Očkovanie

Sem píšte vaše otázky o rôznych chorobách.
Pravidlá fóra
Kategórie Choroby a Úrazy slúžia na zdieľanie skúseností užívateľov DogFóra, prípadne na získanie doplňujúcich informácií o chorobe či úraze a spôsoboch ich prevencie, liečby, rekonvalescencie.
V žiadnom prípade nenahrádzajú odborné veterinárne ošetrenie.

Ak má vaše zvieratko zdravotné problémy, s ktorými si neviete poradit a vážne sa obávate o jeho zdravie či život, bezodkladne kontaktujte a navštívte veterinárneho lekára.

Re: Očkovanie

Poslaťod Milcak » Sob 07.01.2023 15:07

Ahojte, máme doma 11 týždňové šteňa. Druhé očkovanie bolo odložené kvôli hnačkovaniu - zistili mu giardie a psí koronavírus. Teraz je už ok, ideme ho dať zaočkovať v pondelok. Stále však z toho mám blbý pocit, keďže žijeme na sídlisku, kde je veľa psov. Okrem toho je to šteňa, ktoré si s radosťou uchmatne čokoľvek zo zeme (a že tu toho je schovaného v tráve...). Našťastie :kak: nežerie. Je nejaké reálne riziko, že sa nakazím parvovirózou alebo niečim iným pri bežnom venčení? Nie je v kontakte s cudzími psami - je ok, ak sa trebárs oňuchajú s nejakým?
Milcak
Okoloidúci
 
Príspevky: 3

Re: Očkovanie

Poslaťod Domca » Štv 12.01.2023 18:32

reálne, ak je pes pravidelne správne očkovaný, tak parvo by chytiť nemal...len by som si radšej dala pozor na to, aby nebol pes očkovaný biocanom - v posledných príspevkoch v tejto téme sme sa o tom už bavili, že s veľkou pravdepodobnosťou už dobre proti parvoviróze neúčinkuje.
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Očkovanie

Poslaťod wer » Štv 12.01.2023 18:46

Tak mna prave vet vystrihal pred vencenim neockovaneho stenata na frekventovanych miestach :nwm: a aj odporucil 3 ockovania (okrem toho prveho stenacieho), lebo riziko nakazy a umrtnost vysoka. Ja musim povedat, ze z parva som mala realne bobky u stenata . :ua:
wer
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 12693
Bydlisko: Záhorská Bystrica

Re: Očkovanie

Poslaťod Elis » Štv 12.01.2023 19:12

Domca píše:reálne, ak je pes pravidelne správne očkovaný, tak parvo by chytiť nemal


jenze tonhle stene neni spravne ockovane :nwm:
riziko urcite hrozi. JAk velke - nikdo neodhadne....

wer píše: lebo riziko nakazy a umrtnost vysoka


kdyz se to chytne vcas, da se to -uz se daji dat aktivni protilatky
zahranuji se 3-4 tydenni stenda
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Očkovanie

Poslaťod MisheliQ » Pia 13.01.2023 0:31

Ako elis pise. Plus nezlaknut sa, ze bude potrebne zacat odznova vakcinacnu schemu, ak preslo medzi dalsim preockovanim viac ako 3-4 tyzdne. Co sa tyka vyjedania vonku zo zeme, v takom pripade by som ja vencila na voditku (kvoli lepsej kontrole nad psom) a snazila sa posilnit ponechanie toho, co najde von, tak (lezat ladom) cez odmeny (napr odvratenie sa od nejakej dobroty najdenej von - pochvala, pamlsok, tak by som to robila ja, ja by som sa bala, ze co mi vonku zozerie)
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Očkovanie

Poslaťod Elis » Pia 13.01.2023 6:36

Mishel - jenze tu parvu doneses domu i na botach...
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Očkovanie

Poslaťod Elis » Pia 13.01.2023 6:41

Jeste jedna okolnost je dulezita - jak byla matka naockovana a jestli se stene dostalo k mlezivu
Teoreticky by 11 tydenni stendo jeste mohlo byt chranene od matky
Elis
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 6377
Bydlisko: Praha

Re: Očkovanie

Poslaťod Shel-chan » Pia 13.01.2023 9:45

wer píše:Tak mna prave vet vystrihal pred vencenim neockovaneho stenata na frekventovanych miestach :nwm:

hej, a to presne kvôli takýmto prípadom, že sa tam náhodou venčí neočkované šteňa s giardiami a koronavírusom :hmm:

Offtopic: milcak to odkiaľ ste zohnali také chudák šteňa? dúfam že bolo zadarmo a adoptované minimálne rovno by z osady, lebo ten čo sa pred tým oň staral by si zaslúžil :au:

ja by som vám zakázala ísť von nie preto, aby tvoje šteňa nič nechytilo, ale aby ostatní nechytili niečo od neho, kým sa nedá dokopy...
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Očkovanie

Poslaťod Domca » Pia 13.01.2023 10:56

samozrejme, u šteniat je tá šanca vyššia, zvlášť po nejakej chorobe (napr tie spomínané giardie pekne narúšajú imunitu) - mala som rozpísaný edit príspevok včera, ale zabudla som na to

(z nejakého dovodu som si myslela, že tá predposledná otázka sa vzťahuje všeobecne do budúcna :pac: ťažký týždeň :ha: )
The reason people find it so hard to be happy is, that they always see the past better than it was, the present worse than it is, and the future less resolved than it will be.
Domca
Big Dog
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 1877
Bydlisko: Brno/Liptov

Re: Očkovanie

Poslaťod MisheliQ » Pia 13.01.2023 11:06

Elis to neviem k comu presne bola vsuvka.

Shel nie kazde stena/pes je naucene na podlozku. Ako by si take chcela vencit? A nakazit sa kludne mohlo vonku a nie u chovatela/producenta
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Očkovanie

Poslaťod Shel-chan » Pia 13.01.2023 14:54

ja viem, nemala som ani jedného psa/šteňa naučené na podložku. riešila by som to tak, že by som šteňa zobrala vždy na jedno miesto, podľa možností na čo najmenej frekventované ostatnými psíčkarmi.

a áno, mohlo sa nakaziť aj v novom domove, ale akosi o tom pochybujem. ak má 11t. a už je po liečbe a v pohode, a zároveň bolo odložené očkovanie, ktoré sa robí v 8. - 10. týždni...

milcak, keď je už ok tak je super :jop: ja som sa nikdy nakazenia veľmi nebála, ale myslím, že na sídlisku to bude asi aj lepšie, než napr. na dedine, kde mám dôvodné podozrenie, že väčšina ľudí na pravidelné očkovanie a odčervenie kašle. len môže mať ešte po chorobe rozhadzanú imunitu, takže rizikovým veciam by som sa vyhýbala.
only expect the worst, and you'll always be either right or nicely surprised
(and they say i'm not an optimist!)
-----------------------------------------------------
http://www.sheimi.sk
Shel-chan
Multišampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5360
Bydlisko: Bratislava – Lamač

Re: Očkovanie

Poslaťod MisheliQ » Pia 13.01.2023 15:47

Shel to zalezi od inkubacnej alebo prepatentnej doby. Ani giardia ani canine coronavirus nie su sucastou profylaxie vakcinou alebo beznej liecby odcervovakmi

Edit: pre CC je inkubacna doba (od infekcie po prejav klinickych priznakov) neznama, ale moze byt par dni (zdroj VIN), giardia prepatentna perioda 5-12 dni u psov (zdroj Plumb’s)

Edit2: suhlas, ze by som brala ohlad na ine psy a snazila sa stena vencit na miestach s mensou koncentraciou psov. My sme tak chodili s Fergie kvoli jej ochrane, ked bola po operacii a na ATB
grace over perfection
MisheliQ
Multišampión
 
Príspevky: 7844

Re: Očkovanie

Poslaťod straka17 » Pia 13.01.2023 20:11

Mám doma psa s naprd imunitou, možno súvisí s giardiami možno nie. Každopádne, po giardiách sa naňho nalepilo všetko čo šlo, od kvasiniek po kotercový kašeľ. Moja rada je vykašľať sa v tomto štádiu na svet vonku, zobrať ho na nevyhnutný cik okolo baráku a veci ako rôzne povrchy, zvuky, riešiť doma.
straka17
Big Dog
 
Príspevky: 1157

Predchádzajúci

Späť na Choroby