Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Plemená psov uznané a provizórne uznané FCI a organizáciami oficiálne spolupracujúcimi s FCI

Re: Borderská kólia / Border Collie (FCI)

Poslaťod janajka » Pon 03.05.2021 12:03

su aj take aj take.
Ty tie kone nepotrebujes zahanat, ci?

Gaia dostala raz taky necakany kopanec od kona poriadne do brucha, pritom stala pri mne a ani sa na kona nepozerala. Ten kon totiz nemal rad psov (mal denne skusenosti so svojou svorkou psov), nacuval zozadu a kopol si.

Takto, poznam dost psov, ktore by si pri konoch len tak samovolne nemohla mat, bo by boli stale pokúšané. Ale rozhodne existuju. Ak chces od nich pokoj, mozno ti viac bude vyhovovat lemra... (aj ked pre mna osobne, to nie je bordera). Lemra nebude znamenat, ze ti nepobehne, ked treba.

S konmi nemam skusenosti - len ako okoloiduci, pretoze ich mame rovno pri cvicaku. Ale mala som to tak, ze jedna moja samostantne uvazujuca bordera, ta si vedela urobit po svojom, aj bez povelov. Pre nu bolo teda na 1. mieste zver - najviac pasla psov (bielych :heh: ), to bola zavislak. Oči neodlepila. Pri ovciach mala svoje prirodzene vlohy dostat sa na 12 a dotlacit, nemala vsak dobre oko - nevydrzala dlho fixovat, hnala ako netrpezliva. Vedela vsak samostatnostou prekvapit. Doniesla mi raz necakane utecene stado ovci, kym som ja balila oplotky. Vrchol jej umenia bol, ked mi pripasla srnu. Ked bola srna uz blizko a zastavila, Gaia si zalahla a zostala cakat. Vsetko bez povelov. Dalsie zavislosti mala tiez spojene so zverou - na chate sa cely den nepohla od stromu, cakajuc na veverice, pri kačiciach nikdy nemohla mat volno :pac: . Na kone nebola az tak zatazena. Sice, ako som chodila na cvicak, som ju musela mat stale pri nohe, lebo by sa pustala do tych koni - dorazala a provokovala. Stacilo prejst za ne a uz sa za nimi neotocila. Ta by mohla byt pri konoch, ak by si ju nevsimali. Tam neprebehol ten cvak (volam tak moment, ked bordere cvakne a namota sa). Neviem ako by to bolo, keby bola s nimi odmala. Keby prebehol cvak, pokoj by im nedala. :joint:

Moj druhy pes s pastierskym rodokmenom je uplny zavislak na mojich poveloch. Nie je samostatne uvazujuci pes. Ked sa robi, visi mi na očiach, usami citlivo zachytava kazdy moj povel, netreba kricat, ten bez povelu hadam nic nespravi. On ma teda na 1.mieste agility. Je typ jemneho psa, opatrneho. Nie tvrdas. Vseobecne vsak rychlo sa uciaci, chapajuci mudry pes, a zavisly na cviceni so mnou. Pri ovciach lahko ovladatelny (oproti Gaii),taky trialovy pes, nie farmar. Ked idem na cvicak, okolo koni iba prebehne na cvicak, tam ma vyssiu motivaciu ale teda zrovna jeho by som sa ku konom bala pustit, aby mu neublizili, lebo on je prave z tej kategorie: "v problemovych situaciach odkazany na psovoda." :heh:

Vies co, radsej si vypocut tie horsie verzie a potom sa vytesovat, ze nakoniec dobre, ako prv vychvalit a potom byt nemilo prekvapeny. :lol:

Na adekvatnu zataz si myslim, ze prides aj sama. Toho by som sa nebala.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa

Barfer.sk

Poslaťod Millie » Uto 04.05.2021 9:09

Vysvetlím moju situáciu v mentálnych pochodoch :lol: Ja v zásade od psa nepotrebujem nič. Potrebujem len aby sa zvládol odviezť v aute, nežral ľudí verejne, naučil sa privolanie a zahrial ma v spacáku. :hi: U mňa je pes na pokusy. Tým chcem povedať, že sa mi povaľuje doma vždy nejaká "neodskúšaná" špecialkárska metodiku. V poslednej dobe na pachové práce. Potrebujem ale spratnejšie zviera ako NO. Mám ešte aj nejaké odborné "resty". Keď sa uvoľnia opatrenia, chcela by som si dorobiť aj fyzio semináre, čo som kvôli korone nestihla. Blondska sa zle vozí, nerada cestuje, nechcem ju s tým už otravovať. Rada by som jej dopriala zaslúžený dôchodok. Padlo by mi lepšie, pokiaľ by som mala vlastného psa a nemusela pracovať vždy s novým psom. :joint:

Ako tak pátram po šteňati, a snažím sa učiniť tak naozaj svedomito. Dostala som sa (samozrejme na pozvanie) do viacerých "skupín" a mimo iné aj medzi pasenie. Mám taký pocit, že si tam tí ľudia silou mocou potrebujú niečo dokazovať. Niekedy mám problémy rozfiltrovať informácie ktoré sa ku mne dostávajú. Neviem či je BOC plemenom ktoré doplatilo na ambicióznych ľudí :D alebo sú to naozaj také typy psa a chudák človek sa tomu musí prispôsobiť. Kone nie sú zvieratá pre "športové" pasenie. Sú to sociálne zvieratá a nie je možné s nimi manipulovať silou. Ak majú byť bezpečné pre ľudí a ostatné zvieratá, musia byť socializované a vycvičené minimálne tak dobre ako pes.

V takom prípade ich môže pásť aj "kocúr" pokiaľ by dostatočne rýchlo behal. To že to nie je pasenie, podľa športových predstáv pri ktorom pes "využíva" svoje "vlohy" - pretože musí robiť "nič" je už vec iná. :joint: Mne to je ale v zásade jedno. Psa na farmu potrebujem na to, aby som si šetrila nohy a chrbát.

Zo psom za pätami to skrátka lepšie "šlape". Pokiaľ sa kone napr, vyvádzajú ako stádo na pašienok - vedia kam majú ísť a že tam chcú ísť :lol: nepotrebujú psa na to, aby ich preháňal medzi plotmi - idú aj samé. Tu ide len o to, aby sa stádo cestou nepopásalo a neoddeľovalo. Jemu vlastne stačí že ho pes obieha a šlape mu za zadkom. Je to ako keď vezmem dieťa do škôlky, cestou za ruku a pri každej druhej kvetine mu hovorím "poď", lebo prídeme neskoro :lol: Nemusím mu naplácať na zadok :hi: aby išlo, skrátka stačí prerušiť jeho hĺbanie. Otvorený stret pre mňa ako pre chovateľa nikdy nie je dobrý. Buď to končí odkopnutým okom u psa, alebo potrhanou šľachou u koňa a všetko z toho sú nákaldné záležitosti. Ja sa športovému paseniu nevenujem a asi ma to ani moc nezaujíma. To čo robím doma - robím tak preto, lebo sme si praxou odskúšali že práve tak ako to funguje nám to vyhovuje. Mne úprimne stačí, že si ušetrím cez deň 4 cesty do výbehu, pobiehanie po pašienkoch :D A na tréningu v teréne sa mi nehádže zver rovno pod koňa.
http://www.blondie.wbs.cz/
Remeber that love is eternal hope.
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa

Poslaťod gaidheal » Str 05.05.2021 7:10

Asi by som moc negeneralizovala, ono povedzme si úprimne, bordera sa v našich končinách nechová na pôvodný účel, takže do chovu idú jedinci, čo majú iné preferované vlastnosti ako pasenie. Takže to pasenie je u jedného až obsesia a u iného čistá ignorácia. Záleží na jedincovi, aký by sa ti práve ušiel.
Tak mi napadlo, nebolo by ti jednoduchšie naučiť tie kone "privolanie" a hľadať vhodného psa, čo spĺňa tie ostatné požiadavky bez vlastnosti pasenia?
gaidheal
Hafan
Obrázok užívateľa

Poslaťod janajka » Str 05.05.2021 12:38

Bordera v sucasnej dobe ide ako teple rožky. Ambicioznych zaujemcov praveze nie je vela. Klasicka ponuka pre nu je rodina a bicykel. Takze ked spomenies kone, mnohi chovatelia sa potesia. Normalne by sa to tu hemzilo nepapierakmi. Ale teraz, mnohi zodpovednejsi siahaju coraz viac po PP. Rozsirila sa zakladna a chovaju sa i bez akychkolvek pracovnych/sportovych poziadaviek, casto pre farbu, vsak nic nove pod slnkom. Vzacnost zakopnut o pastierske. Aj v zaujimavych vrhoch je 4 az 8 steniat, nie kazde musi mat buducnost aktivneho sportovca. Ani nebude. I ja poznam ludi, ktori nerobia nic extra vrcholovo a kludne by som im borderu dala. Bo vedia, do coho by sli a maju k plemenu pozitivny vztah. Nevidim problem. To ja mam problem najst vrh pre seba (ale mam uz svoje narocne poziadavky). Z 40 buducich vrhov, co som videla, sa mi pacili iba dva.
O sportovych agilitnych alebo frisbee sa nemusime bavit. K takemu zvieratu sa len tak nedostat. A take ti ani netreba. Nemusis ani klamat chovatelovi.

Ak hladas u paseckych, tak potom ano jasne, moze sa ti stat, ze sa ti budu snazit past (to aj ostatne linie ovsem), vsak nato bola slachtena. Anglicania boli taki ambiciozni, ze toto docielili a chudak bezny človek s tym musi pocitat. Na druhej strane, kone nie su ovce. To zviera sa inak chova. Nemusi byt taka spojitost. (treba vsak povedat, ze ani na bicykle alebo auta sa nikdy nepouživali a pozname pripady.)

A potom su tu kadejake showky, mixi, borderky-neborderky a neviem co este...

Znama ma borderky pri konoch odmala a ta nema ziadne problemy, ze by pasli. Psi su navolno pri konoch, nemaju potrebu. Ked potrebuje, zazenu. (magor bezPP a show)

Nech nechces riesit dilemu, su aj ine plemena. Austrálsky ovčiak - vesely priatelsky pes bez obsesií. Ak pojdes do toho, vies do coho ides.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa

Poslaťod Millie » Uto 11.05.2021 4:52

:ach: Mňa už napadali kadejaké alternatívy :pac: Z čistého zúfalstva. V praxi ale neviem ako to bude fungovať. Hovorím si, že počkám radšej na borderku, prišporím si než vymeniť "pošuka" za "pošuka" (viď ovčiak) Je to pre mňa ale predsa len nová skúsenosť a asi som si v tomto koronaošiali (na to aby som sa pitvala v plemene ktorému nerozumiem) nevybrala najvhodnejšiu dobu. Čakám na šteňa z jednej chovky "či sa mi ujde" :D S tou som stotožnená. Myslím si, že viem čo kupujem. Ak nie nevadí :D Pôjdem a vyberiem si na jar od známich z to čo bude, alebo to celkom odložím na neurčito. Dobrých pracovných psov upotrebím hocikedy. :ua: V tomto smere začínam byť úzkostná, lebo mi odchádza Blondska a neznášam to celkom dobre.

V ČR som našla chs ACD, ktorá mi vyhovuje. Je mi sympatická minimálne už len tým :D že má psov v podobných podmienkach ako ja a zdieľa moje životné problémy - takže má vhľad a vie ma otvorene a k veci nasmerovať. :angel: Takýto prístup by som potrebovala. Pani mi navrhla pre mňa zaujímavé alternatívy, ako od nich získať šteňa. (keďže povedzme si na rovinu, s materskou a stádom koní mám kam dávať peniaze). Už zvažujem aj tú alternatívu, že Millie zostane pri ovčiakoch :ach: aj keď to asi bude doma na rozvod. Pes mi síce nevyhovuje, ale mentalita okolo je mi blízka , "viem v tom chodiť". A hoci si to nerada pripúšťam, predsa len potrebujem psa aj na robotu.

Posledný týždeň, som mala na lonži surovú trojročku. Kúpila som ju do chovu "stiahnutú z pastvín". Ako som si tak lonžovala uvažovala som nad tým "pasením". Musím povedať, že kôň na začiatku vyplašený zo života tak, čo mi skákal von z ohrady len videl psa pri bránke na ceste sa ním v pohode nechá "opásať". Blonďa je pri tom terminátor :au:

Kobyla sa učí chodiť na dlhých lonžiach. Na voľných priestranstvách (mimo opory plota) má ale problém sa pristaviť k ruke, je ešte stuhnutá, zle sa ohýba. V tomto smere mi pes uľahčí neskutočne veľa roboty. Jedna vec je efektivita dvojitej buzerácie. :lol: A ďalšia vec je reálne vidieť, ako sa mladý kôň na psa sociálne "spolieha" v určitých situáciách, keď si sám nevie rady. Po dlhej dobe som si uvedomila, aké je komfortné "nepapať piesok z jazdiarne" a nenachodiť xy kilometrov v kruhu, pretože robotu, čo by mi inak trvala 3 dni, kôň s oporou o psa mentálne zvládne za 1 a druhý sa len utvrdí. Takže hoci sa mi vôbec nechce riešiť: čo, kde aký pes z akej línie - hlavne kúpiť aby bol - nech spraví radšej menej ako vôbec, realita jest taká, že potrebujem psa na robotu, či sa mi to páči, alebo nie. Takže bez toho aby som spojila príjemné z užitočným - kúpila si psa akého by som chcela a psa čo bude "robiť" budem kupovať psov 2 :D
Once while out to eat, a child saw Lola in her cape and said "Look Mommy a racing dog!"
Millie
Junior
Obrázok užívateľa

Poslaťod Millie » Uto 11.05.2021 5:05

Teraz momentálne mám veľa roboty. Táto koronakríza je šialenosť. Snažím sa posledný semester nejako doklepať online vzdelávanie :aaa: dokončujem praxe. To vám je ešte len zážitok :pac: 29.05 by sme chceli ísť so 4mi koňmi národné kvalifikačky. Situácia okolo konského herpesu je tiež zaujímavá. :aaa: Zo psom bude teda asi tak ako bude. Vôbec neviem ako sa to všetko vyvŕbi. Vo štvrtok mi nacúvali do auta pred Lídlom :plac: a v piatok mi na 2x vytiekla práčka. :plac: Keď sa darí tak sa darí. :haha: Každopádne dám potom vedieť, ako to u nás doma dopadlo :ha: a či doma máme nejakú chlpaticu. Snáď sa to už na dobré obráti.
Millie
Junior
Obrázok užívateľa

Poslaťod Ulf » Uto 11.05.2021 6:31

A nad holanďákom si neuvažovala?
Ulf
Snoopy
Obrázok užívateľa

Poslaťod Millie » Uto 11.05.2021 7:46

:pac: Ja už som v takej kríze, že rozmýšľam aj nad bPP. Ale u borderky by som sa do toho bála ísť, kvôli (labilnej) povahe aj keď bohvie. Vždy to asi závisí od psa. Mne je to v zásade jedno, nepotrebujem nevyhnutne šteňa. Vedela by som si predstaviť aj staršieho psa. :nwm:
Čo sa ovčiakov týka, ak by som sa rozhodla ostať v týchto vodách, asi by som si zas brala ovcu, alebo malinu. To sú také dobre dostupné psi. Cena nie je vysoká - resp. pracovne urobia dosť veľa muziky za málo peňazí a hlavne ponuka je široká. Asi bude o dosť jednoduchšie si medzi šteňatami vybrať. Čo mňa odrádza je tvrdá huba v kombinácií s vysokým drivom a pomerne dosť vysokou hmotnosťou. Blondska má nejakých 32kg. Aj keď na svoj vek vyslovene s kĺbmi problém nemá. Má síce RTG čisté, ale po tých rokoch a kilometroch čo sa nabehala :poklona: by som sa tomu ani nečudovala. Preto by som chcela ľahšieho psa. A zas z mojimi 50timi kilami :D to nie je ani žiaden div. :ha:
Millie
Junior
Obrázok užívateľa

Predchádzajúci

Späť na Plemená psov FCI