BARF a torzia zaludka

Sem píšte všetko ohľadne surovej stravy.

Torzia žalúdka

Poslaťod Tobin » Str 03.09.2008 11:52

Krmenie rano a vecer: V tomto mam, priznam, trochu zmatok.
Vidim to takto: Ked dostane svoje polkilo (polovicu) rano, v zaludku ma spapkane vlastne az do vecera, do creva prejde za 3-5 hodin iba zelenina a priloha, maso ma vsetko v zaludku. A ideme behat, 15 km, resp. 3-4 hod. je minimum. Nehrozi torzia? Bojim, bojim... Behat a skakat a saliet len na prazdny zaludok.
Ale ked spapka svoje cele kilo vecer, lehne a ani sa nehne. Nie je to ucinnejsia prevencia proti torzii? Rozmyslam zle?
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Čo je to BARF?

Poslaťod Amaguk » Str 03.09.2008 11:59

ono, torzia, hnusoba, je dost zahada aj pre odbornikov (kuk http://www.deutsche-dogge.cz/bonoda/vyziva.html)
ale v sucasnoti sa povazuje za rizikovejsie prave to jednorazove krmenie (vacsia zataz na zaludok) a hlavne pri granuliach, prirodzenej stravy sa to - udajne - az tak velmi netyka

inac, k tej dobe travenia:
tych 13 hodin travenia masa, co tu bolo spominane v inej teme, sa mi nezda ako spravny udaj, podla mna je to mylna informacia, a priznam sa, kym neuvidim relevantny zdroj tejto info, tak neverim
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty


Re: Čo je to BARF?

Poslaťod Amaguk » Str 03.09.2008 12:16

diki, zaujimave doplnenie toho ci pise MVDr. Stourac v tom mojom linku vyssie :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: Čo je to BARF?

Poslaťod Tobin » Str 03.09.2008 12:51

Amaguk píše:ono, torzia, hnusoba, je dost zahada aj pre odbornikov (kuk http://www.deutsche-dogge.cz/bonoda/vyziva.html)
ale v sucasnoti sa povazuje za rizikovejsie prave to jednorazove krmenie (vacsia zataz na zaludok) a hlavne pri granuliach, prirodzenej stravy sa to - udajne - az tak velmi netyka

inac, k tej dobe travenia:
tych 13 hodin travenia masa, co tu bolo spominane v inej teme, sa mi nezda ako spravny udaj, podla mna je to mylna informacia, a priznam sa, kym neuvidim relevantny zdroj tejto info, tak neverim

No polla mna, (sorry, Amaguk, po nasem nerozumis) podla mna v granulach, zvlast v mokrych, je hlavne riziko. Mozno aj preto sa uvadza, ze najviac torzii, az 80%, v clanku az 98% uvadza, sa dostavuje v noci. Pes nedobre travi, prevaluje sa, svalove upony zaludka sa odtrhnu a je to tu. (To o tych uponoch sa tam tusim nepise, cital som niekde inde, ze pes ma zaludok hore pripevneny o kostru dvomi svalmi, zdroj si nepamatam. Len dufam, ze som si spravne zapamatal). Obidva clanky su podnetne, ale v niektorych veciach si protirecia.
Takze vsadzam na BARF a ostanem pri jednorazovom krmeni, Stourac hovori o 10 az 13 hodinach prechodu masa zo zaludka do creva, budem s tym ratat. Autori tych fakt dobrych clankov maju iste svoje skusenosti, a z podstatne viacerych pripadov, ako poznam ja, ale nejak ma nepresvedcili, moj sedliacky rozum s nimi nie celkom suhlasi, najma nie veta "1. Cvičení krátce před nebo po jídle nemá vliv na riziko.". Podla inych autorov prave fyzicka namaha je spustacom torzie. A druhy clanok spaja torziu s nafuknutim - ani v tom nevidim kauzalitu, lebo co som sa rozpraval s ludmi, kt. psici torziu prekonali (vzorka iba 5 osob, z toho 2x male plemena), jeden z nich az dva razy, iba jeden pripad bol spojeny s nafuknutim. A vsetci krmili granulami, zvlhcovali polievkou a davali varene kosti z polievky. A vsetci sa po jedle so psami este hrali.
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Čo je to BARF?

Poslaťod Amaguk » Str 03.09.2008 12:54

ved vravim, ze torzia je stale zahadou aj pre odbornikov a nazory na jej pricinu a prevenciu sa roznia :no:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

BARF a torzia zaludka

Poslaťod Tobin » Štv 04.09.2008 12:49

Nasiel som zas jeden pohlad na torziu:
http://www.newfoundland-sk.com/pivot/entry.php?id=102&w=13
Z odborných kruhov som sa dozvedela ešte jeden pohľad na torziu žalúdka, ktorý sa mi zdá najpravdepodobnejší. /*
V časoch, keď ešte žiadne psie granule neexistovali, nebolo počuť ani o torzii žalúdka. Podľa niektorých odborníkov je to tým, že vtedy psy prijímali klasickú stravu, ktorá obsahuje veľký podiel vody a preto má svoju primeranú hmotnosť. Žalúdok tak pravidelne dostal určitú záťaž nielen z pohľadu biochemického, ale aj fyzikálneho (zámerne nepíšem fyziologického). Hmotnosť potravy totoiž pri činnosti žalúdka zaťažovala celý závesný aparát žalúdka, ktorým je upevnený v dutine brušnej. Tento závesný aparát je tvorený tkanivami, ktoré sa tréningom spevňujú a urdžujú si svoju pružnosť.
Dnes, v dobe "GRANULOVEJ" dostáva psí žalúdok podstatne menej vážiacu potravu, a teda závesný aparát žalúdka je aj podstatne menej trénovaný. So stúpajúcim vekom psa strácajú tkanivá držiace žalúdok svoju pružnosť a o to viac je žalúdok náchylný na pretočenie. Ja preto mojim psom dávam okrem granúl aj klasickú potravu, aj keď len 1-2x do týždňa. Vtedy im doprajem, nech si naplnia bruchá a potrénujú žalúdočný závesný aparát.
Veterinári a skúsení chovatelia ako prevenciu pred vznikom torzie žalúdka odporúčajú:
Ø kľud po jedle, žiadne behanie, skákanie na dvere, vítanie príchodzích vyskakovaním a pod.
Ø misky s vodou a kŕmením umiestniť do výšky hrudníka, nie na zem /**
Ø nedovoliť psovi "nachliapať" sa veľa vody naraz; zvlášť nebezpečné je to v prírode z potoka, kde ešte psovi trčí zadok hore brehom a hlava je dole v potoku; rozumnejšie je na vychádzky nosiť psovi vodu vo fľaši
Ø neskrmovať miešanú potravu - teda granule zmiešané s vareným doplnkom (cestoviny, ryža, mäso)
Ø nikdy!!! neskrmovať už nakvasenú potravu (ak pes nedoje namočené granule alebo varenú stravu a nechá sa mu to v miske celý deň)
Ø nekŕmiť niekoľko hodín pred pohybovou aktivitou, či pred jazdou autom
Ø nekŕmiť aspoň hodinu po výraznej pohybovej aktivite
Ø pri manipulácii s ležiacim psom neprevaľovať psa z boka na bok cez chrbát, ale v prípade nutnosti cez brucho
___________________________
/* fakt to znie zatial najpravdepodobnejsie
/** toto je uz prekonane, nie je to tak
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Mackie » Štv 04.09.2008 15:30

pise sa tam, ze je uz prekonane to polozenie misiek do vysky hrudnika, a hned na to, ze je zle, ked sa pes nachliape vody z potoka a zadok mu trci hore, to si trocha odporuje
ako je to s tou dobou travenia masa? ja davam jest okolo 10-11 vecer a napr. cez vikendy, ked sme aj naobed vonku, tak nic, az vecer sa vyprazdni.. rano samozrejme uz vobec nie je sanca nieco vyklopit :lol: takze cely ten kolobeh ma az 20 hodin niekedy
ta tu je tota tuja
Mackie
Multišampión
 
Príspevky: 10425
Bydlisko: PO/KE (mon)

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Amaguk » Štv 04.09.2008 15:36

to sa nepise v tom clanku, to Tobin tam dal tu hviezdicku, ze to s tymi miskami je uz prekonany nazor (vid. aj ten odkaz, co som sem dala vyssie) :no:

neviem ci sa doba travenia da odovodit od toho, s akou frekvenciou pes kadi...moj napr. kadi aj rano aj poobede
okrem toho je otazka, co povazujeme v tomto pripade za travenie - ci cas, kolko sa travi potrava v zaludku alebo cas, za ktory prejde crevami a vyluci sa
myslim, ze relevantny udaj by mal byt ten prvy
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Tobin » Štv 04.09.2008 19:52

Presne tak, aj ja myslim, ze dolezity udaj je cas, kedy sa potrava dostane zo zaludka do creva, lebo podstatny je pre torziu obsah zaludka.
My kadime, teda Tob kadi rano poriadne, poobede na vychadzke aj dva-tri razy najde miestecko, ktore mu povie "vykad sa" a obcas si kakne aj vecer na poslednej vychadzke, tak okolo 23.00, ale to vsetko su uz len take dodatky :lol:Len si neviem spomenut, ako kadil na druhy den rano, ked vecer predtym mal postny den, muyslim, ze nieco vytlacil.
Myslim, ze do 12, nanajvys 15 hodin ma zaludok prazdny, uz ani maso a kosti tam nema, sak inac by sa nemohol kazdych 24 hodin riadne napraskat (krmim len raz denne, vecer). Mackie muslim odhaduje prechod durch na tych 20 hodin celkom OK, to by mohlo sediet.
Offtopic: Yes, tie hviezdicky su moje, a mali byt aj pri tom chliapani vody z potoka, nevidim najmensi dovod, preco by mal mat pes hlavu vyssie ako rit
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Amaguk » Štv 04.09.2008 19:56

Offtopic: aby sa mu do riti nenabralo? :nwm: :heh:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Tobin » Štv 04.09.2008 20:04

Offtopic: Moze byt! Ale ked pride tsunami, ma hned nabrate z obidvoch koncov :lol: No, mozno sa mysli aj na moralku, ze spolocensky nepripustne, aby psisko lemtalo a otrcalo svetu dierku :jazyk:
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Amaguk » Štv 04.09.2008 20:09

Offtopic: ano, to je vskutku poburujuce! A kazi to moralku mladej generacie :hmm: :nie: :hmm:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Tobin » Štv 04.09.2008 20:35

Offtopic: Ano, psia mlada generacia sa este moze pokazit a medzi ludmi ti mladi kazia starych :ua:
Amaguk, v Granulach kceme od Marca, (sak aj ty), aby nam povedal nieco o traveni. Ked to tam da, hodis to aj sem? Da sa to?
Obrázok
Tobin
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1992
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: BARF a torzia zaludka

Poslaťod Amaguk » Štv 04.09.2008 20:40

ano, da :smile:
"You must be the change you wish to see in the world." Mahatma Gandhi

"I've seen a look in dogs' eyes, a quickly vanishing look of amazed contempt, and I am convinced that dogs think humans are nuts." John Steinbeck
Amaguk
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12115
Bydlisko: Karpaty

Ďalší

Späť na Surová strava