Zlomeniny nohy

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

zlomena labka

Poslaťod tatianap » Pon 25.06.2012 16:34

Prosím o radu! Mám 2ročnú fenku oranžoveho špica pred 2mesiacmi si pri hrani zlomila labku tak nešťastne spadla zo sedačky že zlomila zadnu labku :ua: .Hneď som utekala na vet.kliniku tam jej urobili RTG no a hned ma oboznamili že sa to musí operovať.Tak som súhlasila bola to čista zlomenina bez úlomkov kosti.Dali jej na kost platničku a 7šrobikov. Minimálne 2týždne kludový režim.Už máme vonku aj stehy aj opakovaný RTG kostička zahojená,zlomenina zrastená,platnička aj šrobiky ostali vo vnutry že zatial to nie je potrebne vyberať.No ale problem je v tom že môj drobec nechce vôbec labku používať stále ju drží hore vôbec na nu nepristupuje behá len o 3labkach.Keď som sa na to pytala veterinara čo mám robiť? povedal že nevidí zdravotný problem prečo by labku nemala používať že je to v jej psej hlavičke a že ju mám učiť chodiť....no ale poradte ako? bojím sa aby či niekedy začne vôbec chodiť na 4och :hmm:
tatianap
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Zlomeniny nohy

Poslaťod Sunny » Uto 26.06.2012 11:27

Je psík plavec? Ak áno, tak čo najskrô začať plávať, nebude nožičku prehnane zaťažovať, ale zároveň pekne posilovať a používať. K tomu možno nejaké precvičovanie, dvihnúť mu druhú zadnú nožičku, aby sa na tú "chromú" musel postaviť, učiť nejaké triky so zadnými labkami, čo ja viem, postaviť sa na niečo a podobne.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Zlomeniny nohy

Poslaťod pigie » Uto 26.06.2012 11:30

Pomaha tu druhu zdravu zafacovat... Aby zacala pouzivat tu "choru" - aspon uvidis, ako moc ju to boli, ked na nu naozaj dostupi. Ak teda neplava - lebo to je najlepsi sposob a vlastne skor rehabilitacia a nenasilny :no:
Obrázok
pigie
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 10282
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Zlomeniny nohy

Poslaťod tatianap » Str 04.07.2012 8:31

Ďakujem za rady už sme veru začali plávať v bazene a zdá sa mi že občas sa jej ta labka už spusti pri behaní na zem :heh: , tak treba pekné nervy a verím že to dobre dopadne :jop:
tatianap
Okoloidúci
 
Príspevky: 2

Re: Zlomeniny nohy

Poslaťod elulina » Uto 07.08.2012 11:19

Tiez vas chcem poprosit o radu...Vzali sme si z utulku psika,mame ho necele 3 tyzdne.Bol najdeny s otvorenou zlomeninou pravej zadnej labky,hned v maji ho operovali a ma tam aj nejaku kovovu platnicku,ktoru mu mali v oktobri vyberat.Bolo nam povedane,nie od veterinara,ze ho uz netreba setrit,ze zacne nozicku pouzivat,aby mu tam nabehol svalik...V ten den sa prave s nim vratili od veta,tak som to brala,ze je to ok.aj predtym bol u jednej baby v docaske a tiez chodil po schodoch.tak sme mysleli,ze po schodoch uz moze chodit a ze ak by mal mat kludovy rezim boli by sme upozorneni...nechcem sa vyhovarat,bola som prilis doverciva a nerozmyslala vlastnou hlavou.no,le ce vikend si zacal nozicku oblizovat,ranu uz ma zahojenu,akurat ma zodraty vankusik,a ze uz nozicku nepouziva,len ju vlaci...boli sme u dvoch veterinarov,ale bez anamnezy tazko.rentgeny a cela dokumentacia je v seredi,u mvdr.garaja,ktory ho operoval...no a treba urobit reoperaciu,lebo sa mu tam pravdepodobne posunula ta platnicka...tak znel verdikt.lieky to vraj nespravia.kazdopadne treba rentgen a operacia.prosim o rau,koreho veta mam riesit.tento, co sme boli u neho dnes odporuca trnavsku kliniku plus,ale jasom nasla dost rozporuplne ohlasy,ze su tam mladi aneskuseni.alebo mame ist do seredked uz ho operovali tam?neviem sa rozhodnut,lebo mam pocit,ze aj tak si kazdy odporuca znamych a spoluziakov,lebo je uz konkuencia v tejto oblasti.preto neviem,len sered je pre nas dalej,sme zo senice.fuu,som z toho na prasky,lebo si vycitam,ze sme mu to urobili my... :ua:
elulina
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Zlomeniny nohy

Poslaťod janka1331 » Uto 18.02.2014 15:38

ahoj mohol by mi niekto poradit??? nas psik ma zlomenu prednu labku a nwm co by stala operacia...presov....a ci sa da aj na splatky splatit???...
janka1331
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3

Re: Zlomeniny nohy

Poslaťod Sunny » Uto 18.02.2014 15:44

To ti povie len tvoj veterinár, my to tu nemáme ako vedieť :nwm: - či treba operovať, aká náročná by bola operácia, aj koľko by stála... Niektorí veti na splátky berú, iní nie.
Nehovoriac o tom, že pes so zlomenou nohou už dávno mal byť u veterinára a ten by ti všetky tieto otázky zodpovedal.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Zlomeniny nohy

Poslaťod janka1331 » Str 26.02.2014 9:19

my sme boli u veta, ale on take operacie nerobi...to som nemala odkial vediet...
janka1331
Okoloidúci
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3

Re: Zlomeniny nohy

Poslaťod Sunny » Str 26.02.2014 9:23

Ak sa nevie vet vyjadriť k stavu psa, či treba alebo netreba operovať, resp. také operácie nerobí, mal by aspoň vedieť odporučiť na koho iného sa obrátiť a šup so psom tam, kde mu budú vedieť pomôcť.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

zlomenina nohy

Poslaťod zmurko » Str 22.04.2015 9:39

Mám doma psíka,ktorý ma trieštivú zlomeninu stehennej kosti. 2x ho operovali ortopédi a dali mu platničku po 5 týždňoch sa pekne vytvoril kalus, a potom sa stratí ako keby nová zlomenina. To sa opakovalo už druhý krát. Nevie mi niekto poradiť ako ďalej? Pes bol v pokoji ,žiadne behanie som bezradná čo robiť. Lekár povedal,že mu odumiera kosť - nedostáva do nej výživy. Dá sa tomu ešte pomôcť, aby sa obnovila kosť ?
zmurko
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Prosím o skúsenosti so zrastaním kosti

Poslaťod zmurko » Štv 23.04.2015 7:29

Mám doma psíka,ktorý ma trieštivú zlomeninu stehennej kosti. 2x ho operovali ortopédi a dali mu platničku po 5 týždňoch sa pekne vytvoril kalus, a potom sa stratí ako keby nová zlomenina. To sa opakovalo už druhý krát. Nevie mi niekto poradiť ako ďalej? Pes bol v pokoji ,žiadne behanie som bezradná čo robiť. Lekár povedal,že mu odumiera kosť - nedostáva do nej výživy. Dá sa tomu ešte pomôcť, aby sa obnovila kosť ?
Naposledy upravil zmurko dňa Štv 23.04.2015 10:10, celkovo upravené 1
zmurko
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Prosím o skúsenosti so zrastaním kosti

Poslaťod Shel-chan » Štv 23.04.2015 11:25

Vytvoril sa kalus, a potom... zmizol?? A znova je to zlomene? Ako to vyzeralo na kontrolnych RTG?

Nie ze by som vedela pomoct, ale zaujima ma to. Ono ale ak sa ta kost dlhsie nezrasta napriek beznemu postupu, znie to uz skor na nieco autoimunitne - nejaku poruchu hojenia.
Chyba mi v texte jedna zasadna informacia - aky stary je pes??

A ked lekar povedal, ze mu odumiera kost...... ako to planuje riesit???? :nwm: Nieco vam snad musel povedat, aku terapiu navrhol??

sent from my Samsung Galaxy i927 Glide via Tapatalk
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Prosím o skúsenosti so zrastaním kosti

Poslaťod zmurko » Štv 23.04.2015 12:43

Psík ma len 9 mesiacov.
Rtg snímok je zmenšená kosť a nezrastené. Zatiaľ mu tam platnička ostala. Noha sa podstatne skrátila. Už na ňu ani nedostúpa.
Záverečná diagnóza nie je stanovená. Pri poslednej kontrole mi povedal,že ho to mrzí a on navrhol amputáciu alebo eutanáziu.
zmurko
Okoloidúci
 
Príspevky: 1

Re: Prosím o skúsenosti so zrastaním kosti

Poslaťod wer » Štv 23.04.2015 13:04

a skusali ste konzultovat aj s inymi veterinarmi?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Prosím o skúsenosti so zrastaním kosti

Poslaťod Shel-chan » Štv 23.04.2015 13:05

Tak, to som potrebovala pocut. Amputacia alebo anesteza = terapia. Dakujem.

Mrzi ma to, to je velmi zle. Hlavne u takeho mladeho psika, ktory by to za normalnych okolnosti mal mat do par tyzdnov zrastene.

Predpokladam, ze kost je zlomena nie v strede kosti, ale skor niekde ku kraju? V tom pripade moze byt poskodena rastova zona a vysvetlovalo by to, preco mu koncatina nedorastla (a bohuzial ani nedorastie).

Ak nohu nepouziva, asi by bolo najlepsie ju amputovat, v kazdom pripade este pred tymto konecnym rozhodnutim by som zvazila dve veci. 1) Ak ma pes naozaj poruchu hojenia ran a nie len zrastania kosti, moze byt potom problem so zhojenim rany. 2) Skuste este vyskusat fyzioterapiu (hydroterapiu). Myslim, ze rehabilitacne centrum je v Stupave, chystaju sa otvorit aj v Sibre v Bratislave. Ide to do penazi, ale myslim, ze minimalne konzultaciu by ste mali absolvovat, oni vam budu vediet poradit, kedze s tym maju skusenosti.

Este dodam, ze psik s amputovanou koncatinou si vie bez problemov na zivot bez nozicky zvyknut, netreba sa toho bat, nie je to koniec sveta. Fyzioterapiu vsak musim odporucit aj v takom pripade, aby si co najviac sanoval tu nozku, ktora mu ostala - dobrym osvalenim viete predchadzat problemom s klbmi.

Ak ma vsak pes systemovu poruchu - nejaku autoimunitnu chorobu, mozno by bolo ohladuplnejsie dat psika uspat. Pred takymto rozhodnutim to vsak chce naozaj poriadnu diagnostiku najlepsie v Brne, ktora potvrdi, ze sa psikovi uz neda pomoct a jeho stav sa bude len zhorsovat.
To je aspon moj nazor.

Vsetky tieto opatrenia a moznosti idu hrozne do penazi, ja viem. To je bohuzial pre komplikovane pripady zlomenin typicke a treba s tym ratat.

sent from my Samsung Galaxy i927 Glide via Tapatalk
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

PredchádzajúciĎalší

Späť na Úrazy