Anglický kokeršpaniel / English Cocker Spaniel (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wewerica » Štv 03.06.2021 11:12

Shel-chan píše:ja som poznala dva kokry, oba mali problémy. jeden mal obličky, druhý srdce a epilepsiu a vôbec nevedel komunikovať so psami.

koker je inak jediné plemeno (ak sa niečo nezmenilo), kde farba dokázane ovplyvňuje povahu – so zlatou so geneticky spája bezdôvodná agresia v niektorých líniách. možno sa na to dá testovať, neviem, dávno som si to pozerala.

Shel toto myslíš na konkrétne plemeno kokra alebo všeobecne kokrov? toto ma zaujíma :lol:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod clupko » Štv 03.06.2021 11:15

sa mi tak marilo, ze nieco o srdcovych problemoch som kdesi citala.
zatial co som presla, tak weby choviek hroza a des. posledny update najcastejsie tak pred 5 rokmi. ale aspon cesky klub ma pekne spracovane zaznamy o vrhoch, od toho sa da odrazit.
co sa tyka farby, tak najlepsie cierna. pravdepodobne sucka, ale mozno aj pes by bol ok. nie na chov ani pracu, len ako spolocnik.

shel, to s farbou a povahou je velmi zaujimave! diky :jop:
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wewerica » Štv 03.06.2021 11:19

lenže preto sa pýtam na tú farbu a povahu s tým spojenú, lebo teraz sa dosť pohybujem u anglických kokrov, a špeciálne zlatá farba...a práveže ani jeden nejaví žiadne známky agresie, ani feny ani psy :nwm:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod clupko » Štv 03.06.2021 11:26

a ked sa pohybujes okolo nich, nemas nahodou nejaky tip na fajn chovatela? idealne teda ta cierna farba.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod borocka » Štv 03.06.2021 11:35

clupko píše:a ked sa pohybujes okolo nich, nemas nahodou nejaky tip na fajn chovatela? idealne teda ta cierna farba.

Ja určite odporučam tu chovku Z vejminku. Chová čierne, zlaté a pálené. Ale teda dlhá čakacia doba. Je na FB Pavel Šulcek

Inak s tou farbou, je to pravda. Určite modrý beloš bude napr. viac v lese loviť ako zlatý alebo čierny. Môj bol úplne neagresívny ale poľovné vlohy mal riadne, ale teda modrý beloš.
Naposledy upravil borocka dňa Štv 03.06.2021 11:41, celkovo upravené 1
borocka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 19
Bydlisko: Trenčín

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wewerica » Štv 03.06.2021 11:41

clupko píše:a ked sa pohybujes okolo nich, nemas nahodou nejaky tip na fajn chovatela? idealne teda ta cierna farba.

napíšem ti SS.
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod straka17 » Štv 03.06.2021 11:46

Chovatelmi mi to bolo vysvetlené tak, že tam niekde vzadu prebehol intenzívny inbreeding, aby sa upevnila farba a rovno sa upevnili aj tieto povahy
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wewerica » Štv 03.06.2021 11:47

borocka píše:Inak s tou farbou, je to pravda. Určite modrý beloš bude napr. viac v lese loviť ako zlatý alebo čierny. Môj bol úplne neagresívny ale poľovné vlohy mal riadne, ale teda modrý beloš.


preto sa pýtam na tú žltú farbu, prtože sa mi to nezdalo, nevidela som ešte ani jedného zlatého anglického kokra o by bol taký akčný ako napríklad viacfarebný kokri. a čierny sú podla mňa niečo medzi tým, tí zlatí mi prídu práveže najkludnejší. :lol:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod borocka » Štv 03.06.2021 11:50

wewerica píše:
borocka píše:Inak s tou farbou, je to pravda. Určite modrý beloš bude napr. viac v lese loviť ako zlatý alebo čierny. Môj bol úplne neagresívny ale poľovné vlohy mal riadne, ale teda modrý beloš.


preto sa pýtam na tú žltú farbu, prtože sa mi to nezdalo, nevidela som ešte ani jedného zlatého anglického kokra o by bol taký akčný ako napríklad viacfarebný kokri. a čierny sú podla mňa niečo medzi tým, tí zlatí mi prídu práveže najkludnejší. :lol:


Na cvičáku máme pálenú fenku a to je úplne zlatíčko. Myslím, že s povahami u zlatých to už bude lepšie. Ale nemám osobnú skúsenosť. Len čo som v skupine na FB a sledujem majiteľov.
borocka
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 19
Bydlisko: Trenčín

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Elis » Štv 03.06.2021 11:53

wewerica píše:lenže preto sa pýtam na tú farbu a povahu s tým spojenú, lebo teraz sa dosť pohybujem u anglických kokrov, a špeciálne zlatá farba...a práveže ani jeden nejaví žiadne známky agresie, ani feny ani psy :nwm:


Ono uz to par generaci psu zpatky, co se tohle projevovalo - podle me uz to dnes neni
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Štv 03.06.2021 11:55

wewerica píše:Shel toto myslíš na konkrétne plemeno kokra alebo všeobecne kokrov? toto ma zaujíma :lol:

u anglických to bolo. a vyslovene spojené s tou farbou, inbreeding v tom nehral rolu. skúsim asi nájsť tú štúdiu.

môže byť, že sú (PP) zlaté teraz ok, že používali len línie s dobrou povahou. ostatné farby sú jedno, to čo som písala určite neznamenalo, že beluš bude viac loviť než čierny :haha: to sú už len také chovateľské anekdoty. (borderkári majú napr. že merle nepasú :ach: )

edit: nič, čo by sa mi "páčilo" (bola to dôveryhodná, konkluzívna štúdia) som nenašla. našla som články o SOA (sudden onset aggression) alebo "rage syndrome", ale tam to vyzerá byť aj u špringrov, a u kokrov teda z výstavných línií, čiže jednofarebných. v tom prípade sa to možno fakt podarilo odšľachtiť. i keď teda, wewerica, tam to bolo o tom, že mávajú akoby záchvaty agresivity, vyslovene záchvaty, ale veľkú väčšinu času sú to " obyčajné" kokry, teda veselé, priateľské, hravé.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Lindchen » Štv 03.06.2021 12:26

Tiež nemám štúdiu, ale jeden čas toho bolo plno. Mám odvtedy zafixované, že kokra nie, resp. nie zlatého. Však sme poznali také psíky aj osobne.
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wewerica » Štv 03.06.2021 12:53

zaujímavé, tak toto som ja vtedy asi nepostrehla, lebo to počujem prvý krát :lol:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Lindchen » Štv 03.06.2021 13:03

Tak ono to môže byť už aj nejakých 15 rokov dozadu... :lol:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Štv 03.06.2021 13:04

Offtopic: strašne staré sme :oo: to sa kedy stalo...
mne tak minule došlo že cez 20 rokov chodím na výstavy, 10 rokov štartujem v obedience... divné. brutál.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

PredchádzajúciĎalší

Späť na Plemená psov FCI