História psov a jednotlivých plemien

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

História psov a jednotlivých plemien

Poslaťod Vikiki22 » Uto 27.10.2009 19:39

Od začiatku...

O pôvode psa sa už písalo všemožné. Samozrejme, to všetko boli len dohady a špekulácie. Predkovia dlho neboli jasní. Nielen pri krížení s vlkmi, ale aj s kojotmi a šakalmi totiž prichádzajú na svet, aspoň zo začiatku, plodné potomky. I známy etológ, Konrád Lorenz, sa dlho domnieval, že enormné rozdiely medzi jednotlivými plemenami možno vysvetliť pôvodom odvodených od šakalov alebo vlkov. Ešte počas svojho života však svoj názor zmenil. Na scénu prišla nová doba a s ňou aj výskumy genotypu psa prostredníctvom DNA, ktoré Lorenzov neskorší názor len potvrdili: jediným predkom psa je vlk. Velmi úzko spriaznený s vlkom je však aj kojot a šakal. Ale na rozdiel od kríženca psa s vlkom, kríženec psa a kojota/šakala stráca v tretej generácii svoju plodnosť.
Väčšina vedcov tvrdí, že pes vznikol na niekoľkých miestach na Strednom východe pred maximálne 16 až 12 tisíc rokmi. Všetky dnešné populácie psov teda vznikli z týchto prvých zvierat.
Spolužitie psa s ľuďmi muselo byť byť výhodné pre obe strany. Tábory v tej dobe poskytovali pre psov potravu v podobe odpadkov a nečistôt. Nedá sa s istotou povedať, či na niektorých miestach žili menej plachí vlci, ktorí sami prišli k sídlam ľudí alebo si ľudia vyberali s vlčích nôr vĺčatá a vychovali si ich. Ale je isté, že takéto vlky boli praktické. Udržovali v čistote tábor, v noci alebo v chladom počasí sa o zvieratá mohli zahrievať, varovali pred blížiacimi sa nepriateľmi a neskôr boli nenahraditeľnými spoločníkmi pri love. Okrem toho boli tieto psy v dobe nedostatku zásobárňou mäsa a mohlo sa s nimi aj hrať. Už vtedy boli ľudia emocionálne spätí so psami.
Lepšie zviera na domestikovanie si ani nemohli vybrať. Extrémne variabilný genotyp vlkov umožňoval prispôsobovať sa najrozličnejším životným podmienkam.

Prvý chov

Zo začiatku psy neboli chované s nijakým určitým zámerom, ale neskôr ľudia prechádzali na chov so špeciálnymi potrebami ako je lov, práca u stáda, stráženie a obrana. Najstaršie plemená sú staré okolo 1000 rokov. Do chovu boli používané navzájom podobné psy, ktoré vykazovali požadovanú vlastnosť. Vlastný chov v podobe, v akej ho poznáme dnes, je vynálezom z Aglie od polovice 19. storočia. Chovné jedince boli prvý krát vyberané podľa ideálneho vzoru (plemenného štandardu), začali sa viesť plemenné knihy. Spojovali sa len zapísané zvieratá rovnakého plemena a tým sa psy stávali jednotnejšími a typickejšími..

Pozn.: Ak poznáte alebo viete o prvých predstaviteľoch nejaké plemena, podeľte sa o svoje poznatky. :ahoj:
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10918
Bydlisko: Dvory nad Žitavou

Barfer.sk

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia

Poslaťod Vikiki22 » Uto 27.10.2009 19:55

Začnem. :no: Napr. PRVÝ NEMECKÝ OVČIAK

Horand von Grafrath (1899), majiteľ - nemecký dôstojník jazdectva Max von Stephanitz, založil s Arthurom Meyerom Klub nemeckého ovčiaka (Verein fur deutche Schäferhunde). Mal krátku srsť a bol asi 60 cm vysoký.

Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10918
Bydlisko: Dvory nad Žitavou

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia

Poslaťod Tatiana » Uto 27.10.2009 21:42

Tak ja som vysnorila spolocnych predkov Iron Jack,Gentleman Jim a Game Bill pre plemena stafikov,stafbulikov Obrázok/Obrázok
Obrázokwww.tanyastaffs.wbl.sk
www.lacnesteniatka.sk
Tatiana
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2052
Bydlisko: partizanska 89,95617 solcany

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia

Poslaťod Vikiki22 » Str 28.10.2009 9:44

Nehádam sa. Ale s týmto psom (Horandom) založil oficiálny klub NO. :smile:

Ja som vystopovala predkov moderných foxteriérov. Boli to 3 psi:

Old Jock (1859-1872), ktorý sa dožil 11 rokov,
Obrázok

Trap (nenašla som bližšie informácie) a Tartan, ktorý je zakladateľom peknej línie hladkosrstých foxteriérov.
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10918
Bydlisko: Dvory nad Žitavou

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia

Poslaťod MisheliQ » Str 28.10.2009 20:45

Z histórie WHWT
http://1.2.1.5/bmi/stcinc.org/stc_hist/whites.JPG

Kennel Club uznal v roku 1907 WHWT za samostatné plemeno a v ten istý rok sa objavil prvýkrát na súťaži Cruft. V r. 1907 bol tiež prvým šampiónom WHWTpes Morven, bol zo spojenia pes Brogach, pomerne veľký pes veľké kosti, a fena Callaig.
http://1.2.1.2/bmi/www.gryffindor.pl/rasa/h4.jpg http://1.2.1.3/bmi/www.gryffindor.pl/rasa/h5.jpg

A medzi preslavené, tzv. nesmrteľné psy, určite patrí pes CH Wolvey Patrician, z chovu Mrs M.Pacey. Tento pes patril medzi velikánov svojej doby, ale je lepšie si pamätať cez jeho úspechy jeho potomkov, mnohých skvelých westíkov,Amer.Ch. Wolvey Pace of Edgerstoune, Eng. Ch. Wolvey Pauline and Wolvey Petal dam of another stud force, Ch. Wolvey Poacher.
http://1.2.1.1/bmi/www.gryffindor.pl/rasa/h8.jpg
rok 1929; z ľava: Ch. Wolvey PATRICIAN, Ch.Wolvey DANDY
Caesar (18 r), Fergie (13r), Aron (8 r)
foto (c) Patrícia Halmiová
https://westie-litters.webnode.cz/
MisheliQ
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7659
Bydlisko: Poprad

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia

Poslaťod Sky » Sob 31.10.2009 11:44

Musím sa pridať k tomu Horandovi.
Horand von Grafrath a Mari von Grafrath boli ako prvé nemecké ovčiaky zapísané v novej nemeckej plemennej knihe. Je pravda, že Horandov predok bol biely, ale vo vývoji plemena boli použité rôzne pastierske psy na vyšľachtenie a ustálenie typu plemena. Horand a Mari boli zakladateľmi chovu moderného nemeckého ovčiaka.
Obrázok
Pes má toľko priateľov práve preto, že vrtí chvostom a nie jazykom.
http://www.no-sky.wbl.sk/
Sky
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 53

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia

Poslaťod Roman Kollar » Ned 01.11.2009 13:41

Plemeno RR bolo uznane od roku 1926 v Rodezii...RR slachtilo viacej chovatelov ale taky najznamejsi su Charles Helms, Cornelius van Rooyen. Prve spomienky o psoch s "ridge" boli uz v Egypte, 3000 rokov p.n.l. ale do dnesnej podoby sa dostali vdaka osidlovatelom z Europy.

Na fotke je pes "Eskdale Dingo" ktory je jeden z prvych registrovanych psov(fotka je z roku 1915...tusim)

Obrázok

Obrázok
Roman Kollar
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 709
Bydlisko: BA

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia

Poslaťod Vikiki22 » Štv 05.11.2009 20:09

Niečo o mopsovi. :ahoj:
História mopsa je veľmi dlhá a kostrbatá. Jeho pôvod treba hľadať v Číne, a to okolo roku 732 n.l. Mohla by som sa o ňom rozpísať, čo všetko som sa o ňom dočítala, ale radšej sa budem zaoberať moderným chovom mopsov...

Jeho chov začal v Anglicku v 60. rokoch 19. storočia a vznikli hneď 2 línie, ktoré možno pozorovať vo všetkých dnešných chovateľským líniách. Prvé boli tzv. mopsy Willoughby, ktoré mali šedé sfarbenie, výrazne pigmentovanú masku a ostro ohraničený úhorí pruh. Druhé mopsy Morrisonove. Mali silnú kostru a teplú marhuľovú farbu.
Ďalšími psami, ktoré ovplyvnili chov mopsov, boli Lamb a Moss (1860), priamo z pekingského paláca.
V roku 1878 doviezla pani Brasseyová zo svojich ciest v Ďalekom východe čierneho mopsa a stala sa tak zakladateľkou chovu čiernych mopsov.
Ešte zaujímavosť - do vlády kráľovnej Viktórii (1937-1901) sa mopsom kupírovali uši. Našťastie, vládkyňa to zakázala. :smile:
Mops bol prijatý do anglického Kennel Clubu v roku 1883 a v roku 1886 prebehla prvá klubová výstava. Tretiu organizoval sám Charles Cruft, ktorý sa neskôr stal sekretariátom klubu. A potom sa to už rozvíjalo do všetkých kútov sveta...

Mops v roku 1746:
Obrázok
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10918
Bydlisko: Dvory nad Žitavou

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia

Poslaťod Leila Tobrok » Pia 06.11.2009 9:43

je zaujímavé vidieť, ako sa rokmi mení exteriér daného psa. tento mops sa veru takmer vôbec nepodobá na to, čo je dnes. a tiež som bola prekvapená, keď som videla pôvodných bullíkov.
http://www.tobrok.sk
Očakávame šteniatka, vrh "I" - Leonberger - leto 2021
Plánujeme šteniatka, vrh "J" - Československý vlčiak - jeseň 2021
Leila Tobrok
Chovateľ
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5920
Bydlisko: terra Illmer castri Zolgagyeriensis

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia

Poslaťod korra » Pia 06.11.2009 20:11

HIstoria Cavalier King Charles Spaniela

terajsi kavalieri su priamymi potomkami malych spanielov, ktore su casto zobrazovane na obrazoch v priebehu 16-18 storocia, boli beznymi spolocnikmi dvornych dam v casoch Tudorovcov. Najvacsi "rozmach" zazili vsak za vlady Stuartovcov, boli oblubenym plemenom krala Charlesa II.

Neskor bohuzial vysli z mody a boli nahradeny inymi plemenami. Koncom 19.storocia sa objavoval maly spaniel pochadzajuci z palaca Blenheim lorda Marlborough-a - vtedy bol ceneny este aj pre svoje lovecke kvality. Zaujimava vec sa traduje o tomto sfarbeni - Blenheim (biela+syte gastnove znaky) aj dnes patri k najatraktivnejsej variete. Velmi ziadana je u nich korunka - tzv. spot ktory je umiestneny na bielej casti hlavy. "Legenda" hovori o povode tohto znaku to, ze v case ked bol lord Malborough mimo dom, rodila jeho oblubena sucka, jeho manzelka ju objimala a upokojovala hladkanim po hlave a palcom tlacila pri hladkani na plochu na vrhcu hlavy. Stenata vo vrhu mali tento spot, ktory pripominal otlacok prsta jeho manzelky. Ci je to pravda, alebo len rozpravka, tazko povedat... :no:

Obrázok

Za vlády kráľovnej Viktórie začali chovatelia organizovať výstavy a nadšenci začali chovať psov seriózne a požadovaného typu. To prinieslo novú módu; psov s krátkou tvárovou časťou postupne sa vyvíjajúcich do úplne plochej tváre ako je to u moderného King Charles španiela. Bolo množstvo schopných chovateľov, ktorý úspešne chovali psov vysokej kvality s plochou tvárovou časťou, klenutou lebkou a dlhými nízko nasadenými ušami. Tento typ je stále populárny a je to veľmi milé plemeno.
Obrázok

Roswell Eldridge, Američan a veľký milovník malých španielov, prišiel do Anglicka a bol veľmi nemilo prekvapený, že tu nenašiel žiadnych malých „nosatých“ španielov. V snahe dosiahnuť nápravu, vypísal cenu na Cruftovu výstavu počas troch rokov (neskôr to bolo predĺžené na 5 rokov) 25 libier pre najlepšieho psa a sučku psej rasy ako sme ju mohli vidieť za čias kráľa Karola II. Nasledujúca veta je citátom z katalógu Cruft´s: „Ako na obrázok z čias kráľa Karola II., dlhá tvárová čas, bez stopu; plochá lebka, bez sklonu ku klenutiu a so spotom v strede temena.“

Chovatelia King Charlesov nebrali tieto triedy príliš vážne. Tvrdo pracovali mnoho rokov, aby sa zbavili dlhých nosov. Postupne, ako vysoká odmena, ktorú mohli získať na výstave, skončila, zostalo pri chovateľskom experimente len niekoľko málo nadšencov. Najdôležitejšiu úlohu v tom zohrala pravdepodobne pani Amice Pitt. Na konci piatich rokov sa dosiahlo málo, pretože Kennel Club považoval psov za nedostatočne početných alebo štandardizovaných nato, aby im pridelil samostatnú registráciu plemena.
V roku 1928 bol založený klub a zaviedlo sa pomenovanie pre plemeno „Cavalier King Charles spaniel“. Na prvom stretnutí, ktoré sa uskutočnilo počas druhého dňa Cruftovej výstavy psov, 1928, bol spísaný štandard plemena a je to prakticky ten istý, ako ho poznáme v súčasnosti. Živým vzorom na napísanie štandardu bol Ann´s Son slečny Mostyn Walker.
Obrázok

Prvým Cavalierom s titulom šampión bol psík v majetku dcéry pani Amice Pitt – Jane (dnes známa pod menom Jane Bowdler). Bol do Ch. Daywell Roger a jeho chovateľom boli Lt. Col. a pani Brierly. Daywell Roger bol veľmi využitý v chove a mal najväčší vplyv na vývoj plemena v polovici 20-teho storočia.

Obrázok

Dalsimi faebnymi varietami okrem blenheim je tricolor black and tan a ruby:
korra
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 417
Bydlisko: Senec

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia

Poslaťod Matúš Klement » Uto 17.11.2009 22:40

Historia rottweilera :smile:
Je to jedno z najstarších psích plemien. Plemeno pochádza z Nemecka, jeho predkovia sú však latinské molosy. Jedná sa o veľké a silné plemeno pevnej kostry, štandardne čierneho sfarbenia s pálením.
História rotvajlera siaha až na samý začiatok známej histórie šľachtenia psích plemien. Priami predkovia tohoto plemena, známe latinské molosoidné psy, slúžili ľuďom na Apeninskom poloostrove ako pastierske a strážne psy. Neskôr tiahli s rímskymi légiami cez Alpy do vnútrozemskej Európy ako vojnové psy. Na území dnešného Nemecka, v okolí mesta Rottweil (odtiaľ i jeho názov) sa títo robustní psi stretli s miestnymi pastierskymi plemenami a položili základ dnešného plemena rotvajler. Najskôr bolo toto plemená známe ako nemecký dobytkársky pes, resp. nemecký mäsiarsky pes. V roku 1910 bol rotvajler v Nemecku uznaný ako policajné plemeno.
Matúš Klement
Okoloidúci
 
Príspevky: 17

DOG BREEDS IN THE 1920s

Poslaťod MisheliQ » Uto 14.01.2014 0:50

Caesar (18 r), Fergie (13r), Aron (8 r)
foto (c) Patrícia Halmiová
https://westie-litters.webnode.cz/
MisheliQ
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 7659
Bydlisko: Poprad

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia plemien

Poslaťod Vikiki22 » Str 15.01.2014 17:04

Našla som jednu veľmi dobrú a zaujímavú FB stránku, ktorá je plná historických fotografií o psoch :ahoj: : https://www.facebook.com/VintageDogADay
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10918
Bydlisko: Dvory nad Žitavou

Re: Domestikácia, prvý chov a prví predstavitelia plemien

Poslaťod Vikiki22 » Uto 11.02.2014 20:37

Veľmi zaujímavá knižka, ako vyzerali plemená pred 100 rokmi... Odporúčam! :smile: http://www.archive.org/stream/dogsofall ... 4/mode/2up
Vikiki22
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10918
Bydlisko: Dvory nad Žitavou

Pes v minulosti

Poslaťod akuk » Uto 15.03.2016 23:37

Pouceni a obrazov z minulosti u psov nikdy nie je dost :no:
Lebo slabym clankom vo vztahu clovek pes, je ten cloveci.


Tu sa mozeme podelit o svoje archivy, fotocky, stranky, odkazy, videjka z minulosti plemien :smile:
Prílohy
Alaunt Veantre.jpg
Alaunt Veantre.jpg (60.41 KiB) Zobrazené 3318 krát
Naposledy upravil akuk dňa Str 16.03.2016 7:24, celkovo upravené 2
trava su jej vlasy, vodne toky su jej zily, skaly su jej kosti..
akuk
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1033

Ďalší

Späť na Všeobecne o plemenách