Pyrenejský ovčiak s krátkou srsťou v tvári / Berger... (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: PYRENEJSKÝ HORSKÝ PES

Poslaťod Van » Pon 04.02.2008 1:28

Lucifer píše:Pyrenejsky ovciak je ovela mensi, vyzera ako taky chutny oriesok stredneho vzrastu. Neviem, ci ho vobec nejaky psickar vlastni v SR.

vlastni :) kamoska ma teraz stendo, krasnu fenecku http://www.medyra.estranky.cz/...ale ta je tusim import z holandska...coskoro ju snad bude vidiet na agility podujatiach, lebo za tym ucelom si ju priviezla... : :smile:
Van
Hafan
 
Príspevky: 920
Bydlisko: ZM / PP / HE

Re: PYRENEJSKÝ HORSKÝ PES

Poslaťod pyraňa » Pon 04.02.2008 18:40

Ahojte, ja som ta majitelka uz 2 krat spominaneho šteniatka pyrenejskeho ovciaka :no: . Priviezla som ju z Holandska. Ako som si aj myslela, okrem toho, ze ju ludia povazuju za krasneho krizenceka ( o.i. aj na vystave psov ju zaradili do tejto "kategorii" - nevystavovali sme, boli sme len na ukazke agility!), tak po oznameni, ze je to pyrenejsky ovciak pride vzdy krasna veticka: "jeeej to bude ale veliky pes"...alebo "a to s takym velkym psom chcete robit agility?"...odvovodnenim tohto tvrdenia je vacsinou to, ze pri slove OVCIAK si clovek predstavi velkeho ovciarskeho psa, pretoze taky maly psik by to stado asi nepostrazil :lol: . Ak budete mat zaujem nieco o tom, ako a preco to zvladaju alebo nieco o nich vediet, pozrite nasu stranku :smile: http://www.medyra.estranky.cz.
pyraňa
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: PYRENEJSKÝ HORSKÝ PES

Poslaťod Lucifer » Uto 05.02.2008 21:15

Nech ziju pyrenejci :aplause: Mne sa pyr. ovciak velmi paci, aj som sa isty cas medzi nim a pyr. horskym psom rozhodovala... PO mi pride taka kuzelna turbo gula stvorena na agility :jop: Strasne mily chlpacik...Pripomina mi Benjiho z jedneho serialu...(neviem, ci ho davali aj u nas). Ked som jeden cas rozmyslala aj nad tym, ze si zoberiem psa z utulku, v kuse som hladala tento typ hafkaca (vtedy som este nevedela, ze existuje aj cistokrvny pes takehoto vyzoru) :no:
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: PYRENEJSKÝ HORSKÝ PES

Poslaťod pyraňa » Pon 31.03.2008 8:11

a my, malé pyraňe, sme dostali v triede baby od rozhodcu Vladimíra Piskaya VN1 :smile: ale viac nas bavila ukážka agility, kde sme už bežkali.
tu nájdete pár fotiek:
http://darksunn.rajce.idnes.cz/ukazka_a ... 29.3.2008/
pyraňa
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: PYRENEJSKÝ HORSKÝ PES

Poslaťod lucik » Pon 31.03.2008 20:29

tyyy, ja som sa az vcera pozrela na ten link, co sem hodila Van - pyrenejsky ovciak a zalubila som sa.. to je taky kuafny dunco!
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: PYRENEJSKÝ HORSKÝ PES

Poslaťod Lucifer » Pon 31.03.2008 21:49

lucik píše:tyyy, ja som sa az vcera pozrela na ten link, co sem hodila Van - pyrenejsky ovciak a zalubila som sa.. to je taky kuafny dunco!


Je...vyzera ako ten Benji zo serialu :no: (no, aspon na madarskej TV ten serial chodil, tak neviem, ci ho vobec poznate) :haha: Mne sa strasne pacia presne takyto chlpaci...ten hafanko vyzera BEZ URAZKY!!! ako nejaky krasny utulkovy mis-mas :jop: Ja som ho uz dlho obcumovala ked sme cakali na Izaaka a ukazovala aj Durovi...(Vy cunata! Neeee to som ukazovala... :haha: Ja som myslela PO)

Amaguk píše:lebo ma pyrenejskeho ovciaka? :nwm:


Toto je pyrenejsky ovciak :no:

Obrázok
When you bring a dog into your life, don’t just think of what you want from him. Think first of what he needs to make him happy. (Cesar Millan)
Lucifer
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1303
Bydlisko: Dunakiliti - Hungary

Re: PYRENEJSKÝ HORSKÝ PES

Poslaťod lucik » Pon 31.03.2008 21:56

mne sa paci ten PO s kratkou srstou na psichte :no:
taky dunco od susedov, ale nadherny je :smile:
asi si pockam, kym bude mat ta fenka z holandska steniatka :lol:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: PYRENEJSKÝ HORSKÝ PES

Poslaťod pyraňa » Uto 01.04.2008 9:30

Toto je pyrenejsky ovciak :no:

Obrázok[/quote]


:ua: na tom obrazku je to pyrenejsky ovciak s dlhou srstou v tvari (orig. poil long) :no:
medyra je pyrenejskeho ovciaka z kratkou srstou v tvari (teda face rase) . poil long a face rase maju oddelene standardy a rozdiely nie len v srsti

nadsencov/zaujemcov "upozornujem" ze je to tzv. psik duracel, t.j. ma vrtulu v zadocku a neustale potrebuje zamestnavat, inak sa stava neovladatelnym az destrukcnym :yes:
pyraňa
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Pyrenejský ovčiak s krátkou srsťou v tvári / Berger... (FCI)

Poslaťod margot » Ned 05.07.2009 9:34

Pyrenejský ovčiak s krátkou srsťou v tvári

Originálny názov plemena : Chien de Berger des Pyrénées á face rase
Krajina pôvodu : Francúzsko
Doba vzniku : 18. storočie
Pôvodné využitie : Ovčiarsky pes
Dnešné využitie : Všestranný pracovný pes, ovčiarsky, záchranársky, lavínový, strážny
Priemerná dĺžka života : 12 - 15 rokov
Hmotnosť : 10 - 14 kg
Výška : Feny: 40 – 52 Psy: 40 – 54 cm

História
O pôvode tohoto plemena nie je príliš veľa známeho. Do začiatku 20. storočia sa o neho málokto zaujímal, vyskytoval sa v geograficky uzavretom priestore v Pyrenejach, kde bol pomocníkom pastierov. Ovčiari boli chovaní dve storočia, a ich dejiny sú úzko späté s alpským hospodárstvom. O jeho pôvode však neexistujú takmer žiadne písomné doklady a všetko, čo je o tomto plemene známe, je založené na osobne prenesených poznatkoch. Do povedomia širšej verejnosti sa pyrenejský ovčiak dostal najprv v priebehu prvej svetovej vojny. Od roku 1916 boli títo psy používaní vo francúzskej armáde, kde sa stali veľmi obľúbenými pre ich vlastnosti, rýchlosť, vytrvalosť a dobrý čuch. Pracovali taktiež ako sanitárne psy a uplatnili sa aj pri hliadkach. V roku 1921 predložila skupina milovníkov tohto plemena organizácii „Société Centrále Canine“ vypracovaný štandard s popisom typu „Face rase“, ktorý ale nebol prijatý. Dôležitú úlohu v dejinách pyrenejského ovčiaka hral Sénac Lagrange, prezident spolku, ktorý bol ustanovený v roku 1923. Ten sa zasadil o ďalší rozkvet tohoto plemena. V roku 1926 bol pyrenejský ovčiak uznaný organizáciou „Société Centrále Canine“ ako plemeno. Jeho štandard zostal až do dnešnej doby prakticky nezmenený.

Typy
Pyrenejský ovčiak sa vyskytuje vo dvoch typoch. „Museau normal“ s osrsteným ňufákom a obočím, kedy dlhá alebo polodlhá srsť na hlave pôsobí dojmom rozstrapatenia, ale nesmie prekrývať oči. Dôležitá pri tomto type nie je ani tak dĺžka srsti, ako jej rozloženie, a to hlavne na predných, ale aj zadných končatinách. Tento typ je u nás známy ako pyrenejský ovčiak s dlhou srsťou v tvári. Typ „Face rase“, pyrenejský ovčiak s krátkou srstí v tvári, má na hlave srsť krátku. Krátka srsť je rovnako na končatinách, po tele je však srsť polodlhá a priliehajúca. V každom vrhu dlhosrstých sa môžu vyskytnúť jedinci typu „Face rase“.

Všeobecný vzhľad
Zvláštne znamenie, ktoré tento typ odlišuje od ostatných typov pyrenejského ovčiaka sa riadi od roku 1920 dodatkom štandardu pyrenejského ovčiaka s dlhou srsťou v tvári. Pyrenejský ovčiak s krátkou srsťou v tvári je menší, vodcovský pes, plný života. Hlava je pokrytá krátkou, jemnou srsťou a ňufák je o niečo dlhší než u pyrenejského ovčiaka s dlhou srsťou v tvári. Telo je takmer kvadratické, je o niečo kratšie než telo pyrenejského ovčiaka s dlhou srsťou v tvári. Končatiny sú hladké, s ľahkými závojmi na predných končatinách a nohavičkami na zadných nohách. Labky sú uzavretejšie a viacej klenuté než u druhého typu. Pohyb psa je o niečo málo priestornejší než u dlhosrstého pyrenejského ovčiaka.

Srsť a farba srsti
Srsť je na hlave krátka a jemná, na tele je kratšia až polodlhá, najdlhšia je srsť na krku, kohútiku a strednej línii chrbta. Farba srsti je tmavo alebo svetlo plavá alebo bez zmesi čiernej a niekedy trochu belavej na prsiach a končatinách, viacej či menej intenzívne šedé, často biele na prsiach a končatinách, harlekýni v rôznych odtieňoch, čierna alebo čierna s bielymi znakmi.

Povaha
Pyrenejský ovčiak s krátkou srsťou v tvári je veľmi energický, živý pes, je vodca, ale bez sklonu ku agresívnosti. Je to veselý, pracovitý a vytrvalý spoločník. Je taktiež veľmi odvážny a inteligentný, ale niekedy tvrdohlavý.

Spoločenská charakteristika
Pyrenejský ovčiak je pes jedného pána, svojmu pánovi je nesmierne oddaný a verný. K celej rodine je veľmi priateľský. Vo vzťahu k cudzím ľuďom je niekedy nedôverčivý. K ostatným hospodárskym zvieratám je veľmi tolerantný. Nemá žiadne sklony k bitkám. Vo vzťahu k voľne žijúcim zvieratám neprejavuje žiadnu ostrosť.

Vzťah k deťom
Vo vzťahu k deťom je tento pes veľmi tolerantný a akceptuje ich. Deti je však potrebné poučiť, že pes je živá bytosť so svojimi potrebami, a nie hračka.

Výchova
Pyrenejský ovčiak je veľmi chytrý pes, je dobre ovládateľný a učí sa dobre a rýchle. Je však silnou osobnosťou, ktorá vyžaduje od mladosti dôslednú výchovu. Je taktiež veľmi citlivý a neznáša hrubé zaobchádzanie. K najlepším výsledkom vo výchove a výcviku u tohoto plemena sa dá dospieť používaním pozitívnych podnetov. Tento pes je vhodný aj k náročnejšiemu špeciálnemu výcviku.

Držanie
Tento pes vyžaduje blízku prítomnosť svojho pána, nie je v žiadnom prípade vhodné ho uviazať na reťaz u búdy alebo ho izolovane držať v koterci. Aj keď, ide o prírodné plemeno, dokáže byť výborným spoločníkom aj v luxusnom prostredí. Je vhodný aj pre celoročný pobyt vonku za predpokladu, že je často v kontakte so svojím pánom.

Pracovné využitie
Vo svojej vlasti je pyrenejský ovčiak dodnes ovčiarskym psom. Je taktiež využívaný ako záchranársky či lavínový pes. U nás je skôr výborným spoločníkom, strážcom a partnerom pri súťažiach agility.

Pohyb
Tento pes potrebuje veľmi veľa pohybu a vzruchu. Miluje dlhé vychádzky a je vynikajúcim spoločníkom pri joggingu alebo cyklistike. Veľmi rád a dobre skáče, a býva veľmi úspešný pri súťažiach agility

Starostlivosť
Starostlivosť o srsť tohoto psa nie je náročná. Jeden krát za týždeň postačí dôkladné prečesanie. Väčšiu starostlivosť je potrebné venovať srsti pred výstavou, kedy je dobré častejšie prečesávanie. Nie je možné zabudnúť na pravidelnú kontrolu čistoty uší a k starostlivosti o psa patrí taktiež pravidelná prehliadka chrupu, pokiaľ by sa na zuboch tvoril zubný kameň, je potrebné ho odstrániť. Pazúriky psa je nutné udržovať v optimálnej dĺžke, pokiaľ ich neobrusuje sám, pohybom po tvrdom povrchu, je potrebné ich zastrihávať.

Strážne využitie
Pyrenejský ovčiak sa pre svoju vrodenú nedôveru k cudzím ľuďom výborne hodí ku stráženiu obydlia.

Vhodné športy
Agility

Najčastejšie nemoci
Plemeno nie je zaťažené žiadnymi dedičnými chorobami.
Zvláštnosti plemena
Tento pomerne malý pes, jeho výška sa pohybuje medzi 38 – 50 cm, vykazuje neobyčajný temperament, energiu a vrtkosť. Hladko dokáže preskočiť prekážku vysokú 2 metre, stopovať, aportovať a zadržať figuranta. Všetko tak robí z lásky ku svojmu pánovi a z obrovskej radosti z pohybu. Vo svete tieto psy skladajú s úspechom záchranárske, lavínové, stopárske aj obranárske skúšky.

Príprava na výstavu
Ak predpokladáte, že budete svojho psa predvádzať na výstavách, mali by ste hoj začať pripravovať už v mladosti. Pes sa musí naučiť výstavnému postoju aj dokonalej ovládateľnosti na vodítku, pretože rozhodca na výstavách posudzuje psa nie len v kľude, ale aj v pohybe. Nie menej nutné je privykať psa dotykom cudzej osoby, pretože rozhodca kontroluje stav chrupu, samcom semenníky a niekedy aj hmatom stavbu tela. Pre dobré posúdenie psa nie je dôležitá len krásna srsť, ale taktiež výborné chovanie.

Výživa šteňaťa
Ku svojmu zdarnému rastu potrebujú šteňatá veľmi kvalitnú stravu, ktorá obsahuje nie len všetky dôležité živiny, ale taktiež vitamíny a minerálne látky. Po odobratí kŕmte šteňa stravou, na ktorú bolo zvyknuté už od chovateľa, potom postupne prejdite na krmivo, ktoré ste pre svoj nový prírastok vybrali vy.

Výživa dospelého psa
Strava už nemá v dospelosti vplyv na vývoj kostí a svalstva, je však dôležitá pre zdravie, telesnú kondíciu a kvalitu srsti psa. I v dospelosti by teda strava mala byť kvalitná. Pretože pyrenejský ovčiak je plemeno veľmi temperamentné a holduje pohybu, je dobré mu vybrať krmivo pre aktívne psy, ktoré mu zaistia potrebný príjem energie.

Výživa starého psa
Ani u staršieho psa nezabúdajte na kvalitu stravy. Pretože sa pes už menej pohybuje, nie je potrebné mu dodávať už toľko energie v strave. Psom vo vyššom veku sa taktiež mení metabolizmus, a aby neboli zaťažované ľadviny, je dobré ubrať bielkoviny. Výrobcovia krmív pamätali i na túto skupinu psov a pripravili odľahčené krmivo, ktoré zaistí starším psom všetky potreby.

Dôvetok pre budúcich majiteľov
Zaobstaraním pyrenejského ovčiaka získate psa so silnou väzbou k pánovi, všestranného priateľa do slnečných dní aj do nepohody a výborného spoločníka ku športovým aktivitám.


mate niekto tohto havina, aky je.....
margot
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 898

Re: Pyrenejsky ovciak

Poslaťod Vikiki22 » Ned 05.07.2009 11:24

Plus obrázky... :smile:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ


Re: Pyrenejsky ovciak

Poslaťod Sabča » Ned 05.07.2009 18:57

Pyrenejský ovčiaci sú nádherné plemeno ...
Asi najznámejším pyrenejským ovčiakom celkovo vo svete je fenka Silvie Trkman - La ( okrem iného aj majster sveta v agi) :yes: je proste perfektná :jop:
Máme na Slovenku aj iných pyrenejákov okrem Medyry? Ja totiž o žiadnych neviem ... :hi:
Sabča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 779
Bydlisko: Bratislava

Re: Pyrenejsky ovciak

Poslaťod mairi » Ned 05.07.2009 19:43

jedno z mojich oblubenych plemien, ktore ale mat doma asi nikdy nebudem, skoda, no clovek nemoze mat doma 10 psov :ua:
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: Pyrenejsky ovciak

Poslaťod Sabča » Ned 05.07.2009 19:55

mairi píše:jedno z mojich oblubenych plemien, ktore ale mat doma asi nikdy nebudem, skoda, no clovek nemoze mat doma 10 psov :ua:


ale že? :heh: ( hlavne,že ja nemám žianeho :lol: - ale pozor,to sa zmení :vykricnik: :) )
Sabča
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 779
Bydlisko: Bratislava

Re: Pyrenejsky ovciak

Poslaťod Vikiki22 » Ned 05.07.2009 21:48

Mimochodom... Porovnanie pyrenejského ovčiaka s krátkou srsťou v tvári:
Obrázok

A s dlhou srsťou v tvári:
Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Ďalší

Späť na Plemená psov FCI