Novofundlandský pes / Newfoundland (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Novofundlandský pes / Newfoundland (FCI)

Poslaťod Lili » Pia 07.12.2007 17:48

Veľmi sa mi páči toto plemeno, je nádherné a priateľske. Máte s ním niekto skúsenosti? Do budúcnosti by som ho xcela do svojej husky svorky :smile: . Čo hovoríte na týchto obríkov? Poznám jednu úžasnú fenku, je to také veľké sedemročné trdlo :lol:

Pridávam stručný popis:

Pôvod: Pravdepodobne európskeho pôvodu, formoval sa však po stáročia ako pomocník rybárov na kanadskom ostrove New Foundland. Vtedy bol oveľa menší a ľahší, mal drsnú alebo vlnitú srsť. Do modernej podoby ho, podobne ako veľa iných plemien, dotvorili vo Veľkej Británii.

Popis: Veľký a mohutný pes obdĺžnikového formátu. Masívna široká hlava s kratšou hranatou ňucháčovou partiou. Malé očí položené ďaleko od seba. Uši malé, priliehajú k hlave. Telo s veľmi hlbokým hrudníkom, širokým a rovným chrbtom. Nohy rovné, svalnaté. Chvost siaha po priehlavkový kĺb, na konci je mierne skrútený, pri pozornosti dvíha. Srsť dlhá, s hustou podsadou, veľmi odolná voči nepriazni počasia, v tvárovej partii a na predných nohách kratšia. Farba čierna alebo hnedá. Veľkosť: Psy v kohútiku okolo 71 cm, suky 66 cm, hmotnosť 50-69 kg.

Charakteristika: Pokojný a mierny pes, vychýrený svojou priateľskou povahou a láskou k ľuďom, najmä k deťom. V prípade ohrozenia sa však aj on vie dôrazne brániť.

Zvláštne nároky: Má rád vodu, rád pláva. Potrebuje pravidelné kefovanie, inak splstnatie. Môže byť celý rok vonku.

Využitie: Pôvodne rybársky pes. Dnes používaný ako záchranár, schopný aj bežného služobného výcviku. Dobrý rodinný pes, strážca, spoločník.

Výskyt: Trvalo obľúbené plemeno.

Možná zámena: Nepravdepodobná. Takmer zhodný landseer sa líši čierno-bielou farbou srsti.

Niake fotos:
ObrázokObrázokObrázokObrázok
Naposledy upravil Lili dňa Pia 07.12.2007 18:29, celkovo upravené 1
Lili
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 235
Bydlisko: Trenčianska Teplá

Poslaťod Jack » Pia 07.12.2007 17:53

Spolužiak má MAXA :ha:
Jack
Hafan
 
Príspevky: 825

Poslaťod Lili » Pia 07.12.2007 17:56

jéééj, to je super :lol:
a čo naň hovoríš ty? aký je jeho Max? ja poznám jednu 7r.fenečku, je podarená, také večné deco :lol: veeeeľmi priateľská a miluje vodu- ale tak tomu sa ani nečudujem, však fundlák má vodu a plávanie v krvi, xi :smile:
Naposledy upravil Lili dňa Pia 07.12.2007 18:30, celkovo upravené 1
Lili
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 235
Bydlisko: Trenčianska Teplá

Poslaťod Jack » Pia 07.12.2007 18:16

Pridám foto z výstavy :

Obrázok
Jack
Hafan
 
Príspevky: 825

Poslaťod Lili » Pia 07.12.2007 18:32

zlatýýý, už som pridala aj ja niake fotos, na ukážku pre ostatných ;)
Milujem týchto hafanov, síce mám rada veľa plemien, ale severania(konkrétne huskáči, ale aj ostatní) a fundláci sú mi najbližší :)

Iwke- tá je nádherná, to je super že majú dve, krásna :)
Naposledy upravil Lili dňa Pia 07.12.2007 18:44, celkovo upravené 1
Lili
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 235
Bydlisko: Trenčianska Teplá

Poslaťod Iwka » Pia 07.12.2007 18:37

u nas na cvicaku mame dve newfoundlandanky - Emu a Negru. Ema ma 4 roky a Negra asi 4mesiace
ema ma aj web - http://www.emka.websnadno.cz :jupi:
Obrázok
Iwka
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1532
Bydlisko: Praha

Poslaťod Lenka.Buddy » Pia 07.12.2007 19:05

Obrázok

toto je taký mix z útulku :smile:
www.bafbaf.webnode.sk tu nájdete všetko o nás :)
Lenka.Buddy
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2429
Bydlisko: Dolné Orešany

Poslaťod Lili » Pia 07.12.2007 19:21

podarený aj ten :no: podobá sa veru na fundláčka :lol:
Lili
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 235
Bydlisko: Trenčianska Teplá

Poslaťod verca » Pia 07.12.2007 20:57

fu krasny pes takeho by som chcela mat :lol: je nadhejny velky a hunaty :lol:
verca
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 262
Bydlisko: Lučenec

Poslaťod Azshara » Pia 07.12.2007 21:32

No, ja poznám jednu fenečku. Neviem koľko má, ale volá s Talis a je to dobráčisko od kosti :lol:
Sem ráda, Sem ráda, prsa mi rostou, chlupatí mi pampeliška budu nevěstou...
Azshara
Nováčik
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Dasty » Pia 07.12.2007 22:41

moja spoluziacka ma tohoto hafana........vraj moc slinta :smile: je to pekny havo...
Obrázok :)
Dasty
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 165
Bydlisko: V psej búde

Poslaťod Azshara » Pia 07.12.2007 23:10

Dasty píše:moja spoluziacka ma tohoto hafana........vraj moc slinta :smile: je to pekny havo...
vždycky mi pripadá, keď toto plemeno vidím že je to totálny dobrák...si proste nepomôzem tohoto "macka" sa neviem zľaknúť :jupi:
Sem ráda, Sem ráda, prsa mi rostou, chlupatí mi pampeliška budu nevěstou...
Azshara
Nováčik
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Dasty » Pia 07.12.2007 23:12

ja ked uz vidim jaky je hunaty ..taky maco do postele na dobru noc :hi: juuj
Obrázok :)
Dasty
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 165
Bydlisko: V psej búde

Poslaťod Azshara » Pia 07.12.2007 23:28

Dasty píše:ja ked uz vidim jaky je hunaty ..taky maco do postele na dobru noc :hi: juuj
Presne, to Besina ma ani nezahreje kdzto z takym newfoundlakom(nezaberam as teraz tm jak sa to pise xD)... Juujj... problém je vtom že by ma najskôr odtlačil z postele alebo mám si kúpiť manželskú?? :lol: :smile:
Sem ráda, Sem ráda, prsa mi rostou, chlupatí mi pampeliška budu nevěstou...
Azshara
Nováčik
 
Príspevky: 38
Bydlisko: Bratislava

Poslaťod Lili » Sob 08.12.2007 11:21

NOoo, fundláci veru dosť slintajú :lol: ale to mi neprekáža, predtým sme mali írskeho setra a tiež hrozne slintal :lol: je to sila zvyku :lol: ale toto plemeno je naozaj maco, no nádhera, tiež mám rada takýchto chlpatých, priateľských obríkov. Som rada, že píšete o fundláčikoch ktorých poznáte :no: a vždy napíšete ich priateľskú povahu :) , lebo ja som sa zatiaľ tiež nestretla s niakym opakom u tohoto plemena :)

ps. pripájam fotku fundačky mojej kámošky- aj s malými mimi :jupi:
Obrázok
Lili
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 235
Bydlisko: Trenčianska Teplá

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI