Vhodné dni na krytie, ovulvácia, vyšetrenie progesterónu

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Vhodné dni na krytie, ovulvácia, vyšetrenie progesterónu

Poslaťod Laura » Pia 01.02.2008 10:13

Aka je optimalna hladina Progesteronu v krvi, na pripúštanie? Má s tým niekto skúsenosti? V knihách píšu že okolo 5 dochádza k ovulácií. Tak kedy je najlepšie pripustit? Vdaka :lol:
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Vyšetrenie krvi na Progesteron

Poslaťod yetti » Pia 01.02.2008 10:28

Laura píše:Aka je optimalna hladina Progesteronu v krvi, na pripúštanie? Má s tým niekto skúsenosti? V knihách píšu že okolo 5 dochádza k ovulácií. Tak kedy je najlepšie pripustit? Vdaka :lol:

5 coho? Pytam sa preto, lebo pri vyhodnocovani sa pouzivaju rozlicne jednotky /ng/ml, ug/l („mikro“) a nmol/l / to bolo ad/1. ad2/ venoval som tejto problematike aj moju diplomovu pracu. Aj ked nie zrovna u psov, ale prakticky je to uplne to iste :lol: :lol: :lol: . Aj ked tato metoda stanovenia optimalnej doby krytia je vysoko preukazna a pouziva sa dlhsiu dobu v okolitych krajinach, ale osobne by som tuto metodu pouzil az v priopade nedostatocneho libida u sucky. Urcite sucka nehara prvy krat a hned ju nenakryvame :joint: :joint: :joint: , a mame co to odsledovane o priebehu pohlavneho cyklu nasho psa resp sucky. samotna ruja u sucky netrva az tak dlho, aby sme museli pri sucke s normalnoou fyziologicky prebiehajucou rojou pomyslat nad takymito metodami. Sucka musi byt v prvom rade ochotna pripustit k sebe psa na parenie. A ked si zoberieme ze zivotnost spermii v pohlavnom aparate sucky je 48hod, tak si myslim ze nie je coho sa obavat. :no:
Naposledy upravil yetti dňa Pon 16.11.2009 15:04, celkovo upravené 1
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

Re: Vyšetrenie krvi na Progesteron

Poslaťod Laura » Pia 01.02.2008 12:26

Ou zabudla som :hi: Malo tam byt 5 ng/ml. Odsledovan ycyklus mam, ale pre istotu som dala spravit aj test. Istota je istota. Hlavne ked ideme kryt do zahranicia..
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Vyšetrenie krvi na Progesteron

Poslaťod yetti » Pia 01.02.2008 12:30

Laura píše:Ou zabudla som :hi: Malo tam byt 5 ng/ml. Odsledovan ycyklus mam, ale pre istotu som dala spravit aj test. Istota je istota. Hlavne ked ideme kryt do zahranicia..

ale aj napriek tomu by som prekryval... :no: a neriskoval by som len jedno krytie...
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

Re: Vyšetrenie krvi na Progesteron

Poslaťod Laura » Pia 01.02.2008 15:23

Prekrývať budeme určite :no: No prave som sa dozvedela vysledok a mame hodnotu 3,5 ng/ml. Takze zhruba za dva dni by malo byt optimum na krytie ?
"Border collie, pravému a neúnavnému pastierovi by v srdci vždy malo ostať miesto na stádo oviec kľudne sa pasúcich na rozľahlých lúkach a pasienkoch."
Laura
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 701

Re: Vyšetrenie krvi na Progesteron

Poslaťod Tatiana » Pia 01.02.2008 16:09

Laura píše:Prekrývať budeme určite :no: No prave som sa dozvedela vysledok a mame hodnotu 3,5 ng/ml. Takze zhruba za dva dni by malo byt optimum na krytie ?

moze byt za tie dva dni,ale nic sa nestane ak nakryjete o den skor a potom prekryt,mali by ste sa trafit :smile:
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2051
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Vyšetrenie krvi na Progesteron

Poslaťod yetti » Pia 01.02.2008 16:27

Laura píše:Prekrývať budeme určite :no: No prave som sa dozvedela vysledok a mame hodnotu 3,5 ng/ml. Takze zhruba za dva dni by malo byt optimum na krytie ?

... vyzera to byt skoro idealne :jop: , myslim si vsak ze po prekryvani by nemal byt ziadny problem... drzim palce
Modrá je dobrá.... ale len u ND...
http://www.fatradog.sk

Obrázok
yetti
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 583
Bydlisko: okr. Martin, Turiec

najvhodnejsi cas na KRYTIE

Poslaťod shishi » Uto 10.06.2008 15:55

chcem sa spytat skusenych chovatelov, ze ktory den je u ich suciniek najvhodnejsi na krytie, ci to zavisi aj od plemena, vahy alebo ja neviem... moja fena mala v aprili 2 roky a o rok by som ju chcela nechat nakryt, teraz prave hara (zvykne harat na 8. mesiac) takze dalsie haranie vychadza na zaciatok februara. co si mam vsimat, resp. ak mate niekto skusenosti s vysetreniami na hladinu progesteronu, co to obnasa,kedy sa ot robi,ako a akolko to cca stoji, proste poradit, dakujem :ahoj:
Je to váš přítel, váš společník, váš obránce, váš pes. Vy jste jeho život, jeho láska, jeho vůdce. Bude váš, věrný a oddaný, do posledního úderu srdce. Jste mu povinován zasloužit si takovou oddanost. N.N.

www.buonacasa.sk
shishi
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 507
Bydlisko: Kosice okolie

Re: najvhodnejsi cas na KRYTIE

Poslaťod Tchor » Uto 10.06.2008 20:17

nejspolehlivejsi urceni kdy je ten progesteron mel by to udelat kazdej veterinar na pockani. obnasi to odber krve a jednoduchy test.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: najvhodnejsi cas na KRYTIE

Poslaťod shishi » Uto 10.06.2008 20:41

Tchor píše:nejspolehlivejsi urceni kdy je ten progesteron mel by to udelat kazdej veterinar na pockani. obnasi to odber krve a jednoduchy test.

No toto viem, ale kedy sa to vysetrenie robi? Na zac. harania? ... alebo ktory den?
To z krvi mi vie hned povedat, ze chodte nakryvat o 5 dni abo jak?
Je to váš přítel, váš společník, váš obránce, váš pes. Vy jste jeho život, jeho láska, jeho vůdce. Bude váš, věrný a oddaný, do posledního úderu srdce. Jste mu povinován zasloužit si takovou oddanost. N.N.

www.buonacasa.sk
shishi
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 507
Bydlisko: Kosice okolie

Re: najvhodnejsi cas na KRYTIE

Poslaťod Tchor » Uto 10.06.2008 20:52

kazda fena to ma trochu jinak obecne plati ze vetsinou feny zacinaji ovulovat nekdy mezi8-10 dnem harani, jenze muze to bejt taky az 15 a nebo taky vubec, to jestli fena opravdu ovuluje a kdy nejlepe ukaze prudky narust progesteronu. Mi jsme delali progesteron vzdy kdyz uz jsme z chovani feny vatusili ze ovuluje, ale vzhledem k tomu ze jsme za plemenikem jeli jednou 1000km a podruhe 1400km tak pro jistotu jsem progesterom pred cestou delali. pokud chces mit jistotu ze to vyjde udelej prvni test cca 7 den a po te ob den, ale nebyva to nutny.
Tchor
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1644
Bydlisko: Svinarov ( u Slanyho) - Stredocesky kraj

Re: najvhodnejsi cas na KRYTIE

Poslaťod Tatranská Afrika » Str 11.06.2008 15:12

Okrem hladiny progesteronu sa odporúča aj (alebo) vaginálný ster.
Ja u mojej sučky viem hneď, kedy sa začne hárať - ak je s vami niekto takmer 24 hodín denne, spoznáte, že sa niečo chystá.
Mimochodom - už by to malo prísť!! :aaa:
Rhodesian Ridgeback - chováme s láskou...
http://www.tatranskaafrika.sk
Obrázok
Tatranská Afrika
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2732
Bydlisko: Štôla, Vysoké Tatry

Re: najvhodnejsi cas na KRYTIE

Poslaťod shishi » Str 11.06.2008 15:18

no ja na mojej viem spoznat hned 1.den ked zacne harat,je s nami v dome a vidno to... ale sa chcem spytat,ci by bola prehnana starostlivost,keby som jej teraz spravila ten test (teda nie ja,ale vet) sice neviem,ci nie je neskoro, hara 10ty den... alebo je kazde haranie individualne? aby som vedela,ze buduce haranie,ci bude vhodne na 11.den,alebo 13 alebo co...
lebo vyzera to tak, ze nakryvat pojdem az na zapadne slovensko, mozno aj do ciech, tak aby to nebolo zbytocne...aj stresy aj peniaze... a viete niekto,kolko stoja take vysetrenia? pretoze zatial som nemala dovod si to zistovat... aj to sa zo mna frajer smeje, ze naco sa staram tak skoro dopredu :lol: :jop:
Je to váš přítel, váš společník, váš obránce, váš pes. Vy jste jeho život, jeho láska, jeho vůdce. Bude váš, věrný a oddaný, do posledního úderu srdce. Jste mu povinován zasloužit si takovou oddanost. N.N.

www.buonacasa.sk
shishi
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 507
Bydlisko: Kosice okolie

Re: najvhodnejsi cas na KRYTIE

Poslaťod mairi » Str 11.06.2008 17:37

shishi píše:no ja na mojej viem spoznat hned 1.den ked zacne harat,je s nami v dome a vidno to... ale sa chcem spytat,ci by bola prehnana starostlivost,keby som jej teraz spravila ten test (teda nie ja,ale vet) sice neviem,ci nie je neskoro, hara 10ty den... alebo je kazde haranie individualne? aby som vedela,ze buduce haranie,ci bude vhodne na 11.den,alebo 13 alebo co...
lebo vyzera to tak, ze nakryvat pojdem az na zapadne slovensko, mozno aj do ciech, tak aby to nebolo zbytocne...aj stresy aj peniaze... a viete niekto,kolko stoja take vysetrenia? pretoze zatial som nemala dovod si to zistovat... aj to sa zo mna frajer smeje, ze naco sa staram tak skoro dopredu :lol: :jop:


ja ti práve naopak tlieskam, že sa na to tak poctivo pripravuješ. :jop:

o tomto vyšetrení neviem skoro nič, ale zrejme keď príde čas, asi si ho dám urobiť, hlavne ak by som skutočne mala cestovať až niekam do nemecka alebo ďalej.
ja mám dve suky, na osemročnej jazvečíčke to mám pekne odsledované viem kedy začína, kedy ovuluje, vidím to na správaní, aj na sfarbení výtoku. malá Cora zatiaľ hárala len raz, ale veľmi pekne sa ponúkala takže myslím že odsledovať si to nebude až taký problém, aj keď som možno nezachytila celkom začiatok.
zatiaľ nemám veľké skúsenosti, ale v budúcnosti uvidíme, ako sa mi to podarí odhadovať, v každom prípade budem hlavne sledovať správanie svojej suky, myslím že to mi asi najviac napovie.
The best friendships are built on a solid foundation of alcohol, sarcasm, laughter and a dislike of the same people. :D
mairi
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2639
Bydlisko: DNV

Re: najvhodnejsi cas na KRYTIE

Poslaťod Bibiana » Str 11.06.2008 19:45

My sme dávali testovať hladinu progesteronu na tuším tretí deň, odkedy sme pozorovali, že psy o ňu javia záujem a potom o dva dni sme test zopakovali, keďže bolo treba vybaviť dovolenku, vycestovať a podobne :smile:
Bibiana
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2299

Ďalší

Späť na Chovateľstvo