Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Dudko » Str 12.05.2021 14:57

Ono aj na tom útulku isto niečo bude...a je to tiež tak, ze "dobrý" a "zlý" útulok alebo v tomto sú všetky približne rovnaké a je jedno aký útulok? Napr. mám kamoša a oni si so ženou zobrali úmyselne 2 choré psy z útulku (jeden bol aj slepý na jedno oko), neviem či oba neboli z nejakych množiarní, a ponúkli im dôstojné dožitie. Veľmi pekné gesto a priznám sa, že ja neviem či by som si na to trúfol(mysleno úmyselne).
Popravde som nerátal až s takými pálkami za tie psy, my sme mali psy zakaždým cez niekoho. Je to premňa inak väčšia alchýmia ako výber auta :D
Dudko
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Domca » Str 12.05.2021 15:37

Hmm útulky majú rozdielne požiadavky na nových majiteľov - sú také, kde napr psa nedajú ak by mal žiť vonku - iba do vnútra s prístupom von a aj také, kde s tým nie je problém alebo kde dajú psa doslova komukoľvek kto ide okolo. A hej sú aj "dobré" a "zlé" ale to závisí od toho, čo si pod tým človek predstavuje :joint: či starostlivosť o psy, transparentnosť, ako adoptujú, atď. A samozrejme treba počítať s tou kastráciou tiež (dospelý pes už to má za sebou, šteňa v zmluve)
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Str 12.05.2021 15:52

Dudko píše:Je to premňa inak väčšia alchýmia ako výber auta :D

Offtopic: auto je vacsinou na kratsi cas ako pes... :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Str 12.05.2021 16:44

Dudko píše:a je to tiež tak, ze "dobrý" a "zlý" útulok alebo v tomto sú všetky približne rovnaké a je jedno aký útulok?

uf. za mňa si jednoznačne nie sú útulky rovné, a pri niektorých človek postupuje takú šikanu, až má pocit, že by si tí ľudia nechali najradšej všetky psy v útulku a žiadneho nedali...

pri mojej prvej psici (ktorá s nami bývala pol roka v dočaske, spolubývajúca pracovala v útulku, už som jedného psa mala) si riaditeľka útulku zmyslela deň pred adopciou, že mi ju nedá, lebo bratislava je ďaleko (z košíc) a nemôžu ma kontrolovať. nakoniec sme ju ukecali, ale boli to nervy. poslať mi kópiu zmluvy im trvalo 5 rokov lebo pri adopcii mali posledné tlačivo :ach: keby som ich neurgovala, asi som bez zmluvy. mimo to sa o psa za tých 11 rokov ani raz nezaujímali.

medzitým sme si s mamou ešte chceli jedného kríženca adoptovať z iného útulku, ale cez to nešiel vlak. proste sa rozhodli, že nám ho nedajú, že mu u nás nebude dobre. a ďalej na FB vypisovali, ako je psíkovi smutno a ako ho nikto nechce a on túži, aby mal domov a niekto ho ľúbil, lebo mu útulok láme srdce. no celé zle.

keby môj druhý kríženec nebol cez merri (čo je normálny človek, aj bývala kedysi tu na fóre), asi by som do toho už nešla a radšej zohnala ďalšieho papieráka. ale merri je super, mala ju v dočaske takže vedela presne že to je pes pre mňa a na šport, a sme samozrejme v kontakte.

ale hej, sú aj normálne útulky/dočasky, len sa treba pripraviť na všeličo, ak nemáš tipy na fajn ľudí, s ktorými sa dá dohodnúť.

a zasa musím dodať, že chápem aj útulky, lebo druhá strana mince sú ľudia, čo do útulku prídu a zháňajú psa, pričom sú ako majitelia absolútne nevhodní. ale oni chcú, a je to za facku, tak sa veľakrát k tým psom tak aj správajú, ako ku veciam "zadarmo" a veľa psov sa do útulku vracia, alebo sa po nich zľahne zem, majiteľ ich dá domu ďalšiemu napriek zmluve, alebo ich má na dvore na reťazi, alebo na psovi chce množiť, atď. atď.

wer :jop: :ha:
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Dudko » Str 12.05.2021 20:42

tak to je mi ďalšie prekvapenie že vedia robiť až také problémy v tých útulkoch, tiež sa mi zdalo niekedy divné, že bol dlhší čas niekde zdielaný príspevok z útulku, s podľa popisu milým, mladým a zdravým psom, možno tiež podobný dôvod. Moja predstava bola taká, že človek príde, vyplní niečo na spôsob dotazníka, vyberie si psa, dostane nejaké základné inštrukcie a hotovo. Nevedel som ani že sa tam podpisujú zmluvy či dokonca že môžu prísť na kontrolu. Tuším fakt platí, že všade je dobré mať známych.
Takže sa mám pripraviť, že v prípade útulku sa môže stať že ma budú grilovať, robiť problémy či nakoniec ani nepustiť vybraného psa?
Dudko
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Str 12.05.2021 20:54

Ano...
Si si isty, ze este chces vobec psa...? :ha:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Slausa » Str 12.05.2021 20:57

Ja som Sur brala v júni zo Šale. Našla som ju na internete, zavolala do útulku či je voľná a da sa na ňu prísť pozrieť, šli sme tam, vyvenčili, o pár dní na to som im volala že sme sa na 100% rozhodli, že ju berieme, dostala som nejaké základné otázky typu kde bude, či sme už psa mali, či máme dobrý plot, čím hodlám kŕmiť, bolo mi oznámené že nemusí moc ostatné feny (a takéto veci vraj niektorí radi tutlajú). O tri týždne sme si šli pre ňu (čakali sme kým bude mať hotové očkovania). Podpísala som takú zjednodušenú zmluvu na skúšobnú dobu. A cca po 2 mesiacoch som im volala aby poslali definitívnu zmluvu (aj s kópiou kt sa podpísaná poslala späť) a očkovací

Zato iný útulok, menovať nebudem, po tom čo tam známa prišla že by nejakého chcela, ju pri bráne vyspovedal, potom vonku vyniesli jedného alebo dvoch psov, že títo budú vhodní. Keď im povedali že sa im moc nepáčia, tak ich odpinkli, že oni im vybrali a čo nie sú spokojní, nech berú čo je ponúkané (nutno povedať že to bolo tak 7-8 rokov nazad)
Slausa
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1483

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Dudko » Str 12.05.2021 21:28

Našťastie to nemám tak, že teraz hneď do 1-2 týždňov ho chcem mať doma, čiže sa vo voľnom "ase môžem venovať "štúdiu" :D A pri mojom šťastíak sa rozhodnem pre útulok isto skončím v tom najhoršom možnom :D
Každopádne si cením a ďakujem za všetky vaše rady a tipy alebo iné konštruktívne debaty ktoré tu padli :)
Dudko
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Štv 13.05.2021 0:26

Dudko píše:Tuším fakt platí, že všade je dobré mať známych.

nemyslím, že je to o známosti. poznám viacero ľudí, ktorí si (aj v poslednom čase) adoptovali psy len podľa toho, že sa im konkrétny pes v konkrétnom útulku páčil, a sú spokojní.

(a napríklad ja by som veeeeľa mojim známym psa nedala :haha: ale tiež by som radšej dala šteňa niekomu, koho poznám a som s ním v kontakte a viem, že mu môžem veriť, než úplne cudziemu človeku, ktorého ak si zmení číslo už nikdy nevypátram a kto vie, ako sa bude mať pes)

len sa treba pripraviť na to, že možno to pôjde hladko, a možno aj nie. ale nie je to koniec sveta, nájdeš inde.

a hej, adopčná zmluva sa podpisuje, lebo sa pes (majetok) prevádza na iného majiteľa a to by malo byť právne podložiteľné.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod jakut » Štv 13.05.2021 8:30

Mám na insta dva účty bedlí, ktoré takto behávajú :heh: aj bicykel aj beh.
800 eur je naozaj podpriemerná cena za PP psa, niektoré "plemená" bez PP idú po viac, stačí si otvoriť bazos.
A čo tak krátkosrstá kólia ?
16 labiek, 8 ušiek a 4 ňufáčiky....
jakut
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 907
Bydlisko: košice-okolie

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Margita » Štv 13.05.2021 8:36

Som videla boc merle bez PP za 800 :haha:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Silvuch » Štv 13.05.2021 8:44

inak cesky strakaty asi nie je drahy, ked Darina Margitina cesky terier bola lacna, ako to prezentuje. :lol:
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6333
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Margita » Štv 13.05.2021 8:48

Darina je foxterierka ta bola zadarmo :haha: a adela Česká teriérka bola za 600, ale to nie je vhodný pes na nejaké športové aktivity :lol: a inak Derik hrubý fox ma stal 500 :lol:
"Dnes vím, že člověk, který má všech pět pohromadě a jen něco zná o psech, se foxteriérovi vyhýbá obloukem" Zdena Frýbová
"Neexistuje pes, který by měl vlastnosti foxteriéra"Zdena Frýbová

Všetko začína a končí v hlave
Margita
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5654
Bydlisko: Bratislava -Vereknye

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod jakut » Štv 13.05.2021 8:56

Offtopic: ja úplne najviac neznášam keď niekto s nami chce zjednávať cenu za šteňa jak v Poľsku na trhu
16 labiek, 8 ušiek a 4 ňufáčiky....
jakut
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 907
Bydlisko: košice-okolie

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Dudko » Štv 13.05.2021 9:00

inak len tak medzi rečou...vôbec neovládam tie skratky či "iné" názvy plemien a netuším, čo je napr "boc merla" (ešte boc mi google našiel že je borderka ale pod "merle" si neviem čo predstaviť :D) alebo tie bedle (spomínané z insta) netuším ço sú a iné.. :D
Dudko
Okoloidúci
 
Príspevky: 13

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách