Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Uto 11.05.2021 4:52

:ach: Mňa už napadali kadejaké alternatívy :pac: Z čistého zúfalstva. V praxi ale neviem ako to bude fungovať. Hovorím si, že počkám radšej na borderku, prišporím si než vymeniť "pošuka" za "pošuka" (viď ovčiak) Je to pre mňa ale predsa len nová skúsenosť a asi som si v tomto koronaošiali (na to aby som sa pitvala v plemene ktorému nerozumiem) nevybrala najvhodnejšiu dobu. Čakám na šteňa z jednej chovky "či sa mi ujde" :D S tou som stotožnená. Myslím si, že viem čo kupujem. Ak nie nevadí :D Pôjdem a vyberiem si na jar od známich z to čo bude, alebo to celkom odložím na neurčito. Dobrých pracovných psov upotrebím hocikedy. :ua: V tomto smere začínam byť úzkostná, lebo mi odchádza Blondska a neznášam to celkom dobre.

V ČR som našla chs ACD, ktorá mi vyhovuje. Je mi sympatická minimálne už len tým :D že má psov v podobných podmienkach ako ja a zdieľa moje životné problémy - takže má vhľad a vie ma otvorene a k veci nasmerovať. :angel: Takýto prístup by som potrebovala. Pani mi navrhla pre mňa zaujímavé alternatívy, ako od nich získať šteňa. (keďže povedzme si na rovinu, s materskou a stádom koní mám kam dávať peniaze). Už zvažujem aj tú alternatívu, že Millie zostane pri ovčiakoch :ach: aj keď to asi bude doma na rozvod. Pes mi síce nevyhovuje, ale mentalita okolo je mi blízka , "viem v tom chodiť". A hoci si to nerada pripúšťam, predsa len potrebujem psa aj na robotu.

Posledný týždeň, som mala na lonži surovú trojročku. Kúpila som ju do chovu "stiahnutú z pastvín". Ako som si tak lonžovala uvažovala som nad tým "pasením". Musím povedať, že kôň na začiatku vyplašený zo života tak, čo mi skákal von z ohrady len videl psa pri bránke na ceste sa ním v pohode nechá "opásať". Blonďa je pri tom terminátor :au:

Kobyla sa učí chodiť na dlhých lonžiach. Na voľných priestranstvách (mimo opory plota) má ale problém sa pristaviť k ruke, je ešte stuhnutá, zle sa ohýba. V tomto smere mi pes uľahčí neskutočne veľa roboty. Jedna vec je efektivita dvojitej buzerácie. :lol: A ďalšia vec je reálne vidieť, ako sa mladý kôň na psa sociálne "spolieha" v určitých situáciách, keď si sám nevie rady. Po dlhej dobe som si uvedomila, aké je komfortné "nepapať piesok z jazdiarne" a nenachodiť xy kilometrov v kruhu, pretože robotu, čo by mi inak trvala 3 dni, kôň s oporou o psa mentálne zvládne za 1 a druhý sa len utvrdí. Takže hoci sa mi vôbec nechce riešiť: čo, kde aký pes z akej línie - hlavne kúpiť aby bol - nech spraví radšej menej ako vôbec, realita jest taká, že potrebujem psa na robotu, či sa mi to páči, alebo nie. Takže bez toho aby som spojila príjemné z užitočným - kúpila si psa akého by som chcela a psa čo bude "robiť" budem kupovať psov 2 :D
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Uto 11.05.2021 5:05

Teraz momentálne mám veľa roboty. Táto koronakríza je šialenosť. Snažím sa posledný semester nejako doklepať online vzdelávanie :aaa: dokončujem praxe. To vám je ešte len zážitok :pac: 29.05 by sme chceli ísť so 4mi koňmi národné kvalifikačky. Situácia okolo konského herpesu je tiež zaujímavá. :aaa: Zo psom bude teda asi tak ako bude. Vôbec neviem ako sa to všetko vyvŕbi. Vo štvrtok mi nacúvali do auta pred Lídlom :plac: a v piatok mi na 2x vytiekla práčka. :plac: Keď sa darí tak sa darí. :haha: Každopádne dám potom vedieť, ako to u nás doma dopadlo :ha: a či doma máme nejakú chlpaticu. Snáď sa to už na dobré obráti.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Ulf » Uto 11.05.2021 6:31

A nad holanďákom si neuvažovala?
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 579
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Uto 11.05.2021 7:46

:pac: Ja už som v takej kríze, že rozmýšľam aj nad bPP. Ale u borderky by som sa do toho bála ísť, kvôli (labilnej) povahe aj keď bohvie. Vždy to asi závisí od psa. Mne je to v zásade jedno, nepotrebujem nevyhnutne šteňa. Vedela by som si predstaviť aj staršieho psa. :nwm:
Čo sa ovčiakov týka, ak by som sa rozhodla ostať v týchto vodách, asi by som si zas brala ovcu, alebo malinu. To sú také dobre dostupné psi. Cena nie je vysoká - resp. pracovne urobia dosť veľa muziky za málo peňazí a hlavne ponuka je široká. Asi bude o dosť jednoduchšie si medzi šteňatami vybrať. Čo mňa odrádza je tvrdá huba v kombinácií s vysokým drivom a pomerne dosť vysokou hmotnosťou. Blondska má nejakých 32kg. Aj keď na svoj vek vyslovene s kĺbmi problém nemá. Má síce RTG čisté, ale po tých rokoch a kilometroch čo sa nabehala :poklona: by som sa tomu ani nečudovala. Preto by som chcela ľahšieho psa. A zas z mojimi 50timi kilami :D to nie je ani žiaden div. :ha:
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA


Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Sob 15.05.2021 14:29

Asi to tento rok odložím. Nemám šťastie na psov ani na nič ostatné. Tento týždeň som zachraňovala žriebä a napriek enormnému úsiliu koniarov z celého kraja, prejazdených y kilometroch a vyliatych financiách -aj tak pošlo. :kak: :pac: Padám na hubu, poriadne už ani na oči nevidím. Mám taký pocit, že len rozhadzujem peniaze a prd z toho. :friends: ale som rada, že mám okolo seba skvelých ľudí, ktorý mi za každých okolností "podržia riť". Mám ešte nejaké predkoronové resty. "Moje baby" od koní do mňa hučia, že by chceli cvičák. Tak rozmýšľam, že im ho na ZŠK registrujem. Mňa to s mládežou celkom baví, partia je tam dobrá, papiere na výcvikára mám. Tak sa asi nechám ukecať a pôjdem do toho.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod ZdenulkaM » Uto 12.10.2021 10:55

Millie píše:Asi to tento rok odložím. Nemám šťastie na psov ani na nič ostatné. Tento týždeň som zachraňovala žriebä a napriek enormnému úsiliu koniarov z celého kraja, prejazdených y kilometroch a vyliatych financiách -aj tak pošlo. :kak: :pac: Padám na hubu, poriadne už ani na oči nevidím. Mám taký pocit, že len rozhadzujem peniaze a prd z toho. :friends: ale som rada, že mám okolo seba skvelých ľudí, ktorý mi za každých okolností "podržia riť". Mám ešte nejaké predkoronové resty. "Moje baby" od koní do mňa hučia, že by chceli cvičák. Tak rozmýšľam, že im ho na ZŠK registrujem. Mňa to s mládežou celkom baví, partia je tam dobrá, papiere na výcvikára mám. Tak sa asi nechám ukecať a pôjdem do toho.

Ako ti ide rozhodovanie?
Damian alias Chilli maly biely anjelik od chovatelskej stanice bile tlapky :)
Baletka Safirka von Schnappi Schnapp alias Elis velky pehaty certik :)
ZdenulkaM
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4040
Bydlisko: bratislava,petržalka

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Ned 24.10.2021 0:30

:joint: Tak klasicky po mojom.... Obišla som kopu chovateľov, videla od borderky cez kadečo a v tomto bode mi už plemeno bolo viac menej jedno. Hľadala som zviera, ktoré ma "niečím" osloví. Žiadny pes ma vyslovene neohúril a nakoniec sme sa doma dohodli, že to nejako riešiť teraz nebudeme. Muž mi dorobí v prízemí pracovňu, aby sme mali všetci svoj komfort a aj psi mali vlastné zázemie (prípadne ešte postavíme von koterec).
Medzi časom som sa cez známych svojich známych dostala do Poľska, kde mi zasvietili oči pri jednej CHS, ktorá okrem iných plemien chovala pracovné catahouly. :lol: A tak som si pomyslela, že už je to hádam konečne to pravé :king: :winner: zabrúsila som si zuby na potencionálne chovnú, prezubenú, socializovanú perfektne naštartovanú odrastenú fenu. Vyšetrenia genetika všetko super :aaa: pes ako lusk - uspokojená po všetkých smeroch, som sa pribrala budovať si svoje realizačné pole.
Neprešlo od tej doby veľa času. Cestou po sedlo a iných koniarskych "kšeftoch" sme sa zastavili na pašienkoch s chovom kráv. Terény sú tam ťažko prísutpné, takže sa jazdí koňmo a stáda sa presúvajú so psami. V jednej svorke ich je asi 7. Keďže som koniar, od prírody zvedavá, a navyše som chcela vidieť ako pasie catahoula s boc v jednej svorke :D zase som sa vytrepala "niekam" do lesa v pásme ochrany medzi medvede hľadať stádo kráv a maringotku. V tomto bode sa to zvrtlo, pretože psi nás našli skôr ako medvede. "Jeeeeee mami pozri "Puňťa". Ahoj havo, INÝ PunŤa." To bolo to posledné čo som počula od svojho dieťaťa. Potom to už bolo iba "VRRR" :D sem a "VRR" tam. Strašná sranda, pretože ju svorka dnu pustila, ale mňa už nie :aaa: . Viem len toľko, že keď som ju spod tej maringotky za nohu vytiahla, mali sme už "Punťa", ktorý išiel domov s nami a všetci tuprítomný mali z toho ohromnú srandu. Okrem mňa. Ja som ho doma nechcela. Nemala som ale to srdce nechať toho malého prďa v maštali. Fajn, povolila som. Nakoniec to teda dopadlo tak, že máme psa. Ale nie hocijakého :haha: ale bocku říznutú lousianou.... doteraz som si nie tak celkom istá čo s ním budeme robiť...to ale nevymyslíš, to je život.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Ned 24.10.2021 0:59

V tomto kontexte mojej novej životnej situácie by som sa chcela opýtať, či ste si niekto dávali robiť genetiku na boc u Laboklinu. Príp. čo všetko považujete za potrebné/vhodné u psa testovať. Našla som tam totižto zvýhodnený balík: (6 test) Anomália oka kólií (CEA)* , Glaukóm a goniodysgenéza (GG), Imerslund-
Gräsbeck syndróm (IGS), MDR1-gen. defekt (ivermektínová precitl.)*,
Neuronálna ceroidná lipofuscinóza (NCL), Raine syndrome, Sensory
neuropathy (SN), Syndróm uväznených neutrofilov (TNS) - momentálne za 144,20€
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Mac Gie » Ned 24.10.2021 6:43

V embarku majú teraz tiež akciu :smile:

Edit: A nejaká fotka prírastku by nebola? :lol:
Prílohy
Screenshot_20211024_074229_com.google.android.gm.jpg
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Pon 25.10.2021 8:35

:joint: Je to bicolor, takže ku podivu vyzerá ako celkom "pekná" krátkosrstá borderka. Po lousiane zdedil trošku širšiu hlavu, pevnejšiu kostru a heterochromiu :lol: (asi nejaký zblúdilý merle gén). Do hlavy je to také nie celkom štandardne borderkoidné, :ach: tam ten cata-říz cítiť asi najviac ,ale úplne mi to vyhovuje. Nakoniec ešte budem spokojná :haha: Určite pridám aj nejaké fotky. :aaa: Akurát mám v poslednom čase viac detí ako rúk, tak poriadne nestíham ani vytiahnuť telefón, čo u nás padajú rôzne predmety.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Millie » Pon 25.10.2021 10:19

Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok Obrázok
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 398
Bydlisko: LM, KE, BA

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Mac Gie » Pon 25.10.2021 10:35

z toho čo si písala som čakala že to bude niečo staršie, odrastenejšie...neviem prečo :heh:

rozkošné dieťatko :love: nech je zdravé, robí radosť a splní ti všetky očakávania :jop:
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod janajka » Pon 25.10.2021 22:47

Ako vyzerajú rodičia? Máš foto?
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3529
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod Lindchen » Uto 26.10.2021 6:48

Och, to je milé zvieratko... v ktorom drieme catahoula. :joint:
Držím place, nech splní predstavy. :hi:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI