Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod Amaguk » Pon 16.11.2009 9:20

mačka je úplne iný živ.druh, ale je to mäsožravec, tak prečo neporovnať :nwm:

lebo je to ako porovnavat hrusky z jablkami

že pes je pokladaný za všežravca zložkou jeho stravy, a tým čo vo svojej strave potrebuje...

a ja napr. vyssie pisem, ze aj toto tvrdenie je velmi nepresne - ak sa chceme pozriet na to co, psy v strave naozaj potrebuju alebo nie, musime sa pozriet na problemtiku do hlbky a na konkretne podmienky, v ktorych ziju a vyvijali sa - takze to zavisi nielen od prislusnosti ku canis lupus familiaris ale aj a najma od plemena


a na tu knizku, co ju teraz nemas pri sebe, som ozaj zvedava :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Kŕmenie BARFom

Poslaťod gabrielik » Pon 16.11.2009 10:33

Keby som bola detailista, tak vo svete zvierat neexistuje 100% masozravec.
Kazdy masozravec totiz s masom(ulovenym, uhynutym atd), prijma aj dost velku cast rastlinnej zlozky potravy. Netusim ake su vedecke odborne nahlady na tuto temu, ale do skatuliek sa to pravdepodobne delilo podla prioritnej konzumacie potravy, stavby zubov a traviacej sustavy.
V neposlednom rade hra asi ulohu, ci telo dokaze cisto rastlinnu stravu pretvorit do stravitelnej formy.
Jednoznacne je to asi iba u cistych bylinozravcov. Vsetko v konzumnom rebricku "nad" je stale viac a viac ochudbnene o tuto moznost travit rastliny, preto ich potrebuje mat bud upravene (natravene, fermentovane, upravene tepelne alebo aspon pomlete) Dokonca ani my netravime napriklad bielkoviny zo soje, ale fermentaciou urpavenu soju uz spracuvavame celkom uspesne.
Preto napriklad uprednostnujem pri krmeni psov rastlinnu zlozku aspon sparenu ci rozmixovanu. A ze su vitaminy viac alebo menej znicene?, ani v prirodnom stave by sa k takymto rastlinnym vitaminom psy v takom mnozstve nedostali.
gabrielik
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 81

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod simcik2008 » Štv 06.01.2011 17:47

dá sa povedat ze je pes všežravec ale podla vlka asi patrí medzi mäsožravce
simcik2008
Spamer
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod terik » Sob 08.01.2011 22:27

Vlk, lev, tiger, puma sú mäsožravce, pokiaľ ma pamäť neklame :ach: , a keď ulovia svoju korisť (bylinožravca o.i.), ako prvé sa vrhnú na vnútornosti, ktoré obsahujú rastliné zložky(alebo ich zvyšky). Zdochliny a zvyšok úlovku (mäso) je pre slabších a mláďatá (alebo počas krízy a hladu). Toť môj názor, takže zo všeho trošku a viac mäsa (plus kosti, chrupavky a pod) :aaa:
terik
Snoopy
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 122
Bydlisko: Žilina

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod Bebis » Sob 21.12.2013 2:47

Môže sa všežravec krížiť s mäsožravcom? :nwm: Veľa ľudí mi v poslednej dobe vtĺka do hlavy, že pes je všežravec, ale ako je potom možné, že sa dokáže rozmnožovať s vlkom? tieto krížence sú viac-menj zdravé, nie? a môžu sa rozmnožovať aj ďalej... :nwm:
Pes nie je členom rodiny... pes je rodina ♥
Bebis
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1534
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod Exor » Sob 21.12.2013 9:30

Aj vlk aj pes sú psovité ŠELMY. Obaja potrebujú k životu mäso, ale aj sacharidy a vlákninu. Pes sa ale v blízkosti človeka musel za tie tisícky rokov prispôsobiť podávanej strave a tá ľudská strava už bola na mäso chudobnejšia. Je stále mäsožravec, má na to psispôsobený organizmus, ale už to nie je vlk a naučil sa využívať energiu aj z iných zdrojov.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod MisheliQ » Sob 21.12.2013 10:24

Ano ale stale je ta energia zo sacharidov az na 3.mieste po tukoch a po bielkovinach (1.miesto).
Akym sposobom sa mu prisposobilo travenie na prijem sacharidov??
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod zuzka:) » Sob 21.12.2013 11:10

inak, možno teraz trochu od veci, ale som si teraz spomenula. minule som čítala jeden vedecký článok, kde porovnávali črevnú mikrofloru psov krmených komerčným krmivom s obilninami a psov, ktorí boli krmení na sacharidy chudobnou stravou. tí obilninoví na tom boli samozrejme lepšie.
čím ale nechcem povedať, že si myslím, že pes musí jesť obilninové granule, alebo že tie obilniny určite potrebuje, sama obilniny velmi nedávam. ale podla mna tie sacharidy, aj prenho nestráviteľné, vo svojej strave pes potrebuje aj pre tie baktérie, aby mohli dobre fungovať. a že teda probiotické baktérie majú hodne pozitívnych účinkov :yes:
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod MisheliQ » Sob 21.12.2013 12:50

A co macka? Ona nema v creve bakterie? Ze nepotrebuje sacharidy?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod zuzka:) » Sob 21.12.2013 13:43

no zas je pravda, že tí psí, čo tých bakterii mali menej, tak nikde nepísalo, že by ich bolo tak málo, že to je nedostačujúce. ale mne to celkom dáva logiku. a aj teraz čo som sa vrátila po istom čase k barfu som si všimla, že sa mi pes strašne pasie, ked nemá prílohy. obilniny nedávam, ako som písala, ale iba zeleninu a ovocie. a trávi mu dosť dobre a už tolko trávy nežerie. a nebude to tým, že je sneh, lebo on žrával aj suché trčiace zo snehu.
a o mačkách nečítam. ja som sa tomu venovala v rámci mojej diplomovky, tá je iba o psoch
zuzka:)
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1951

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod Exor » Sob 21.12.2013 14:32

Mačka potrebuje vlákninu. Ale mačky boli vždy trochu nezávislejšie na človeku ako psi. Mačky aj keď boli prikrmované človekom, stále si lovili vlastnú potravu, za to boli cenené. Kdežto pes je kŕmený iba človekom už tisíce rokov a to zvyškami ľudskej stravy. Navyše mäso (ako som už spomínal v iných témach), bolo pre ľudí v staroveku a stredoveku sviatočné jedlo. V lete sa nedalo uskladňovať a vychádzalo dosť draho, keď mali ľudia kŕmiť zvieratá obilím, ktoré mohol človek sám zjesť. Pes tak jedol to, čo sa v kuchyni pripraviť nedalo a to, čo po jedle zostalo, teda veľmi často iba kašovité obilné jedlá, placky, chlieb, kosti, chrupavky a podobne. To, čo dnes ľúbime volať BARF, je umelé preskočenie týchto tisícov rokov dozadu, späť k vlkovi, čoho úplne nie som zástancom u všetkých plemien. K čerstvému mäsu mohli mať prístup panské psy (lovecké), vojnové (menej pravdepodobné), slúžiace na bitúnku (odrezky, ale tiež málo pravdepodobné, zrejme nebolo veľmi chcené, aby si pes okúsaval čo chcel). To je môj názor, ktorý som si sám vyskladal z mojich predchádzajúcich znalostí a skúseností, keď som sa ešte psami a ich stravou toľko nezaoberal. Zaoberal som sa históriou dosť hlboko. Súvislosti so starovekou a stredovekou kuchyňou si spájam až teraz.
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod MisheliQ » Ned 22.12.2013 0:58

Ale ako sa psom zmenilo travenie? Ja sa nepytam cim boli krmeni...vytvorila sa im amylaza, predlzilo sa im crevo?
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod hruska » Ned 22.12.2013 8:37

Exor, takze odporucas teda krmit granulami ci kasami? :lol:
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod Exor » Ned 22.12.2013 10:13

Neodporúčam vlastne nič, ja nie som odborník. Len som názoru, že tie pomery bielkoviny/sacharidy/tuky, ako ich dnes poznáme u najkvalitnejších výrobcov granúl, majú svoje opodstatnenie a vychádzajú z nejakých výskumov. Pri BARFe ale tie pomery nie sú takto dodržiavané. Pri kŕmení zvyškami, ako tomu bolo v minulosti (a nie dávnej), ale tiež neboli dodržiavané a merané.
Ja neviem ako sa to zmenilo MisheliQ. Ono sa podľa mňa v stavbe organizmu nezmenilo nič podstatné. Ak sa niečo zmenilo, tak chémia v tráviacom trakte. Ale pripomínam, nie som odborník, toto sú len úvahy postavené na mojich dávnych poznatkoch z histórie (ktorým sa teraz už veľmi nevenujem).
Exor
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 923
Bydlisko: Nitra

Re: Pes je mäsožravec alebo všežravec?

Poslaťod hruska » Ned 22.12.2013 10:19

Mna by napriklad zaujimal aj vyvoj zubov. Zmenili sa nejak podstatne, odkedy je pes domestifikovany?
V granulach sa vobec nevyznam, neviem, ake su najlepsie/najkvalitnejsie, ale proste pre mna je jednoznacne prirodzenejsie davat psovi maso ako granule. Nevravim, ze robim spravne, ale holt, davam maso, prilohy sem tam, ovocie/zeleninu skor iba ked jem ja a podelim sa.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

PredchádzajúciĎalší

Späť na Surová strava