Pitny rezim

Sem píšte všetko ohľadne doplnkov čo pridávate do stravy.

Re: Pitny rezim

Poslaťod Ulfheiðr » Pon 31.05.2010 13:28

Uhm, to hej, keď to máš takto už prekuknuté, tak jo. :yes:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Pitny rezim

Poslaťod Sunny » Pon 31.05.2010 13:48

No, pravdu povediac, som sa proste na tom poslednom treku zlakla :hi: Vidina psa, ktorý mi tam skolabuje, brrrrr. Našťastie sme dali obednú prestávku, pes sa zvalil do chládku - nevyliezla spod stromu ani keď som vytiahl slaninu z batohu, tí, čo ju poznáte, si teda asi viete predstaviť, ako na tom bola. :ua: Trúba ryšavá.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Pitny rezim

Poslaťod zara » Uto 12.07.2011 15:14

Ohladne pitneho rezimu davam do pozornosti Flying Dog Mineral drink... nieco na styl iontaku pre ludi.
Pouziva to napr. Dagmar Nesnerova (ZeroDC).

Mineral Drink
- doplňuje vodu, potřebné minerály a vitamíny
- udržuje energetické zásoby
- oddaluje únavu a zvyšuje výkonnost
- chrání před vyčerpáním a vznikem křečí
- zvyšuje celkovou kondici
- ideální pro běžné denní doplnění tekutin

Mineral Drink rehydration je vysoce osvědčený energeticko-rehydratační iontový a vitamínový nápoj vhodný před a při výkonu a také pro doplněnní tekutin během dne. Účinná redydratace zlepšuje celkovou kondici psa a zvyšuje předpoklad pro kvalitní výkon.


Na dogtrek v NMnV planujem doniest vzorky (1 davka), pre kazdeho ucastnika :no:
Samozrejme mozem doniest aj cele balenia ak sa zaujemci vcas ozvu.
zara
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 699

Re: Pitny rezim

Poslaťod Amaguk » Uto 12.07.2011 15:21

ja uz dlhsie rozmyslam, ci tie psy toto naozaj potrebuju. Pes sa predsa nepoti takym stylom ako clovek, takze ubytok mineralov by (pri beznej zatazi a "prevadzke", pod cim rozumiem aj nejaky ten trek u trenovaneho psa) nemal byt taky, aby mu to sposobili tak vysoky deficit, ktory by sa nedal doplnit beznou cestou - t.j. z vody a stravy
:nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Pitny rezim

Poslaťod zara » Uto 12.07.2011 15:27

Nie som veterinar (aj ked to by asi tiez nepomohlo, taky prehlad nemaju asi ani veterinari), takze sa orientujem podla seba...
Viem pri zatazi existovat iba s vodou? Ano viem.
Ked si dam namiesto vody iontak, je to lepsie? Ano, je. Zvlast pri dlhsej zatazi fungujem s iontakom o poznanie lepsie ako s cistou vodou. V mojom pripade sa tym vyhnem zblnkaniu v zaludku :smile:

A co sa tyka ubytku vody, tu nesuhlasim.
Pes ma pri zatazi (zvlast ked je teplejsie) znacnu stratu vody + je na tu stratu citlivejsi. Rozdiel je len v tom ze clovek straca tu vodu potom a pes "cez papulu".

Tak ako sme sa bavili v inej teme :no: zavisi to od zataze.
Ked mi Zara lezi doma na chodbe, staci jej samozrejme voda.
Ked ju zatazujem (a obzvlast v hranicnejsich podmienkach, napr teplo), tak sa to snazim kompenzovat "nadstandarnou" starostlivostou.
zara
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 699

Re: Pitny rezim

Poslaťod Amaguk » Uto 12.07.2011 15:34

Viem pri zatazi existivat iba s vodou? Ano viem.
Ked si dam namiesto vody iontak, je to lepsie? Ano, je. Zvlast pri dlhsej zatazi fungujem s iontakom o poznanie lepsie ako s cistou vodou.

ja ale hovorim o psoch a ich potrebe suplementacie, kedze - ako vieme - pes sa nepoti povrchom celeho tela, na rozdiel od cloveka, teda aj plocha a intenzita vylucovania mineralov je ovela nizsia. Aspon tak sa mi to laicky javi. Preto by ma fakt zaujimalo, aka ja vlastne realna potreba doplnat ich u psov touto cestou a ci nejde len o dalsi modny marketingovy tah

o ubytku vody som nevravela nic, tak neviem, s cim nesuhlasis :nwm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Pitny rezim

Poslaťod Sunny » Uto 12.07.2011 15:38

A ako ste na tom s... ako to povedať... chuťou psov piť vodu s týmto ionťákom? Foxy to pije v pohode, Ice mi to nechce zobrať do huby dokonca ani so sušeným mäsom, iba ak jej toho dám hodne malú koncentráciu (dávam v sezóne na preteky).

Inak čo sa týka mňa - najväčší rozdiel medzi pitím vody a ionťáku na treku cítim vo "využiteľnosti" alebo ako to povedať. Voda mi žblnká v bruchu, častejšie behám za kríčky, ionťák sa ako keby lepšie zužitkoval :nwm: A tak nejako podobne by mal tuším fungovať aj ten psí - zlepšiť viazanie vody v organizme, jej využiteľnosť, aby psom len nepreletela.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Pitny rezim

Poslaťod zara » Uto 12.07.2011 15:43

>fakt by ma zaujimalo, ako ja vlastne realna potreba doplnat ich u psov touto cestou a ci nejde len o dalsi modny
>marketingovy tah
To by zaujimalo aj mna, usetril by som keby to bol len modny tah :smile:
Ale v tomto budem radsej na strane toho ze "urobim viac" a mozno zbytocne nez naopak.

Neviem nakolko je to smerodajne, ale spominana D. Nesnerova to pouziva (som s nou v kontakte kvoli distribucii Zera na SK a AT) a pri jej ca 15 psoch by to asi nepouzivala keby v tom nevidela zmysel. Dokaz ucinnosti to ale samozrejme nie je.

Sunny:
Mne Zara nastastie vypije co jej dam... ak ides do NMnV a ak rakuske urady vcas daju bumazku, budes mat moznost vyskusat. Zvysok suhlas... navyse u mna to "zblnkanie" pri behu po case vyvola pichanie v boku.
zara
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 699

Re: Pitny rezim

Poslaťod Amaguk » Uto 12.07.2011 15:49

A tak nejako podobne by mal tuším fungovať aj ten psí - zlepšiť viazanie vody v organizme, jej využiteľnosť, aby psom len nepreletela.

tak tomuto uz vobec nerozumiem
psi aj ludsky organizmus si predsa vezme tolko tekutiny, kolko potrebuje
funkcai iontaku ma spocivat v tom, ze ma dodavat telu mineraly, ktore sa vylucuju potenim a ktore su potrebne pre spravne zlozenie elektrolytov v tele, aby nedochadzalo ku krcom a celkovo, aby sa nenarusala prilis energeticka rovnovaha a svaly spravne pracovali (aspon tak som o tom bola doteraz informovana)
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Pitny rezim

Poslaťod Sunny » Uto 12.07.2011 15:51

Ja mám doma celú pixličku už od minulého roku, používam to najmä počas mushing sezóny, ale ďakujem :smile: Tiež sa riadim heslom radšej niečo zbytočne, než zanedbať. Nehovoriac o tom, že záprah zapichnutý počas preteku v mláke je niečo, čomu sa snažím vyhnúť ako sa len dá :heh: )

Evi ja netuším ako to funguje, hovorím len o tom, čo som vypozorovala na sebe v praxi :nwm:

EDIT: Kopírujem zo stránky D. Nesnerovej:
Tento výrobek je určen nejen sportovním psům, ale i psům v rekonvalescenci, březím fenám i fenám po porodu. je vhodný pro vysokou schopnost zavodnění např. při průjmových onemocněních, pro běžné zavodnění pejska v horkých letních měsících, před dlouhou jízdou v horku v dopravních prostředcích atd. Stále se setkávám a bohužel i u sportujících lidí se psy, že psy již zavodnili před závodem vodou+ vývarem nebo vodou s pár rozpuštěnými granulemi atp. Problém je v tom, že pes sice tuto vodu s nějakým ochucením vypil, ale chybí zde sůl potřebná k roznášení vody v těle. Pes je plný vody, k zavodnění nejen že nedojde, ale jsou navíc zatíženy ledviny, které toto množství musí zpracovat a dostat opět z těla ven. Náš výrobek toto vše obstará, navíc obsahuje další potřebné minerály a vitamíny.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Pitny rezim

Poslaťod Amaguk » Uto 12.07.2011 15:55

jaj, uz asi rozumiem, co sa tym chce povedat :smile:

uprimne, ja som voci tymto veciam, najma u psov v beznej/neextremnej rekreacno-sportovej zatazi, zatial skor skepticka, ale moze byt, ze nazor zmenim :smile:
a len taky maly dovetok, co som nasla o inotakoch u ludi:
Použití nevhodného nápoje se rovná zbytečně vyhozeným penězům, jelikož efekt by byl minimální a místy i opačný. Iontové nápoje navíc nejsou určeny pro každého. Vysoké koncentrace některých iontů (obzvláště K) mohou mít negativní účinky na některé orgány (obzvláště ledviny). Proto pokud máte problémy s ledvinami či trávícím traktem, poraďte se raději nejprve s lékařem.

http://www.iontove-napoje.cz/
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Pitny rezim

Poslaťod Sunny » Uto 12.07.2011 16:01

Ale však to nikto pre psi v bežnej záťaži ani neodporúčal, nie? :no:
Mechanizmus fungovania netuším, to je nad rámec môjho vzdelania, viem len ako to "funguje" u mňa. Ako a či vôbec to funguje u psov, nuž, ani srnka netuší. Ale čo ak... :lol:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8291
Bydlisko: Morava

Re: Pitny rezim

Poslaťod Amaguk » Uto 12.07.2011 16:04

Ale však to nikto pre psi v bežnej záťaži ani neodporúčal, nie? :no:

nooo, ak je trekovanie (teda take ako robim ja :ha: ) pre psa bezna zataz, tak potom nie
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Pitny rezim

Poslaťod zara » Uto 12.07.2011 16:06

Amaguk, neberies do uvahy rozlicnu rychlost vstrebavania tekutiny cez stenu tenkeho creva v zavislosti od jej zlozenia...
"Iontak"
a) rychlejsie prejde zaludkom (to neprijemne zblnkanie co mam v zaludku ked pijem vodu pri dlhom behu)
b) rychlejsie sa vstrebava cez steny tenkeho creva (t.j. rychlejsia rehydratacia)

Napr. sodik a cukor vraj mozu zrychlit vstrebavanie aj 3-nasobne.
(na druhej strane viac cukru spomaluje prechod zaludkom, t.j. to zlozenie musi byt "spravne")

Takze existuju "vedecke" informacie na tuto temu - pozeraj napr. stranky o vyzive pri cyklistike, maratonoch, resp. inych vytrvalostnych sportoch.
zara
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 699

Re: Pitny rezim

Poslaťod zara » Uto 12.07.2011 16:12

Amaguk píše:
Ale však to nikto pre psi v bežnej záťaži ani neodporúčal, nie? :no:

nooo, ak je trekovanie (teda take ako robim ja :ha: ) pre psa extremna zataz, tak potom nie


Ach jaj... posledny prispevok do zbytocnej neplodnej diskusie:
Ked mi Zara lezi doma na chodbe, staci jej samozrejme voda.
Ked ju zatazujem (a obzvlast v hranicnejsich podmienkach, napr teplo), tak sa to snazim kompenzovat "nadstandarnou" starostlivostou.

Myslim ze je tam jasne napisane "zataz" a "hranicnejsie podmienky/teplo".
zara
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 699

PredchádzajúciĎalší

Späť na Doplnky Stravy