Kondička vašich psíkov

Sem píšte všetko ostatné ohľadne aktivít.

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Erája » Ned 13.12.2009 13:22

Sunny píše:Lidičky mám dotaz na tých, čo sa cielene venujú budovaniu kondičky. Potrebujem vypracovať huskám kondičku, ide zima, záprahy a tak :smile: Foxyna je schopná ťahať kým nepadne, ale nechcem ju uštvať. Takže by to chcelo nejaký systematický tréning. Okrem ťahania na biku sme zaradili aj behanie navoľno popri biku. A zvažujem, ako často behať, ako to obmieňať, akým tempom pridávať záťaž a tak. Máte niekto skúsenosti?

A nepřemýšlela jsi o zátěžových obojcích a postrojích co používaj na udržení a zvyšování kondičky weightpullaři (nebo jak se to píše :hi: )
Erája
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 423

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod calwen » Ned 13.12.2009 13:23

Evii a ty mas nejake skusenosti so zatazovym postrojom? Ja nad nim dost uvazujem ale som na vazkach :nwm:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Sunny » Pon 14.12.2009 9:42

Ja osobne ani moc neuvažovala. Neviem, weight pulling a šprintové záprahy sú trošku odlišné. Ja potrebujem vybudovať hlavne kondičku na beh, čiže rýchlosť a vytrvalosť, nie výbušnosť ako pri pullingu. Čo sa týka váhy tak toho nejako extra veľa neťahajú. Ešte by som si vedela predstaviť brávať ich navoľno popri biku s tým záťažovým postrojom - lenže oni navoľno nechodia, len na stopovačkách. :nwm: Tak enviem, pomohol by nejako ten záťažový pri bežnom venčení? :nwm: Teraz chodím s nimi ťahať tak 3x do týždňa cca 4-5 km, postupne pridávame vzdialenosť.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Erája » Pon 14.12.2009 10:28

calwen píše:Evii a ty mas nejake skusenosti so zatazovym postrojom? Ja nad nim dost uvazujem ale som na vazkach :nwm:

Já nemam, ale vzpomněla jsem si na to, páč jsem to s někým už řešila, jestli jo nebo ne. S tímhle se budete muset poradit s pulařema. Já mám teď opačný problém, jak udržet co nejnižsí kondičku :ha:

Jinak když to vezmu z pohledu koní a lidí, tak i na ten sprint ti to pomůže. Samozřejmě jim nebudeš dávat bůhvíjakou váhu, ale jen něco navíc. Tím se naučej víc makat, vytvoří se jim víc červených krvinek, jelikož to nebude velká zátěž, tak nenasvalí jako kultusristi, ale jen budou mít větší výdrž. Na sprinty je dobré psa jednou dvakrát do týdne "pustit" - tzn navolno (nebo na vodítku to je fuk) u kola dát třeba jenom 200 metrů zezačátku hooodně rychle, bez tahání. A každý týden (dle stavu psů) prodlužovat vzdálenost o kousek, třeba 50 - 100 metrů. Pak bych se psama taky chodila na častý trénink coursingu (pokud baví). A samozřejmě plavat. To bych dělala, kdybych chtěla zvýšit kondičku celkově a zrychlit psa na finiš. Kdybych chtěla zrychlit tempo, tak bych je brala také ke kolu a měla takové tempo, kdy by museli klusat tak rychle aby to měli těsně před nacváláním (snad mi rozumíš). A toto tempo bych střídala s příjemným vyklusávíním během jízdy, tzn. pět minut rychle, 10 minut pohodlně. A podle stavu psů bych ob dva dny prodlužovala dobu rychlého tempa.

PS: se zázěžovým pstojem jsem nikdy nepracovala (ale nechala bych ho je nosit - nebo třeba naplněné brašny ať nemusíš kupovat postroj), ale tu poslední metodu, kdy jdou psi namaximum v klusu a pak odpočívaj a tak dokola, jsem dělala a velice rychle psi nabývali na kondičce. To samé můžeš dělat ve cvalu, ale při klusu se ti ten pes líp "prodýchá" a jak natahuje packy co nejdál, zase nasvaluje - hlavně vytrvalostně, tzn. nejde do oběmu svaloviny, ale na vyšší počet mitochondrií svalových vláken. Btw, jak to dělaj ostatní musheři? pokud má někdo jiné zkušenosti, ráda se nechám opravit a poučit
Erája
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 423

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod calwen » Pon 14.12.2009 10:30

Evi diki moc :poklona: Myslim, ze konecne som sa rozhodla pre ten zataovy postroj :jop:
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Erája » Pon 14.12.2009 10:32

Hele, opravdu prober to nejdřív s pulařema, protože one je lepší nemít nasvaleného psa než blbě nasvaleného. Zvlášť Márdi když nevíš co mu je. A u něj taky s fyzioterapeutem.
Erája
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 423

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod calwen » Pon 14.12.2009 10:36

Nemas nejake kontakty na takych ludi?
Obrázok
calwen
V.I.P.
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 5556
Bydlisko: Bratislava

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Erája » Pon 14.12.2009 10:50

Tak to bohužel.... ale strýček Google ti určitě poradí nějaká fora.
Erája
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 423

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Sunny » Pon 14.12.2009 10:54

Erája píše: Na sprinty je dobré psa jednou dvakrát do týdne "pustit" - tzn navolno (nebo na vodítku to je fuk) u kola dát třeba jenom 200 metrů zezačátku hooodně rychle, bez tahání.

Mno to by bol trochu problém - navoľno ich pustiť nemôžem. A aby neťahali, to je takmer nemožné, oni mi štartujú kolo 30, to nemám šancu stíhať :aaa:
Coursing sme neskúšali, Foxlu by to myslím bavilo, Icynu skôr nie, ona moc neloví. A plávanie naopak - Foxlu do vody nedostanem ani traktorom.

Erája píše:Kdybych chtěla zrychlit tempo, tak bych je brala také ke kolu a měla takové tempo, kdy by museli klusat tak rychle aby to měli těsně před nacváláním. A toto tempo bych střídala s příjemným vyklusávíním během jízdy, tzn. pět minut rychle, 10 minut pohodlně.

Mno práveže u šprintérov je cieľom držať ich v cvale a celý čas naplno. Takže klusať by bol presný opak, než som ich učila. Jediné kedy klusáme je do kopca, to ťahajú len káru a ja bežím. A druhá vec - neexistuje spôsob, ako naadrenalínovaného zápraháka udržať v pomalšom tempe, jedine že by som zodrala brzdy. :heh:

Čo ja viem od ostatných musherov - pri šprintovom tréningu je hlavné udržať psov v cvale. Čiže začať na krátkych vzdialenostiach a psom hodne pomáhať, postupne predlžovať a nechať ich viac makať. Pri psoch na stredné a dlhé trate sa to robí naopak - nakladajú im riadnu váhu, psi idú prevažne klusom. S príchodom snehu sa začne uberať váha a psi sa začnú hnať do vyššej rýchlosti. Takže vlastne ten tréning je diametrálne odlišný podľa počtu km, ktoré majú psi bežať.
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Erája » Pon 14.12.2009 12:19

OK, děkuju :jop:
Erája
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 423

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Sunny » Pon 14.12.2009 12:31

Nemáš za čo :smile: Ja sa furt vypytujem na všetky strany kto čo ako robí, ako trénuje a testujem to na vlastných psoch :hi: Keď som začínala s Foxy a snažila sa ju nechať ťahať, dlabkala mi na to. Najprv musel prísť na chuť tomu behu bez ťahania, že sa dá ísť rýchlo a je to sranda. Až keď ju to začalo baviť, tak som jej mohla pridať aj záťaž vo forme ťahania. Ono je to možno aj pes od psa - a aj plemeno do plemena, ovčiaka naučiš povel Ťahaj a on si aj pľúca vypľuje, ale ťahať bude. Severan sa ti na to vy :kak: :heh:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Offca » Pon 14.12.2009 12:39

Sunny píše:ovčiaka naučiš povel Ťahaj a on si aj pľúca vypľuje, ale ťahať bude. Severan sa ti na to vy :kak: :heh:

Tak je :yes: :yes: :piskot:
Offca
V.I.P.
 
Príspevky: 3581
Bydlisko: Modranské lesy

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod renqa » Pon 14.12.2009 14:36

Neviete mi poradiť ako vylepšiť môjmu Dinovi kondičku? On je strašne lenivý, v byte iba spí... :ua: A keď s ním aj idem vonku, tak ho nič nezaujíma iba ňuchanie a značkovanie. Niekedy ho chcem rozptýliť, tak mu niečo hádžem alebo tak, chvíľu ho to aj baví, ale potom začne počúvať zvuky a len stojí ako socha, môžem sa aj rozdrapiť a on tam bude stáť na jednom mieste a sledovať, kde čo buchne alebo tak... Keď ho už aj rozšantím, tak je za chvíľu zadýchaný a potom už len sedí a kuká na mňa...
renqa
Šampión
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 3300

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod Sunny » Pon 14.12.2009 14:44

Ako tu už spomínali na kondičku je dobrý vytrvalý poklus. Takže šup dlhé prechádzky :no:
Sunny
Moderátor
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 8294
Bydlisko: Morava

Re: Kondička vašich psíkov

Poslaťod sisinka » Str 16.12.2009 17:19

Ja by som sa chcela spytat ci mozem behat dlhsie s plemenom shih-tzu.pretoze mamina mi vkuse zakazuje ze nemam vela behat lebo dostane infarkt a sisinka nevie ist klusom.Ked ja idem klusom vzdy ide predo mna :no:
Pes je Tvojim obrazom, len menším, chlpatejším, a s veľkým vlhkým jazykom. (J. Rose Barber)
Psi nepotrebujú Vaše peniaze, slávu a moc, chcú iba Vašu lásku. (Jacqueline Francis)
sisinka
Junior
Obrázok užívateľa
 
Príspevky: 427

PredchádzajúciĎalší

Späť na Iné Športy