Povel "ku mne!"

Pravidlá fóra
Táto časť fóra je "vo výstavbe". Témy sem budú presunuté zo starého subfóra Výchova a výcvik. Bude to trvať nejaký čas, preto si prosím pred založením novej témy najprv pozrite, či už neexistuje v starej časti.

Zoznam tém vo fóre nájdete >> TU <<

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Lindchen » Pon 09.11.2015 13:14

Bígle sú také, že nemali spolupracovať s človekom a privolačka nič moc, dlho to trvá. Ale čo viem, niektorí moji známi poľovníci aj chovateľka majú privolanie tip top.

Pes si musí prejsť postupne všetky záťažové situácie (typy situácii) a musíš byť vždy úspešná, každý zdrh posilňuje snahu zdrhnúť. Ak pes pekne chodí na sídlisku, tak za zverou zdrhne ako nič.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod wer » Pon 09.11.2015 14:28

tak ale na to su tie vsemozne modelove situacie. ked pes pozna 50 situacii, tak ani pri tej 51. nebude skusat... ten reflex musi byt silno zaryty. ale to treba ucit od uplneho steniatka. dosledne. a VZDY mat oci na stopkach, ziadne vencenie bez kontroly. ja som napr. do lesa do roka chodila sa so psom len hrat. ziadne nuchaj si... samozrejme, druha vec je motivacia. mne staci zobrat kamen do ruky a mozeme byt uprostred srncieho stada a pes vidi len mna... a tu je kamen urazu - nie kazdy pes sa da tak lahko motivovat a ta unikajuca zver je silnym lakadlom. preto je nutne prisposobit tomu silu podnetu od psovoda (aj preto EO napr....).

a toto si co chcela povedat? ze tak si ucila..?
elfinka píše:pri uceni privolania po dobrom, stopovacka pouzita len na navedenie, nie cuknutie


a teda. tie slova "vycvikarky" ma zarazaju. ja osobne som nacviku spolahliveho privolania obetovala skoro rok zivota. u nemeckeho ovciaka...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Elis » Pon 09.11.2015 14:38

elfinka píše:Je to tym (pri uceni privolania po dobrom, stopovacka pouzita len na navedenie, nie cuknutie) ze niektore psy maju proste natolko vysoku chut spolupracovat, ze proste to pridenie k cloveku je pre nich lepsie/zaujimavejsie nez mozne zabavky ktore by mali keby neposluchli?


obecna chut spolupracovat je jedna okolnost - ale - podle me - dost naucena :nwm:
hodne lidi ma "dar" nebo zkušenost - a aniz si to uvedomuji -psi se kolem nich motaji -sice je to bez navodu, ale ne bez duvodu :no:

a další faktor je i zkušennost psa.
když uz utece, zna ten "pocit neposlechnout" -nebo jak to napsat :-) -je to vždycky tezsi.
nekdy pak i nemozne, aby pes mohl byt volne...
tady jsem 100% za prevenci -proste - nikdy nesmí utéct.

a k tomu ze bud po dobrem nebo po zlem :-)
zastavam názor, ze tohle je treba kombinovat. ac v 98% je to uceni po dobrem - musí tam byt i to MUSIS -aby to bylo spolehlive.
Naposledy upravil Elis dňa Pon 09.11.2015 14:52, celkovo upravené 1
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Lindchen » Pon 09.11.2015 14:42

Odvolanie od zveri sa dá naučiť aj shapingom - nechcem napísať, že je to blbosť, ale zašla by som na seminár na túto tému :lol: . To len asociácia na to len "po dobrom".
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod elfinka » Pon 09.11.2015 15:10

wer píše:a toto si co chcela povedat? ze tak si ucila..?
elfinka píše:pri uceni privolania po dobrom, stopovacka pouzita len na navedenie, nie cuknutie

Ja som to ucila vselijak. Par mesiacov to bolo "po zlom" cez stopovacku, ale vobec na to nereagoval, cuknutie slo jednym uchom dnu druhym von a o minutku by kludne vyrazil znova.
Teraz asi 5 mesiacov to bolo cisto "po dobrom", bez stopovacky. Mala som pocit, ze sa to podarilo - az sme dnes narazili na ten limit "chce sa mi". Na prvy zdrh spravil otocku vo vzduchu a prisiel. Odmena, hra... presli sme kus dalej od tej stopy ktoru chytil, ked som mala pocit ze je kludny tak som ho pustila znova - nasiel druhu stopu a uz proste neprisiel. Moja chyba samozrejme, nemala som ho pustat tak skoro, ked ma len 1 "naboj" na privolanie na polhodku a potom uz neposlucha :pac:

Takze teraz mam malo motivovaneho psa, ktory si uz par zdrhov zazil (stihol nahanat vtaky, ktore ale postupom casu zacal proste ignorovat, ist po stope, a 2x mi zdrhol za odchadzajucou psou kamaratkou).
Najviac ma na tom stve, ze to ani nebyvaju nejake extremne situacie ze by mu vybehol zajac tesne pred nufakom, len sa proste obcas rozhodne ze mu za to nestojim :ach:
A nedostatok "pracovnej kondicky" - stale sa tocim v kruhu, chcem psovi poskytnut dostatok psychickej a fyzickej aktivity, aj priestor na to len tak vypnut a byt psom. Ale na voditku je mu tazke "byt psom", navolno + praca to je tak 5 minut z 2hodinovej prechadzky lebo viac je uz buzeracia a tolko pozornosti mi proste nevenuje... a na stopovacke to je o vecnom tahani psa stopovackou sem a tam, lebo som nebola ani za toho pol roka schopna ho naucit drzat odo mna vzdialenost.

wer píše:ja som napr. do lesa do roka chodila sa so psom len hrat. ziadne nuchaj si...

Mozes to prosim trosku rozviest? Jak taka prechadzka vyzerala potom - casovo, voditkovo atd? Pretoze si neviem predstavit hrat sa dlhsie nez 5-10 minut. Co so zvyskom prechadzky?
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod wer » Pon 09.11.2015 15:39

tak ja som asi nie dobry priklad - lebo do toho roka som viac venovala casu cviceniu, ako celodennym turam. :ha:
ale tak chodili sme na prechadzky, akurat asi kratsie (cca hodinu?) a aj v ich priebehu som stale vyzadovala nejaku interakciu. pamlsky vecne pri sebe, hracky, aj sme sa nahanali, blbli - on sam ma tahal do takychto psich hier. som mu plne suplovala kamosa psieho. :joint:

a ja som ucila privolanie jednak navolno - povel som vydavala, ked som 100% vedela, ze hned pride a potom cielene v roznych situaciach so stopovackou. ale ten princip - to okamzite stocenie - to sa da asi jedine cez stopovacku... ziadne sekundove oneskorenie, rozmyslanie. iba okamzity prichod prichadzal do uvahy. a ked tak rozmyslam, ono asi odmenujem vzdy. aj teraz. kazde jedno. a on uz je vlastne tak nastaveny, ze pre neho je to privolanie odmenou, on nan caka celu prechadzku. :ha: a este poznamka - nevyzadujem predsadnutie, vacsinou leti odmena za mna. a teda ako som uz inde spominala, ak hrozi, ze by som ho mala kazdu chvilu volat, oslovovat, napominat, povelovat, davam na voditko a nechavam bez povelov.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod Elis » Pon 09.11.2015 15:52

wer píše: do toho roka som viac venovala casu cviceniu, ako celodennym turam..


Offtopic: jsem zrovna o tomhle premyslela, ze na poradne procházce jsem nebyla ani nepamatuju :pac:
nejak na to -diky treninkum - :ua: není cas.
a ted, co je brzy tma se minimalne mesic nic nezmeni :prd:
chudak stene -pripravuju ji o detstvi :angel:
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod pigie » Pon 09.11.2015 15:57

Offtopic: Ani u nas tomu nebolo inak s Hugom - lebo do roka obr pes aj tak ziadne velke tury :heh: Clovek s nim v podstate musi len cvicit, ak mu chce vybit energiu nejak.
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod elfinka » Pon 09.11.2015 15:59

wer píše:v ich priebehu som stale vyzadovala nejaku interakciu. pamlsky vecne pri sebe, hracky, aj sme sa nahanali, blbli - on sam ma tahal do takychto psich hier. som mu plne suplovala kamosa psieho. :joint:

Ach. To bude ten kamen u razu u nas. Pre fida aj psi kamos znamena - 3 minuty sa nahaname, a nasledne si kazdy nucha svoje. A podobne aj s cvicenim, hranim sa, hocicim. Keby som chcela tej aktivity viac, uz je to buzeracia.
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod wer » Pon 09.11.2015 16:02

ja co mam aj teraz obcas na starosti stenucha beaucerona - tak radsej s nim idem cvicit, akoby som sa sla prechadzat... :angel: a aj on je uz nauceny na tu interakciu - on je zas zravy (viac ako hravy), tak s nim sa da. a naozaj je schopny sledovat aj polhodinu, kym ho neposlem prec. :lol:
neviem, pre mna asi ta prechadzka v stenacom veku bola aj narocnejsia - tam sa to tazsie kontroluje, musis byt nonstop v strehu, ziadne ze ruky vo vreckach... :heh: u stenata zakazovat nechcem, ale zas bez kontroly to nechat nemozes..

elfinka, no, tak tvoje prechadzky enmali byt dlhsie ako 5 mintu... :joint:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod elfinka » Pon 09.11.2015 16:10

Pche. Ze ruky vo vreckach. Chodim ako vianocny stromcek ovesana pamlskami a hrackami a... nic no. Naucila som ho ako-tak aportovat tak bude aportovat a inak na kratkom voditku... tahat lolobezku... tahat mna... whatever.
Bojim sa toho, ze ked by som s nim chodila von iba cvicit, tak nie ze by zacal nicit od nudy. Ale ze mu znicim kondicku fyzicku, ze s nim nepojde robit uz vobec nic, lebo cele dni prechrape. Lebo ak chcem aby ten pes presiel 10km, tak musim ja prejst 10km s nim. Alebo teda ked chyti stopu tak sa prebehne aj sam, len to uplne nechcem :heh:
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod hisham » Pon 09.11.2015 16:16

A potrebujes od neho, aby bol schopny prejst 10km? Co vlastne od neho chces? (nerypem, len ma zaujima, co chcete dosiahnut a ci k tomu su nuchacie prechadzky potrebne)
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod wer » Pon 09.11.2015 16:34

tak podla mna psa neunavis ani 2 hodinovou prechadzkou, to skor tym cvicenim. ale teda ked, tak asi radsej nejaku zmysluplnu cinnost pod kontrolou - napr aj to tahanie v postroji.
ja som mozno hnusna, ale ja by som nezavislakovi este viac nezavislosti nedavala... poskytnut mu dostatocne vyzitie, to ano, ale proste ho presmerovat ziaducim smerom.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod hisham » Pon 09.11.2015 16:37

wer :yes:
Nothing's ever lost forever, it's just caught inside the cushions of your couch
and when you find it you'll have such a nice surprise.

______
@haku.groen
hisham
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1189

Re: Povel "ku mne!"

Poslaťod elfinka » Pon 09.11.2015 16:51

Mne nejde o unavenie, ale o to ho nenechať vykysnúť na lemru. Vo veku medzi pubertou a dospelosťou sa najlepšie buduje svalstvo tak ho chcem využiť. On je inak totálny gaučový povaľač, ktorý prespí celý víkend a nevadí mu to. Ani len ťahať nevie, lebo na to treba trochu drajvu ísť dopredu a za to mu to nestojí :pac:
By som rada presmerovávala nejakú energiu, ale ten pes je ako ja, lenivá hnida :heh:
Stopovačkové chodenie malo napr ten problém, že on furt ostáva vzadu. Keď je navoľno tak ma aspoň musí každú chvíľu dobehnúť.

edit: opraveny smajlik
Naposledy upravil elfinka dňa Pon 09.11.2015 20:50, celkovo upravené 1
Obrázok
elfinka
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3327
Bydlisko: Česká Kanada

PredchádzajúciĎalší

Späť na Základná výchova a výcvik psa