Vychova a vycvik dvoch psov...

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod wer » Štv 17.12.2015 17:46

drezurny krok je skor vekom (cest vynimkam). :smile: aj pax mal ako maly, potom to preslo. a aj tipujem, ze hento velke je mladoch a to druhe uz starsi.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Manuska » Pia 08.01.2016 21:46

Ahojte. Chcem sa vas spytat ci mi neviete poradit nejaku fintu.
Mam psika papillona bude mat rok aj 8 mesiacov. A teraz v decembri sme si kupili ku nemu psika steniatko tiez papillona bude mat 3 mesiace.
Pekne spolu vychadzaju ale maly tomu starsiemu oskubava chvost.
Už ma z neho stvrtinku oproti tomu co mal.
Velmi ma to stve lebo ho vystavujem, a za tyzden idem na medzinarodku a uz tam bude ako oskubane kura.
Neviete nieco poradit aby mu ten chvost netahal a nesklbal? Ja neviem ci mu ho m niecim uz postriekatalebo co. :-/ aby maly uz dal tomu chvostupokoj
Manuska
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 97

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Ivanka.P » Pia 08.01.2016 23:40

Jediné čo ma napadlo je oddeliť psov od seba. Do inej izby.... klietky :nwm: čo chceš vlastne riešiť?
Ivanka.P
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2735
Bydlisko: Bratislava

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod aNeMiC » Uto 12.01.2016 10:11

Oddeliť a zakázať :nwm: mne Afya terorizovala kocúra, tak som proste vždy keď som ju videla, že šla k nemu s napätím som ju okríkla. Teraz chodí k nemu len v dobrom a už vydržia byť pri sebe aj v kľude, už zaspali spolu.
...Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today...
aNeMiC
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 554
Bydlisko: ♡ Rajecká dolina ♡

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Efa » Uto 12.01.2016 10:20

je to šteňa a ako šteňa sa prakticky chce len hrať :no: no a pohybujúci sa chvost je pre neho aktuálne zaujímavou "hračkou" :yes: ... takže za seba poradím šteniatku sa viac a hlavne aktívne denne niekoľko krát venovať, lebo pokiaľ nedostane podnet na zábavu od svojej ľudskej svorky tak si ju prosto len nájde sám ... psíkov by som neoddeľovala, ale naopak naučila ich spolu správne vychádzať čo obnáša aj vymedzenie pravidiel čo si jeden k druhému môže dovoliť :yes:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Bad » Uto 12.01.2016 10:22

Efa : :yes: :yes: :yes:
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod straka17 » Uto 04.07.2017 13:26

Ahojte, vyskytol sa nám doma problém a rada by som poznala váš pohľad na vec :smile:

Máme dvoch psov, labradora (9r) a slovenského hrubosrstého stavača (6r). Obaja ovládateľní, zvyknutí spolu poľovať, ALE... Keďže sú prázdniny, mám na nich viac času a tak okrem celovíkendových výletov na chatu, chodím s nimi von aj ráno. A tu prichádza problém. Akonáhle idú jeden bez druhého, labrador začne po návrate vrčať, na čo stavač stuhne a odvráti hlavu. V tej chvíli po ňom labrador skočí.

Ako prvé beriem na vychádzku labradora. Prídeme späť k pletivu, začne vrčať na mladého. Mladého teda vyšlem preč, aby som mohla labradora zavrieť, vymením obojky a idem von so stavačom. Keď sa vrátime, už naňho labrador nevrčí, väčšinou mu nestojíme ani za to, aby prišiel k bránke. Iba sa vykukne, kto ide.
Skúšala som to aj opačne, najskôr zobrať mladého a potom "agresora", ale to nerobilo dobrotu. To prevrčali celý deň.
Bili sa nám už predtým, najskôr kvôli určovaniu miesta v domácej hierarchií (neviem ako to lepšie nazvať, proste mal stavač pubertu), potom sa bili o suku, ktorá je už momentálne preč.
Mám dve otázky. Čo si myslíte o príčine, prečo labrador skáče do mladého (vždy to bývalo opačne)? A poprípade, aké riešenie by ste navrhovali?
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Elis » Uto 04.07.2017 18:35

"labrador začne po návrate vrčať, na čo stavač stuhne a odvráti hlavu. V tej chvíli po ňom labrador skočí. "

zasahnout uz u toho vrceni? vubec nedovolit, aby mohl skocit do druheho psa?
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod straka17 » Uto 04.07.2017 19:05

Ako to správne v riešiť? Labrador v tej chvíli totálny vypínak aj keď sú predelení pletivom. Prebudí ho až "facka" po frňáku, zvýšiť hlas alebo cuknúť vodítkom je málo. Je schopný dívať sa na mňa a popri tom stále vrčať, hoc viem, že vníma a nie je v tranze. Odísť s ním? Alebo by to bolo jeho víťazstvo a utvrdil by si to vrčanie?

Bitku samozrejme ukončujem skôr ako sa stihne niečo zomlieť - atakovaného psa vysielam k búde, do bezpečnej vzdialenosti, odkiaľ viem, že labrador vrčať nebude. Keď sa labrador upokojí, pochválim ho, vyšlem jeho do opačnej strany ako stavača, privolám tentokrát stavača, prehodím vodítka a idem preč s mladým.
Ešte som si všimla, že keď už aj za ním mlaďas opatrne príde, vrčí a snaží sa mu zároveň odpratať z cesty. Príde mi to akoby vedel, že za vrčanie príde trest, ale zároveň mu to vrčanie príde totálne dôležité v rámci komunikácie (?). Pritom ho mladý nikdy neobťažoval a labrador mal svoj pokoj. Vrčí dokonca aj keď stavač ide ku mne a nie priamo k nemu, ide iba jeho smerom.

Zdá sa mi to chaotické, tak to nejako zhrnem:
1. Prídem ku bráničke z vychádzky s labradorom, stavač nás samozrejme víta (vie, že druhý pôjde on.) Labrador sa naježí, vrčí naňho ešte cez pletivo. Skúšala som mu to "zakázať" cukaním vodítka, zvýšeným hlasom, zapne vnímanie až na "facku" cez čumák. Pod povelom sa na mňa aj pozrie, ale stále vrčí. Stavač zatiaľ akoby zmeravie, stuhne, odvracia hlavu a chvostom krúti menej búrlivo.
2. Otvorím bráničku, stavača vyšlem dosť ďaleko aby naňho labrador nevrčal. Musím to stihnúť skôr ako labrador, ktorý je stále na vodítku inak by sa pobili. Keď sa upokojí, dám dole retiazku, pochválim. Zavolám k sebe stavača a zároveň posielam preč labradora, ktorý sa prace s vrčaním, hlava dole, chvost ani nie pod bruchom ani nie úplne v lufte ako ho máva. Obzerá sa a vrčí. Stavač ho už nevníma, teší sa na prechádzku.

To isté sa opakuje aj v prípade, že už so stavačom nejdem von, stačí, že sa priblíži tak na meter-dva a labrador vrčí a ide preč. Vtedy znovu spoza bránky vysielam stavača preč skôr ako stuhne, aby som predišla bitke.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod MisheliQ » Uto 04.07.2017 19:37

Stavaca by som neposielala vtedy prec, lebo to moze labrador vyhodnotit ako vyhananie stavaca.
Tiez to zazivam, ked vencim prostrednu alebo najmladsieho. Starsi to nerobi vobec. Ale ked vencim jedneho z tych mladsich po samom, tak, ked prideme domov, vrcia. Ako keby tym dostali nejake privilegium, status dolezitosti ci co. Ukludnujem a usmernujem tych co vrcia. Toho, co nevrci, neriesim. A takto to funguje u nas.
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod wer » Uto 04.07.2017 19:45

Urcite neposielat prec stavaca. Poslat prec labrosa,stavac ostava pod tvojou ochranou. A ja by som to osobne riesila vrlmi,velmi razne. Toto by som absolutne netolerovala... Take rio toco by mal, ze by si to uz nikdy viac nedovolil. Riesila somtake bosik vs velky svajciar. Zatrhnut tvrdo v zaciatkoch, ziadna sikana vnutri svorky nie je tolerovana
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Elis » Uto 04.07.2017 21:00

wer píše: ziadna sikana vnutri svorky nie je tolerovana


Offtopic: jaka smecka? :-)
prede mnou to delat nebudou a ja jejich smecka nejsem a nebudu :ha:


toho, co vrci, odeslat na misto.
obecne -me by ani nevadilo, ze vrci, ale hodne by mi vadilo, kdyby neposlechnul povel.
Pres to se da resit kde co - a je to reseni lepsi nez takove to "nedelejto, prestan " - a oplacavani a pocukavani...
Naposledy upravil Elis dňa Uto 04.07.2017 21:18, celkovo upravené 1
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod wer » Uto 04.07.2017 21:10

Tak pravda, ja dvoch psov tiez nevnimam ako svorku v pravom slova zmysle. Myslela som to ako ze nie je navsteva :lol:

No a to oplacavanie a cukanie bude to vrcanie skor stupnovat. Hlavne teda treba reagovat skor - upreny pohlad a pod. A riesit to treba cim skor, lebo ten mladsi si prikorie moze zapamatat a neskor (ked druhy zostarne) mu to zrata vsetko.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod Elis » Uto 04.07.2017 21:27

wer píše:No a to oplacavanie a cukanie bude to vrcanie skor stupnovat. Hlavne teda treba reagovat skor - upreny pohlad a pod. A riesit to treba cim skor, lebo ten mladsi si prikorie moze zapamatat a neskor (ked druhy zostarne) mu to zrata vsetko.


:yes:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Vychova a vycvik dvoch psov...

Poslaťod pigie » Uto 04.07.2017 21:34

Akoze, ked uz vrazdit, tak poriadne? :haha:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa