Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Témy netýkajúce sa konkrétneho plemena

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Elis » Pon 10.04.2023 7:55

ja to skor vidim tak, ze ked sa cokolvek lepi pomocou druheho psa, tak rataj s horsou moznostou.

:yes: :yes: :yes:
vsak jen takova nejoblibenejsi "povera" - druheho psa az k vychovanemu starsimu....
Proc? :ha: vsak ten starsi stejne ohluchne :ha:
a muze byt sebevycepovanejsi, rychle prijde na to, ze nema paneckovu pozornost 100% jako drive, ze se venuje steneti a vyuzije toho :lol:

a wer -taky souhlas. brat si pracaka s tim, ze praci vlastne nepotrebuje - ja nevim, no...
jasne, kolik pracaku zklame sve majitele -ze nemaji takovou chut do prace jakou cekali. ALe ona je i otazka, co kdo vlastne ceka.
A u prvniho pracaka pravdepodobnost, ze zaskoci svoji pracovitosti/reakcema! majitele je docela vysoka.

Ulf, nemas to jednoduche.
Nekdy je mi lito, ze se neda vratit cas ( zkusennost) - a clovek se proste nerozl)plyne nad prvnim stekanatkem a vezme ho tak jak je - a ma ho rad naprosto bez vyhrad neb nema vubec zadne ocekavani...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6395
Bydlisko: Praha

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod janajka » Pon 10.04.2023 8:41

Ale bocka je fakt zavislak. Z tohoo môže byť prúser, nechat ju len tak. To nie je tak, že, čím viac do nej hustis, tým je väčší magor. Úplne dokonalé psy, nespozorujes žiadne problémy sú tie čo stretávam pri ovciach. To pracuje a sústredí sa už ako vystúpi z auta. Najhoršie sú sidliskove.
Moje napríklad tiež nemajú žiadne úchylky s pasenim tieňov, áut ale kľudne by mohli mať s iným majiteľom. Pásu sa iba navzájom, vždy je jeden čo pasie druhého, ale to mi nevadí, to mám rada. Ale tá posledná je fakt magor. Ona sa ani nevyvenci, hneď berie do papule paličku a hádže mi ju k nohe a kuka na ňu. Pritom som jej nehádzala, aby som ju to neučila. To je pes, ktorý by nemohol ísť do rúk niekomu, čo ho chce len mať ale nič s ním nechce robiť.
janajka
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3530
Bydlisko: Vysoke Tatry - Smokovec

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Ulf » Pon 10.04.2023 9:09

Ale ja som nepovedala ze ja by som s nou nic nerobila. Len sprostredkuvavam nazory a skusenosti co som pocula/videla ja osobne, nie jpp.. asi to je tak rozne ze dalsia vec na co sa neda spoliehat.
They say good-bye to their family, to supply the needs for your. Show some respect and thank to truck drivers.
Ulf
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 590
Bydlisko: Kalinkovo

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod hriva » Štv 13.04.2023 10:50

Mám ich 8, každý ma svoju povahu, svoje maniere, každý je individualista. Ale to bude aj plemenom ktoré mám.
Those we love don't go away, they walk beside us every day.
Unseen, unheard, but always near; still loved, still missed and very dear.
hriva
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 4825

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod lollkoo2 » Pon 17.04.2023 8:09

Na FDSA som si zaplatila webinár Jessica Hekman, PhD, DVM - The Genetics of Dog Personality - What Have We Learned? :ach:

Tou asi najviac zaujímavou bola informácia, že "zdedených" povahových čŕt je menej ako 20%, ostatné je prostredie. Zdedené povahové črty sú akýmsi základným smerom, ktorý potom vplyv prostredia dalo by sa povedať koriguje, usmerňuje (napr. utlmuje/zosilňuje). Ani jedno (dedičnosť a prostredie) ale nie je garanciou toho, že sa nejaké správanie prejaví, len sa znižuje/zvyšuje jeho pravdepodobnosť.

Ďalšou trochu zaujímavou informáciou bolo, že skupina plemien mala na povahu psa väčší vplyv, než samotné plemeno.

No a poslednou boli také zaujímavosti o tom, aká mnohostranná tá dedičnosť je. Napríklad pri BOM pri nejakom type epileptických záchvatov (pri kt. môžu byť psy agresívni na človeka) je zároveň väčšie zameranie na človeka, a pri labradorovi je pri nejakej poruche trávenia zvýšená chuť k jedlu → viac sa používajú ako asistenčné psy, takže chovatelia môžu neúmyselne šľachtiť choré jedince, pretože tieto choroby majú paradoxne pozitívne "vedľajšie účinky".

Neviem, či to bude pre väčšinu z vás niečo nové, ale reku, podelím sa :D
lollkoo2
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 51

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod Silvuch » Pon 17.04.2023 8:16

toto ako sa mysli?
Ďalšou trochu zaujímavou informáciou bolo, že skupina plemien mala na povahu psa väčší vplyv, než samotné plemeno.
JSUT*

Dont panic
Silvuch
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6336
Bydlisko: Petržalka, vs srdco Malych Karpát

Re: Plemená - čo majú v sebe dané a čo v nich môžeme zmeniť?

Poslaťod lollkoo2 » Pon 17.04.2023 8:32

Ak to správne chápem tak to, že skupina plemien ako ovčiarske, spoločenské psy, atď., má určité tendencie, a v týchto tendenciách sú výraznejšie rozdiely medzi skupinami než samotnými plemenami. Nič čo by sme nevedeli predtým :D Pre zaujímavosť, tu je porovnanie ovčiarskych plemien s ostatnými plemenami, a spoločenských plemien s ostatnými plemenami: Obrázok
lollkoo2
Šteniatko
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 51

Predchádzajúci

Späť na Všeobecne o plemenách