Genetika a plemenitba psov

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Slausa » Pon 30.11.2020 14:35

Pockaj co? Mne link otvori iba fb
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Pon 30.11.2020 15:48

na fb hej, ale nie na konkretny prispevok :ua:
a teda uprimne, link som prehliadla, dufala som, ze bude aj chovka...
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Vikiki22 » Uto 01.12.2020 7:53

Margita píše:Nemá fous?

Jop. Shel, daj si okuliare. :heh: Po chovke som pátrala, nenašla som.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod straka17 » Uto 01.12.2020 8:40

My sme včera na bazoši vyštúrali divného SHS s PP. A naozaj by s PP mal byť, čo som rozhodila siete.
Prílohy
received_228160492041140.jpeg
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Vikiki22 » Uto 01.12.2020 9:40

No, keďže SHS pochádza z weimarákov, toto nie je žiadny zázrak. By som bola zvedavá na rodokmeň ale, v koľkej generácii je ešte WS.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 11060
Bydlisko: Dubník, okr. NZ

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Uto 01.12.2020 9:54

to nie len že nie je zázrak, ale aj weimarák je tam irelevantný.

keďže SHS je v podstate len hrubosrstý weimarák, ktorého nemci nechceli prijať do štandardu.

furnishings (brada a fúzy) sú dominantné, takže že sa sem-tam vyštiepi krátkosrsté šteňa by nemalo nikoho prekvapiť. ani u fouska, ani u SHS.

upevniť dominantné znaky bez genetického testovania sa ti nikdy na 100% nepodarí.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod straka17 » Uto 01.12.2020 10:12

Čiže keď by si chcela 100% fúzatú populáciu, tak krížiť len homozygoty?
Mne celý ten pes príde nejaký divný. Weimar tam nie je zas tak blízko v rodokmeni, aby to takto vypadalo. Či? V 89 už neboli použité určite, nejakú dobu pred tým by nemali byť použité tiež.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Uto 01.12.2020 11:55

straka17 píše:Čiže keď by si chcela 100% fúzatú populáciu, tak krížiť len homozygoty?

jop. a carrierov parit len s homozygotmi, ako sa to robi aj pri chorobach.

"weimar nie je blizko v rodokmeni"... a co je? lebo ak sa v 89 pouzivali uz len SHS, lenze vsetky SHS su potomkovia weimarov, tak chapes... :joint: tych par fousků co tam prihodili karty moc nezamiesalo :joint:
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod straka17 » Uto 01.12.2020 12:32

Dobre, inak sa spýtam, formulácie pri genetike mi fakt nejdú :lol: . Ako dlho trvá, kým z nového plemena "vytlačíš" to, z čoho vzniklo a bude to samostatné plemeno, pri ktorom ti nebudú vyskakovať jedince fenotypovo podobné predkom plemena? Pre mňa sú SHS už dosť dlho samostatným plemenom na to, aby z toho vzišlo niečo, čo vypadá jak keby sa ešte len teraz začali krížiť weimare s hocijakým iným stavačom. Ale dám sa poučiť :smile:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Elis » Uto 01.12.2020 13:41

straka17 píše:Ako dlho trvá, kým z nového plemena "vytlačíš" to, z čoho vzniklo a bude to samostatné plemeno


20 let.
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Shel-chan » Uto 01.12.2020 14:04

tak v prvom rade si treba uvedomit, ze plemeno je umely konstrukt, ktory nema zaklad vo vede, a nie je nijak biologicky vymedzeny (na rozdiel od napr. druhov, kedy niektore maju odlisny pocet chromozomov, napr. liska a pes, alebo su inak jasne odlisitelne).

nie som si ista, ako by si to odtial chcela "vytlacit". vacsinu plemien robi jedinecnym (bohuzial) len zopar fenotypovych znakov, ktore su v nejakej kombinacii, ktoru ine plemeno nema.

priklady: zlaty retriever a labrador – iba dlzka srsti a lokus K a B; weimar a vyzla – iba lokus D, velsspringer a anglicky springer – iba lokus E, a pod. ja viem, ze rozdiely su tam aj ine, ale toto su tie, ktore vieme na 100% podchytit a ktore su take ocividne, ze ak to pes nema, tak sa nerata ako zastupca plemena. kdezto hocijaka ina "chyba" v stavbe tela sa v podstate da odpustit a ten pes bude v konecnom dosledku vyzerat ako dane plemeno, je to brane len ako chyba a ked ma stena napr. prestupene sponky alebo zalomok na chvoste, nikto nebude chovatela udavat, ze sfalsoval rodokmen a nakryl susedovym bastardom. kdezto ked sa ti narodi weimarak s palenim alebo zihany labrador (alebo zlty cane corso, ze jo :no: ), tak sa ti to bohuzial na 100% stane. a pritom to su bezne, geneticky jednoducho preukazatelne veci.

maloktore plemeno je take jedinecne, ze sa da na prvy pohlad urcit podla telesnych znakov (inych nez srst a farba). z hlavy mi napada mozno tak lundehund, so svojimi 6 prstami vpredu. pripadne pachón navarro s rázštepom nosa a pysku, nemecka doga s harlekynskym genom, alebo americky bezsrsty terier s jedinecnym recesivnym genom pre bezsrstost. alebo styl pasenia border kolie.
dokonca ani dalmatinske bodky nie su jedinecne – geneticky je to ten isty ticking, co ma napriklad australsky dobytkarsky pes alebo nemecky stavac. (avsak ich typicka hyperurikosuria by mohla prejst ako jedinecna :heh: )
a vsetko toto vies stratit uz pri prvej generacii krizencov.

co je to plemeno? tak sa traduje, ze ked do plemena nieco primiesas, tak spatnym krizenim mas za 6 generacii (spravidla – mozno viac, mozno menej) znova cistokrvneho psa.
preto ked ludia testuju svoje merle pudle, vychadzaju im v DNA testoch ako 100% pudle.
preto ked sa k dalmatinom primiesali nemecke kratkosrste stavace, aby sa vyriesila ich nadprodukcia kyseliny mocovej, tak za par generacii sa registrovali uz ako cistokrvne dalmatiny, dokonca priamo pod AKC. (zdroje: [link] [link])
preto ked k boxerom primiesali corgi, aby dostali psy s prirodzene kratkym chvostom, ked zakazali kupiraciu, vysli z toho proste boxery s kratkym chvostom. priamo pod britskym KC. (zdroje: [link] [link])
lebo geneticky to sedi.

a ja naozaj nevidim, co maju SHS take specificke, ze by ich odlisovalo od weimarov.
ked skrizis weimara a vyzlu, vyjdu ti cokoladove stenata, ktore bez problemov prejdu ako nemecke kratkosrste stavace. mozno si povies – z nap**u chovu a bez PP, ale ak ti to niekto preda ako NKS, nepride ti to divne.
a tak to proste je. takze ked ti vyjde SHS bez fuzov a brady, tak bude vzdy vyzerat ako (mozno trochu nepodareny) weimar.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod Lindchen » Uto 01.12.2020 14:12

Na toto len, že... sexy. :angel: :heh:
"Everything you love will probably be lost, but in the end, love will return in another way." Franz Kafka
Lindchen
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8616
Bydlisko: Bratislava, Ružinov

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod straka17 » Uto 01.12.2020 15:18

Okay, berem, ďakujem :yes:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod wewerica » Str 02.12.2020 7:13

straka17 píše:Dobre, inak sa spýtam, formulácie pri genetike mi fakt nejdú :lol: . Ako dlho trvá, kým z nového plemena "vytlačíš" to, z čoho vzniklo a bude to samostatné plemeno, pri ktorom ti nebudú vyskakovať jedince fenotypovo podobné predkom plemena? Pre mňa sú SHS už dosť dlho samostatným plemenom na to, aby z toho vzišlo niečo, čo vypadá jak keby sa ešte len teraz začali krížiť weimare s hocijakým iným stavačom. Ale dám sa poučiť :smile:


SHS veru nie je dlho samostatným plemenom ako píšeš, ešte dokonca teraz sa používali (či Ďalej používajú neviem) weimari do plemena :no:
wewerica
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4115
Bydlisko: Dolná Krupá

Re: Genetika a plemenitba psov

Poslaťod straka17 » Str 02.12.2020 9:01

wewerica píše:
straka17 píše:Dobre, inak sa spýtam, formulácie pri genetike mi fakt nejdú :lol: . Ako dlho trvá, kým z nového plemena "vytlačíš" to, z čoho vzniklo a bude to samostatné plemeno, pri ktorom ti nebudú vyskakovať jedince fenotypovo podobné predkom plemena? Pre mňa sú SHS už dosť dlho samostatným plemenom na to, aby z toho vzišlo niečo, čo vypadá jak keby sa ešte len teraz začali krížiť weimare s hocijakým iným stavačom. Ale dám sa poučiť :smile:


SHS veru nie je dlho samostatným plemenom ako píšeš, ešte dokonca teraz sa používali (či Ďalej používajú neviem) weimari do plemena :no:

Tú info som mala priamo z klubu
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo