Krytie - príbuzenské vztahy

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod wer » Uto 09.08.2011 11:42

mna by zaujimalo, o ake plemeno sa jedna.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod martin » Uto 09.08.2011 13:46

to je jedno.len som chcel povedat svojimi prispevkami,ze pribuzenska plemenitba nie je ziadny strasiak.
martin
Snoopy
 
Príspevky: 126

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Bára » Uto 09.08.2011 14:42

Nie je tak celkom jedno, o aké plemeno ide :no:
Bára
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1938
Bydlisko: Bratislava

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod moth » Uto 09.08.2011 15:02

Tato tema je na velmi rozsiahlu diskusiu, a mozno by bolo jej prinosom, ak by sa vyjadrili aj ludia, ktori tymto smerom vedu svoj chov. Avsak nielen stylom, ja som za ja som nieco take urobil, ale bolo by fajn vidiet aj vysledky, teda ako na tom bolo potomstvo z uzkej pribuzenskej plemenitby - inbreedingu...
Osobne nie som totalny odporca aj takehoto postupu v chove, no uskutocnenie inbreedingu musi byt zalozene na velkych cieloch s hlbokym overenim, jednoznacne na fantastickych rodicoch s vynikajucim zdravim aspon tri generacie dozadu, ako vieme to ze je pes tzv. multisampion este nic neznamena, jeden moze mat taketo vysledky skutocne za minimalne potrebne mnozstvo vystav, inemu sa to proste podarilo, ked sa velmi snazil...
Mam dva poznatky s tymto sposobom chovu a ani jeden nepriniesol ocakavany efekt:
1, SK poradca chovu urobil krytie matka×syn, obaja boli podpriemerne psy, atypicke pre plemeno, narodili sa tri psy, dvaja boli cca okolo roku utrateni, vraj pre nahlu zmenu povahy, no jeden zostal v majetku predsednicky klubu, bol preferovany ako TOP plemennik, mal niekolko kryti, opat v navaznosti na uz znasobenych predkov, neviedlo to k nicomu :ban: pre tento klub...
2, Neplanovane som sa zamilovala do jedneho steniatka v USA zo spojenia otec×dcera, no cesta spat v mojich citoch uz nebola :ua: Riskla som to, napriek mojmu presvedceniu, ze inbreeding je dobry pomocnik, ale zly pan a psika som importovala, pochovala som ho vo veku 9,5 mesiaca... Pritom rodicia boli skutocne TOP ako po stranke zdravotnej, tak aj po povahovej a exterierovej!
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod martin » Uto 09.08.2011 20:51

urcite je to jednoduchcsie s plemenami,ktore sa chovaju uz davno v uzkych liniach a "zle" geny sa uz davno vyselektovali.opat pripominam ze rodicia musia byt vynimocni.inak na to nie je dovod
martin
Snoopy
 
Príspevky: 126

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod moth » Pia 12.08.2011 18:36

martin píše:urcite je to jednoduchcsie s plemenami,ktore sa chovaju uz davno v uzkych liniach a "zle" geny sa uz davno vyselektovali.opat pripominam ze rodicia musia byt vynimocni.inak na to nie je dovod

Chovaju uz davno v uzkych liniach? Tak to je velmi smutne, tie sa stali naplnou knihy Chov psu v roku 2000... treba si precitat :ua: Zle geny to je nevhodna formulacia v ramci genetiky, urcite vies, kedy vznikne chyba/problem, ak sa tie skryte "zle" geny spoja, takze je velmi tazko vyselektovat tie skutocne zle geny. Postihnuteho jedinca vyselektujes lahko, avsak prenasaca, to by si musel byt jasnovidec, samozrejme dnes uz existuje X testov, ktore odhalia aj prenasacov, no celosvetovo ich je stale malo, a my sme stale na Slovensku :ahoj:
• Akita Inu / Veľký japonský pes / Americká Akita od 1997 •
• Akita Inu / Great Japanese Dog / American Akita since 1997 •
moth
BANNED
 
Príspevky: 2059
Bydlisko: Bratislava

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod martin » Pia 12.08.2011 19:55

musis uznat,ze ak pes,kryje svoju dceru,z toho spojenia svoju uz dceru a vnucku a stale to ma nadpriemerne kvality,tak asi tych zlych recesivnych genov je malo....ano....aj take spojenia poznam....ale nie u plemien uznanych fci.... :ahoj:
martin
Snoopy
 
Príspevky: 126

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Margita » Pon 15.08.2011 21:26

mam otazku Ake konkretne problemy so sebou moze niest uzka pribuzenska plemenitba otecx dcera u malopocetneho plemena? chcela by som vediet preco konkretne by ste do toho nesli a preco konkretne sli,a co osobne si myslite o takomto spojeni?
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Liola » Uto 16.08.2011 13:37

Margita píše:mam otazku Ake konkretne problemy so sebou moze niest uzka pribuzenska plemenitba otecx dcera u malopocetneho plemena? chcela by som vediet preco konkretne by ste do toho nesli a preco konkretne sli,a co osobne si myslite o takomto spojeni?

Pokial si dobre pamatam, tak FCI tento typ spojenia, t.j. otec x dcera alebo matka x syn povazuje uz 2 ci 3 roky za nepripustne. Tym by mala byt vec vybavena.I ked realita je samozrejme ina :ach: , spojenia sa robia dalej, stenata zapisuju aj dalej zaraduju do chovu.
Vo vseobecnosti nie som vobec odporcom pribuzenskej plemenitby, nemyslim si totiz, ze spojenie dvoch uplne nepribuznych jedincov samo o sebe garantuje akukolvek pridanu hodnotu voci dlhorocnej systematickej chovatelskej praci napr v liniovom chove. Ale v tomto stupni pribuznosti by som nikdy nekryla! Podla mojho nazoru chovatelska zodpovednost u malopocetnych plemien musi byt ovela vyssia a ten kto taketo plemena planujechovat, mal by si byt vedomy aj toho, ze zaobstaranie vhodneho partnera bude spojene s tazkostami a aj vyssimi nakladmi. Ak ma skutocne ist o dobro malopocetneho plemena a jeho buduci rozvoj, nestaci ho hocijakym a najlepsie lahko dostupnym sposobom trocha rozmnozit. Narodia sa steniatka, "tu a teraz" mame vystarane, ale co buducnost???
Liola
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 230

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod lucinki » Str 17.08.2011 16:24

ja ked pozeram rodokmene mojich psov, tak u fenecky mam aj z tatkovej aj z matkinej strany jedneho "carovneho psa" ze BOB zo Stredy. Z tatovej je to 3 generacia spat a z maminej 4. U psa mam tohoto BOBa z maminej strany tretiu generaciu dozadu. Predpokladam, ze to bol velmi vyuzivany pes v chove, lebo nepoznam rodokmen MKS zo SR, kde by tento pes nebol.
lucinki
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 400
Bydlisko: Madarsko - Mariakalnok/Bratislava-Petrzalka

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Efa » Štv 18.08.2011 12:10

Offtopic:
martin píše:musis uznat,ze ak pes,kryje svoju dceru,z toho spojenia svoju uz dceru a vnucku a stale to ma nadpriemerne kvality,tak asi tych zlych recesivnych genov je malo....ano....aj take spojenia poznam....ale nie u plemien uznanych fci.... :ahoj:


neviem prečo ale ako toto tak čítam tak mi to evokuje čierneho šery :angel:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod martin » Štv 18.08.2011 16:51

co je to cierny sery ?
martin
Snoopy
 
Príspevky: 126

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod Margita » Štv 18.08.2011 17:59

viewtopic.php?f=81&t=5659
cierny sery je tajomny pes ,najlepsich vlastnosti a roznych vzhladov :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod martin » Štv 18.08.2011 20:22

Dakujem.100 stran ste o tom popisali a mne to uslo... :lol:
martin
Snoopy
 
Príspevky: 126

Re: Krytie - príbuzenské vztahy

Poslaťod MisheliQ » Pia 23.03.2012 16:42

Obrázok
Cuda is a backyard bred pit bull with many physical characteristics that can be attributed to inbreeding. She was rescued by a couple who paid $50 for her at a breeder's house in North Carolina. They in turn handed her to her current owners Julie and Scott where she lives with her 4 other adopted dog siblings and 3 adopted cat siblings.
Cuda has numerous "deformities" that may be attributed to inbreeding. She was recently diagnosed with diabetes and due to her young age, the reason this happened may possibly due to her pancreas being underdeveloped. Where we once thought Cuda was invincible, we now know even more that we must re-educate breeders who think inbreeding is a safe process to create superdogs. Through this journey we have found many people whose dogs have one or two of the physical characteristics Cuda has. Cuda may have been a first generation whoops or the result of several generations of inbreeding. This is not an uncommon practice among all breeders- and it's time we start educating the public to the secrets behind the show dog!!!

http://www.facebook.com/cudacaresorg/info
http://cuda-cares.org/about-us
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo