Surové vajce v celku

Sem píšte všetko ohľadne doplnkov čo pridávate do stravy.

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod lucik » Štv 11.09.2008 21:55

ja drvim hned. a niekedy aj nedrvim - na dovolenke sme mali sutaz - kto chcel, mohol si ist vyskusat makkost mordy svojho retrievra - priniest surove vajicko.. ani jeden retriever vajko nepraskol v hube - polovica doniesla a polovica ho pustila na zem (aj Gipsynka a vzapati ho zozrala bez drvenia) :lol: , Gipsynkina sestra tiez a ich tatko ho ani neniesol, len nadvihol, pustil a tesil sa z toho :heh:
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod Amaguk » Štv 11.09.2008 21:57

a ked nedrvis, tak ti zozerie cele vajce aj so skrupinou?
moj skrpin vzdy len vylize a neha tak :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod lucik » Štv 11.09.2008 21:59

sak hovorim - schrumala to cele :lol:
ale ja mam kyselinu, zozere vsetko..
A million words would not bring you back. I know because I´ve tried.
Neither would a million tears. I know because I´ve cried.
I miss you, my black angel Gipsy!
lucik
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5960
Bydlisko: Piešťany

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod Mackie » Štv 11.09.2008 22:16

ja rozklepnem vajce a skrupinu len v ruke podrvim ako sa da a primiesam
ale umyvat ma to nenapadlo :ua:
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod rouba » Pia 12.09.2008 22:31

Tobin píše:Vajco sa prebera vo vela temach
A ze vraj: Zltko moze byt surove/varene, vsetko jedno, ale bielko by malo byt uvarene, alebo vobec nie. Za surova bielok obsahuje protein avidin, ktory ciastocne znizuje obsah biotinu v zltku, ale az ked to psik zozere. Ciste surove bielko si posluzi biotinom z psikovho organizmu!
To by mali byt fakty. Pre mna osobne tento poznatok definitivne uzavrel dilemu, ci vajce a ake vajce.

Konečne to tu niekto pomenoval :jop:
okrem toho bolo boli robene testy na zvieratach a zistilo sa že velke množstvo bielka sposobuje takzv. syndrom vajecneho bielku následky - nervosvalové poruchy, poruchy na koži a srsti. neskor sa ale zistilo, že sa to da liečiť pomocou pečene, ktorá obsahuje biotín (tzv. výťažok X, alebo vitamín H) a ten syndrom vajecneho bielku rušil.
Moj ma riadnu hnačku aj z vareneho. Inac je lepsie mu vajicko uvarit alebo urobit volske oko. tepelna uprava ničí avadin, ale nepoškodzuje biotín. preto sa vajíčko doporučuje tepelne upravovať. :yes:
A varené jednoduchsie sa trávi.
Každý z nás je pro svého psa Napoleonem. Proto jsou psi tak oblíbení.

Aldous Huxley
rouba
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 205
Bydlisko: Humenné, Bratislava a niekde medzi tým

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod Tobin » Pon 15.09.2008 10:56

rouba píše:okrem toho bolo boli robene testy na zvieratach a zistilo sa že velke množstvo bielka sposobuje takzv. syndrom vajecneho bielku následky - nervosvalové poruchy, poruchy na koži a srsti. neskor sa ale zistilo, že sa to da liečiť pomocou pečene, ktorá obsahuje biotín

Nevedel by si pohladat pramen?
Offtopic: Ono aj s tou pecenou je osemetna vec, pes by nemal dostavat vnutornosti casto, raz-dva razy za tyzden okolo 20 dg, podla vahy. Aj je tam vela fosforu, aj ma pes riedke kakisko.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod Amaguk » Pon 15.09.2008 11:36

ono, tie nazory sa aj tu trochu rozchadzaju
totiz, toho biotinu je v tom vajci tolko, ze avidin ho nemoze zlikvidovat vsetok, nici ho len ciastocne
keby, ze ho znici cely, tak predatori ziviaci sa hodne vajcami v prirode (kuny, lasice, tchory ale napr. aj lisky) by boli vsetci invalidi, lebo by trpeli na chronicky nedostatok biotinu :no:

surove vajce v celku raz za cas nemoze zdravemu psovi nijako uskodit, problem moze vsak nastat pri pravidelnom skrmovani surovych vajec a hlavne bielkov vo vacsom mnozstve :no:

Many clinical nutrition books discuss biotin (one of the water soluble vitamin B complex) as being an essential nutrient which can be bound by avidin, which is found in raw egg white. This binding prevents it's absorption from the gastrointestinal tract. Fortunately cooking deactivates this effect of avidin, and egg yolk is so high in biotin content that biotin deficiency does not occur when whole raw eggs are fed. So, whilst biotin deficiency is a potential problem - in reality it is unlikely to be seen in domesticated animals unless they are fed an extremely imbalanced ration that is predominantly egg white.

http://www.provet.co.uk/health/diseases/eggwhite.htm

In practice, biotin deficiency results only from the prolonged consumption of an exceptionally large number of uncooked egg whites;...

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/45778/avidin
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod rouba » Pon 15.09.2008 11:55

zdroj: Milan Štourač
Určite má pravdu aj Amaguk,tak tak názory sa rozchádzajú. ale mne šlo hlavne o to že tepelnou upravou sa avadin stráca a nepoškodzuje sa pritom biotín (toto je laboratorne dokazane), preto je výhodnejšie dávať psíkovi varené, alebo volské oko, okrem toho psíkom určite viac chutí volské oko na masielku, alebo dobrom oleji. :jop:
Každý z nás je pro svého psa Napoleonem. Proto jsou psi tak oblíbení.

Aldous Huxley
rouba
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 205
Bydlisko: Humenné, Bratislava a niekde medzi tým

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod Amaguk » Pon 15.09.2008 11:58

prazenicka na masle je u nas velka mnamka :smile:
ale nas v pohode spapa aj surove, ked sa mi obcas podari porozbijat :hi: nijako nad nimi nos neohrna

no ide o tom, aby ludia nemali z toho suroveho vajca zbytocnu paniku. nic sa ich psom nestane :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod Tobin » Pon 15.09.2008 15:42

Rouba, Amaguk!!!! Volske oko, prazenica :hi: Na tepelnu upravu potravy pre psa by sa nemala pouzivat teplota nad 100 stupnov! Viete/*, co robi s tukmi a specialne s maslom tych 180 az 200 stupnov? Nakoniec aj s vajcom....
/* ja to presne neviem, ale myslim, ze zle veci - volne radikaly, zla stravitelnost, rozbijanie tukovych retazcov.... mal som, neviem najst, knihu o fyzike tepelnej upravy pokrmov (dokonca aj vzorce na varenie vajca tam boli :oo: :oo: )
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod Amaguk » Pon 15.09.2008 15:54

ale Tobin, ved to neprehanaj, pliiis, sak secko s mierou :pac: :no:
alebo len srandujes?
kolko uz len toho hnusneho prepecenho masla do seba moj pes dostane, ked raz za 2 tyzdne dostane na rychlo, za 2-3 minutky, urobenu prazenicu z troch vajec :ha: (odpoved - jedna cajova lyzicka rozpustenenho masla)
nemboj, jeho zivot od tych troch tromi minutami tepelnej upravy "znehodnotenych" vajec nezavisi a urco ho z toho nevyvali :rip:
btw, ty nejes prazenicu a volske oko a vsetku stravu si pripravujes podla tych vzorcov?
a psovi davas ako vajce? len varene?
ja teda na to nejdem, ani nepojdem tak "vedecky" ako ty, ale o rozbijani tukovych retazcov som este nepocula. ale rada sa naucim nieco nove
o proteinovych viem - akurat som sem davala link - v inej teme- na clanok o vyuzitelnosti surovych vs. tepelne upravenych proteinov
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod Tobin » Pon 15.09.2008 16:17

No, pisala si "mnamka", to znelo na velmi caste podavanie.... Ok
Ale sorry, neporovnavaj ma so psom, dade inde sa tu dost popisalo, ako sa starame viac o vyzivu psa ako o svoju :lol: , u mna to plati 110% (viem, matematicka blbost, ale vacsia polovica z nas tak pocita :no: ), zaujimal ma iba obsah stroncia v hubach, ale aj tak ich jem :lol: , ostatne dobroty - ved vies - kalium, plutonium, calcium, CH3COOH, metan, etan, butan, orang-utan :hi: ... pocitam iba psovi
Ja mam iny princip, aj ked mas pravdu, raz za cas neuskodi nic... Ale to je raz za cas prazenicka, raz za cas slaninka, raz za cas salamik, raz za cas ludska strava korenena, solena, raz za cas sladkosti .... a ked to zratam, tak vlastne furt ho futrujem niecim, co skodi. Takze ja radsej nic, kto si uz ma pamatat, kedy ako a kolko skodliviny dostal a akej :ha: :lol: :ua: :hi:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod Amaguk » Pon 15.09.2008 16:24

tak moj veru dostane raz zacas aj kusok tej slaninky, to nakoniec aj tvoj :no:
a ty tvojmu navyse davas aj pivo, co ja sa zgrlosim :lol:

uprimne, fakt si nemyslim, zeby prazenica bola akokolvek skodliva
ty teda ako davas vajcia? len varis?
a toho orang-utanu kolko davas? :lol:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod Tobin » Uto 16.09.2008 0:05

Vajcia davam len zltko a skrupinu; ak nie som lenivy, dam zovriet vodu a bielko vykydnem do nej (ako stratene vajce, ale bez octu), inac bielko ide do vylevky :plac:
Orang-utanu davam malo, len asi kilo denne. Je drahy... :lol: a tazko ho zohnat :ua:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Surové vajce v celku

Poslaťod Amaguk » Uto 16.09.2008 1:03

juj, toho bielka je skoda :ua: bielko je jeden z uplne najlepsich zdrojov cisteho a lahko stravitelneho proteinu (lepsi a lacnejsi nez orang-utan :ha: )
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

PredchádzajúciĎalší

Späť na Doplnky Stravy