude vedieť, že situáciu vyriešiš a na druhej strane jeho rešpekt voči tebe, teda že reaguje na povely a nedovolí si vypnúť ťa a zasahovať do toho, čo by si mala mať na starosť ty – to by malo byť v rovnováhe, aby sa tieto situácie dali riešiť čo najlepšie. Bohužiaľ aj vďaka okoliu, ktoré má so svojimi psami tie isté problémy. To je dôsledok dnešného spôsobu života ľudí so psami. Ak aj máš rešpekt a dôveru u svojho psa v rovnováhe, náhoda sa môže postarať o to, že z niektorých situácií nevyjdeš tak, ako by si si predstavovala, lebo niekto iný to má nastavené inak. A tým pádom je celá tvoja snaha v pr…i.
Od prvého až do posledného dňa spoločného života so psom sa stávaš zodpovedným za to, čo Tvojho psa v živote stretne. Dobré aj zlé. Skôr ako si ho privedieš, uisti sa, že si to uvedomuješ.
rea
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 425

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod Puk » Sob 09.08.2008 16:16

Julieta, ešte pár krát sa situácia zopakuje a dovtedy málinko problémový stafík sa vďaka svojej plemennej príslušnosti stane preventívnym napádačom. A keď sa mu pár krát podarí súpera uzemniť, tak aj permanentným. Bodaj by to tak nebolo. Tak ako ti v podstate napísala Rea, situácie si vyhodnotí tak, že on musí tú situáciu a potencionálne nebezpečie "riešiť" namiesto teba. Ale myslím, že "korešpondenčné" riešenie problému je len intuitívne a nebýva presné. Presne tak, ako hodnotenie videa z úvodu tohto vlákna.
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod julieta » Sob 09.08.2008 16:39

Rea, dakujem velmi pekne za vysvetlenie... nieco podobne som si myslela.. mas pravdu, moj pes prehnane reaguje akonahle sa napne voditko. vtedy aj ked je pes v dialke tak preventivne musi zavrcat.. toto sa snazime odburat uz vyse roka.. ma za sebou zakladnu poslusnost ale tuto jeho reakciu co sa tyka jacania po psoch ked je na voditku odburat nevieme... on byva isteny stopovackou, a v neprehladnom terene kosikom prave preto, lebo ked stretne nejakeho nepriatela tak nevidi nepocuje...len je zaujjimave, ze prave ked je navolno, a neciti tah voditka tak sa zoznami normalne. tak ako to prebehlo vcera. problem nastane len ked citi ze sa naplo voditko. citi sa sebaisto co len zhorsuje situaciu. :ua: napnute voditko nenechavame ale jednoducho on sa zacne tahat a voditko sa napne...
ale na druhej strane, pri opatrnom a trosku dlhsom zoznamovani dokaze respektovat, resp. ignorovat aj svojho najvacsieho nepriatela.. bol to moj prvy pes, a velmi som sa snazila aby sa zniesol s kazdym psom, co mu asi aj ublizilo pretoze este v stenacom veku bol parkrat napadnuty. a priznam sa, urobila som pri vychove aj dost vela chyb. ale snazime sa to stale zlepsovat. akurat toto s tym voditkom je vec ktora sa nejako neda odburat.... :hmm:

Puk, v jednom mas pravdu, ze toto plemeno ma tu bojovnost proste v povahe. ale ktore nema? ked tak sledujem tieto sidliskove psi tak moj pes je na tom ovela ovela lepsie... ja som si vedoma, co moze pri tomto plemene nastat ak sa stretne so psom, s ktorym si nepadne do oka. a preto robime vsetky opatrenia aby sa tak nestalo prave stopovackou a kosikom... no bohuzial, je vela inych psikov, ktory nie su usmernovani a napadaju bez upozornenia a v tom pripade mozem ja predchadzat takym situaciam kosikom a stopovackou no doplati na to jedine moj pes tym ze sa nebude vediet branit. :ach:
julieta
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 674
Bydlisko: Zvolen

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod Puk » Sob 09.08.2008 16:45

julieta píše:Puk, v jednom mas pravdu, ze toto plemeno ma tu bojovnost proste v povahe. ale ktore nema? ked tak sledujem tieto sidliskove psi tak moj pes je na tom ovela ovela lepsie... ja som si vedoma, co moze pri tomto plemene nastat ak sa stretne so psom, s ktorym si nepadne do oka. a preto robime vsetky opatrenia aby sa tak nestalo prave stopovackou a kosikom... no bohuzial, je vela inych psikov, ktory nie su usmernovani a napadaju bez upozornenia a v tom pripade mozem ja predchadzat takym situaciam kosikom a stopovackou no doplati na to jedine moj pes tym ze sa nebude vediet branit. :ach:


Ja ti rozumiem. A držím palce, aby to nebolo tak, ako píšem. Ale máš pravdu, je to plemeno, kde niektorí jedinci majú svoj "game" a to vieš, krv nie je voda. Chce to dôslednosť, trpezlivosť a zároveň veľkú dávku predvídavosti. Ale veľakrát je to aj o realizácii nepredvídateľných situácií. :ahoj:
Puk
Big Dog
 
Príspevky: 1833

Re: preco na neho zautocil???

Poslaťod unicorn » Pon 11.08.2008 10:40

julieta píše:a preto robime vsetky opatrenia aby sa tak nestalo prave stopovackou a kosikom... no bohuzial, je vela inych psikov, ktory nie su usmernovani a napadaju bez upozornenia a v tom pripade mozem ja predchadzat takym situaciam kosikom a stopovackou no doplati na to jedine moj pes tym ze sa nebude vediet branit. :ach:

presne ako pises. ale chvalim ta za to, ze tie opatrenia robis. u nas sa tu pohybuje jedna fena AMPT, ktora sa uz parkrat pobila az tak ze sa zakusla a nechcela pustit. a stale si beha navolno a bez kosika...
Obrázok
unicorn
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 693
Bydlisko: KE

Venčenie - cudzie psy bez kontroly: ako ich riešiť?

Poslaťod MisheliQ » Pia 15.11.2013 13:16

takú tému som nenašla a neviem kam to zaradiť, hľadám tému, ktorá sa venuje bežnému venčeniu psov, kde neriešim svojho psa, ale psi cudzie a momentálne mám menšiu otázku v tomto:

ako riešite (ako sa správate), keď ku vám bežia psy? V tej chvíli si dám psy za seba a psa kontaktujem najprv ja a až potom povolím mojim psom kontakt s nim. Moje psy nebežia ku žiadnemu psovi, proste ich mám pod kontrolou ale tu sa psy venčia mám pocit skôr sami, pes má voľno a môže si robiť čo chce, kde chce, otravovať koho chce a ako chce....ľudia mi len kričia on nič neurobí, ale však v poriadku (veď ani ti moje), to ale nie je dôvod na to, aby musel letieť k mojim psom ako besný. :nwm:
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Venčenie - cudzie psy bez kontroly: ako ich riešiť?

Poslaťod CraObs » Pia 15.11.2013 13:21

otázka je či kričia "nič neurobí" preto, že nič neurobí alebo preto že na nich prdí a odvolať si ho proste nedokážu :prd:

inak sa staviam automaticky medzi neho a moju, ak obchádza tak zas krok rovno pred neho, prípadne ho telom/nohou počas pohybu odsúvam (nie kopem).. a keď je debil tak mu to malá vysvetlí aj sama..
havran k papagájovi sadá..
".... challenge accepted !!! " D - 15122014 0025 3770 51 A - 20062017 1430 3650 50 Obrázok
CraObs
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1385
Bydlisko: Dolné Orešany

Re: Venčenie - cudzie psy bez kontroly: ako ich riešiť?

Poslaťod hriva » Pia 15.11.2013 21:29

Akurat vcera som bola na poli a zrazu z krikov k nam dosli dva dost velke psy. Tak pokukovali, priateľsky nevyzerali, ok dala som mojich na voditko, malu na ruky, títo dvaja moji spustili rev a henti sa spakovali, ja som do toho na nich nieco este zahucala a si to rozmysleli :ha:
No ked ma pes aj majitela je to iné v prvom rade ho prosim nech si psa vezme potom riešim ináč. Nemam s tym nejake problemy ludia hned pochopia a psy beru najrýchlejšie jak sa da. Akurat je tu jeden pan co ma extra dlhe vedenie a teda uz mi rupli nervy aj voditko a Bria shitzunku trocha prehnala.
A predvčerom jeden pan k nam pustil svojho psa, ten sa chcel hrať ale tito nie, pan kričal ze to je labrador (na Nera) ja ze nie to je pitbul. Tak rýchlo som utekat cloveka pre psa este nevidela :haha:
Ináč Nericek je ok aj sa pohra ale to najprv musi byt dohovor s majiteľom druhého psa, Brii automaticky kos najprv musim dat, dat ju trocha ďalej a potom sa môžu hrat.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4816

Re: Venčenie - cudzie psy bez kontroly: ako ich riešiť?

Poslaťod Sabča » Pia 15.11.2013 22:28

1. chytim si svojho psa/zalahnem ho
2. poprosim majitela, nech si to odchytia
3. ak nie, snazim sa zahnat psa/odchytim cudzieho psa (ak nevyzera ze ma zozerie, a teda aj taki boli), pripadne kopem a hystericky jacim :heh:
4. hubova polievka od majitela, ze co robim jeho psovi
5. pokracujeme v prechadzke
:joint:
Sabča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 779
Bydlisko: Bratislava

Re: Venčenie - cudzie psy bez kontroly: ako ich riešiť?

Poslaťod Cathie » Pia 15.11.2013 23:36

pekne napisane Sabci :heh:

Ja v prvom rade branim iba tomu kontaktu, ktory nevyzera bezpecne. Holt, s fenou si to mozem dovolit, 99% psov, co k nej pride, ma dobre umysly. To, ze polovicu z nich ona nezvlada (chcu sa hrat fyzicke hry, su prilis otravni atd), je druha vec :heh:
Ale ak pes prichadza priatelsky a relativne v klude, nechavam tak - priblizim sa, aby som mohla zasiahnut, ale kontakt nechavam v prvom rade na psy, maximalne svoju usmernim slovne.
Ak prichadza prilis hr alebo neviem, co cakat - staviam sa do cesty a zase vyhodnocujem podla spravania - bud odozeniem alebo necham prist blizsie. Ak chcem psa odohnat a majitel je v dohlade, ak je na to priestor, najprv ho poziadam, aby si psa zavolal..
Obrázok
Cathie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3922
Bydlisko: BA - Ružinov

Re: Venčenie - cudzie psy bez kontroly: ako ich riešiť?

Poslaťod Silvuch » Sob 16.11.2013 0:25

4. hubova polievka od majitela, ze co robim jeho psovi

:haha:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Venčenie - cudzie psy bez kontroly: ako ich riešiť?

Poslaťod Libuska » Ned 17.11.2013 19:45

Tak mna ide roztrhnut ked ku nam bezia cudzie psy :hmm: :hmm: :hmm: Neviem, co sa moze stat :plac: :plac: :plac: Vacsinou je so mnou aj moja dcerka a neviem, ci mam brat psa na ruky alebo utekat alebo co .. Je to este stena, ktore sa chce hrat ale niektore psi to nemaju radi :ua: :ua: :ua:
Chodim vencit v netypickych casoch ako napr. cez tyzden o 10:00 ... cez vikend o 12-stej :ach: :ach: :ach:

Ale najhorie, co sa mi stalo je stretnut psa "tulaka" .. takeho vacsieho :ua: :ua: :ua: pes na rukach a ja som skakala ako panak .. nastasie odbehol
Obrázok
Libuska
Nováčik
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 40

Ďalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa