Náklady na chov (článok)

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod bordinka1 » Štv 20.09.2012 20:20

Nie ja mam dobreho veterinara svojho a overeneho, a to ze je lacny to je len jeho plus , ja som to len tak podotkla ze je to dost.
No ja som s tym nechcela vyrukovat, lebo nahodou by sa niekto toho zas chytil , ano robieva sa to len preto, ze aby moznost chovat danu liniu mohli len niektore osoby zvacsa povodny majitelia. A preto zbytok steniat ide len pre radost a nie na chov, lebo dana chs by uz nemala tu jedinecnost odchovu danej linie.
A lila.claire niektori chovatelia pokial sa im narodi super vrh su ochotni nechat aj cely, len aby mali danu krvu liniu len oni a potomkov na dalsi chov. A neviem ci sa ti podari natolko ovplynit novych majitelov steniat ako si napisala, ked ti stena pojde do zahranicia tak nejsom uplne presvedcena ci budes mat zrovna na neho taky dosah ako by si chcela...
Aj ja mam doma psa s uz vzacnym rodokmenom a tiez nakryjem len tomu komu uznam za vhodne
bordinka1
Snoopy
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Monika & Parsonky » Štv 20.09.2012 20:47

Mne to príde úplne logické a nevidím na tom nič zlé. Ono ja sama som nemala v pláne fenku vôbec uchovniť a teraz reálne zvažujem šteniatka. A to, čo písala Nikol sa deje aj pri našom plemene. Nejaký lepší pes a už kryje každú fenu. Čo to už len pomôže chovu nechápem. Zasa podľa môjho málo koho, teda málo, ktorú chovku vôbec niečo takéto napadne a aj to reálne zavedie. Mne sa to páči a hlavne, ak má na to chovateľ aj rozumné odôvodnenie a nie je to len nejaký jeho výplod fantázie. :no:
Naposledy upravil Monika & Parsonky dňa Štv 20.09.2012 20:56, celkovo upravené 1
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod bordinka1 » Štv 20.09.2012 20:51

Monika nechcem ti brat iluzie napadne to vela choviek aj ludi ale nie z toho dovodu aby si chranil tu liniu ale z toho dovodu, ze len oni jedniny ju maju resp. s tym mozu kryt a nik iny, tym vela ziskavaju hlavne financii.. ale zase netvrdim ze to je pripad nikolletky aby si to nezobrala osobne
bordinka1
Snoopy
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Monika & Parsonky » Štv 20.09.2012 20:58

Ale tak jasné, oka každý môže mať na to svoje dôvody, to ti samo neberiem. Ja sledujem len chovky okolo môjho plemena, aj to to nerobím nejak úplne pečlivo alebo chorobne. Čiže, čo sa deje inde absolútne netuším. :no:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Tasha » Štv 20.09.2012 21:54

Ak má na to pádny dôvod. ale aký bol ten dôvod? prečo pes, ktorý je perspektívny do chovu v ňom nemôže byť využitý. Veľa chovateľov sa práveže snaží predať šteniatka ľuďom, čo sa budú snažiť o uchovnenie a je tam reálna šanca, že sa niektorí z jeho potomkov dostane do chovu. Chovať len tak aby bolo, mi príde čudné. a čo sa týka vymožiteľnosti zmluvy, tak nulová vymožiteľnosť. Je to len kus papiera. Aj ja zmluvu dávam a mám tam určité veci, ktoré požadujem, ale viem, že ak sa raz majiteľ rozhodne inak, tak s tým bohužiaľ nič neurobím.
No ale aj tak by ma zaujímal dôvod prečo nie do chovu? je tam nejaká dedičná choroba, ale zlá povaha, alebo čo??? príde mi to divné
Tasha
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1920
Bydlisko: Galanta

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod nikolletttka » Štv 20.09.2012 22:14

bordinka, urcite nepatrim, medzi tych co na tom chcu ryzovat, nakolko ako som sa o stranu ci 2 spat vyjadrila, ze neuznavam, ak niekto ma na fenke 3x za 2 roky vrh a ze sa mi dokonca nepaci, ak ma fenka co i len 1 vrh za rok, ja planujem nanajvys dva vrhy a to uz mame 1 za sebou. Chcem aby si ta fena uzila zivota a radosti a odchadzala spokojna a nie ako matka niekolkych steniat...akoby nestacilo zopar.
Ale suhlasim, ze sa zial najdu ludia, ktori to robia pre financie..ale aj to je vzdy len docasne...

Darley mam na to dovod, ze je to moje rozhodnutie, nie je tam dedicna choroba, rodicia vysetreni na PLL a luxaciu pately, povahy si nemozem stazovat perfektne, nekonfliktne, priatelske...skratka po matke a otcovi vzhladovo super exterierom matka TOP JRT 2011 v SR a otec TOP JRT 2011 v CR. Nerozumiem co za tym clovek hlada, ano mohla som ich predat po 1500 eur do zahranicia, ale rozhodla som sa inak, rozhodla som sa dat im dobry domov a za menej penazi...to snad nie je hriech...uz som sa tu vyjadrila, ze to robim skor pre uchovanie si hodnoty rodokmena a pre samotny chov, ja sice dieru do sveta s mojimi chovatelskymi nazormi nespravim, ale zalezi mi na psoch a nie kto o mne co hovori a preco vsetko som nedala tak kvalitne psy do chovu, svoje rozhodnutie nelutujem a ak by som mohla rozhodla by som sa opat rovnako. Nie som jedina co tuto liniu mam... :no:
nikolletttka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 972
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod bordinka1 » Štv 20.09.2012 22:15

Darley ja som sa s tym uz stretla ale iba pri psoch v urcitej krvnej linii aj ked som si chcela doviezt psa, cena za neho bola 2500e s tym ze 3 roky s nim nemozem kryt ani vlastne feny, potom mozem./samozrejme som psa nezobrala, lebo pre mna sa to neoplati, kedze ten pes sa ani tych 3 rokov nemusi dozit../ A bolo to iba z toho dovodu ze by tam bola realne velka sance ze ten pes by mi prenasal tie geny, ktore boli resp. su vzacne pri mojom plemene a tym by sa realne znizil zaujem o krytie len s jeho psom(kedze uz ten pes mal potomkov) a musel by ist s cenou dole. Takze ja som sa s tym stretla iba z tohoto dovodu(je to vlastne ten chov. dovod), pokial ma pes nejaku exterierovu vadu to uz je ina vec.
bordinka1
Snoopy
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Monika & Parsonky » Štv 20.09.2012 22:48

Ja neviem, ale je to teda také divné? Ja som sa opýtala prečo to, tak spravili. Odpoveď sa mi dostala a viac som to neriešila. :smile:
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Bad » Pia 21.09.2012 5:57

nikolletttka píše:preco vsetko som nedala tak kvalitne psy do chovu

No nevím, řekla bych, že se má chovat právě na kvalitních zvířatech - to je přínos chovu, ke zkvalitnění plemene - a ne kvalitní jedince nechat ladem. To plemeni vůbec nic dobrého nepřinese. To, aby jeden pes nekryl jak urvaný, by mělo být věcí klubu a chovatelského řádu - omezení počtu krytí v roce. A ty si můžeš do smlouvy dát třeba něco jako že s tebou nový majitel bude krytí konzultovat (jakou fenu), i když by to bylo právně nevymahatelné (domnívám se, že stejně jako smluvní zákaz krytí psem, který splňuje všechny požadavky na uchovnění).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Leila Tobrok » Pia 21.09.2012 7:09

mne to tiež príde divné, nechať šteniatka, ktoré majú perspektívu len tak "na záhradu". chov je predsa o zveľaďovaní plemena a nie produkcii šteniat... to nás odlišuje od množiteľov. nie? je to vaše rozhodnutie, áno, beriem, ale potom mi príde toto trošku ako bez pp chov - chceme potomka, len s tým rozdielom, že tu šteniatka aspoň tie pp majú... to mi napadlo len tak bokom.
to, či môj pes pôjde alebo nie do chovu si hádam premyslím ja, nie? aj keď chcem možno miláčika, ale zistí sa, že je naozaj kvalita, tak prečo nie? je to pritiahnuté za vlasy a pripadá mi to, že ste robili vrh len preto, aby ste mali potomka vy a zvyšok ste "upratali". toto NIE JE kritika, len nahlas vravím, ako to mne vyznieva. každý má svoje dôvody :jop:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod katkariinka » Pia 21.09.2012 7:44

Mozno sa na to kazdy pozera optikou "svojho plemena" - ja v tom nevidim tiez nic zle. V mojom plemene za 2 roky polovicu vrhov nakryl jeden pes, dal nadherne stenata, viacere su uz uchovnene a chova sa na nich dalej - za chvilu nebude cim v Europe kryt, lebo kazdy ho bude mat v rodokmeni.

BTW, v Amerike je bezne, ze si chovatelia chovaju len pre seba, vyberu si to najlepsie a zvysok ide na pet.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Bad » Pia 21.09.2012 8:24

katkariinka píše:Mozno sa na to kazdy pozera optikou "svojho plemena" - ja v tom nevidim tiez nic zle. V mojom plemene za 2 roky polovicu vrhov nakryl jeden pes, dal nadherne stenata, viacere su uz uchovnene a chova sa na nich dalej - za chvilu nebude cim v Europe kryt, lebo kazdy ho bude mat v rodokmeni

U nás to je stejné a myslím že v každém plemeni.
ALE-to by mělo být za prvé upraveno chovatelským řádem (když pominu samotné chovatele)! V rakousku u hovíků mají tuším omezení na 5 krytí v roce (bez ohledu na věk a dobu od uchovnění, u nás je omezení jenom na počet krytí rok po uchovnění :hmm: ). A za druhé by třeba i toto mělo být náplní práce poradců chovu - hlídat nepříbuznost populace (a proto by měl být chov řízený a nikoliv pouze kontrolovaný!).
Bad
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5691

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Ulfheiðr » Pia 21.09.2012 9:53

(a proto by měl být chov řízený a nikoliv pouze kontrolovaný!).
:pusa: To presne vystihuje čo si myslím.
Vo väčšine absentuje vízia chovu, chovatelia nevedia formulovať o čo im ide, presne do chovu sa dostáva každý čo "spĺňa štandard", psov je na mrťu a chov sa stáva nízkoúrovňový a kvantitatívny namiesto toho aby to bol výber najlepšieho z najlepšieho, bolo ich menej a tým pádom rástla aj ich hodnota. Namiesto toho je to len množenie psov s rodokmeňom. Ono tých ozaj dobrých psov je málo, zvyšok sú len dobrí, alebo štndardní. O nič menej hodnotní ako psi, ale nieje na mieste to, aby šli za každú cenu do chovu, aj keď môžu. To by však museli ludia vedieť zniesť to, že zrovna ten ich pes nie a dokázať prijať to, že zrovna oni nemajú top psa. Úplne by stačilo z celku na ktorom sa teraz chová použiť len tretinu, ale tých psov vybrať vzhladom na kvality a genofond. Proste vyvážiť to medzi chovaním na každom psovi a medzi búchaním kvánt šteniat na rovnakcýh psoch. Ludia ale majú radi extrémy zrejme..
S postupom nikoletky úplne súhlasím, použitie jedného, max dvoch psov z vrhu, ak vôbec aj ich, úplne stačí.
Lebo presne o tom to teraz je, že jéééj máme PP psa, tak na ňom budeme chovať. Povznikajú chovky ako huby po daždi, všetko samé jednovrhovky bez nejakého trvalého úmyslu udržiavania línií, znakov, pováh. Proste len máme šteníky, hurá.
Mať psa a chcieť šteňatá nieje dobrá motivácia na PP chov a ani to naň nestačí.
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod sue1982 » Ned 23.09.2012 6:47

Uffff. No. Neviem ani vyjadriť pocity po prečítaných dvoch stranách. Pozrime sa na to zo strany JRT. Idete po ulici a vidíte uškrečaného bojazlivého akože JRT, má stojace uši, krátky chvost ako RTW, krivé nohy. A jediné, čím to pripomína JRT je telo a farba na hlave. Trošku smutné. Nie? Takže vôbec nevidím nič zlé na tom, že si niekto kúpi psa s PP ako miláčika, krásneho, zdravého so super povahou, ktorý VYZERÁ ako JRT, aj keď ho nebude používať v chove. Ale môže s hrdosťou povedať, že má JRT. A aspoň, čo sa týka krytia, tak nebude množiť hlava nehlava. Pretože naozaj nie každý chovateľ je ako Nikoletka. Klobúk dole. Keby každý na Slovensku mal takéto myslenie, tak verte tomu, že je omnoho menej odpadu, na ktorom je veľká pravdepodobnosť, že budú nekontrolované nepapierové štence. Len aby sa danému majiteľovi vrátili prachy za kúpu. A Čo sa týka nákladov na Nikoletin vrh, tak si všimnite, že tam nie sú spomenuté výstavy, vďaka ktorým stúpla hodnota sučky. Jediný problém je v tom, že daný človek, ktorý si kúpi psa, vidí za tým víziu peňazí a nie zvelaďovanie chovu. Jedine, ako by sa dalo tomu všetkému predísť je, podieľať sa na výbere vhodného jedinca pre môj odchov, ale tam by bol zas problém v peniazoch. A v predaji šteniatok. Takže je to jeden začarovaný kruh. A jedno riešenie je, ako spravila Nikol.

A neviem, čo je na tom všetkom divné. Skúste si zo zahraničnej kvalitnej chovky kúpiť šteňa. Hold, máte smolu. A robia dobre. Lebo by ten pes bol hneď použitý na každej fene, aj takej, ktorá nie je pre neho dobrá. A zas by sa stalo to, že by bolo veľa nekvalitných šteniat. A sme zas na začiatku.
sue1982
Nováčik
 
Príspevky: 46

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod katkariinka » Ned 23.09.2012 8:45

Bad, Ulf,
uplne s vami suhlasim, ale ked klub nekona, tak je regulacia na chovateloch.
Nazory vyjadrene v prispevkoch vychadzaju z mojich skusenosti s vlastnymi psami a zo studia literatury. Nemam zlozene ziadne skusky. Som uplny laik. Kazda rada je bez zaruky a pouzitie na vlastne riziko. Ak mate pochybnosti, vyhladajte odbornu pomoc.
katkariinka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3567
Bydlisko: Žilina

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo