Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platnička

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod selmia » Ned 11.02.2018 19:07

máme ju iba 2 roky, dovtedy ju nikto neriešil...odkedy je s nami, prešla RTG a všetkým, tak my sme sa rozhodli, že jej znížime váhu, lebo bola obézna, dávali sme jej Alavis, je v teplúčku v dome vo svojom pelechu, pod dekami...nič jej nepomáhalo na osteoartritídu...no a až teraz sa prišlo na to, že má teda tú spondylozu...veľa času nemá, lebo čiastočne už je ochrnutá a má vôľu sa postaviť a prejsť iba v nutných prípadoch sa ísť vonku vyvenčiť a tak...inak posledné cca 2 týždne už iba leží...chceli by sme jej dať šancu operáciou, i keď vieme, že to neznamená, že o nejaký čas sa to nezopakuje...na tom istom mieste, alebo inom...ešte nie sme pripravení sa s ňou rozlúčiť popravde...ale teraz nevieme či ju takto trápiť, čo ak to dopadne dobre, a keby sme to neskúsili, by sme si vyčítali...dívať sa na ňu takto nedokážme :( jej to na plač...už sme si aj poplakali...na eutanáziu tiež nie, veď ešte normálne papá, aj napriek bolestiam sa dokáže tešiť...je živá , bystrá..bože neviem, čo robiť
selmia
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod wer » Ned 11.02.2018 19:10

tak my sme skoro rok fungovali s vozikom. pes to neberie ako clovek, proste zije pre dnesok.

kam by ste sli na operaciu?
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod selmia » Ned 11.02.2018 19:32

do Ke na univerzitnú...my ju veľmi ľúbime a nie sme takí vnútorne silní sa dívať, ako sa trápi, zároveň vidíme, že ešte chce žiť, že ešte sa nikam nechystá...a povedz, čo sa týka tej starostlivosti, na čo by sme sa mali pripraviť? Lebo my si to zatiaľ nevieme ani predstaviť a vždy je to ľahšie, ak vieme s čím rátať aspoň približne, nie ako teraz, odrazu sme postavení pred túto diagnózu, do včera som ani len netušila, prečo môj pes nechodí...nemám žiadne skúsenosti s týmito vecami...ale všimla som si, že napr.moč jej už odkvapkáva dlhšie...ešte sa nepomočuje, ale kvapká napr.
selmia
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod wer » Ned 11.02.2018 19:49

Ma bolesti? Lebo inak sa netrapi...
A ani ja som si to nevedela predstavit, ale tak postupne sme bojovali... Najskor stacilo mu pomahat postrojom na zadne pri chodzi, papucky musel nosit, lebo.si odieral labky. Potom som musela zadovazit vozik, lebo.uz nedokazal ani stat. S vozikom sme chodili po vyletoch, skoro.ako kedysi... Doma som dala koberce vsade, aby sa neodieral pri presunoch, zo zaciatku nemal problem s vyprazdnovanim. Posledne mesiace to uz vobec neovladal, moc som mu musela vytlacat, aby nedostal zapal mocaku.
Ked nastal cas, uz som vedela...

Inak som tu davala aj videjko, fotky. Pozri...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod selmia » Ned 11.02.2018 19:58

A nehodila by si link na to videjko? neviem, ako ho hľadať, lebo som nováčik...ja neviem, či má bolesti, ona piští, keď sa chce postaviť a nemôže, možno sa len zlostí, možno ju to bolí, fakt neviem...ja vôbec neviem, ako sa k tomuto postaviť, až doteraz som ani netušila, že také niečo existuje...:( :( :(
selmia
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod wer » Ned 11.02.2018 20:21


a tu uz vladal ovela menej...

ale takto si vedel uzivat zivot... vecne stastny psik..
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod selmia » Ned 11.02.2018 20:55

božeeee, veď ten je tak krásny, ako naša :( veľmi si mi pomohla, ďakujem, ďakujem, dala si mi nádej, raz sme nevedeli, čo a ako... teraz tak na ňho pozerám, chudáčik malý, ale ešte stále mal vôľu a radosť zo života :( presne ako naša, jednoducho cítim, že ešte neprišiel jej čas...skúsime to operačne, snáď to do času pomôže, jednoducho sa zatiaľ nevieme zmieriť s tým, že by sme ju už nemali :( určite sa ozvem, ako nám to dopadlo, ak by som potrebovala s niečim poradiť, mohla by som sa na teba obrátiť? keďže si si prešla tým istým a máš skúsenosti, veľký rešpekt za tvoju vnútornú silu
selmia
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod wer » Ned 11.02.2018 21:04

Velmi vam drzim palce a jasne, kedykolvek sa mozes na mna obratit. :yes: Drzte sa, budem cakat na dobre spravy :smile:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod selmia » Ned 11.02.2018 21:13

ďakujeme :) ale veľmi sa o ňu bojím :(v priebehu týždňa dám vedieť, ako sa jej darí
selmia
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Connie » Ned 11.02.2018 22:07

Selmia, ja s operáciou spondylky nemám skúsenosti, keďže som ju odmietla ale v každom prípade moc držím palce a držte sa! :yes:

Stretli ste sa dakto s tým, že pes začal kvôli chrbtici zakopávať prednou nohou? Možno len zhoda blbých náhod, ale za posledné dva dni, mi Connie asi 5-6krát zakopla prednou tohou tak, že minútu, dve potom ešte krívala. :nwm: Pri nej človek už fakt nevie, preto mi napadlo, či to nemôže nejak súvisieť s tou myelopatiou, alebo spondylkou, ktorá sa jej dosť rozšírila. (A možno to je fakt len náhoda a ja už preháňam), napadlo mi to najmä preto, že zakopla práve, keď sa nejašila, prosto išla.
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod selmia » Ned 11.02.2018 22:17

ďakujeme pekne, v každom prípade dám info
selmia
Okoloidúci
 
Príspevky: 7

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod wer » Pon 12.02.2018 7:09

Connie a vy teda mate spondylku, ci DM..? Na testoch na DM si bola?
A spondyloza ako taka nepostupuje - mozu sa zvacsovat vyrastky, viac zatlacat na miechu v dakom bode, zrastat stavce, zalezi od miesta, kde vznikne, ale "neputuje" po celej mieche... Postupuje skor DM, kedy odumiera miecha postupne.
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Connie » Pon 12.02.2018 7:44

No, s tými dg je to také všeliaké. Gen.test na DM jej vyšiel negatívny, ale veterinár si stále stojí za tým, že sa môže jednať o DM - test vraj nemusí byť dostatočne citlivý. Alebo to môžu byť iné ochorenia, ktoré sa taktiež nedajú na 100% diagnostikovať... U nej je však čudné to, že je to skoro rok od diagnostiky s DM a stále na tom nie je tak zle ako by mala. Plus má do toho aj spondylku - na začiatku mala zrastené posledné stavce, teraz ich má zrastených viac, podľa posledného rtg (7/2017) boli náznaky výrastkov už aj na niekoľkých hrudníkových stavcoch.

Z mailu od veterinára:
"Tak zial ani negativny vysledok vzdy neznamena ze DM nema. Na druhej strane dufam, ze som sa mylil a ze to DM nie je. Do diagnozy som napisal ze to je suspektna diagnoza a to preto pretoze toto ochorenie sa neda diagnostikovat u ziveho psa. U border colllie existuju ine ochorenia ako napr. axonopatia, ktore vyzeraju podobne ako DM a maju trochu lepsiu prognozu. Tieto ochorenia sa tiez nedaju diagnostikovat u ziveho psa a iba na postmortalnom vysetreni. Tak dufam, ze to DM nie je…….aj ked DM sa niekedy stabilizuje a potom sa moze zase progresivne zhorsit……a moze to byt tak skokovo."


Už som rozmýšľala aj nad tým, či nemá nejaký border collie collaps - keďže sa príznaky horšia hlavne priamo po aktivite, ale nekolabuje, ani nestráca úplne kontrolu nad nohami...len sa to proste zhorší a potom sa to dá zase dokopy. Včera asi hodinu lietala hore dole cez les, nechala som ju tak, len som ju občas zavolala nech sa drží pri nás. Po cca hodine došla úplne zadýchaná (bodaj by nie, keď koza lieta hore a dole kopcom v hlbokom snehu :heh: ) a zadné nohy jej išli krížom, krážom. Tak sa asi pol hodinu vliekla za nami a potom bola zase okay. Jasné, večer bola ako zabitá a dnes je chudiatko trošku stuhnutá ale už len to, že vydržala hodinu behať jak šialená a potom ďalšie tri chodiť... :nwm:
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod wer » Pon 12.02.2018 9:25

:ua: ono je to vsetko aj tak v podstate neliecitelne, takze je to "jedno". len clovek sa chce pripravit a vediet, co ho caka. ale to vlastne nevie ani s diagnozou...
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Obrna, problémy s chrbticou, chrbtom, vyskočená platničk

Poslaťod Connie » Pon 12.02.2018 10:59

Ale s presnou diagnózou by som mala aspoň ako takú sajnu čo čakať, na čo sa pripraviť. Dávala som robiť mri aby som vedela čo bude ďalej...a nakoniec to neviem i tak. Toto je uplna neistota, neviem či by sa jej dalo nejak ešte viac pomôcť, kedy cca ochrnie - ak vôbec a hlavne, neviem co všetko s tým môže súvisieť. Napr to zakopávanie prednou pacou...uvidíme či to bude robiť aj tento tyzden, keď tak napíšem veterinárovi, čo si o tom mysli. Možno si ju len dakde ťukla a je na ňu citlivejšia - že stačí trochu blbo stúpiť alebo šliapnuť na kamienok/ísť po nerovnom teréne.
'"Dogs never bite me - just humans" - Marylin Monroe
„Live fast, love hard, die young.“ - Janis Joplin
Connie
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1725
Bydlisko: Pezinok

PredchádzajúciĎalší

Späť na Choroby