BARF a mačky

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

BARF a mačky

Poslaťod Amaguk » Sob 13.03.2010 17:33

Ludia, mate niekto skusenosti s barfovanim maciek?
Ak hej, budem strasne povdacna, ak sa podelite so svojimi skusenostami, radami a navodmi, prikladmi jedalnickov.
Chcela by som kamaratke pomoct so zostavenim jedlanicka pre jej kocurika, ale zial nemam momentalne prilis vela casu hrabat sa v tejto problematike na nete. Ake su vase skusenosti? Co by ste jej odporucali?
Vopred vdaka!!! :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: BARF a mačky

Poslaťod Ulfheiðr » Sob 13.03.2010 18:12

Môžem ti dohodnúť z nejakého obylného skladu dodávku myší z klepcov :aaa: :ha:
Ale ne, kukali ste už tu? http://www.cats.sk/65-spravne-krmenie-macky.html
sú tam aj diskusie, ale neviem, aká je ich úrpveň. :nwm:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: BARF a mačky

Poslaťod Rehssi » Sob 13.03.2010 21:39

najviac dostupnej lietratury o krmeni maciek BARFom som nasla v knizke Prirodni medicina pro psy a kocky. http://www.martinus.sk/?uItem=15634 Naozaj ju odporucam, je tam uceleny prehlad o krmeni surovou stravou.

Aj ja som si myslela, ze budeme BARFovat. Ale moji dvaja kocurici nedaju dopustit na granule (dobre citate!), kosti vobec nevedia jest a ani ked im pomeliem domacu zmes (1/3 kuracie kridla ci krky, 1/3 zaludky, srdce, file alebo nejaka svalovina, symbolicky pecienky a 1/3 zelenina (aspon jeden cerveny a jeden zeleny druh). Zjedli to, ale nikdy nie nejak nadsene. Starsi kocur ma najradsej kvalitne konzervy a mladsi by jedol len cistu svalovinu, na konzervu sa ani nepozrie, ani na vyvazenu porciu alla BARF. Tak mu masko aspon posypavam praskom- vajecne skrupinky, biotin, vit. C, pangamin.
Rehssi
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1032
Bydlisko: Bratislava

Re: BARF a mačky

Poslaťod TOUMON » Uto 23.03.2010 18:02

Ahoj ja mam dvoch kocurikov a obaja su uz cisto krmeni surovou stravou.
Najprv by som chcela napisat, ze ak si poradite s AJ vyborne typy ako setrne "presvedcit" macku na surovu stravu su tu:
http://www.catinfo.org/
Dalej podla mna absolutne najlepsia kniha ohladom surovej stravy na ktoru sa podla mna nechyta ziadna ina a ani zdroje na nete je tato: http://www.amazon.com/Barf-Diet-Cats-Ia ... 0958592519

Ja som mala stastie, na BARF ma chvalabohu naviedla Rehssi a kocuri prijali BARF absolutne bez problemov. Cize u mna nijake triky neboli potrebne.

Chvilu mi trvalo zostavit si jedalnicek a stále vychytavam nejake muchy, ale viac menej uz mam svoj systém.

Krmim kura, kralika, morku, hovadzinu, aj bravcovinu, pstrosa, ovcu, ryby.
Kosti som donedavna davala len kuracie kridla a krky ale uz som nasla obchod, kde predavaju aj ostatne maso pomlete spolu s kostami, aj ked bohuzial pomer kosti je nizky.

Snazim sa dodrzat v strave tento pomer:
75% maso a kosti, pricom maso ku kostiam v pomere 2:1
15% vnutornosti
5% namixovana zelenina
5% doplnky ako vajicko, jogurt, kefir, urcite vitaminy

Krmim dvakrat denne, spolu pre dvoch asi 2.8 kg kocurov okolo 300-400 g denne.
Pripravim si rozne druhy zmesiek ktore naporcujem do desiatovych sackoch po 120 – 150 g a dam zamrazit. Na každý sacok dam lepku aby som vedela o co ide, kedze v zmrazenom stave sa to rozoznava tazko.
Zmesky su rozne. Niekedy je v nich len jeden druh masa nakrajany na vacsie kusky aby kocuri trenovali zuvacie svaly. Inokedy tam su rozne druhy maska spolu s vnutornostami, alebo napr. len jazyk ci kuracie zaludky.
Balicek ktory ale maju každý den sa sklada z pomletych kuracich krkov alebo kridiel a rozmixovanej zeleniny. Zeleninu pripadne ovocie mixujem so supkou a snazim sa aby tam boli rozne druhy.

Zatial kocurov len ucim aby vedeli zjest kuraci krk nepomlety kedze chcem aby sa im netvoril zubny kamen. Krky a kridla sa v pohode daju pomlet v obycajnom mlynceku na kosti. Na ine druhy kosti treba uz poriadny mlyncek, ktory sa mi zatial zohnat nepodarilo, vyrabaju v USA ale stoji 20 litrov. Takze bohuzial moji kocuri maju co sa tyka druhov kosti len kuracie. Dufam, ze to nevadi priliz, kedze co sa tyka masa maju vyber bohaty.

Do pomletej zmesy pridavam prasok zostaveny podla knihy ktoru spomina Rhessi, obsahuje pangamin, lecitin a kelp. Obcas davam vitamin E z prirodnych zdrojov.
Primiesam sem tam maslo, hodnotny olej. Niekedy dam trosku jogurtu, kefir.
Chystam sa zacat podavat alfalfu a olej z trescich peceni, zatial ale neviem zohnat.
TOUMON
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: BARF a mačky

Poslaťod Amaguk » Uto 23.03.2010 18:21

Dakujem strasne krasne za vsetkz tipy a rady :jop: :poklona:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: BARF a mačky

Poslaťod TOUMON » Uto 23.03.2010 18:34

Co sa mna tyka, rada som prispela.
Vas psickarov co krmite surovou stravou su mraky ale ja som v macacom svete za exota.
Keby boli este nejake otazky rada sa pokusim o odpoved.
Este chcem napisat, ze kocurom strava v prvom rade velmi chuti a po druhe maju hrozne vela energie :lol:
Vdaka Rhessi za nakopnutie :aplause:
TOUMON
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: BARF a mačky

Poslaťod lavyrle » Uto 23.03.2010 20:35

Touman, veľmi pekne dakujem !!!!!!! Náš kocúrik (8m) granule nechce, a tak mu ich musím stále mliagať spolu s konzervou. Aj tak však len tak snorí čo má pes, kedže ten papká surové. Je mi to aj ľúto, preto som hľadala nejaké info, ale presne ako píšeš - nikde nič :nwm: Prosím ťa nemáš niekde nejakú tabuľko koľko percent z váhy podľa veku má taký kocúr zjesť? Náš je vykastrovaný, nechcem ani, aby papal priveľa....váži cca 2,5kila
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: BARF a mačky

Poslaťod TOUMON » Str 24.03.2010 10:02

Lavyrle pozriem doma v knihe od Ian Billinghursta aka by mala byt podla neho optimalna davka a zajtra napisem.
Nepamatam si to, viem len, ze jeho nazor mi prisiel ako velmi rozumny. Totiž dane rozpatie bolo velmi siroke a kolko potravy dat zavisi na individualite zvierata.
Nefandim velmi striktnym doporuceniam, ze macka ma prijimat cca 2% svojej hmotnosti tak ako som to nasla v niekolkych zdrojoch.
Sam opatrovnik zvieratka vie najlepsie kolko. Ci ma zvieratko viac stihle a potrebuje pribrat alebo sa prilis zagulatilo a treba davku znizit alebo ponuknut menej kaloricky vydatne jedlo.
Tvoj kocurik je este malicky ja osobne by som ho neobmedzovala.
Pokial by bol neskor viac pribraty je dobre davat chudsie maso a menej kosti, ktore su velmi bohate na tuk.
Akeho mas kocurika? Ja mam dvoch devon rexov :ha:
TOUMON
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: BARF a mačky

Poslaťod lavyrle » Str 24.03.2010 14:01

Touman, ja mám asi zmesku....našli sme ho, ked mal cca 2 mesiace a bolo nám ho ľúto. Priznám sa, nikdy som nejak neinklinovala k mačkám, ale ked som si predstavila kde sa chúda bude tárať, už bola jesen :nwm: no a tak máme kocúrika :lol: je krásny, čierny, teraz sa mi zdá taký akurát čo sa váhy týka, ale mám pocit, že on by stále papal, keby sme mu dali. No a kastrovaní kocúri majú sklon priberať :nwm:
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: BARF a mačky

Poslaťod TOUMON » Str 24.03.2010 14:16

No mačky - obyčky su predsa najlepšie :jop:
Chvalabohu že si si ho vzala :aplause:
Mne keby niketo kedysi povedal ze budem mat macky, bola by som veeelmi prekvapena. Kedze u nas vsetci mali len psy.

Ja mam devonov lebo som chcela mačku čo nepĺzne a je naviazaná na svojho človeka. A tiez mam jedneho celeho cierneho, lebo som takeho certika chcela.

Moj kocur je kastrovany kratko a zatial nepribral. Druhy este nema na kastraciu vek, takze este beha s gulkami :lol:
To ze kastrovany maju sklon priberat... myslim si, ze sa tyka hlavne granulkáčov.
Hlavne ak by bol tvoj ochotny jest surovu stravu bolo by to perfektne, nemusela by si ho presviedcat trikmi. Macky byvaju riadne tvrdohlave a najma granulkovi zavislaci si tazko zvykaju na inu stravu. Ale malo by sa dat pomocou tych trikov.
TOUMON
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: BARF a mačky

Poslaťod lavyrle » Str 24.03.2010 14:35

Že triky :pac: náš kocúr kradol surové z misky pre psa....a ked aj pes papkal, jeho chuť na to bola silnejšia ako strach a tak sa mu tam vtirkol a jedli spolu z jednej :ha: Dnes som mu dala to isté čo psovi, iba menej a všetko krásne spáckal za chvíľku. A neviem čím to je, ale on je ako taký psík...doteraz bol dnu, teraz sme ich začali presúvať vonku a vždy, ked prídeme domov, zaparkujem auto a hned nás víta :jazyk: ked idem venčiť psa, vždy s nami ide aj kocúr :jop: môžeme ísť hocikam, vždy pár metrov za nami ide Timi. Potom poviem Akimovi "Kde je Timi?"...on ho začne hľadať a rozbehne sa za ním. Timi neujde, ale čaká a hned si ľahne na chrbát (myslím, že dáva najavo podriadenosť), ale potom sa hrajú, váľajú, obhryzávajú, ale je zaujímavé, že každý to robí tak, aby neublížil :poklona: moji miláčikovia sú to
Pes má jediný životný cieľ. Venovať ti svoje srdce
lavyrle
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1430
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: BARF a mačky

Poslaťod elienka » Str 24.03.2010 16:43

Ja kŕmim surovým psov, granule len sem tam a preto kŕmim surovým aj mačky. Je to moja lenivosť, lebo sa mi nechce nič iné špeciálne pre nich pripravovať. Dávam kuracie krky v celku - 3 krky pre 1 mačku na večeru (moje micky vážia 4,3 a 4,5 kg :lol: ), teraz sa oteplilo, tak zožerú maximálne 2 krky. Ráno dostanú cca 100 gr. konzervy alebo trocha granulí. Takže nedá sa to nazvať, že barfujem, lebo surové tvorí len polovicu ich dennej dávky. Potom čo si ešte chytia. Ale sú v super kondícii, majú krásnu srsť a na to že sú to len obyčajné mačky tak teraz mi na ne každý vypliešťa oči, že aké sú veľké.
Inak k tým celým krkom- pre moje mačky sú tie krky veľké tak akurát aby sa im to zmestilo do papuľky. Menšie mačky majú asi problém to uhrýzť.
elienka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 264
Bydlisko: Senica

Re: BARF a mačky

Poslaťod TOUMON » Štv 25.03.2010 10:09

Tak Dr.I.B. hovori, ze dospela macka by mala dostavat 5-10% svojej vahy (takze iny nazor ako je na baron.cz kde hovoria o 2 %).
U mladych mačiek by to malo byt okolo 10%, u starsich menej aktivnych skor k tym 5%.
Takze na zaciatok radi drzat sa zlateho stredu cize 7.5% a opatrovnik sam casom uvidi ci to zvieratku staci, alebo mu pribralo ci prilis schudlo. Zdoraznuje, ze kazde zviera je ine, preto doslovne sa drzat nejakych % nie je dobre. U niektorych starsich maciek udajne budu často postacovat udajne len 3%.
Samozrejme zavidi z coho sa strava sklada, nieco je viac kaloricky vydatne a nieco menej.
Pise ze to, kolko macka potrebuje zjest zavisi viac od velkosti povrchu tela ako od hmotnosti. Male macky potrebuju vyssie % ako macky vacsie.

Ma tu este peknu tabulku ktora vychadza z tych 7.5%. cize:
macka ktora vazi 2kg by mala zjest 150g
3kg - 225g
4kg - 300g
5kg - 375g
6kg - 450g


Co je moja skusenost tak ked bol moj mladsi kocur medzi 3-5 mesiacom a vazil +-2 kila tak kludne dokazal denne zjest 370 g potravy (nie granule). Co je brutalne mnozstvo :aaa: Teraz sa uz ukludnil.


Lavyrle – tak ked ziadne triky netreba tak mas doma zrejme rodinneho BARFistu :jop: Skoda by bolo nechat ho na granulach a konzervach ked je taky nadsenec surovej stravy :jazyk:

Elienka to je super ze davas krky aj ze ti ich vedia zjest. A perfektne ze si aj sami ulovia.
TOUMON
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: BARF a mačky

Poslaťod GaS » Ned 18.04.2010 10:04

Tak ja svoje maciciky Barfujem, su vsak vonku, a teda ked sa da, kludne si aj nieco ulovia..
dostavaju vacsinou len masko, ine mi velmi nejedia, davam aj trochu syra alebo tvarohu, toho sa nevedia dojest..
Najcastejsie su u nas krky- kuracie, tie dostavaju asi od 4 mesiacov a je to zjavna mnamka, vrhaju sa na mna ked s tym idem von a biju sa o kazdy krk..
denne im dam tak po 3 krky, niekedy 4..
na ine nez masko a mliecne sa mi mozu :prd: :ach:
GaS
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 507
Bydlisko: Most pri Bratislave, Studene

Re: BARF a mačky

Poslaťod Silwuska » Pon 19.04.2010 9:02

Nas kocur zere presne to iste co psi :smile: a je v pohode...
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Ďalší

Späť na Surová strava