Pooperačná starostlivosť po kastrácii psa/sučky

Sem píšte ako dávať prvú pomoc pre hafana.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Pooperačná starostlivosť po kastrácii psa/sučky

Poslaťod Sana » Str 16.07.2008 10:31

takejto temy som nasla velmi malo na slovenskych strankach, iba ak v zahranicnych , mozno by viac ludi privitalo nazory- ako ste vykonavali pooperacnu starostlivost pri nejakom reze do brucha -mna konkretne zaujma kastracia. Samozrejme veto mi povedal co robit, ale mam rada nazory z viacerych "ust" . Neviem mozno by sa do tejto temy mohli prihadzovat prikaldy aj inych operacii. Fakt som nasla malo info o tomto, a ked tak vsetky rovnake...Prvotne poprosim, kto ste dali kastrovat sucku-co ste robili co nie? Ako by mala idealne vyzerat rana sledom casu?
:smile:
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Rika » Str 16.07.2008 10:43

Moja bola operovaná 5.2. nosila obväz a na brusku plienocku aby sa jej stichy nezachytávali do očiek.
Nesmela chodiť po schodoch, behať, skákať,... takže doma sme ju po schodoch nosili na rukách, na prechádzke chodila len za pätami aby išla pomalým tempom, spávala som na zemi aby náhodou neskákala na posteľ,...
Obrázok

19.2. sme boli vybrať štichy
Obrázok
Bruško som jej svietila 2x do dňa biotronic lampou, aby sa jej rana pekne zahojila a nemala jazvu
Obrázok

Aj po vybratí štichov sme ju ešte ak 2 týždne šetrili a dávali pozor aby moc nelietala. Navyše bola operovaná v zime, takže nosila aj bundičky aby náhodou neprechladla, keďže mala holé bruško :smile: .
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod gwen66 » Str 16.07.2008 11:21

Nasa Sal bola operovana v lete,tiez sme jej na to davali obklady z repika,vyzeralo to ze sa jej to zapali ale ten repik pomahal,podobne ako uz bolo napisane davali sme pozor aby si to nevylizovala a nekusala
Takto to vyzeralo na druhy den

Obrázok
gwen66
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 214
Bydlisko: Bratislava-Nebojsa

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Sana » Str 16.07.2008 15:26

babulky krasne, museli si vytrpiet :ua:

no ale nasa to maal prve dni lepsie ako teraz, ked mala prazdne brusko tak to bolo ok, teraz je navolno vonku (Mvdr povedal ze v poho) a ma malinke cervene bodky tam kde ma tie kremlicky, tak neviem, a ma aj napapane brusko
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Sana » Štv 17.07.2008 8:38

Co ma zaraza, ze vsade sa odporuca ten klud aspon do vybratia stehou a ona behala uz 4 den-ale len tak-zrychleny krok a zatial to ma vraj v pohode- nie je to tak ze pes sa naozaj nejak rychlejsie regeneruje ako clovek?
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Ulfheiðr » Štv 17.07.2008 8:44

Tá rýchlejšia regenerácia asi závisí od psa a od prípadu.
Ten kľud je predpisovaný podla mňa pre to, že pes nerozmýšla dopredu, nevie čo bude o desať minút a taktiež nerozmýšla nad tým, že ak sa niekde na minutu hurá rozbehne, môže mať z toho týždeň problém.
Môj mal operované hrče na bokoch, na rebrách a napriek tomu, že bolo vidieť, že ho to zabolí, snažil sa behať. Kebyže ho nechám, môže si to pokaziť. Mal prioritu bežať tu a teraz, nie za dva týždne vyberať v poriadku stehy :ha:
“The scuba diver dives to look around. The freediver dives to look inside.
Ulfheiðr
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6089
Bydlisko: riečny kilometer 1852

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Rika » Štv 17.07.2008 9:41

Ono na vonok pri kasrácii nemusí byť vidieť nič, ale ak pes behá, môže sa mu to vo vnútri poškodiť - potrhať,... takže nič príjemné. Radšej ho držať v kľude aby sa nič nestalo.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Sana » Štv 17.07.2008 9:59

jasne jasne- sme s nou teraz tak 8 hodin zo dna a to ma naordinovane len byt na voditku a tulkat sa, ale zvero ma presviedcal ze urcite moze ist von, veeeeelmi presviedcal a on sa o nu stara od mala-tak som to skusila takto-pod dohladom, a zatial (klop na drevo) vsetko ok :smile:

a co ostatne pooperacky ake mate skusenosti, co vsetko sa musi po akej operaci psikovi poskytnut?
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Rika » Štv 17.07.2008 10:09

No asi pri vsetkom treba davat pozor na psika, na zosite miesto aby si s ym nic neurobil a nic sa mu s tym nestalo.
Nas predosli peso mal zosivanu papulku od stredu nosa od oka az za kutik papulky. Tiez sme len davali pozor aby si s tym nic nespravil. Tam bol trosku problem aj so stravou a pitim. Pamatam si, ze pit sme mu davali pomocou injekcnej striekacky a jedlo sme mu tusim tiez vkladali do ust lyzickou. No to uz bolo davno.
Oči zvieraťa majú schopnosť hovoriť tým najkrásnejším jazykom na svete !
Martin Buber

Pes je jediný tvor na svete, ktorý Ťa miluje viac než sám seba a zarmúti Ťa len vtedy, keď odíde do psieho neba :smile:
Rika
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1619
Bydlisko: Liptov / KE / BA

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Efa » Štv 17.07.2008 11:15

ono dost zalezi aj od operacneho zakroku a aj od jednotlivca. My sme mali v january operacne odstranovany predmet zo zaludka, po operacii sa nesmela 48 hodin podavat ziadna tekutina a 72 hodin ziadne jedlo, rana bola dlha cca 15 - 20 cm, cca 6 dni boli podavane infuzie a 11 dni ATB. prve 2 - 3 dni sme museli polohovat (co pri 40 kg nie je sranda) a zbytok az do vybratia stehov sme travili tym ze sme neustale strazili aby sa neskrabala, nelizala a nesnazila sa dostat k rane. Rana pekne zrastla a preventivne 1 mesiac od operacie som ju drzala bokom od akehokolvek namahania, z vycvikom sme zacinali velmi pozvolna a pomaly ... dnes je rana krasne zrastena a jedine co ju pripomina tak je bledsi pasik na pupiku bez zarastenia chlpami :yes:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Sana » Štv 17.07.2008 11:31

no pre nas bola najhorsia plastika kolien, mala hnde po narodeninach luxaciu oboch patiel, tak to bola na balkone tri tyzdne, no des, proste musela byt na mieste max 1x2 metre, ziadny pohyb, no sila..na to asi nikdy nezabudnem..ani ona :smile:
Prečítam si pravidlá pre podpis!
Sana
BANNED
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 692
Bydlisko: Trencin

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Sunny » Štv 17.07.2008 12:44

My sme po kastrácii dostali také isté pokyny - dávať pozor, aby si nevytrhala štichy, držať vkľude aby neskákala (mohla by si potrhať nie len vonkajšie, ale aj vnútorné štichy). Vysvetliť to niektorým psom je ale umenie :ach: Plus dávať pozor, či sa to nezapaľuje. Ale s tým repíkom opatrne - radšej až po vybratí štichov, zašitá rana by sa nemala moc máčať ani mazať ani nič podobné. Takže hafana ani nekúpať.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Silwuska » Štv 17.07.2008 13:04

Efa 48 hodin bez tekutiny???? :oo:
Silwuska
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6539
Bydlisko: Trnava

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod Efa » Štv 17.07.2008 13:29

jo 48, tiez sa mi to zdalo divne, ale takto povedali pani dochtori, tak takto sme sa snazili to aj dodrzat, aj ked je pravda ze ten 2 den by uz bola vypila aj mrtvemu z ucha, no nastastie sa nevladala velmi pohybovat a preto som jej aspon ovlazovala usta (dovolila som jej cca v 2 hodinovych odstupoch mi olizat aspon namocenu ruku - dlan) bolo to setsakra tazke ale strach z dalsich komplikacii bol vacsi a hlavne dostavala denne infuzky takze prisun tekutin mala zabezpeceny zilne :smile:
http://kkdogsport.webnode.sk/

Obrázok
... moje okolie mi každý deň dokazuje, že život bez mozgu je predsa len možný ....
Efa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 2948

Re: pooperacna starostlivost, u mna konkretne- kastracia sucky

Poslaťod energitc » Štv 17.07.2008 13:42

caute,no moja mala je akurat po sterilizacii a po dvoch nociach a dnoch nepsania a davania na nu pozor mam dost.mala este kanilu v zile tak aby si ju nevyhryzala bolo treba dat pozor aj ked ju veterinari starostlivo uviazali a upevnili.s trikotom nema problem kedze nosieva pocas zleho pocasia oblecenie.veterinari sa o nas dobre postarali,dali mi ju az po uplnom prebrati.bola aj stale je este oblbnuta a dezorientovana,na zaciatku nespoznala ani mna ale uz je to ok.nedavam jej teraz granule ale ciste prevarene kuracie maso s vlockami a bielym jogurtom a po malinkych davkach radsej viaac raz za den.na koberec som si okrem spacaku dala aj tie plienky a dobre som spravila lebo ked sa napila tak to z nej rovno ja cikalo..
bude to drina asom rada ze to budeme mat sa sebou,dufam uz nikdy viac...
dakujem majka,sunny,za doporucenie zverolekara,mozno k nim aj prejdem,su strasne zlati a staraju sa aj co bude s nami a nielen sup sup zakrok a padajte.
Ktokoľvek si môže myslieť, že si nikto- tvoj pes vie, že si stredobodom vesmíru.
(Pam Brown)
energitc
Hafan
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 598
Bydlisko: Bratislava, Petrzalka

Ďalší

Späť na Úrazy