Výber správneho plemena pre mňa

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod straka17 » Pia 17.09.2021 14:10

... podenca fakt nie :) Nie nadarmo nie su medzi chrtmi
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Mac Gie » Pia 17.09.2021 15:28

Shel-chan píše:
Mac Gie píše:Shel a pri sheltiách si prečo nespomenula ako rady štekajú? :angel: :lol:

lebo som sa sustredila na ine v prvej skupine :heh: ale hej, kolie a sheltie rady stekaju.
ale kto si ako urobi, tak ma - moje sheltie zvyknu ludia chvalit, ake su tiche :nwm: a oproti inym psom (a teda aj inym sheltiam a koliam) su fakt tiche - mne samej dost vadia psy co nevedia zavriet hubu. vela psov napriklad huci alebo knuci, ked sa nudia... z toho by ma porazilo.

shayla je napriklad na mna ustekana, ale steka len ked sa nahana s inymi psami. keby som nemala joycu, tak sa to nedeje jak je rok dlhy. a steka (ale dost malo) pri agilitach a ovciach, a to sa bezny clovek tiez s tym nema sancu stretnut.

Shel ja predsa viem :lol: a viem, že tvoje nie sú až tak uštekané, len som podotkla, že je to pre nich celkom typické a jasné, že každý je individuál a sú tiché aj uzjepané psy v každom plemene :yes:
“If you don’t own a dog, at least one, there is not necessarily anything wrong with you, but there may be something wrong with your life.” - Roger Caras
Mac Gie
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2374
Bydlisko: Ražňany/PO

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Shel-chan » Pia 17.09.2021 21:09

jasné :yes: ja len keby niekoho zaujímalo vysvetlenie.

straka, prečo? a čo to má s tým či sú medzi chrtmi?
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Ulf » Sob 18.09.2021 5:35

Poznamka pod ciaru, nad chrtom ako vyslovene turistickym psom ani neuvazovat... koniec hlasenia.. :ha: len ked sa tu mihlo slovo chrt. :ahoj:
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 582
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Offca » Str 22.09.2021 10:53

Ulf píše:Poznamka pod ciaru, nad chrtom ako vyslovene turistickym psom ani neuvazovat... koniec hlasenia.. :ha: len ked sa tu mihlo slovo chrt. :ahoj:

Na toto poznanie mi stačil aj polochrt :haha: :prd: :prd: "Tu ma nechaj, tu umriem..."
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Paťo H » Pia 19.11.2021 8:47

Dobrý deň, som tu nový, dúfam ze som správne zaradil žiadosť o radu, potreboval by som poradiť pri výbere psíka. Ako dieťa som mal psíkov a moje deti najme tá mladšia dcéra 13 ročná mi píli uši zo psíkom už velmi dlho. Pred tým ked som nemal deti tak sme mali doma v dome viacero psíkovi najmä pracovné plemená nemecký ovčiak doberman rotwík neskôr ked sme sa presťahovali do bytu ostal nám NO a to nebolo celko ok. Teraz bývame v 4 izbovom byte deti maju 13 a 18 čiže veľké. Byt je na okraji mesta v malej bytovke v zástavbe rodinných domov cca 3 minuty pešo od úplného lesa cca10 min pešo je cvičák, prostredie take kľudné dedinské. To pre predstavu do akého prostredia by psík išiel. Teda tu sa začína pátranie. Psík by mal byť menší až stredný vzrast. Mal by to byť psík znášanlivý k ľudom aj cudzím psíkom. Zvieratká doma nemáme. Pracujem 8 hod ja bežne, manželka na 3 smeny čiže 2 týždne do mesiaca by bol psík doma doobeda sám. Od psíka by som vzhľadom na predchádzajúce plemená očakával skôr výššiu inteligenciu vo význame aby bol schopný sa rýchlejšie učiť. Neočakával by som nejakú výraznejšiu samostatnosť aby mal až moc vlasnú hlavu. Pohybovo by to určite bolo bežné venčenie a aj väčšia prechádzka po práci do lesa na lúku kde by sa mohol vybehať. Samozrejme bolo by fajn keby psík nemal sklony sa počas rýchlo 8 hodín nudiť a likvidovať domácnosť. Viem čo by som očakával asi od pracovného psíka ale nemám skúsenosť so stredným ani menším plemenom. Najťažšie na koniec čo značne zužuje výber -úplne idealne by bolo keby ten psík bol bez podsady manželka má nábeh na alergiu. Resp. keby minimálne pĺzol ak vôbec. Som trošku bezradný a potreboval by som najme k tomu plznutiu praktické rady keď sme mali NO v byte tak to bol problém sučka v byte kde je teplo pĺzla fakticky celý rok menej alebo viacej ale fakticky stále :lol: . Uvažoval som od pudlíka cez papilóna kde sa mi celkom páči charakter a vlastnosti psíkov ale vzhľad sa mi moc nepáči až po chrtíka. Najviac sa mi páčia krátko srsté psíky ale bez podsady skoro niesú. Keď že sa jedná o byt bolo by lepšie aby psík bol aj tichší. York čivava a pod. som vylúčil. Rozmýšľal som nad basenji to má kamarátka ten trochu plzne ale povedala mi ze je to psík ktorý má vlasnú hlavu. Poľovnícke su tiež psíky s vlastnou hlavou ktorých sa trošku bojím najme pustiť navolňo v lese ale to je možno len moja milná predstava. Psíky naháče zase vyžadujú starostlivosť o pokožku. Ak màte nejaký nápad dajte vedieť. Najlepsie konkrétne skúsenosti.
Paťo H
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Domca » Pon 22.11.2021 9:03

Ten pudel by mohol byť dobrá voľba, majú ich tu v okolí zopár a sú to obyčajné rodinné psy, do koča aj do voza :yes: alebo potom bišón napr - len u oboch treba rátať so starostlivosťou o srsť. Ja som žila skoro rok s bišónkom a teda do tej srsti sa motalo fakt všetko, aj špinavý bol rýchlo a to potom treba okúpať (minimálne tie špinavé časti :ha: ), to neopadá a nevyčešeš ako zo psa s klasickou srsťou. Ale chlpy z neho fakt nikde neboli :joint: Samozrejme, je tam aj možnosť psa držať úplne na krátko stále ale to potom treba buď sa naučiť ho strihať doma alebo pravidelne do salónu. To isté v podstate platí aj o pudlovi.
Basenji podľa toho, čo píšeš fakt asi nie. Keď si spomenul Papillona napadol mi Cavalier ešte, ale obaja pĺznu.
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pon 22.11.2021 9:46

Co sa tyka chlpov - podsada je mensi problem, ako krycie chlpy takeho hladkosrsteho psa... mam v byte tretieho NO - plzli vzdy len 2x do roka, chlpy sa lahko pozberali, ale mali sme aj stafbulku, ktora nemala ziadnu podsadu a kratke chlpy.. ale to bolo ciste peklo - chlpy zapichnute uplne vsade, neslo to povysavat, ani vyprat a to bolo celorocne.

Co sa tyka plemena - by som si dala pozor na tie male spolocenske plemena, s nimi sa prave tazsie pracuje...

Ja som za pudlika, stredneho. To su paradne psiky - lahko cvicitelne, nekonfliktne, akcne, aj kludne, nezdrhacie... akurat teda o srst sa treba starat.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod clupko » Pon 22.11.2021 9:47

mne sa tiez pozdava pudel, maly alebo stredny. treba ich strihat, ale okrem toho ideal na to, co pises. a tak vzdy je tam nieco, bud to plzne, alebo treba strihat, chyta sa bordel do srsti, atd.
It is often said that before you die your life passes before your eyes. It is in fact true. It's called living.
clupko
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1916
Bydlisko: za horami

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod straka17 » Pon 22.11.2021 9:52

Wer, máti je alergik, tá podsada je problém skrz to, že sa tam alergény držia, nezvetrajú a potom to zo psa ešte aj padá. Dlhá alebo hrubá srsť je menší problém.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pon 22.11.2021 9:57

Straka, ja som silny astmatik... srst sama osebe nie je problem, alergenom su aj sliny a ine vylucky.... takze pre mna to je proste hovadina... bud psa vobec, alebo to je fuk z tohto pohladu...
Ale teda, co sa tyka mojej alergie - na vlastnych psov som sa vzdy nejak aklimatizovala, spia so mnou aj v izbe a nic... S cudzimi mam brutal problem - staci, ze navstivim niekoho, kto ma psa dnu a uz mam astmaticky zachvat...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pon 22.11.2021 10:11

A Pato, utulkaca ste nezvazovali...? :hi: Viem, ze vela ludi ma predsudky, ze nevedia, co z toho vyrastie, aku to malo minulost atd (a potom si vezmu bezpapieraka :ach: :pac:), ale teda z mojich skusenosti (15 rokov vediem kurzy, rukami mi presli vsetky mozne plemena) - naj rodinne psy mi vychadzaju retrievre a potom utulkaci... ano, tazko sa vybera a nemusi to byt tak, ze prides do prveho utulku a odides s vysnenym psikom, ale na druhu stranu ani s plemenom to nie je inak. Kym si vyberies rodicov, chovku, pockas na spravny vrh - cakacky su niekedy aj 1 rok.. a z tych utulkacov si vies vybrat uuplne na mieru, presne podla svojich predstav
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod Domca » Pon 22.11.2021 10:18

Ja osobne si myslím, že ak má človek nejaké konkrétnejšie požiadavky na psa tak ak útulkáča, tak z dočasky. V tom útulku pes môže byť totálne zlato, pokojný, ideálny maznák a po pár týždňoch v rodine sa z neho vykluje satan, lebo získa istotu, bezpečie a opadne stres (čo útulok fakt je stresové prostredie - cudzí ľudia, psy, koterce, žiadna individi starostlivosť ani pozornosť, kopa psov je tam utiahnutých) - ale býva to aj naopak, z neurotika sa v domácom prostredí stane totálny pohoďák. Dočasky sú viac stávka na istotu, kedže tam už pes žije v reálnom domácom prostredí a vedia aj najviac povedať o povahe a potrebách :yes: Samozrejme, nie je to pravidlo, že si berie človek "mačku vo vreci", ale treba aj s takou možnosťou počítať. Sama som roky dočaskovala a veľmi často sa mi stalo, že popis psa z útulku po 2 týždňoch som úplne prekopala lebo to bol sakra rozdiel :heh:
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod straka17 » Pon 22.11.2021 10:24

My sme psov mali furt odkedy som bola malá, či vonku či dnu, imunita mojej mamy si nikdy nezvykla. To čo hovoríš je proste hovadina, pretože to u mňa (resp. u nás) nefunguje :smile:
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Re: Výber správneho plemena pre mňa

Poslaťod wer » Pon 22.11.2021 10:45

Straka, tak potom ziaden pes. :smile: keby to bolo len o chlpoch, staci vysavat a pretierat psa kazdy den. :no: problem je ten, ze pes cely je alergen. Ja som inak alergicka aj na prach, perie, plesen, vsetky mozne rastliny a tak. :heh: lieky (3 druhy) beriem denne od 4 rokov a detstvo som stravila v nemocniciach... psa sme preto nikdy nemali, ani koberce a pod... k prvemu psovi som sa dostala sprostredkovane - parkrat do tyzdna len vonku, potom obcas par hodin dnu a tak postupne.
Desenzibilizaciu snad poznas - telo je vystavene alergenu, aby si nan privyklo a prestalo prehnane reagovat...
Ale urcite to neponukam ako jednoduche riesenie a nemusi naozaj fungovat na kazdeho. :no: a aj preto vystriham, ze na psovi nie je alergenom len srst! Takze ked niekto riesi kvoli alergii len srst, je to fakt blbost a zial, doplatit moze na to ten pes! Takze naozaj velmi zvazit.

Domca, ano, suhlasim urcite. To sa vyjadrujem vseobecne. :lol:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

PredchádzajúciĎalší

Späť na Všeobecne o plemenách