Glutamány-skyté pod inými názvami

Sem píšte všetko ohľadne doplnkov čo pridávate do stravy.

Glutamány-skyté pod inými názvami

Poslaťod Béla a Sorbon » Pia 28.02.2020 16:09

Zdravím.
Už ste sa asi stretli s granulami,ktoré obsahujú hydrolyzáty,alebo extrakty z kvasníc... a neni tých krmív málo. :no:
Tu je dukaz toho,že vyrobci použivaju chemické ochucovadlá- Glutamáty...

Všeobecné
systematický názov nátrium-hydrogen-L-2-aminopentadionát monohydrát;
monosodná soľ kyseliny 2-L-aminopentadiové monohydrát;
monosodná soľ kyseliny 1-L-aminopropán-1,3-dikarboxylovej monohydrát
Ostatné názvy racionálne názov
L-glutaman monosodná monohydrát
nátrium-hydrogen-glutamát monohydrát
L-Glutaman sodný monohydrát , tiež L-glutamát sodný mono hydrát , Glutasol alebo wei-su [1] je kryštalická forma sodnej soli kyseliny L-glutámovej , jednej z prirodzených aminokyselín obsiahnutých v živých organizmoch . Je to bezfarebný kryštalický prášok bez vône a mierne masovej chuti. Používa sa v potravinárskom priemysle ako prídavná látka pre zvýšenie intenzity chuti pokrmu. V EÚ sa ako pridaná látka v potravinárskych výrobkoch povinne uvádza pod kódom E 621. Množstvo voľného glutamátu v potravinách je však možné zvýšiť aj pridaním hydrolyzátu zdroje bohatého na proteíny (a teda aj na kyselinu glutámovú), v tomto prípade sa glutamát nemusia označovať ako pridaná látka, ale je tu označený napr. Ako výťažok z droždia , extrakt z pekárskeho droždie , bielkovinový hydrolyzát , kvasnicový extrakt , kvasnicový výťažok , rastlinný bielkovinový hydrolyzát , hydrolyzovaná rastlinná bielkovina , sójový bielkovinový hydrolyzát , sójový hydrolyzát , sójový extrakt , apod.).
Vo všeobecnosti sa používa v syntetickej forme tzv (D-forma).

Ako sa glutamát sodný vyrába?

Glutamát sodný sa pre účely potravinárskeho priemyslu vyrába fermentáciou kukurice, cukrovej repy a trstiny. Proces je zložitý a využíva množstvo chemikálií. Výsledkom je biela, kryštalická látka, ktorá sa dobre rozpúšťa a mieša.
Pri výrobe glutamátu sodného vznikajú vedľajšie produkty (D-formy aminokyseliny, mono- a dichloropropanoly, kyselina pyroglutámová a pod.), ktoré môžu byť príčinou glutamátovej intolerancie.
K najväčším klamstvám potravinárskeho priemyslu o glutamáte sodnom patrí tvrdenie, že syntetický glutamát je identický s prírodným. Nie je to pravda: prírodný glutamát sa nevyskytuje v D-forme.
Po cukre a soli je glutamát sodný najpoužívanejšou látkou na ochucovanie vyrábaných potravín a z celosvetového hľadiska ide o spotrebu tisícov ton.
Béla a Sorbon
Okoloidúci
 
Príspevky: 1
Bydlisko: panelák

Späť na Doplnky Stravy