Náklady na chov (článok)

Poradňa pre začínajúcich chovateľov.

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Monika & Parsonky » Str 19.09.2012 20:57

hruska píše:Offtopic: Predchadzajuca debata bola podla mna dost poucna a ociotvarajuca a nebola az tak uplne mimo temy, tak nechapem, co ti zasa vadi. Kludne si mozme iba komentovat fotky a ochkat nad krasnymi psikmi a vsetci budu spokojni :ach:
Nikolletttka, vdaka za rozpis :yes:


ja som napr. ako tá, ktorá chce mať bud. rok prvý vrh šteniatok čakala, že v téme o nákladoch sa dozviem práve to. čiže preto som rada, že niekto tu tie náklady zverejnil. zrovna dnes sme to preberali, že koľko asi tak človek bude potrebovať, ak nerátam prašule za krytie, aby teda s kludným svedomím mohol ísť do toho a vedel, že mu tie prašule nebudú pri prvých potrebných nákladoch chýbať.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod hruska » Štv 20.09.2012 7:42

Skoda, ze nezverejnia viaceri, tiez by som si to rada precitala, to je fakt.
hruska
Multišampión
 
Príspevky: 7379

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 20.09.2012 9:23

Monika & Parsonky píše:Konečne článok k téme, nie ako tie doťahovačky, čo sa tu ako to už na DF býva ťahajú niekoľko strán.


nemyslím, že to boli doťahovačky, bolo to vyjadrenie názoru, že niečo niekto berie ako náklady a iný to ako náklady neberie...

inak super za zoznam a výpočet nákladov. smiem sa spýtať či 650€ je pri tvojom plemene priemerná cena, či nižšia alebo vyššia. ďakujem.
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod nikolletttka » Štv 20.09.2012 14:22

cena steniat bola nizsia vzhladom k tomu , ze nesli na chov, inak sa cena takych mozem povedat dost kvalitnych steniat pohybuje aj od 1500€ a vyssie.. lenze vzhladom k tomu, ze sme ich nedavali do chovu sme mali aj cenu krytia nizsiu, inak aj cena krytia by bola samozrejme nad 1000€
nikolletttka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 972
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Leila Tobrok » Štv 20.09.2012 14:25

a prečo nešli na chov? sorry ak sa moc vypytujem... ale zaujíma ma to o to viac, že ste išli dosť pod cenu... potom by aj tie náklady a výdaje vyzerali inak. presne toto je to - každý vrh je iný! :lol:
http://www.tobrok.sk
Plánujeme šteniatka, vrh "I" - Leonberger - zima 2022 / jar 2023
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5940
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod nikolletttka » Štv 20.09.2012 14:33

naklady by sa zmenili o cenu krytia a cestu na krytie :no: na chov nesli, lebo sme sa tak dohodli s majitelkou krycieho psa..a vlastne sme to tak aj chceli. myslim, ze kazdy pes co sa tu narodi do chovu ist nemusi a kedze sme si nehavali fenku a ta v chove mozno vyuzita bude, tak si myslim, ze to staci :smile: ale v podstate som chcela aby isli do rodin, kde sa budu mat dobre a nie do chovatelskych stanic :no:
nikolletttka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 972
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod bordinka1 » Štv 20.09.2012 16:17

Nikollettka prepac, ale vobec nechapem vetu ze ste ich nedavali do chovu.. sak sa jedna o 8 tyzdnove stenata a predsa novy majitel sa moze sam rozhodnut ci stena do chovu pojde (pokial splna vsetko co ma) resp. nie...
A to iste ze pokial by mi niekto dosiel kryt a povie ze chce nakryt za menej lebo tie stenata nepojdu do chovu, tak by som sa asi zasmiala nad tym.. , lebo ako niekto moze dopredu vediet co sa na rodi a ako tie male vyrastu a ci sa postupom casu do chovu daju alebo nie??
Aj ja som si kupovala 1.stena pre radost a nakoniec je sucka vystavne velmi uspesna a tak isto je prinosom pre chov takze asi tak..
A pokial to beres ze nizsia cena krytia, tak akonahle by ste mali vyssiu cenu krytia, tym padom jej aj vyssia cena steniat a vysledok nakladov ti vyjde iny....

A este by som povedala, ze mas dost draheho vetrinara, lebo mna odcervenie, ockovanie, cipovanie na 6 steniat vyslo 140e...
bordinka1
Snoopy
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod Monika & Parsonky » Štv 20.09.2012 18:06

Bordinka1: o tom, či pôjde pes do chovu môže chovateľ rozhodnúť ešte pred tým ako sa tie šťaňatá narodia. neviem, čo je na tom divné. majú to jasne zakotvené v kúpnej zmluve a tým pádom by to bolo porušenie zmluvy, ak by niekto tak učinil.
http://nellyandadri.webnode.sk/

"Bili sa vo mne dvaja ľudia: jeden bol ochotný urobiť čokoľvek, aby sa zachránil a druhý to bol ochotný kedykoľvek vzdať."
Dežo Ursíny.


"Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal." Antoine De Saint Exupéry
Monika & Parsonky
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3009
Bydlisko: Trenčín

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod bordinka1 » Štv 20.09.2012 18:33

No jasne ze to je divne, lebo pokial z toho stenata vyrastie krasne zviera, tak je to vyslovene na skodu plemena aby nebol v chove a neprenasal dane geny.. Chov podla mna neni o tom aby len boli steniatka, ale o tom aby bolo dane zviera co najblizsie k pozadovanemu standardu, exterierovo a povahovo.
Nevidim v tom zmysel mat krasne stenata a zakotvit do zmluvy ze maju zakaz ist do chovu, to uz co je za blbost...
bordinka1
Snoopy
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod nikolletttka » Štv 20.09.2012 19:01

majitelka psa to tak chcela sama, preto nizsia cena krytia a my sme s tym suhlasili, lebo sme to tak aj chceli.. majitelia maju v zmluve, ze nemozu nakryt ziadnu fenu a samozrejme s tym suhlasia, inak by som im stena nepredala :no:
co sa toho prinosu pre chov tyka. ano vela ludi mi povie, ze je ich skoda, ale bolo to nase rozhodnutie a myslim, ze som urobila spravne .. opat sa opakujem, nemyslim si , ze kazdy jedinec co sa narodi a splna podmienky standardu by mal mat stenata :smile:
nikolletttka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 972
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod bordinka1 » Štv 20.09.2012 19:08

no ani ja nejsom za to aby kazdy jedinec ktoreho je mozne uchovnit mal steniatka ale rozhodne som proti tomu, aby bombove stena nebolo dalsim prinosom pre chov....
bordinka1
Snoopy
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod lila.claire » Štv 20.09.2012 19:14

"bombové" šteňa sa ti nenarodí zďaleka v každom vrhu... náhodou, mne sa to páči. veď píše že si nechali fenu ktorá možno v chove využitá bude. mňa by skôr zaujímala reálna vymožiteľnosť dodržania tej zmluvy... čo môže chovateľ legálne urobiť keď zistí že na psovi sa chová napriek tomu že majiteľ sa zmluvne zaviazal nekonať tak?
It´s not a bug; it´s a feature.
lila.claire
Big Dog
 
Príspevky: 1255
Bydlisko: Košice

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod bordinka1 » Štv 20.09.2012 19:28

A tak isto nevidis na 8 tyzdnovom stenati /pokial vyslovene uz v tom veku nema vadu exterieru/ ze z toho nic nebude.. Neviem kazdy ma svoj nazor a pride mi to "zvlastne" ze oni si sucku nechali, co mozno niekedy bude vyuzita v chove a druhym to zakazali.. Ja by som si rozhodne stena s takouto zmluvou nekupila...
bordinka1
Snoopy
 
Príspevky: 138
Bydlisko: Bratislava

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod lila.claire » Štv 20.09.2012 19:54

mne na tom nič zvláštne nepríde, práve naopak. nie len exteriér je dôležitý. neviem či práve zaradenie všetkých súrodencov z vrhu do chovu je veľkým prínosom pre plemeno. ak v budúcnosti niečo odchovám, považujem za dosť dôležité aby som mala značný vplyv na to či sa bude chovať na mojich šteňatách ktoré nebudú v mojom vlastníctve, a tiež na to akých partnerov im majitelia vyberú.
It´s not a bug; it´s a feature.
lila.claire
Big Dog
 
Príspevky: 1255
Bydlisko: Košice

Re: Náklady na chov (článok)

Poslaťod nikolletttka » Štv 20.09.2012 20:02

bordinka, len podotknem, ze steniatka sme davali az od 10. tyzdna ... ale to len tak pomimo...este sa vratim aj k veterinarovi, ja neviem kolko teba stal cip a podobne veci, ale mna len cipovanie s petpassom na 1 stena stalo 40 eur a radsej idem k svojmu overenemu veterinarovi, ako ist niekde za cielom lacnejsieho a neovereneho...
opat sa zopakujem, fenku sme si nechali, lebo sme chceli mat potomka, mozno vyuzita v chove nebude, ano poviem pravdu, ze po steniatkach bol nesmierny dopyt na chov, ale my sme sa rozhodli inak. V 10. tyzdni sice nevidis ako bude stena vyzerat, mozem povedat, ze steniatka sa vydarili exterierovo a ze majitelia suhlasili s podmienkami, ze psik nesmie ist do chovu, i ked by mohol byt prinosom.
Neviem ako to chodi u tvojho plemena, ale u nas je taky trend, ze akonahle sa objavi pekny pes v exterieri ludia nim kryju hlava nehlava, ak mozu, ale tym straca hodnotu rodokmen a ludia prestanu mat dopyt a prave pre chov z hladiska hodnoty rodokmenu som to spravila. Mozu na vystavy, jedine co nemozu je kryt fenky...ano mozno to mnohi povazuju za blbost, ale je to moj nazor. A viem, ze ak niekedy bude iny vrh, tak bez ohladu na to, kolko na krytie dam, som rozhodnuta opat nedat vsetko na chov...
nikolletttka
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 972
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Chovateľstvo